מידע למטייל בעיר אנקוראג' Anchorage, אלסקה

טיולים מומלצים לנוסעי אוניות הקרוזים באנקוראג'

 

מידע כללי

אנקוראג' היא העיר הגדולה ביותר באלסקה. מתגוררים בה 290,000 תושבים המהווים יותר מ-40 אחוזים מאוכלוסיית המדינה כולה.
היא המרכז הכלכלי, העיסקי והרפואי של המדינה. היא מרכז אספקה והצטיידות לרוב תושבי אלסקה.
אנקוראג' היא גם עורק התחבורה המרכזי של אלסקה. בעיר ממוקם שדה התעופה הבינלאומי הגדול ביותר במדינה והיא גם צומת מרכזית לרכבת של אלסקה.
אנקוראג' ממוקמת בדרום- מרכז אלסקה במיקום מרהיב עין: היא מוקפת שרשראות הרים מושלגות מכל עבר, כאשר ביום בהיר ניתן אף להבחין בפסגתו האדירה של הר מקינלי כ- 208 ק"מ צפונית לעיר.
היא עיר של ניגודים: יש בה נוף עירוני כמו בכל עיר אמריקאית גדולה עם דאונטאון בו גורדי שחקים אך מצד שני ניתן לראות בה את איילי הצפון מטיילים במגרשי החנייה או אוכלים בשלווה עצים בחצרות הבתים.
יש בעיר שפע מסעדות, מוזיאונים, אירועי תרבות וחנויות כיאה לעיר אמריקאית גדולה, אך ברדיוס של 100 ק"מ מהעיר יש 60 קרחונים! נסיעה בת פחות מחצי שעה מאנקוראג' תביא אתכם להרים, אגמים, מפרצים ונהרות.

רכבל באנקוראג'


אנקוראג' החלה את דרכה בשנת 1914 כמחנה אוהלים באזור "שיפ קריק" Ship Creek בו השתכנו הפועלים שבנו את מסילת הברזל של אלסקה. הקמת בסיסים צבאיים באזור בתקופת מלחמת העולם השנייה האיצה משמעותית את קצב גידול העיר. בתקופת המלחמה הקרה המשיכה העיר לגדול בזכות בניית תחנות התראה מפני טילים, אך את הבום הכלכלי העיקרי היא קבלה בסוף שנות הששים כאשר התגלה נפט במדינה והחלה בניית צינור הנפט שעבר לאורך אלסקה. אנקוראג' הפכה למרכז האדמיניסטרטיבי של הבנייה ושל התעשיות שנלוו לה.
ב- 27 במרץ 1964 התרחשה באנקוראג' רעידת האדמה הקשה ביותר בתולדות ארה"ב, בעוצמה של 9.2 בסולם ריכטר, שנקראית רעידת האדמה של יום שישי הטוב. חלקים ניכרים מהעיר נחרבו כליל. כבישי הגישה לעיר נהרסו ומגדל הפיקוח של שדה התעופה התמוטט.גלי צונאמי ענקיים שטפו את העיירות הסמוכות לים ומעל 100 איש נהרגו.

מידע רב על העיר ניתן לקבל במרכז הכנסים והמבקרים של אנקוראג' :
Anchorage Convention and Visitor Bureau, כתובתו: 524 W.4th Ave. בדאונטאון, או במרכז המבקרים הראשי המפורסם בבקתת העץ Log Cabin and Visitor Information Center הממוקם אף הוא בדאונטאון בפינת השדרה הרביעית ורחוב F, א

באנקוראג' מרכז מידע נוסף "מרכז המידע של האדמות הציבוריות של אלסקה

 Alaska Public Lands Information Center ,  כתובתו:  605 W. 4th, פינת רחוב F , בו ניתן לקבל מידע על כל הפארקים הלאומיים, פארקי המדינה של אלסקה, היערות הלאומיים ושמורות חיות הבר. ניתן לקבל מידע והזמין במקום סיורים שונים, כולל שייט קיאקים, צפייה בדובים, הפלגות דייג וכמובן סיורים רגליים, וגם להזמין בקתות מגורים ציבוריות. המרכז ניתן ללמוד על החי והצומח באלסקה ולראות סרטים על חלקיה השונים של המדינה. מהמרכז יוצאים גם סיורים מודרכים רגליים במרכז העיר.

הזמנת טיול באנקוראג' מאתר ויאטור:

טיול טבע לצפייה בבעלי חיים ונופים ושייט לקרחון מאנקוראג' :
Anchorage Shore Excursion: Pre- or Post-Cruise Turnagain Arm and Wildlife Conservation Center Tour with Optional Portage Glacier Cruise

טיול לפני או אחרי הקרוז. נמשך 6-8 שעות ויוצא ממלונות נבחרים באנקוראג'. 

טיסה בהליקופטר מעל קרחונים ונסיעה במזחלת כלבים על קרחון - Helicopter and Glacier Dogsled Tour
נמשך שעה וחצי. איסוף מלודג' מסויים באנקוראג'. ניתן להזמין איסוף מיעד אחר בתוספת תשלום.

 

מזג האוויר

מזג האוויר באנקוראג' נוח יחסית לשאר המדינה וזאת בזכות רכסי ההרים המקיפים את העיר מכל עבר, מגינים עליה ומונעים מעבר עננות. גם הקרבה לאוקיאנוס השקט ממתנת את מזג האוויר.
בחורף הטמפ' אינן יורדות בדרך כלל מתחת ל-15 מעלות צלזיוס מתחת לאפס ובקיץ הטמפ' אינן עולות על 19 מעלות צלזיוס. החודש החם ביותר הוא יולי והקר ביותר- ינואר.
הטמפ' הנמוכה ביותר שנמדדה בעיר היתה מינוס 38 מעלות צלזיוס והגבוהה ביותר 29 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים השנתית באנקורג' היא כ-400 מ"מ גשם ו- 1760 מ"מ שלג.
החודש היבש ביותר הוא אפריל עם חמישה ימי גשם ומשקעים של 11 מ"מ והרטוב ביותר- אוגוסט עם 14 ימי גשם, כ-65 מ"מ.

תחבורה

נמל הקרוזים:

לאנקוראג' נמל הממוקם צפונית לדאונטאון במרחק נסיעה קצר ממרכז העיר. נמל זה אינו משמש כנמל המוצא של קרוזים לאלסקה, אלא רק כנמל בו מבקרות אוניות בודדות (בשנת 2010 רק האונייה אמסטרדם של הולנד אמריקה בקרוז מעגלי בן שבועיים עגנה בו). הסיבה לכך היא שעל מנת להגיע לנמל מהגוף של אלסקה, בו מפליגות האוניות, יש להקיף את חצי האי קנאי, מה שגוזל יום שלם של הפלגה. מהיר יותר להגיע לנמלים בדרום חצי האי ולהעביר את הנוסעים בתחבורה ציבורית לאנקוראג'.
נמלי המוצא (או הסיום) לקוזים קוויים באלסקה הם נמלי וויטייר Whittier וסווארד Seward הממוקמים שניהם בחצי האי קנאי, דרומית לאנקוראג'.
נמל וויטייר משמש בעיקר את חברת פרינסס. הוא ממוקם 94 ק"מ דרומית- מזרחית לאנקוראג' בחוף המערבי של פרינס ויליאם סאונד Prince William Sound. נמל סווארד משמש את חברות רויאל קריביאן, סלבריטי, הולנד אמריקה וריג'נט. הוא ממוקם כ- 200 ק"מ דרומית לאנקוראג' ב- Resuuection Bay.

שני הנמלים מקושרים לאנקוראג' בשירות אוטובוסים ורכבת.

משך הנסיעה מוויטייר לאנקוראג' היא כשעה וחצי עד שעתיים באוטובוס ו- 2:45 שעות ברכבת. גם הרכבת וגם מכוניות ואוטובוסים עוברים בדרכם לוויטייר במנהרה הארוכה ביותר בצפון אמריקה, שאורכה 4 ק"מ המשולבת (לסירוגין) לכלי רכב ורכבות

 Anton Anderson Memorial Tunnel

משך הנסיעה מסווארד לאנקוראג' היא כ- 3 שעות באוטובוס ו- 4 שעות ברכבת.
הנסיעה ברכבת אמנם ארוכה יותר, אך היא נסיעה נופית נפלאה ומומלצת ביותר. אם אינכם לחוצים בזמן, כדאי לבחור בנסיעה ברכבת לנמלים או מהנמלים לאנקוראג'.
לא מומלץ לשכור רכב בנמלים אלה ולהחזירו באנקוראג' (או להיפך) לתקופה קצרה של יום- יומיים וזאת מכיוון שדמי ההחזר בין היעדים גבוהים ביותר ויש רק חברות בודדות המאפשרות זאת.

 

המעוניינים בהזמנת הסעה פרטית מהנמל של וויטייר לאנקוראג' יכולים כאן להזמין זאת מאתר ויאטור:

Anchorage Transfer: Whittier Cruise Port to Anchorage Airport

 

חברת Alaska Travel מתמחה בין היתר בהסעות נוסעים מהנמלים הללו לאנקוראג' ולהיפך, הן ברכבות והן באוטובוסים. מידע על כל האפשרויות באתר:

שדה התעופה הבינלאומי של אנקוראג' Ted Stevens Anchorage International Airport (סימונו ANC)  ממוקם כ- 15 דקות נסיעה (10 ק"מ) דרומית- מערבית לדאונטאון. לרכבת של אלסקה Alaska Railroad יש תחנה גם בשדה וגם בדאונטאון.

יש גם שירותי הסעות של חברת Alaska Shuttle  בין השדה למרכז העיר. לחברה הסעות גם ליעדים נוספים בעיר וכן ליעדים מחוץ לאנקוראג', כולל נמלי וויטייר וסיוורד.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצה וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף על אלסקה בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים

 

כתבות בנושא אלסקה:  טיפים לקרוז באלסקה  | אלסקה מידע כללי  |  ג'ונו  | קטצ'יקן  |  וויטייר  |  סקאגוויי  |   סיוורד

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף