אלסקה- סקירה כללית למטייל

כתבות בנושא אלסקה:  טיפים לקרוז באלסקה  | אלסקה מידע כללי  |  ג'ונו  | קטצ'יקן  |  וויטייר  |  סקאגוויי  |   סיוורד

אלסקה היא המדינה הגדולה במדינות ארה"ב. שטחה: 1,477,268 קמ"ר. פי 66 ממדינת ישראל, פי שניים מטקסס וכחמישית מגודלה של "קונטיננטל ארה"ב"  (" Continental U.S."48 המדינות המחוברות זו לזו למעט אלסקה והוואי). אלסקה מבודדת לחלוטין מארה"ב. היא גובלת במחוז יוקון בקנדה ורק מיצר ברינג מפריד בינה לבין רוסיה. מרבית מחלקי המדינה משתעים צפונית לקו רוחב ששים ואזוריה הצפוניים מגיעים עד לקוטב הצפוני. בשטח עצום זה מתגוררים בסך הכל פחות מ-700,000 תושבים (אשר כמעט מחציתם גרים באנקוראג', העיר הגדולה במדינה). אלסקה הינה המדינה הכי פחות צפופה מבין מדינות ארצות הברית.

 

חופי דרום אלסקה: 

חופי דרום אלסקה

 

לאלסקה שיאים רבים נוספים: יש בה שלושה מיליון אגמים, מעל 3000 נהרות וקו החוף שלה, שאורכו הוא 75,680 ק"מ, ארוך יותר מקו החוף של כל שאר ארה"ב. יש באלסקה כ- 100,000 קרחונים, המכסים כחמישה אחוזים משטח המדינה. מספר הקרחונים הפעילים בה גדול יותר מאשר בשאר האזורים המאוכלסים בעולם.

17 מתוך 20 פסגות ההרים הגבוהות בארה"ב נמצאות באלסקה, כולל את הפסגה הגבוהה ביותר בצפון אמריקה: פסגת הר מקינלי Mt. McKinley שגובהה 6190 מטרים.

באלסקה חמישה עשר פארקים, שמורות ומונומנטים לאומיים ועוד פארקי מדינה בשטח של כ- 13,000 קמ"ר.

 

קרחון באלסקה

 

 

יש בתחומי המדינה 1800 איים ו- 70 הרי געש פעילים המהווים כשמונים אחוזים מכלל הרי הגעש הפעילים בארה"ב כולה. בנוסף פקדו במרוצת השנים את המדינה יותר מ-80 רעידות אדמה בעצמה מעל 7 בסולם ריכטר!
תופעת טבע מרהיבה נוספת בה ניתן לחזות בשמי אלסקה (במיוחד מסוף אוגוסט כאשר השמש שוקעת מוקדם יותר) היא ה"זוהר הצפוני" הנקרא גם אורורה Aurora המתבטאת בהופעה של אורות חזקים בצבעים שונים בשמי הלילה.
אלסקה ידועה בשפע חיות הבר שלה. החל בחיות יבשה כמו דובים ממספר סוגים, ראמים, איילים, כבשי הרים וזאבים, דרך עופות שהבולט והמפורסם מביניהם הוא העיט הקרח ועד שלל חיות ים: ליווייתנים ממגוון סוגים, אריות וכלבי ים, לוטרות ים, דולפינים וכמובן שפע דגה, כולל ששה מינים של דגי סלמון, אשר הגדול מביניהם "המלך" King Salmon המגיע עד משקל של 20 ק"ג, הוא הדג הלאומי של אלסקה.
לאלסקה היסטוריה ססגונית ותרבות ילידים עשירה המתבססת על קשר ייחודי עם הטבע.

אלסקה מחולקת לחמישה אזורים: דרום- מזרח אלסקה המכונה בגלל צורתו "ידית המחבת" Panhandle הכולל את"המעבר הפנימי" Inside Passage, דרום- מרכז אלסקה, דרום- מערב אלסקה, אזור התווך (אלסקה הפנימית) Interior והצפון הרחוק.

הצטרפו אל קבוצות הפייסבוק של סיגלית בר:
פייסבוק אייקון טיולי משפחות בחו"ל
פייסבוק אייקון גמלאים מטיילים ונהנים

תחבורה

שדה התעופה הבינלאומי הגדול והפעיל ביותר באלסקה הוא שדה התעופה של אנקוראג' Anchorage International Airport, סימונו: ANC, הוא ממוקם כ- 11 ק"מ דרומית- מערבית למרכז העיר. מגיעות אליו טיסות מכל רחבי ארה"ב וקנדה אך אין אליו טיסות ישירות מאירופה או אסיה.

שדות תעופה ראשיים נוספים במדינה ממוקמים בג'ונו Juneau (סימונו: JNU) ובפיירבנקס Fairbanks (סימונו:סימונו: FAI).

מימדיה האדירים של המדינה ומיעוט הכבישים בה גוררים בעייתיות בטיול ברכב באלסקה. לערים וקהילות רבות ניתן להגיע רק בטיסה או בשייט. מטוסים ימיים הם אחד מכלי התחבורה הפופולאריים ביותר במדינה ולכן אין זה מפתיע ש"אגם הוד" Lake Hood הממוקם באנקוראג' הוא שדה התעופה העמוס ביותר למטוסי ים.

אלסקה מחוברת לקנדה בכבישים בודדים שהעיקרי בהם הוא אלסקה הייווי Alaska Highway הנקראת גם "אלקן" ALCAN (קיצור של אלסקה- קנדה). כדי להגיע לאלסקה יש לעבור דרך פרובינציית יוקון ופרובינציית בריטיש קולומביה הקנדיות.

בין סיווארד שבחצי האי קנאי לאנקוראג' מקשרת רכבת הממשיכה הלאה דרך פארק לאומי דנאלי לעיר פיירבנקס. רכבת נוספת מקשרת בין אנקוראג' לוויטיאר שבמיצר פרינס וויליאמס. הנסיעה ברכבת עוברת דרך נוף יפה ומרשים אך יקרה למדי.

 גם אוטובוסים של מספר חברות מקשרים בין הערים והעיירות המרכזיות.

במעבר הפנימי הכבישים נסללו סביב העיירות ואינם מחוברים ביניהם. עקב כך הדרך הנוחה ביותר לנוע בין עיירות המעבר הפנימי וגם באזור חצי האי קנאי ומיצר פרינס ויליאמס היא בשירות מעבורות בשם: Alaska Marine Highway http://www.dot.state.ak.us/amhs/index.shtml עם מסלול באורך 5600 ק"מ הכולל שלושים נמלים. מעבורות של חברות קטנות יותר מקשרות בין יעדים נוספים באלסקה.

קרוזים

הדרך הנוחה, המענגת והמוצלחת ביותר לטייל באלסקה היא בקרוז תענוגות של אחת החברות הגדולות המפליגות בין ואנקובר או סיאטל ליעדים באלסקה.

טיולים בנמלים לנוסעי אוניות קרוז:

להלן מבחר טיולים מומלצים בנמלי אלסקה לאלו שמעוניינים להזמין בעצמם (יותר זול ואישי יותר) שלא דרך האוניה אלא דרך אתר ויאטור Viator המוצלח:

טיולים בסקגווי Skagwayלנוסעי אוניות הקרוזים

טיולים בוויטייר Whittier לנוסעי אוניות הקרוזים

טיולים בקטצ'יקן  Ketchikan לנוסעי אוניות הקרוזים 

טיולים בג'ונו Juneau לנוסעי אוניות הקרוזים

טיולים באנקוראג'  Anchorage לנוסעי אוניות הקרוזים

 

בעלי חיים באלסקה

צפייה בחיות בר בטבע היא אחת הפעילויות המושכות תיירים בהמוניהם למדינה פראית זו.
יש באלסקה מעל 800 סוגי יונקים, בעלי כנף ודגים. למרבה המזל אין באלסקה כלל נחשים (יותר מוצלחת מגן עדן...).
הקטן מבין 105 סוגי היונקים הוא החדף (יונק קטנטן דמוי עכבר) בגודל פקק של בקבוק והגדולים מכולם הם הליווייתנים שאורכם מגיע ליותר מ-15 מטרים ומשקלם מעל 45 טון.

אחד המחזות המרהיבים במדינה הוא צפייה בדב גריזלי הצד במעלה הנהר דגי סלמון. כ- 98 אחוזים מדובי הגריזלי של ארה"ב חיים באלסקה. אוכלוסייתם במדינה מוערכת בכ- 40,000. משקל הדוב הבוגר מגיע ל- 300 ק"ג וגובהו (בעמידה על שתי רגליים) כשני מטרים. דובי הגריזלי חיים במרכז וצפון אלסקה. הדובים החומים המתגוררים באיים הדרומיים ולאורך החוף גדולים אף יותר: משקל הדוב הבוגר יכול להגיע ל- 600 ק"ג וגובהו (בעמידה) ל- 3 מטרים!
באלסקה גם כ- 50,000 דובים שחורים, אותם ניתן למצוא ברוב חלקי המדינה באזורים המיוערים. אלה דובים קטנים יותר המגיעים למשקל מכסימלי של 100 ק"ג.

דובי הקוטב הלבנים חיים רק בצפון אלסקה. ההערכה היא שיש רק כ- 5000 דובי קוטב במדינה. הם מגיעים למשקל של 600 ק"ג. הסיכוי לראות דוב קוטב בטבע, בניגוד לדובים החומים והשחורים קלוש למדי.

חיה פופולארית נוספת באלסקה היא המוס Moose (האייל הקורא) אותו ניתן לראות גם ברחובות הערים הראשיות באלסקה (במיוחד באנקורג') עומד ומלחך בשלווה עלים בסמוך לבתי מגורים. גובה המוס מעל שני מטרים ומשקלם כחצי טון. רוחב הקרניים של הזכר (לנקבה אין קרניים) יכול להגיע לשני מטרים! המוסים נראים מגושמים ואיטיים אך הם יכולים לרוץ במהירות של כמעט 50 קמ"ש ולבעוט הן קדימה והן אחורה, כך שלא מומלץ להתקרב אליהם.

 

הידעת? הקרניים של המוס נושרות בראשית הסתיו וצומחות מחדש עם בוא האביב.

 

סוג נוסף של אייל הנפוץ באלסקה הוא אייל הצפון "קריבו" Caribou. מעריכים שכמיליון איילי צפון חיים כיום במדינה.
ברכסי ההרים של אלסקה מתגוררות כ-70,000 כבשי הרים Dall Sheep, להן קרניים ענקיות במשקל של עשרות ק"ג ו- 15,000 עיזי הרים Mountain Goats להן קרניים קטנות וחדות.

בשמי אלסקה ניתן לצפות ב-485 סוגי ציפורים. מיונק הדבש הקטנטן ועד לעייט הקרח Bald Eagle שאוכלוסייתו מוערכת בכ-30,000. תוכלו להבחין בעייט, הניזון מדגים, לכל אורך חופי דרום- מזרח אלסקה.
ציפורים נודדות מגיעות לאלסקה מכל היבשות בעולם על מנת להנות מהמזון העשיר שמציעים מי אלסקה, הביצות שלה, הנהרות ואפילו הטונדרות.

באלסקה לפחות 430 סוגי דגים. בחודשי הקיץ הנהרות כה עמוסים בדגי סלמון עד שהם נראים ממש סמיכים.

צפייה בליווייתנים היא אחת הפעילויות הפופולאריות ביותר בקרב התיירים המגיעים לאלסקה. אין עוד הרבה מקומות בעולם בהם תוכלו לחזות במספר סוגים שונים של לווייתנים בו זמנית בשייט אחד . הם מגיעים לחופי המדינה החל מחודש מרץ ועד ספטמבר.


מידע מעשי:

לאלסקה אזור זמן משלה. היא מאחרת את שעון ישראל ב-11 שעות ואת שעון מערב ארה"ב בשעה./p>

בירת אלסקה היא ג'ונו Juneau הממוקמת בצפון המעבר הפנימי בה מתגוררים כ- 32,000 תושבים.

אלסקה היא אחת מהמדינות בארה"ב ולכן על מנת להכנס אליה נדרשת אשרת כניסה (ויזה) לארה"ב. המטבע הוא כמובן הדולר האמריקאי USD והשפה אנגלית, אם כי מורגשת גם השפעת שפת הילידים, בעיקר בשמות יישובים שונים (המוצא של כ- 15 אחוזים מאוכלוסיית אלסקה הוא מהילידים- האינדיאנים והאסקימואים שהתגוררו בה לפני שהגיע האדם הלבן).

גם החשמל, בדומה לכל שאר מדינות ארה"ב הוא 110 וולט.
יוקר המחייה באלסקה הוא מהגבוהים בארה"ב וזאת עקב עלות התובלה היקרה של סחורות למדינה וגם בגלל כוח האדם היקר בה.
בנוסף, עונת התיירות הקצרה (ראו בהמשך) תורמת אף היא לביקושים גבוהים לשירותי תיירות (לינה, רכב, סיורים, מסעדות) בפרק זמן קצר יחסית, מה שמעלה את המחירים.

מזג האוויר:

מזג האוויר באלסקה ידוע בחוסר היציבות שלו ובנוסף, מכיוון שהמדינה משתרעת על פני שטח ענקי, יש הבדלים גדולים ביותר בין חלקיה השונים.
בדרום- מזרח ודרום-מרכז אלסקה יורדות כמויות גבוהות יחסית של גשם והטמפרטורות מתונות.
הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה באלסקה היתה 38 מעלות צלזיוס (בשנת 1915 בפורט יוקון) ואילו הטמפ' הנמוכה ביותר שנמדדה אי פעם באלסקה היתה -62 מעלות צלזיוס (בשנת 1971 ב- Prospect Creek Camp).
בחודשי הקיץ נהנית אלסקה ממספר רב של שעות אור בכל רחבי המדינה. באנקוראג' ביום הארוך בשנה השמש זורחת בשעה 4:30 לפנות בוקר ושוקעת בשעה 23:42. ב"בראו" Barrow העיר הצפונית ביותר באלסקה השמש אינה שוקעת במשך 84 ימים!
עונת התיירות באלסקה קצרה יחסית. היא מתחילה באמצע מאי ומסתיימת באמצע ספטמבר.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצה וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

כתבות בנושא אלסקה:  טיפים לקרוז באלסקה  | אלסקה מידע כללי  |  ג'ונו  | קטצ'יקן  |  וויטייר  |  סקאגוויי  |   סיוורד

מידע נוסף על אלסקה בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

ספר מדריך קרוזים