טיול בפומפיי והרקולנאום באיטליה

כתבה: אורעד אלדר בר

כללי

מסע מרתק לדפי ההיסטוריה צפוי לכם בפומפיי Pompeii ובשכנתה (הפחות מפורסמת) הרקולנאום Herculaneum, ערים רומיות עתיקות, המפורסמות בשל השתמרותן לאחר התפרצות הר הגעש וזוב Vesuvius בשנת 79 לספירה.

ההתפרצות החריבה מספר ערים במפרץ נאפולי, וביניהן כאמור פומפיי והרקולנאום. תושבי הערים הופתעו מההתפרצות ולא היו ערוכים אליה. קדמו להתפרצות אמנם רעידת אדמה והתפרצויות קטנות יותר, אך עדיין מרבית מתושבי הערים בחרו להישאר בבתיהם.

נקודת מוצא מצויינת לטיול בפומפיי והרקולנאום היא סורנטו, בה כדאי ללון וממנה ניתן לצאת לטיול כוכב גם בנאפולי, קפרי, וזוב וחוף אמלפי.

הזמנת טיולים לפומפיי והרקולנאום מאתר ויאטור המוצלח:

טיול היוצא מסורנטו:

♦ יום טיול מודרך בקבוצה קטנה לפומפיי והרקולנאום מסורנטו:

Small-Group Pompeii and Herculaneum Tour from Sorrento Including Lunch
נמשך 8 שעות. כולל ארוחת צהריים וכרטיסי כניסה לאתרים הללו.

 

טיולים היוצאים מנפולי

♦ יום טיול לפומפיי והרקולנאום מנפולי - Pompeii and Herculaneum Day Trip from Naples
כולל איסוף והחזרה ממלונות נבחרים בנפולי. כולל ארוחת צהריים. נמשך 8 שעות.

♦ חצי יום טיול לעתיקות פומפיי מנפולי - Pompeii Half-day Trip from Naples
כולל איסוף והחזרה ממלונות נבחרים בנפולי. נמשך 3.5 שעות.

♦ יום טיול לעתיקות פומפיי ולהר הגעש וזוב מנפולי  - Mt. Vesuvius and Pompeii Day Trip from Naples
כולל איסוף והחזרה ממלונות נבחרים בנפולי. כולל ארוחת צהריים. נמשך 7 שעות.

טיול המותאם לנוסעי אוניות הקרוזים - כולל איסוף והחזרה לנמל:

♦ חצי יום טיול מודרך מנפולי לעתיקות פומפיי - Naples Shore Excursion: Pompeii Half-day Trip from Naples
כולל איסוף והחזרה לנמל. נמשך 4 שעות. כולל דמי כניסה לאתר פומפיי. 

 

מגורים מומלצים בסורנטו:

Grand Hotel Excelsior Vittoria - מלון חמישה כוכבים מרשים ויוקרתי ובו 91 חדרים, הניצב על צוק המשקיף אל מפרץ נאפולי וכולל 3 מבנים היסטוריים השוכנים בפארק ים תיכוני פרטי. ניתן להגיע לנמל על ידי מעלית. למלון הטובל בגנים ים תיכוניים מקסימים חנייה פרטית ומספר מסעדות איכותיות.
Grand Hotel Ambasciatori- מלון בדירוג ארבעה כוכבים ובו 103 חדרים. המלון ממוקם על צוק ומשקיף על מפרץ נאפולי מטרסת הגג שלו. למלון חוף ים פרטי וגינה עם בריכה.
Comfort Hotel Gardenia Sorrento Coast - מלון קטן בן 27 חדרים בדירוג של 3 כוכבים, במרחק של 600 מטרים בלבד מהמרכז ההיסטורי של סורנטו. המלון כולל בריכת שחיה ומרפסת גג ממנה נשקף נוף של מפרץ נאפולי. כל החדרים כוללים מרפסת פרטית. המלון שופץ לחלוטין בשנת 2007 ומוגדר כאקו-וורלד-הוטל (Ecoworldhotel) בזכות המדיניות הידידותית-לסביבה שלו.
B&B Al Centro - ארבע דירות ממוזגות עם מטבחון מאובזר ומרפסות המשקיפות אל הים. הדירות מיועדות למגורי 2-4 נפשות. במרחק של 150 מ' מכיכר פיאצה טאסו.

עיירה מקסימה נוספת בה כדאי להתגורר היא: Vico Equense:

מלון בוטיק קטן וחמוד , עם שירות נפלא, מיקום מרכזי וארוחות בוקר מצויינות, המומלץ בחום הוא:
Villa Scaramellino Relais - במלון חדרים מודרנים עם מרפסת, מיזוג, חנייה ואינטרנט חינם, מכונת כביסה וייבוש לשימוש האורחים. במלון חדרים זוגיים ודירות עם חדר שינה וסלון המתאימים לארבע נפשות.

חיפוש מלון בבוקינג במפת אזור סורנטו:

Booking.com

 

 

טיול בפומפיי Pompeii

כתוצאה מההתפרצות, אופן חורבנה של פומפיי ונטישתה הפתאומית, נשתמרו רוב מבניה וחורבותיה.

 

פומפיי

 

 ענני האפר וגלי האבק שכיסו את כל איזור המפרץ, שימרו את המבנים ואלה עומדים בחלקם עד ימינו. למבקרים בפומפיי, גם היום, ישנה ההרגשה כי מדובר בעיר עתיקה שבה הזמן עמד מלכת.  

מבין פומפיי ושכנתה הרקולנאום, פומפיי גדולה הרבה יותר והיוותה מרכז חשוב יותר עבור התושבים. העיר נקברה תחת שכבת אפר וחומרים געשיים בגובה ארבעה מטרים והתגלתה בשנת 1748 על-ידי איכר שחפר בשדהו ונתקל בחורבות העתיקים. מהחפירות לאורך השנים, מעריכים החוקרים כי מדובר היה בעיר שבה התגוררו תושבים אמידים. בין הרחובות נמצאו בתי מגורים, מבני ציבור, בתי מלאכה, חנויות, מרחצאות, תאטראות ואפילו בית בושת.

 

פומפיי

 

פומפיי, כאמור, הייתה עיר גדולה (440 אלף מטר רבוע) ולכן כדאי להקדיש לה לפחות 4 שעות כדי לראותה לעומק. חובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה יוכלו לבלות כאן אפילו יומיים, אבל המטייל הממוצע יכול להסתפק בכמה שעות. מומלץ לבקר במקום עם מדריך (שפע של מדריכים עומדים בשער הכניסה לאתר ההריסות Porta Marina) שיעשיר את הסיור ויספר פרטיים מרתקים על העיר והתושבים. לחילופין, ניתן לסייר עצמאית ולהתמקד באתרי החובה בעיר, ובעיקר ב-25 מבני הציבור הפזורים ברחבי העיר: אמפיתאטרון, הוילות המרכזיות, המרחצאות, בתי הבושת וכמובן הפורום.

 

פומפיי

 

פומפיי

 

כמו בכל עיר רומית, הפורום היה ליבה הפועם של העיר ומרכז הממשל. כאן היו מרוכזים מוסדות השלטון והדת, כמו גם החנויות, מבני הציבור והמחסנים. מעניין להסתובב במחסנים שלצד הפורום, שם באורח פלא תמצאו כמה דמויות של תושבי העיר. זהו אוסף של דגמי גבס, שנוצרו על-ידי מילוי החללים הריקים שנמצאו בתוך הלבה. הארכיאולוג האיטלקי פיורלי השתמש בתמיסת גבס רטובה כדי למלא את החללים שנמצאו בתוך הלבה. לאחר שהגבס התקרר והתגבש, התקבלו דגמים שהראו את תנוחת הקורבן ברגע שכיסה אותו ענן האפר, הקפיא אותו והביא למותו. דגמי הגבס גילו אנשים בודדים, משפחות ובעלי חיים.

 

פומפיי

 

פומפיי

טיול בהרקולנאום Herculaneum

שכנתה של פומפיי, הרקולנאום, מרוחקת ממנה 15 ק"מ צפונה. בניגוד לפומפיי, הרקולנאום היא עיר קטנה יותר ומרביתה עדיין לא התגלה בחפירות או עדיין לא נפתח לציבור. מסביב לאתר ההריסות עומדים בתים ישנים (ורובם עלובים). מדהימה המחשבה מה מתחבא מתחת לבתים האלה. האם מתחת לרגלי התושבים כיום עומד הפורום? האם נמצאים עוד בתים עתיקים מרשימים? האם קבורים תושבים שקפאו תחת גל האפר?

 

הרקולנאום

 

הרקולנאום אמנם קטנה יותר מפומפיי (שטחה הכולל של הרקולנאום הוא כ-200 דונם אך מתוכם רק כ-50 פתוחים לציבור), אך השתמרה טוב יותר הודות לשכבה עבה של בוץ וחומרים געשיים שכיסתה אותה לאחר ההתפרצות. את הרקולנאום כולה ניתן לראות בסיור של שעתיים וגם כאן, מומלץ להתלוות למדריך .

הרקולנאום הייתה עיר קיט שלווה, היושבת על חוף הים, בדומה לסורנטו של היום. בהרקולנאום התארחו עשירי רומא בווילות מפוארות. העיר מחולקת לארבעה רבעים שבהם תמצאו בית מרחץ, תאטראות, חנויות (אפילו בנות 2 קומות), בתי מגורים ואפילו מסעדות.

 

הרקולנאום

 

הרקולנאום

 

העיר הרקולנאום נקראה על שמו של הרקולס, שעל-פי המיתולוגיה היה מייסדה. תושביה הראשונים של העיר היו יוונים והם ראו בהרקולס כאל.

 

הרקולנאום

 

לאחר הביקור באתר ההריסות של הרקולנאום, מומלץ להגיע גם למוזיאון הוירטואלי הסמוך, Museo Archeologico Virtuale. במוזיאון מוקרן סרט תלת ממד על התפרצות הר הגעש וזוב והימים שקדמו לה. עוד במוזיאון תמצאו מיצגים ווירטואליים על החיים בפומפיי, הרקולנאום ובשאר ערי הסביבה.  

טיול בפומפיי ובהרקולנאום הוא ביקור מרגש בדפי ההיסטוריה. על ימי יוון ורומא למדנו בבית הספר, אך לראות לנגד עיניכם את ההריסות והבתים המפוארים שהשתמרו, זו חוויה בפני עצמה.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 טיילנו כבר חמש פעמים בעזרת סיגלית ומאחלים לנו שנמשיך עוד הרבה. איכות השרות טובה, מועילה ונעימה מאד. הטיול האחרון היה שבועיים בנורבגיה.  אין ספק שכל טיול שודרג מאד בכל ההיבטים (בחירת המסלולים, הלינות, מסעדות ואתרים) בזכות הפקת התכנית וההמלצות שלך. תודה רבה ותמשיכי לכבוש את הגלובוס!
משפחת הורוביץ'
, horowitz1@012.net.il

♦  הינו בלונדון בהמלצתה של סיגלית בר. קיבלנו שרות טוב ,עם אינפורמציה מלאה לגבי אטרקציות וטיולים ,שופינג ועוד . . טיפים, ממש ירדה לפרטים .
סיגלית מאד אדיבה ,מקצועית ,מכירה באופן אישי את כל אותם יעדים שהמליצה לנו עליהם .
פועה גליסקו , מיתר , מיילpuag18@gmail.com

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

כתבות טיולים באיטליה:

בצפון איטליה:

טיול משפחתי בצפון איטליה
פרארי ובלסמי במודנה Modena שבאיטליה
קרוזים מוונציה
קרוז בין איי יוון והים האדריאטי בניחוח איטלקי  מונציה

בטוסקנה ואומבריה:

סיורים מומלצים מודרכים בפירנצה
טיול כוכב בדרום טוסקנה מסיינה
טיול בעיר המגדלים סן ג'ימיניאנו
טיול לפיזה וצ'ינקווה טרה
יעדים אטרקציות וטיולים באומבריה
חוויות קולינאריות בטיול באומבריה
סיור גבינות ויין באיטליה בחג שבועות

ברומא

מסלולי טיול ברומא
סדנת בישול ברומא
קניות ברומא
מגורים בחווה בקרבת רומא

בדרום איטליה:

טיול יום בנאפולי
טיול וחוויות גסטרונומיות בסורנטו
טיול בדרך אמלפי המקסימה
טיול לאי קפרי
טיול בפומפיי והרקולנאום
יום טיול בקליארי Cagliari, סרדיניה
וילות בדרום איטליה

שונות:

איטליה - מידע כללי למטייל

 

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר במחיר מוזל מהאתר:


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף