טיול בסקגווי Skagway - אלסקה

טיולים מומלצים בסקגווי לנוסעי אוניות הקרוזים

מידע כללי

סקגווי היא העיירה הצפונית ביותר במעבר הפנימי. היא ממוקמת בקצה תעלת לין הציורית. הגבול בין ארה"ב וקנדה עובר כ-24 ק"מ מהעיירה.
סקגווי היא העיירה המשומרת ביותר מתקופת הבהלה לזהב. היא עשירה בהיסטוריה ומכיוון שלא ניזוקה מרעידות האדמה והשרפות הרבות שפקדו את אלסקה, רוב בתיה השתמרו היטב. רובם שופצו, צוחצחו ונצבעו מחדש. הרחובות הראשיים בעיירה הם מסוף המאה התשע עשרה והיא מזכירה עיירת מערבונים מהסרטים. העיירה המוקפת בהרים נישאים המוסיפים לה קסם, היא כולה אתר שימור של רשות הפארקים הלאומיים האמריקאים.
סקגווי היתה החל משנת 1897היתה נקודת המוצא של כורי הזהב שהגיעו אליה באוניות והמשיכו לנהר הקלונדייק Klondike שבטריטוריה הקנדית יוקון. יותר מ-100,000 מחפשי זהב התחילו בה את מסעם המפרך בקור מקפיא, רוחות עזות וסופות שלגים וחזרו אליה עם שללם, רק על מנת לצאת שוב למסע נוסף. סקגווי היתה המקום בו פרקו את סחורתם ואת יצרם. העיירה שפעה מועדוני הימורים, בארים ובתי בושת ששמם יצא למרחוק.

תוך שלוש שנים אזל הזהב במרבצי הזהב של הקלונדייק ועשרות אלפי הכורים נטשו את המקום.
באותה תקופה נבנתה מסילת ברזל שקשרה בין סקגווי לווייטהורס White Horse, ממנה ניתן לשוט על נהר היוקון ללב היבשת. זה היה פרוייקט משותף למהנדסים אמריקאים וקנדים שנתמכו בכספים מבריטניה. קו הרכבת נפתח בשנת 1900 ושימש את אחרוני הכורים. כיום הוא משמש את התיירים הבאים המגיעים לעיירה ונוסעים ברכבת ההיסטורית ובדרך נופית מרשימה החולפת על פני צוקי גרניט נישאים, מפלים וקניונים עמוקים.

טיול נופי ברכבת

מערכת החוקים הקנדית לא היתה תקפה בסקגווי ולמעשה היא נוהלה בתקופת הבהלה לזהב ללא חוק וסדר, מה שתרם לאופייה האלים והמחוספס. בתקופת הבהלה לזהב מקרי האלימות היו רבים והעיר נוהלה למעשה ע"י בעלי בתי בושת, מהמרים, זונות ופושעים. הפושע שנודע ביותר לשמצה והמפורסם ביותר בתקופת הבהלה לזהב היה "סופי סמית'" Soapy Smith. הוא וחבורתו הפעילו טרור על העיירה ורימו את כורי הזהב שהגיעו אליה. הם גבו דמי חסות (פרוטקשן) מעסקים, השכירו מחסנים לשמירת ציוד הכורים, וכאשר אלה יצאו למסע הבא, הם פרצו את המחסנים ומכרו את תכולתם, הקימו "תחנת תקשורת" עם טלגרף, ממנו שלחו הכורים הודעות הביתה, מבלי לדעת וחוט הטלגרף הגיע רק עד החדר הסמוך. הגיבור המקומי של העיירה היה מהנדס העיר, פרנק רייד Frank Reid שמאס בגנגסטר סמית' ויצא עימו לקרב אקדחים בו מצאו שניהם את מותם. לזכרו הקימו תושבי המקום אנדרטת גרניט מרשימה אותה שמו על קברו.

  טיולים ואטרקציות בסקגווי

הזמנת טיולים בסקגווי המותאמים לנוסעי אוניות הקרוזים מאתר ויאטור האמין:

כוללים איסוף ובחזרה לנמל הקרוזים:

טיול טבע ברכבת היסטורית משוחזרת למעבר הלבן :
   Skagway Shore Excursion: Bennett Train Journey on the White Pass Rail
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים וארוחת צהריים. נמשך 8 שעות.

טיול לפסגת המעבר הלבן וסיור בסקגווי :
 
Skagway Shore Excursion: White Pass Summit and Skagway City Tour
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 2.5 שעות.

טרק ביערות גשם ושייט ברפסודה בנהר :
   Skagway Shore Excursion: Chilkoot Trail Hike and Float Tour
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 4 שעות.

טיול טבע מודרך ליום שלם ליוקון בקנדה :
   Skagway Shore Excursion: Full-Day Tour of the Yukon
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים וארוחת צהריים. נמשך  6.5 שעות.

חצי יום טיול לגבול יוקון :
 
Skagway Shore Excursion: Half-Day Tour to the Yukon Border
ולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 3.5 שעות.

 

בעיירה מתגוררים כיום כ-900 תושבי קבע המתפרנסים בעיקר מתיירות. הם מנסים לשמר את המורשת של תקופת הבהלה לזהב בין שפע חנויות הזהב, התכשיטים והמזכרות הממלאים את העיירה.
 סקגווי היא עיירה קטנטנה ושטוחה אשר קל ונוח לטייל בה ברגל. הרחוב הראשי שלה בו ממוקמות מרבית האטרקציות, חנויות ומסעדות הוא רחוב ברודווי Broadway. מי שמתקשה בהליכה או סתם מתעצל יכול לסייר בעיירה הקטנה בעגלה רתומה לסוסים, לימוזינות עתיקות או ואנים חדישים.

נחמד גם לשכור אופניים בחנות Sockeye Cycle הממוקמת בפינת השדרה החמישית ורחוב ברודווי. www.cyclealaska.com, טלפון: 907-983-2851.
העיירה שופעת מבנים היסטוריים משומרים ומזכירה קצת את "רחוב החלוצים" בפארקי השעשועים של דיסני.

הדרך המוצלחת ביותר לטייל בה וללמוד על עברה היא בסיור רגלי מודרך (חינם) היוצא ממרכז המבקרים של רשות הפארקים הלאומיים (ראו לעיל). בעיירה מוזיאון קטן Skagway Museum הממוקם בבניין העירייה Skagway City Hall בו מוצגים רבים מתקופת הבהלה לזהב וגם מתקופת האינדיאנים. נמצא בפינת השדרה הרביעית ורחוב ספרינג.

רחוב בעיירה

 

מי שמעדיף טיול רגלי בטבע יכול להגיע לאחר הליכה קצרה לאגם מקסים או מפל יפה. ניתן לקבל מפות שבילי הליכה מפורטות במרכז המבקרים של העיירה. שביל מוצלח הוא לאגם Lowel Dewey Lake. השביל מתחיל בפינת השדרה הרביעית ורחוב ספרינג לכיוון ההרים דרך גשר להולכי רגל מעל ערוץ "פולן" Pullen Creek. מגיעים לאגם לאחר טיפוס בן כ-20 דקות במעלה הגבעה.

האטרקציה הפופולארית ביותר בסקגווי היא נסיעה ברכבת ההיסטורית של ה"ווייט פאס" ויוקון White Pass & Yukon Route Railway (המכונה בקיצור: WP &YR) לאורך הנתיב בו הלכו מחפשי הזהב ומגיעה עד לגבול קנדה. הרכבת נוסעת בשיפוע תלול עד לגובה של של מעל 300 מטרים ותוך כדי נסיעה בה זוכים לצפות בנוף מרהיב של פסגות טרשיות, קרחונים, מפלים שוצפים, אגמים ויערות סבוכים. 

♦ הזמנת טיול טבע ברכבת היסטורית משוחזרת למעבר הלבן מאתר ויאטור:
 Skagway Shore Excursion: Bennett Train Journey on the White Pass Rail
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים וארוחת צהריים. נמשך 8 שעות.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 היי סיגלית,
חזרנו ביום חמישי האחרון מטיול בן 3 שבועות במערב ארה"ב, טיול שארגנת עבורנו. היה טיול מדהים, חוויה שנמשכה 3 שבועות.
אין ספק שהתכנון המקצועי של הטיול הוא הגורם להצלחת הטיול. הטיול היה מגוון ביותר ומתוכנן בצורה מעולה. תכנון הטיול נתן לי את היכולת לטייל בביטחון, בלי להתברבר, לנצל את הזמן היטב ובעיקר להנות.  עכשיו פנינו לטיול הבא.... (קנדה או מזרח ארה"ב) , אז תודה רבה!!!
גילה דקל קיבוץ רמת הכובש

 הי סיגלית מה שלומך  ?
אני ובני שבנו מהטיול הגדול לארה"ב. רציתי להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול היסודי והמצוין. אני חושב שהטיול היה בנוי נכון מאוד, מגוון מאוד ואנחנו נהננו מאוד. במיוחד נהניתי מארבעת ימי הטבע בפארקים, היה נפלא. גם העזרה השוטפת שלך במיילים וטלפונים סייעה לי רבות ואני חושב שללא עזרה זו הטיול לא היה אותו דבר. אשמח להשתמש בשרותייך הטובים גם בעתיד !

בברכה, דורון לידה, תל אביב

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף על אלסקה בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים

כתבות בנושא אלסקה:  טיפים לקרוז באלסקה  | אלסקה מידע כללי  |  אנקוראג'  |  ג'ונו  | קטצ'יקן  |  וויטייר  |  סיוורד


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף