שוויץ - מידע כללי למטייל

חזור לדף ראשי - מדריך למטייל בשווייץ

שוויץ היא מדינה הנראית כאילו יצאה מתוך גלויה. בונבוניירה אמיתית! מדינה קטנה, עם פסגות מושלגות (גם בקיץ!), שפע אגמים, עיירות מקסימות, ערים יפות, שופעת צמחייה, מפלים והעיקר: שלווה ופסטורליה. השווצרים ידועים בסדר, ניקיון ויכולת אירגון מרשימה ואכן תכונות אלה ניכרות בכל פינה ובכל אטרקציה. הכל מסודר, מבריק מניקיון, מטופח ומאורגן להפליא.
בזכות שטחה הקטן והכבישים המצויינים הפרוסים במדינה, שוויץ היא יעד אידיאלי לטיולי כוכב.
חובבי הטבע והנופש הפעיל יהנו מכל רגע. מגוון אפשרויות השייט, נסיעה ברכבלים, טיולים רגליים נהדרים, טיולי אופניים, מגלשות הרים וכד' רב ביותר. גם אפשרויות הבילוי המשפחתי והשעשועים רבות וכוללות גני חיות, פארקי מים ושעשועים, מוזיאונים מעניינים וביקור במפעלים (בעיקר מפעלי מזון איכותיים כגון: שוקולד או גבינות).

השם הלאומי:

 Schweiz/Suisse/Svizzera/Svizra

 

דגל:

דגל שווייץ

 

שטח:

 41,290 קמ"ר

מטבע:

 פראנק שווצרי Swiss franc, סימונו: CHF (1 פראנק שוויצרי= 0.63 אירו, לפי נתוני 11/06).

 

מספר תושבים:

 7.5 מיליון (בשנת 2006)

 

דת:

 42% קתולים, 35% פרוטסטנטים, 2% אורתודוכסים, 4% מוסלמים, 11% ללא זהות דתית, 18,000יהודים (פחות מ- 0.3 אחוז מהאוכלוסיה).

 

משטר:

 רפובליקה פדרלית.

 

שפה:

 65%- דוברי גרמנית, 20% דוברי צרפתית, 7% דוברי איטלקית, פחות מאחוז אחד דוברי רומנסק.

 

קידומת בינלאומית:

 41

 

עיר הבירה:

 ברן Bern, (בה מתגוררים 123,000 תושבים).

 

גיאוגרפיה:

 שוויץ היא מדינה קטנה והררית, ללא מוצא אל הים, הממוקמת במרכז אירופה וגובלת באיטליה- בדרום, אוסטריה וליכטנשטיין- במזרח, גרמניה- בצפון וצרפת- במערב. כמחצית משטח המדינה בגובה 1200 מטרים ומעלה. ניתן לחלק את שוויץ לשלושה אזורים טופוגרפיים עיקריים: האלפים (כ- 60 אחוזים משטח המדינה), המישור (המכונה גם "ארץ הביניים", כ- 30 אחוזים משטחה) והז'ורה JURA (10 אחוזים). הז'ורה היא שרשרת הרים באורך 200 ק"מ במערב שוויץ, לאורך הגבול עם צרפת שגובהו הממוצע 700 מטרים, נמוכה וקטנה בהרבה מרכס הרי האלפים, שאורכו 1200 ק"מ וגובהם הממוצע 1700 ק"מ. כמאה פסגות באלפים מתנשאות לגובה של כ- 4000 מטרים! הפסגה הגבוהה ביותר היא ה"מונטה רוסה" Monte Rosa שגובהה 4634 מטרים אך הפסגה המפורסמת ביותר היא היונגפראו, המתנשאת לגובה של 4158 מטרים. שוויץ משופעת גם באגמים ובנהרות. כ- 1350 קמ"ר משטחה הם מקווי מים. האגמים הגדולים במדינה הם: אגם ג'נבה ששטחו 581 קמ"ר ואגם קונסטאנס (541 קמ"ר), אך בנוסף יש במדינה עוד מאות אגמים בינוניים וקטנים. שוויץ היא מקום הולדתם של נהרות, מכיוון שרכסי ההרים שלה הם קווי פרשת מים. מקורותיו של נהר הריין באלפים השוויצרים ו- 375 ק"מ מאורכו הכולל של הנהר (1320 ק"מ) זורמים בשטחה של שוויץ. נהרות ארוכים נוספים במדינה הם נהר ה"רון" RHONE וה"אר" AARE. בשוויץ גם קרחונים רבים. הגדול מכולם הוא אלטש ALETSCH, ששטחו 117 קמ"ר.
שוויץ מחולקת ל- 20 מחוזות (קנטונים) מלאים ולעוד שישה חצאי מחוזות. הקנטונים עצמאים מבחינה פוליטית, חברתית ותרבותית.

 

מפה:

מפת שווייץ

 

שעון:

 שעה אחת אחורה מישראל (GTM+1)

 

עצמאות:

 1 לאוגוסט, 1291.

 

מאכלים אופייניים:

 שוויץ מפורסמת בפונדו הגבינה ופונדו השוקולד שלה, אך יש לה מאכלים רבים נוספים להציע למבקר בה. המזון בשוויץ מגוון ביותר. הוא הושפע מהמטבח הצרפתי, הגרמני והאיטלקי, בתוספת מאכלים מקומיים ייחודיים.
"קאזופה" Kasuppe, הוא מרק גבינות ונחשב למרק הפופולארי ביותר במדינה. "רושטי" Rosti, היא לביבת תפוחי אדמה ענקית המטוגנת בחמאה המוגשת עם ארוחות בשרים או גבינות. שוויץ שופעת הנהרות והאגמים מתמחה גם במאכלי דגים. ארוחת בוקר פופולארית בשוויץ היא ה"מוסלי" Muesli, המורכבת משיבולת שועל קלויה, תפוחי עץ מיובשים, אגוזים ודבש. מזון בריאות במיטבו. השוויצרים אוהבים לשתות קפה, תה וכמובן: שוקו חם.
ליקר שוויצרי פופולארי הוא ה"קירש" Kirsh, ליקר דובדבנים. גם אחד הקינוחים הטעימים ביותר בשוויץ, ה"צוגר קירשטורטה" Zuger Kirschtorte מתבסס על דובדבנים: זהו מאפה דובדבנים איכותי שמוצאו בציריך.

כלכלה:

 שוויץ נחשבת לאחת המדינות העשירות באירופה. למרות שטחה הקטן ומספר התושבים הנמוך, התוצר הלאומי לנפש במדינה הוא מהגבוהים באירופה. מכיוון ששוויץ דלה במחצבים ומשאבים טבעיים ומכיוון שהטופוגרפיה ההררית שלה מצמצמת מאד את אפשרויות סוגי החקלאות במדינה, מסתמכת שוויץ בעיקר על כוח האדם המיומן שלה, הרמה המקצועית הגבוהה והדיוק שגרמו לכך שהסימון "תוצרת שוויץ" פירושו: איכות גבוהה. כלכלת שוויץ מסתמכת בעיקר על בנקאות, שעונים, שוקולד, תחרה ותיירות.

 

חגים:  

 1 בינואר- ראש השנה האזרחית, 2 בינואר- Berchtold's Day, סוף מרץ- תחילת אפריל- חג הפסחא (משתנה משנה לשנה), 1 במאי- חג העבודה, מאי- יום עליית ישו לשמיים Ascension Day (משתנה משנה לשנה), אמצע מאי (7 שבועות אחרי פסחא)- PENTECOTE (חג השבועות), 1 באוגוסט- יום העצמאות, 25-26 בדצמבר- חג מולד.  
ספורט: הספורט הנפוץ והמזוהה ביותר עם שוויץ, הוא ספורט החורף, בפרט סקי וסנובורד. ענפי ספורט פופולאריים נוספים במדינה הם: כדורגל, טניס, רכיבה על אופניים והליכה.  

 

מידע קונסולרי:   

שגרירות ישראל בשוויץ:
כתובת:
Alpenstrasse 32, 3600 Bern
דואר אלקטרוני: INFO@BERN.MFA.GOV.IL


שגרירות שוויץ בישראל:
כתובת: רחוב הירקון 228, תל אביב

 

מזג האוויר:

למרות שטחה הקטן יחסית, אקלימה של שוויץ מגוון מאד. הוא מושפע מהצפון מהאקלים הסוב פולארי, מהמזרח מהאקלים היבשתי, מהדרום מהאקלים הים תיכוני וממערב מהאקלים האוקיאני. גם הבדלי הגבהים הגדולים משפיעים מאד על מזג האוויר. לכן קשה לציין טמפרטורה או כמות משקעים אופייניים. הכל תלוי באזור ובגובה. האזורים הגבוהים מ-3,000 מ' מכוסים בשלג-עד ויש להתלבש בהתאם.  

9 עובדות מעניינות על שוויץ: 

1 - אחוז הקשישים מעל גיל 100 בשוויץ הוא הגבוה ביותר באירופה (1.11%). בעולם כולו, רק היפאנים משיגים אותם.
2 - בשוויץ 4 שפות רשמיות: גרמנית (השפה העיקרית של 64% מתושבי המדינה), צרפתית (20%), איטלקית (7%) ורומנסק Romansch (שפתם של 50,000 איש במחוז Graub?nden בשוויץ).
3 - כלכלן שווצרי בכיר חישב ומצא שהממשלה בשוויץ מסבסדת שלוש פרות במחיר סבסוד של ילד אחד בבית הספר היסודי.
4 - אלברט איינשטיין כתב בעיר ברן בשוויץ את תורת היחסות.
5 - השווייצרים זכו ביותר פרסי נובל ורשמו יותר פטנטים לאדם מאשר כל אומה אחרת בעולם.
6 - השווצרים אוכלים הכי הרבה שוקולד בעולם. כל שווצרי אוכל בממוצע 9.5 ק"ג שוקולד בשנה.
7 - אחוז הנישואין והגירושין בשוויץ הוא הגבוה ביותר בכל אירופה.
8 - עלות ייצור שעון בשוויץ גבוהה בממוצע פי 330 מאשר בסין ונחשבת הגבוהה בעולם.
9 - הטניסאי מספר 1 בעולם (בשנים 2004-2006), רוז'ה פדרר, הוא יליד שוויץ. הוא נחשב לאחד מגדולי הטניסאים בכל הזמנים.

 

מילים שימושיות:

ראו בפרקים על גרמניה ואיטליה.

 

מתי כדאי לבקר?

מיוני ועד ספטמבר שורר בשוויץ מזג האוויר הנעים ביותר והמתאים במיוחד לטיולים בטבע.
יחד עם זאת גם עונות המעבר, בחודשים אפריל- מאי ומסוף ספטמבר ועד סוף אוקטובר מוצלחות לביקור משפחתי בשוויץ. אמנם מועדי פתיחת אתרי התיירות מצומצמים יותר ומזג האוויר יותר קר אך כמות המשקעים נמוכה, עומס המבקרים קטן משמעותית והמחירים זולים בהרבה.
חודשי החורף מתאימים בעיקר לחובבי הספורט הלבן. אתרי הסקי נפתחים בדרך כלל בנובמבר ונסגרים באפריל.

 

לכמה זמן לבוא?

כדאי להקדיש לשוויץ הגרמנית (מרכז וצפון המדינה) לכל הפחות שבוע שלם. אם מעוניינים לבקר גם בדרום המדינה (שוויץ האיטלקית, אזור לוגאנו ולוקרנו) ומערבה (שוויץ הצרפתית, אזור ג'נבה ולוזאן) ראוי להקדיש לטיול משפחתי בשוויץ לפחות 10 ימים.  

 

תחבורה:

טיסות:

הן לאל על והן לחברת התעופה השוויצרית SWISS  יש טיסות יומיות סדירות בין ישראל לשוויץ לנמלי התעופה של ציריך ושל ז'נבה.
שדה התעופה של ציריך, סימונו ZRH ממוקם במרחק של 11 ק"מ ממרכז העיר.
שדה התעופה של ז'נבה, סימונו GGVA נמצא 5 ק"מ צפונית לעיר.

רכבות:

שוויץ נחשבת לאחת המדינות המפותחות בעולם מבחינת תשתית ואמצעי תחבורה. מכיוון ששוויץ ממוקמת במרכז אירופה, היא מהווה צומת דרכים מרכזי ולכן קל מאד להגיע אליה מיעדים רבים באירופה. מכל עיר מרכזית באירופה יש רכבות יומיות לערים הגדולות בשוויץ, כולל רכבות ה- T.G.V המהירות (להן מהירות ממוצעת של 280 קמ"ש).
כרטיס "סוויס פאס" Swiss pass מקנה אפשרות שימוש בלתי מוגבלת ברשת הרכבות הארצית, בספינות נוסעים, באוטובוסים, וחשמליות במרבית ערי שוויץ ומזכה בהנחה משמעותית ברכבלים ורכבות הרים. למשפחות משתלם במיוחד כרטיס The Swiss Family Card בו ילדים עד גיל 16 נוסעים חינם בכל אמצעי התחבורה.

במרכז שוויץ כרטיס משולב במחיר אטרקטיבי לרכבות וכלי שייט לתקופה של 2 או 5 ימים

 הנקרא TELL-PASS .  

 

רכב שכור:

למשפחה המטיילת בשוויץ מומלץ לשכור רכב לכל תקופת השהות. זו הדרך הזולה והנוחה ביותר לטייל במדינה. הכבישים נהדרים, מתוחזקים ומשולטים היטב והנופים הנשקפים מכל פינה מדהימים ביופיים.
אם שכרתם רכב במדינה אחרת עליכם לשלם אגרת כבישים חד פעמית בשם Vignette על מנת שתורשו לנסוע בכבישים המהירים בכל רחבי שוויץ. את האגרה ניתן לשלם בסניפי הדואר.
מהירות הנסיעה המקסימלית המותרת בכבישים מהירים היא 120 קמ"ש, בכבישים בינעירוניים- 80 קמ"ש ובאזורים עירוניים- 50 קמ"ש.
מידע על מצב הדרכים במקרה של מזג אוויר סוער ניתן לקבל בטלפון: 160.
מספר הטלפון להזעקת חילוץ במקרה של תאונה או תקלה הוא 140.  

מנוע חיפוש והזמנת רכב שכור שאני ממליצה עליו (הוא גם בעברית):

השכרת רכב מאתר בוקינג האמין והנוח: Booking.com

 

מדריכי נסיעות:

1. שיחור- שוויץ
2. העולם- שוויץ, שטיינהרט- קציר
3. פספורט-שווייץ, מאת: זאב יפת.

ספרי תיירות ומפות מאתר העולם בהנחה של 10% לגולשי ברטרוול

אתר העולם

 

כתבות על שווייץ:
סיור במפעלי שוקולד וגבינות בשווייץ
פארקי מים ומעיינות חמים בשוויץ
מגורים משפחתיים מומלצים בשוויץ

דף ראשי - מדריך למטייל בשווייץ

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאירופה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר (במחיר מוזל מהאתר):

 


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף