מדריך לטיול בג'ונו Juneau, אלסקה

טיולים מומלצים לנוסעי אוניות הקרוזים בג'ונו

 

ג'ונו בירת מדינת אלסקה והעיר השלישית בגודלה במדינה, נחשבת לאחת הבירות היפות והציוריות ביותר בארה"ב. היא הבירה היחידה בארה"ב שניתן להגיע אליה רק דרך הים (בשייט) או האוויר (בטיסה).
ג'ונו אינה מחוברת בכבישים לשאר היבשת. היא מוקפת כולה בטבע: מצידה האחד תעלת גסטינו Gastineau Channel, מצידה השני הר ג'ונו Mount Juneau (שגובהו 1160 מטרים) והר רוברטס Mount Roberts (שגובהו 1080 מטרים) ממזרחה שדות קרח ומצפונה ודרומה יערות בלתי עבירים. בעיר וסביבתה י כמובן כבישים (באורך כולל של 240 ק"מ) אך הם מסתיימים בדרך ללא מוצא. תושבים רבים בעיר מחזיקים בבעלותם בנוסף לכלי רכב גם מטוס קל או סירה על מנת להתנייד בקלות גם אל מחוץ לעיר.
רבים מתושבי אלסקה חושבים שג'ונו אינה מתאימה לשמש כבירת המדינה ומוקד קבלת ההחלטות של אלסקה ומדי מספר שנים מציע מישהו בעל השפעה "להזיז את הבירה" ונערכת הצבעה בנושא. עד כה כל ההצעות נפלו וג'ונו עדיין הבירה. מתוך 31,000 תושביה 12,500 עובדים בשירות המדינה. ההמשלה היא המעסיק הגדול ביותר ומקור הפרנסה העיקרי בעיר. התיירות היא הענף הכלכלי השני בחשיבותו. אלפי תיירים מגיעים לג'ונו מדי שנה במעבורות או בטיסות אך כמיליון תיירים מגיעים אליה באוניות הקרוזים הגדולות. ג'ונו נחשבת לאחד מ"נמלי החובה" בכל המסלולים באלסקה וכל מי שעולה על אחת מאוניות הקרוזים יגיע אליה במוקדם או במאוחר.


בחודשי הקיץ ניתן לראות בימים רבים ארבע או חמש אוניות בו זמנית בנמל.
המתיישבים הראשונים בג'ונו היו אינדיאנים משבט טלינגיט Tlingit שהתגוררו במקום במשך אלפי שנים לפני בוא האדם הלבן לאזור. תעלת גאסטינו שימשה כאתר דייג מרכזי והאזור סביב ג'ונו שימש אזור סחר של האינדיאנים מהשבטים השונים. רק ב-1880 הגיע האדם הלבן לאזור. היו אלה שני מחפשי זהב חלוצים בשם ג'ו ג'ונו וריצארד האריס שבעזרתו הרבה של צ'יף אינדיאני בשם צ'יף קווי Kowee הצליחו למצוא זהב באזור בו נמצא המרכז ההיסטורי של העיר. הם בנו במקום מחנה אוהלים של כורים שהתפתח במהרה לעיר שהלכה וצמחה. בשנת 1906 היא הוכרזה כבירת אלסקה במקום סיטקה שעקב הירידה בסחר פרוות איבדה את מעמדה ועושרה.

במשך ששים שנה היו מכרות הזהב המרכיב העיקרי בכלכלת העיר. מכרה הזהב הגדול ביותר בעיר AJ Gold Mine סיפק זהב ביותר מ- 80 מיליון דולר.
בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר היה גיוס מקיף של כוח אדם למלחמה והופסקה פעילות המכרות. עם סיום המלחמה נכשלו המאמצים לפתוח את המכרות מחדש והממשלה הפכה למעסיק העיקרי בעיר.

האטרקציות המרכזיות בעיר

הזמנת טיולים בג'ונו המותאמים לנוסעי אוניות הקרוזים מאתר ויאטור המוצלח:

כוללים איסוף והחזרה לנמל הקרוזים:

טיסה בהליקופטר מעל קרחון וטיול הליכה מודרך על הקרחון - Juneau Shore Excursion: Helicopter Tour and Guided Icefield Walk
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 2.5 שעות.

טיסה בהליקופטר מעל לקרחון ונסיעה במזחלת כלבים על הקרחון :
 Juneau Shore Excursion: Helicopter Tour and Dogsledding Experience
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך כ- 3 שעות. 

שייט לצפיה בלווייתנים מג'ונו - Juneau Shore Excursion: Whale-Watching Adventure
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 3.5 שעות.

בילוי בפארק זיפליין בין צמרות העצים - Juneau Shore Excursion: Douglas Island Zipline Tour from Juneau
איסוף והחזרה סמוך לנמל הקרוזים. נמשך 3:45 שעות.

טרק על קרחון  Mendenhallמנדנהל - Juneau Shore Excursion: Mendenhall Glacier Trek
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. כולל מסלול הליכה ארוך גם לפני הקרחון, סה"כ הליכה של כ- 13 ק"מ שחלקה מאומצת עם תיק גב לציוד. נמשך כ- 7 שעות.

 

ג'ונו

קל ונוח לטייל במרכז ההיסטורי של ג'ונו ברגל. רחוב סאות' פרנקלין South Franklin St. הסמוך לרציף אוניות הקרוזים ורחוב Front הסמוך לו הם הרחובות העתיקים ביותר בעיר והשתמרה בהם האווירה החלוצית של ימי הבהלה לזהב. הבתים משמשים כיום משכן לחנויות מזכרות, חנויות לממכר עבודות יד, חנויות חטיפים ואפילו חנויות המתמחות במכירת דגי סלמון. בשיא פריחתה היו בעיר 30 מסבאות. כיום המסבאה המפורסמת מכולן, המהווה אתר תיירות בפני עצמו היא "מסבאת הכלב האדום" Red Dog Saloon, פאב קיטשי ותוסס עם הרבה אופי ואווירה של מערב פרוע. כתובתה:

278 S. Franklin St

במרכז העיר נמצאים גם מבני הממשל של אלסקה: בניין הקפיטול של אלסקה Alaska State Capitol Building, בו ניתן לערוך סיור, אחוזת המושל Governor's Mansion בו ניתן להתבונן רק מבחוץ ובסמוך אליו בניין משרדי השלטון. מומלץ להצטייד במטריה לטיול הרגלי בעיר.

קרחון מנדנהל Mendenhall Glacier

זו האטרקציה הפופולארית ביותר בג'ונו. הקרחון נמצא כ- 19 ק"מ צפונית לעיר. הוא הקרחון הנגיש ביותר באלסקה וגם הכי מצולם. אורך הקרחון כ- 20 ק"מ ורוחבו כ- 2.5 ק"מ. מדי שנה נסוג הקרחון בכ-10 מטרים. בסמוך לקרחון ממוקם מרכז המבקרים של ראשות היערות האמריקאי U.S. Forest Service בו תצוגות והסברים על קרחונים.

♦ הזמנת טיול על קרחון  Mendenhallמנדנהל  מאתר ויאטור:
   Juneau Shore Excursion: Mendenhall Glacier Trek
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. כולל מסלול הליכה ארוך גם לפני הקרחון, סה"כ הליכה של כ- 13 ק"מ שחלקה מאומצת עם תיק גב לציוד. נמשך כ- 7 שעות.

 

קרחון באלסקה

הרכבל להר רוברטס Mount Roberts Tramway

אטרקציה פופולארית נוספת הממוקמת מעבר לכביש מרציף אוניות הקרוזים. נסיעה בת שש דקות ברכבל גדול (המיועד ל-60 נוסעים) תוביל אתכם לגובה של כ- 550 מטרים למרומי הר רוברטס מומלץ בחום אם מזג האוויר בהיר והראות טובה.  

הרפתקאת האומגות של אלסקה

 Alaska Zipline Adventures , הסיור מכונה גם "טיול בין צמרות העצים" וזאת מכיוון שאת רוב זמנכם תבלו בהליכה על פלטפורמות בין צמרות העצים ובגלישה באומגות בינות לעצים. הגלישה האחרונה תוביל אתכם לבית הבנוי על עץ.

♦ הזמנת בילוי בפארק זיפליין בין צמרות העצים מאתר ויאטור:
   Juneau Shore Excursion: Douglas Island Zipline Tour from Juneau
איסוף והחזרה סמוך לנמל הקרוזים. נמשך 3:45 שעות.

 

גני הקרחון Glacier Gardens

גנים בוטאניים בבעלות פרטית המשתרעים על פני שטח של מעל 200 דונם. בגנים צמחייה אלפינית, יערות גשם ופרחים ממגוון סוגים. בעלי הגן מצאו דרך מקורית ליצור סלסילות לפרחים: הם שתלו הפוך עצים ענקיים כך שהשורשים תלויים באוויר ומשמשים כסלסלות פרחיות ענקיות. מהגנים יש תצפית נוף מרהיבה על גונו וסביבתה, כולל תעלת גטניו, עמק מנדהל, האי דאגלאס ועד הרי צילקט Chilkat Mountains באופק.

מדגרת הסלמונים "מקאולי"

 Macaulay Salmon Hatchery – כאן תלמדו כל מה שרציתם לדעת על מחזור חייו ואופן התרבותו של דג הסלמון. מאמצע יוני ועד אמצע אוקטובר ניתן לראות דרך חלונות תת ימיים כיצד הדגים נאבקים בדרכם נגד הזרם ומטפסים ב"סולם". במדגרה מגדלים כ- 12.5 מיליון דגיגונים בשנה אשר משוחררים לים על מנת להעשיר את כמות דגי הסלמון באוקיאנוס עבור תעשיית הדייג המפותחת באזור.

המוזיאון הלאומי של אלסקה

 Alaska State Museum- נחשב לאחד המוזיאונים המוצלחים ביותר באלסקה. הוא כולל תצוגות של ההיסטוריה של הטבע ביניהם פוחלצים של דובים וקן נשרים. תצוגות נוספות עוסקות בתרבות האינדיאנים משבטי הילידים שחיו באזור ותצוגות על תקופת הרוסים באזור ותצוגות הקשורות לימי הבהלה לזהב. במוזיאון גם תערוכות של אמנות מודרנית.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

♦  אחרי הטיול הראשון לקליפורניה שנמשך שלושה שבועות והיה כה מוצלח והרבה בזכות התוכנית הנהדרת שסיגלית הכינה עבורנו. בטיול השני לפלורידה שנמשך גם כשלושה שבועות לא היה ספק. והרעיון לנצל את שבוע חג הפסחא בקרוז היה מושלם. מוכרחה לציין שבזכות היעוץ ובניית התוכנית חסכנו לא מעט כסף והרווחנו טיול מוצלח ומהנה.

תודה. אילנית אינשטיין 

המלצות רבות נוספות

 

כתבות בנושא אלסקה:  טיפים לקרוז באלסקה  | אלסקה מידע כללי  |  ג'ונו  | קטצ'יקן  |  וויטייר  |  סקאגוויי  |   סיוורד

 

מידע נוסף על אלסקה בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים בעולם

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף