ביקור במפעלי שוקולד וגבינות בשוויץ

אין כמו הגבינות והשוקולד השוויצריים. פשוט תאווה לחיך וגם לעיניים! בטיול בשוויץ חייבים לטעום (וגם לקנות הביתה) כמה שיותר שוקולדים וגבינות, אך מומלץ ביותר גם לבקר במפעליהם כדי לצפות בייצור, ללמוד על אופן ההכנה, קצת היסטוריה ובעיקר: לטעום כמה שיותר במהלך הסיורים הללו ולקנות כמובן את מה שהכי אהבתם.
כל אזור בשוויץ מתגאה בגבינות האופייניות לו ובמקומות רבים בכל רחבי המדינה ניתן לצפות במפעלונים קטנים ועד גדולים, מחלבות ביתיות ועד מפעלים הפועלים כבר מאות שנים ולעקוב אחר תהליך ייצור הגבינה מרגע הגעת החלב למפעל ועד לשלב האיחסון והיישון.
גם מפעלי שוקולד לא חסרים במדינה, שהמציאה את שוקולד החלב, אך לא בכולם ניתן לסייר (בעבר ניתן היה לבקר בהרבה יותר מפעלי שוקולד אך מטעמי היגייינה הופסקו הביקורים בחלק נכבד מהמפעלים).
עדיין ניתן למצוא מפעלי שוקולד הן בצפון-מזרח המדינה, הן בדרומה והן במערבה בהם נערכים סיורים מוצלחים שופעי טעימות ערבות לחיך, בכל אחד גם חנות מפעל הנראית בעצמה כמו בונבוניירה בה מומלץ לערוך קניות של החום המתוק המהמם הזה...

לגבי מגורים בשווייץ, קראו בכתבה: מגורים משפחתיים מומלצים בשוויץ.  

מפעלי שוקולד

מפעל השוקולד Cailler

במערב המדינה, בשוויץ הצרפתית בעיר ברוק Broc ממוקם מפעל השוקולד Cailler של נסטלה בבניין מרשים דמוי טירה לבנה הבולט למרחוק בין הגבעות הירוקות הפסטורליות.

מפעל השוקולד Cailler

 

זה מפעל מתקדם ואוטומטי המייצר שוקולד איכותי ביותר בו ניתן לעשות סיור ולראות את שלבי הייצור.
מדי מספר דקות יוצאים סיורים בשפות שונות.

מפעל השוקולד Cailler

 

בתחילה תלמדו באופן חווייתי ואינטראקטיבי על ההיסטוריה של גילוי השוקולד וראשית ייצורו בעולם וכן על תולדות המפעל וגילגוליו. משם עוברים לחדר בו שקים רבים של פולי קקאו מסוגים ומקומות שונים. ניתן להריח אותם, למשש אותם ולהנות מריח השוקולד...

שקי פולי קקאו

 

משם ממשיכים לצפייה בפס הייצור של אחד מחטיפי השוקולד שבסיומו טועמים ממנו כאוות נפשיכם.

פס ייצור שוקולד

 

אך מומלץ לטעום רק ממתק אחד מכיוון שעוד מצפות טעימות רבות בהמשך.
השלב הבא הוא צפייה על חלק מאזור הייצור והאריזה דרך קירות זכוכית

מפעל הייצור

 

משם ממשיכים לחדר טעימות רחב ידיים שבו יש מעל 15 סוגי שוקולד לטעימה חופשית כאוות נפשיכם, כולל פרלינים איכותיים. כדאי להגיע רעבים! זו היתה הפעם הראשונה שגיליתי שאפילו לי, חובבת שוקולד ומתוקים מושבעת יש גבול לכמות השוקולד שאני מסוגלת לאכול. בצער רב ויתרתי על חלק מהפרלינים שקרצו לי מהמגשים העמוסים.

פרלינים של שוקולד

 

פרלינים של שוקולד

 

בתום הסיור (או לפני שמתחילים בסיור) ניתן לצפות באולם קולנוע קטן בסרט ייצור השוקולד. בסמוך לאולם חנות ענקית למכירת שוקולד. המחירים לא זולים, אך מובטח שכל מה שתקנו יחוסל במהרה כי הטעם- גן עדן!
במקום נערכות גם סדנאות שונות להכנת פרליני שוקולד. נדרש להזמין אליהן מקום מראש. המחיר בהתאם לאורך הסדנא וסוג השוקולד שמכינים.

סדנת שוקולד

השכרת רכב מאתר Rentalcars.com :

שירות השכרת הרכב הגדול בעולם! מחברות ההשכרה הכי גדולות  והוא גם בעברית:

 

מפעל השוקולד מסטראני Maestrani

בצפון-מזרח שוויץ, בחבל אפנצל שוכן מפעל השוקולד מסטראני Maestrani –האתר נקרא SchoggiLand ומתקיים בו סיור מודרך עם טעימות פעם ביום בשעה 14:00 לציבור המבקרים שאורך כשעה וחצי (לקבוצות ניתן לתאם סיור נפרד). יש להגיע כבר בשעה 13:45 לרכוש כרטיסים. בתחילת הסיור לאחר טעימת מגוון שוקולדים מדהימים צופים בסרט המציג את אופן הכנת השוקולד, מקורות הקקאו וההיסטוריה של המפעל שמייצר כבר מעל 150 שנה שוקולדים. אחרי הסרט מקבלים עוד מספר שוקולדים (מסוג שונה) ומתחילים בסיור שמתחיל בתצוגה של מכונות עתיקות לייצור שוקולד

סיור תצוגה


וממשיך בסיור במפעל עצמו שהוא מודרני ואוטומטי. משקיפים על המפעל כולו על מגוון מכונותיו מבעד לחלונות זכוכית מהקומה השנייה. תוך כדי צפייה בקו הייצור והאריזה מקבלים עוד ועוד טעימות שוקולד וגם סוכריות איכותיות תאווה לחיך. הסיור מסתיים בחנות המפעל שגם בה טעימות חינם רבות של שוקולד. מומלץ לקנות שם שוקולד כי המחירים מאד אטרקטיביים.

חנות המפעל

מי שלא מצליח לכוון ולהגיע במועד הסיור יכול לצאת מקצה חנות המפעל ולהשקיף באופן עצמאי על המפעל דרך חלונות הזכוכית ללא הסברים וטעימות. קבוצות יכולות להצטרף לסדנת שוקולד בה מכינים דמויות שוקולד שונות. שוקולד פרת משה רבנו הוא אחד מהמוצרים הפופולאריים של המקום.

מפעל שוקולד אלפרוס Alprose

בדרום שווייץ, בחבל טיסינו, בקרבת לוגאנו ובסמוך לגבול עם איטליה נמצא בית חרושת נוסף לשוקולד בו ניתן לסייר. זהו מפעל אלפרוס Alprose הממוקם ב- Caslano הכולל מוזיאון שוקולד, סיור מודרך בבית החרושת, טעימות רבות וכמובן ביקור בחנות המפעל. יש לקחת בחשבון שהמוזיאון והחנות פתוחים בכל ימות השבוע אך ניתן לצפות במכונות הפועלות ומייצרות שוקולד רק בימי שני עד שישי.
הביקור במפעל מתאים גם למי שמתגורר באגם מאג'ורה ומעוניין ביום ביקור בדרום שוויץ.

מפעלי גבינות

מפעלי גבינות יש בשפע רב, אך ללא ספק הגדולים והמרשימים מכולם הם המפעלים המפורטים בהמשך. לכולם מומלץ להגיע בשעות הבוקר ולא הצהריים או אחר הצהריים, מכיוון שתהליך הייצור בשיאו בשעות הבוקר ותוכלו לראות יותר שלבי ייצור ממש מול עיניכם ולא רק בסרטים או הדגמות.

מפעל Le Gruyere


מפעל Le Gruyere נמצא במערב המדינה. החל לייצר גבינות כבר בשנת 1115.

מפעל Le Gruyere

מומלץ להגיע למקום בבוקר בסביבות 9-10 ולראות את השלבים השונים של תחילת ייצור הגבינה. במקום עורכים סיור עצמאי עם אוזניות (באנגלית) או עם דף הסבר (בעברית!) עם מספרים המתארים את העמדות השונות של שלבי הייצור, כולל הסבר על תזונת הפרות המשובחת אשר נותנת את החלב הטעים שממנו מכינים את הגבינה.

פס הייצור במפעל Le Gruyere

גבינות מפעל Le Gruyere

בסיור גם רואים סרט שמראה את שלבי ההכנה והייצור. כל אורח מקבל שלוש דוגמאות גבינה לטעימה כאשר כל אחת מתקופת התיישנות שונה: 6, 8, 10 חודשים. אח"כ ניתן להשקיף על המחסן שבו מאחסנות הגבינות בתנאי טמפ' מתאימים למשך חודשים ארוכים.

מחסני גבינות גבינות מפעל Le Gruyere

במקום גם חנות גדולה בה ניתן לטעום ולקנות גבינות ומוצרי מזון נוספים ומסעדה איכותית ומומלצת.

מחלבות אפנצלר Appenzeller

בצפון-מזרח שוויץ במחוז אפנצל ניתן לבקר במחלבות אפנצלר Appenzeller Schaukaserei בהן ניתן לצפות בתהליך הכנת גבינת אפנצל המפורסמת אשר ייצורה החל כבר לפני 700 שנים. הסיור מתבצע באופן עצמאי כאשר כל מבקר מקבל אייפד עם הסברים על השלבים השונים. לקבוצות ניתן להזמין מראש סיור מודרך עם מדריך צמוד וכן סדנא להכנת גבינות בצריף בן 400 שנה.
כמובן שגם כאן תוכלו לקנות מבחר גבינות בחנות המפעל. במקום גם מסעדה מוצלחת.
באזור זה עוד שפע מחלבות אחרות המייצרות גבינות. במרכז המבקרים הראשי של האזור הממוקם בעיר אפנצל תוכלו לקבל חוברת עם פירוט כל מפעלי הגבינה בהם ניתן לסייר.

מפעל הגבינות "אמנטל" Emmentaler

במרכז שוויץ במחוז ברן שוכן מפעל הגבינות "אמנטל" Emmentaler .

מפעל הגבינות "אמנטל" Emmentaler

מפעל הגבינות "אמנטל" Emmentaler

זהו מפעל גבינות פופולארי הממוקם בכפר ציורי בין גבעות ירוקות בנוף פסטוראלי במרחק נסיעה קצר מהעיר ברן. במפעל נערך סיור אודיו עצמאי בו תראו מקרוב ותלמדו את שלבי הייצור השונים של הגבינה, כולל צפייה במחסני הענק בהם מיישנים את הגבינות. בסופי שבוע נערכים במקום גם שני סיורים מודרכים ביום בשעה 13:00 ובשעה 15:15.

מדי יום ניתן לצפות (ואפילו לעזור להכין) גבינה לבנה למריחה.
במקום גם מסעדה רחבת ידיים ומוצלחת וחנות בה ניתן לרכוש שפע סוגי גבינות. בחצר הגדולה והמטופחת מגרש משחקים, חיות חווה ללטוף, גן ירק ושולחנות פיקניק.
ניתן לשכור במקום אופניים חשמליות ולצאת לטיול בנופים הפסטוראליים.

מפעל הגבינות "אמנטל" Emmentaler

חובבי סיורי מפעלים ישמחו לדעת שיש בשוויץ עוד מגוון מפעלים נוספים בהם ניתן לסייר, שלוש דוגמאות:

מפעל לניפוח זכוכית Glasi Hergiswil

המפעל שוכן בעיירה הרגיסביל Hergiswil- מפעל לניפוח זכוכית המתאפיין בכך שהמוצרים שלו נעשים בעבודת יד ולכן הם גם מיוחדים וגם יקרים. במפעל נערך סיור בן כעשרים דקות במסלול אינטראקטיבי בין חדרים עם תפאורות והסברים על תולדות המפעל. בסוף המסלול מגיעים ממש לתוך אולם הייצור של המפעל, מביטים עליו מלמעלה ממרפסת תצפית ללא מחיצות זכוכית, רואים את התנור הגדול בו מותכת הזכוכית ואת כל שלבי הניפוח והייצור של כלים שונים.

מפעל לניפוח זכוכית Glasi Hergiswil

מפעל לניפוח זכוכית Glasi Hergiswil

מפעל לייצור סכינים ואולרים Victorinox

ביקור במפעל לייצור סכינים ואולרים Victorinox בעיירה ברונן Brunnen-

מפעל לייצור סכינים ואולרים Victorinox

גולת הכותרת של הביקור במקום היא ייצור אולר אישי (בעבור סכום סביר והזמנת תור מראש) עם סכינים ועזרים לפי בקשתכם יחד עם חריטה עליו כרצונכם תוך הסבר על תהליך ההרכבה.

מפעל לייצור סכינים ואולרים Victorinox

מפעל לייצור סכינים ואולרים Victorinox

לפני הנחיתה בציריך, רואים מהמטוס את האולר הענק הזה:
שדה עם ציור ענק של אולר של ויקטורינוקס

מפעל הבירה Appenzeller Bier בעיר Appenzell

ניתן לעשות במקום סיור אודיו עצמאי במוזיאון קטן שמסביר איך מייצרים את הבירה. יש תצוגה של המרכיבים השונים שמוסיפים וניתן להריח אותם. אפשר לקנות במקום בקבוקים מהמבחר שהם מייצרים.

מפעל הבירה Appenzeller Bier

מפעל הבירה Appenzeller Bier

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 שלום סיגלית,
רוצים להודות לך על תכנון הטיול ששלחת אלינו! על האפשרויות לימים יפים ולימים גשומים, הגיוון, ההסברים המדויקים, נוחות ההתמצאות, אפשרויות הבחירה והנינוחות והתחושה ש"שום דבר לא בלחץ ולא חובה...". אין לנו ספק שמיקום הלינה המוצלח (הן מבחינת המיקום והן מבחינת האיכות והתאמתו לדרישתנו ומשפחתנו), ההמלצות לפעילות, למסעדות, לקניות, לבילוי ולהתארגנות היו גורמים מכריעים בהצלחת הטיול! על אף התשלום עבור התכנון, אין ספק שעזרתך הובילה לחיסכון כספי, כמו גם להפחתת התלבטויות וניצול זמן מעולה ואיכותי. נשמח להשתמש שוב בשירותיך בטיולנו הבאים!!
תודה מכל הלב ושנה טובה מלאה בטיולים מרגשים!
משפחת קלישר, קרית שמונה,  ron100531@gmail.com

♦  אחרי תקופה ארוכה שלא יצאנו לחו"ל החלטנו לטוס להולנד. קראנו הרבה חומר אבל לא הצלחנו לגבש תכנית. כתבתי בגוגול עזרה לתכנון טיול בחו"ל והשם של סיגלית עלה. שיחת טלפון שארכה כשעה , הרבה שאלות של סיגלית והיא יצרה תכנית לשבוע בדיוק מתאימה לנו, טבע,נופים קניות ולינה בכפר נופש. אחד הדברים שהכי עזרו הן הכתובות שהיא ציינה לכל יעד שניתן להטעין לג'י.פי.אס. ההמלצות היו נהדרות,כולל טיפים היכן להחנות ומה כדאי לראות בכל אתר. חזרנו לארץ ולשיגרה טעונים בחוויות שנזכרנו בהם שוב ושוב. תודה סיגלית על עזרתך ותרומתך הרבה. יכול להיות שאנשים יגידו למה צריך יש הכל במחשב, אני אומרת בשביל זה יש מומחים ,חבל להוציא הרבה כסף לטיול ולהרגיש שלא מיצינו את המקום אליו נסענו.

עדית רוזנפלד פתח תקווה

 ♦ המלצות רבות נוספות


כתבות נוספות על שווייץ:
מגורים משפחתיים מומלצים בשוויץ
פארקי מים ומעיינות חמים בשוויץ
מדריך למטייל בשווייץ
מידע שימושי על שוויץ 

כתבות נוספות בנושא אוכל באירופה:
סדנת בישול ברומא
בלסמי ופרארי במודנה Modena שבאיטליה
סיורי אוכל בברצלונה
חופשה טעימה במסעדות בודפשט
סיור קולינרי בפריז

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר (במחיר מוזל מהאתר):

 


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף