בחירת היעד ותכנון המסלול בטיולי משפחות

תכנון טוב של הטיול יכול להוות את ההבדל בין חופשה מהנה ומרתקת לטיול מורט עצבים.

כאשר בוחרים יעד יש לקחת בחשבון דבר ראשון את גילאי הילדים ואופיים. ילדים צעירים זקוקים להפסקות בנסיעה ופעילות פיזית בתדירות גבוהה בהרבה מאשר ילדים גדולים יותר ובני נוער.

יש מדינות הנחשבות קלאסיות לטיולי משפחות, כגון: הולנד, אוסטריה ואיטליה, אך ניתן לומר שאין מדינה במערב אירופה שאינה מתאימה לטיול משפחות! החוכמה היא לבחור את היעד המתאים לכם ביותר, בהתאם להרכב המשפחתי, עונת השנה, אורך הטיול וההעדפות האישיות.

ראוי לציין שאטרקציות משפחתיות אינן רק פארקי שעשועים. אין ספק שהן מסמר הטיול עבור ילדים בכל הגילאים, אבל אפילו חובבי הלונה פארקים המושבעים יתעייפו ה3-4 פארקים בזה אחר זה. מילת המפתח היא גיוון!

שתפו את ילדיכם בבחירת מסלול הטיול מהשלב הראשוני ביותר. מלבד הכיף שבעניין זה יפיג חששות של ילדים צעירים ויהווה עזרה מעשית של הגדולים יותר.  

חשוב להתחשב בהעדפות של כל אחד מבני המשפחה, החל בצעיר וכלה בהורים. אם ילדכם בן החמש ישתעמם מסיבוב בין מוזיאונים ובן העשרה ישתגע בגלל שהוא תקוע כל היום עם אחיו הקטנים, אף אחד לא ייהנה. ודאו שהטיול מכיל משהו מיוחד לכל אחד.

 

כדאי להסתכל בספרים, באינטרנט ובפרוספקטים צבעוניים (פרסומים של חברות תיירות וכד') ולערוך רשימה של הדברים שאתם רוצים לראות ולעשות. ילדים אוהבים לראות באופן אישי דברים שהם מזהים מספר או מסרט, לכן רצוי לתת גם להם לעיין בספרים או חוברות. כדאי להמליץ לילדים הגדולים יותר לשוטט באינטרנט ולחפש מידע ובעיקר תמונות על המקומות בהם אתם מעונינים לטייל. לילדים קטנים יותר הראו אתם את התמונות המתאימות. בדרך זו הילדים ירגישו מעורבים יותר ולא יוכלו לקטר לכם במהלך הדרך: "לאן לקחתם אותי? אם הייתי יודע שזה מה שנעשה כל הזמן לא הייתי מצטרף" וכד'.
אם ילדיכם קטנים בחרו יעדים מרכזיים ללון בהם מספר לילות ברציפות ותכננו טיולים יומיים קצרים מאותם יעדים. לילדים קטנים קשה להסתגל לסביבה חדשה בכל לילה והאריזה והפירוק של כל חפציכם מדי ערב אינה תענוג גדול להורים.

אל תתכננו טיול לחוץ מדי. טיול בסגנון שמונה מדינות בעשרה ימים ממש לא מתאים לילדים. השאירו לעצמכם זמן מספיק לגמישות. תיהנו הרבה יותר אם תארגנו טיול נינוח תוך מחשבה על כל אחד מבני המשפחה המטיילים אתכם (כולל אתכם כמובן!). השאירו זמן מספיק על מנת ליהנות גם ממקומות קטנים ונחמדים שלא נתקלתם בהם בספרים, כמו פארק נחמד עם נדנדות, מיני גולף, באולינג, וגם להתרעננות בבריכה או בג'קוזי בבית המלון או המוטל. לוחות זמנים עמוסים מדי לא משאירים זמן לפעילויות חביבות אלה שהן מקור האושר של ילדים רבים.
בנוסף, ילדים אוהבים לחזור למקומות שנהנו בהם. אכלו פעמיים שלוש באותה מסעדה מוצלחת או עצרו שוב באותה חנות צעצועים. 

קטנים מבינים מהר מאד את הפרינציפ וטבע מקסים ומדהים ככל שיהיה משעמם אותם כאשר הוא חוזר על עצמו.

נסו לשלב בטיול אחד טבע (ילדים אוהבים מפלים, הרים מושלגים) פארקי שעשועים,

מגלשה אלפינית - טובוגן

 

סיורים בערים גדולות ומיוחדות (כמו לונדון או פריז) ביקור בגן חיות, ספארי או דולפינריום (רוב הילדים בכל הגילאים אוהבים להיות בקרבת חיות, לגעת בהן ולראות אותן בפעולה), ביקור במפעלים ומכרות (כגון מפעל לייצור שוקולד או מכרה מלח) וסיור במוזיאונים.

מגלשה במכרה מלח

 


באופן כללי ילדים אוהבים מוזיאונים בהם מותר לגעת במוצגים ולהפעילם. בעיקר מוזיאונים של מדע, טבע, תעופה וחלל.

ילדים בדרך כלל אינם מתלהבים מאתרים היסטוריים, חפירות ארכיאולוגיות, כנסיות ומוזיאונים לאומנות.
אין זה אומר שצריך לוותר כליל על אתרים כגון אלה. נדרש להכניסם לטיול במינון נמוך ובשילוב נכון עם פעילויות אחרות.
נסו לכלול מספר פעילויות בכל יום: ביקור במוזיאון נהדר המלווה בפיקניק בפארק בו הילדים יכולים להאכיל ברווזים ולטפס על מתקנים.

 

סוג נוסף של טיול המתאים בדרך כלל לכל בני המשפחה הוא נופש. נופש יכול להיות באגן הים התיכון כגון איי יוון, או האיים הקנריים, אך יכול להיות גם בקרבת מקום לעיר גדולה בה אתם מטיילים, כמומלץ במיוחד בכפר נופש בו יש פארק מים והמון פעילויות לילדים.

בריכה


שייט תעלות היא דרך מוצלחת נוספת לנופש המתאים לכל המשפחה.

יאכטה לשייט נהרות בצרפת

 

מומלץ לשלב מספר ימי נופש בסיום הטיול. בתחילת הטיול כולם עדיין מלאי מרץ, סקרנות והתלהבות, אך ככל שחולפים הימים ההתלהבות יורדת ויש לקחת זאת בחשבון.

 

בעזרת המידע הרב באתר תוכלו לתכנן היטב את טיולכם. לבחור יעדים, אטרקציות, לבדוק עלויות, שעות פתיחה וכד'. באירופה (בניגוד לארה"ב) שעות הפתיחה של אתרים תיירותיים רבים, שעות הפעילות של בנקים, מסעדות וכד' מאד מצומצמות ועל מנת למנוע מפח נפש רצוי לצאת לטיול מאורגנים ומעודכנים. מאד לא נעים להגיע לאטרקציה לה חיכתם ולגלות שעוד שעה השערים במקום נסגרים.

האינטרנט הוא גם מקור נהדר לחיפוש אחר אירועים מיוחדים ביעדים אליהם אתם נוסעים, כגון: תערוכות, ירידים, פסטיבלים וכד'. לעתים כדאי לשנות את סדר הטיול רק על מנת לבקר בפסטיבל ססגוני הנערך פעם בשנה, ומצד שני כדאי להימנע מלהגיע למקום בו מתקיימת תערוכה גדולה שאינה מעניינת אתכם אך מקפיצה את מחירי המלונות בעיר ואת הצפיפות באתרי התיירות.
 

אם קשה לכם לתכנן לבד או שאתם לא בטוחים שעשיתם את הבחירות הנכונות כדאי לכם לקחת ייעוץ מקצועי שהרי טיול עולה עשרות אלפי שקלים למשפחה וטעויות גם יעלו לכם ביוקר וגם יגרמו לעגמת נפש בטיול.

קבלו תכנון טיול מקצועי לאירופה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

 


מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר במחיר מוזל מהאתר:

 


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף