כללי

היעד הפופולארי ביותר בעולם לשיט תענוגות הוא הים הקריבי המכונה בפי רבים "גן עדן עלי אדמות". מדי שנה מפליגים מעל שני מיליון איש לאזור.

 

oasis of the seas האוניה אואזיס

 

הסיבות לפופולאריות של קרוזים לקריביים:

1. הקרבה היחסית לחוף המזרחי של ארה"ב, בו מבחר גדול של נמלים מהן יוצאות אוניות לקרוזים. החל מהנמלים הרבים בפלורידה: מיאמי ופורט לאודרדיל בראש, פורט קנאברל (מזרחית לאורלנדו), טמפה וג'קסונוויל, דרך נמל ניו אורלינס וגאלבסטון (דרומית ליוסטון, טקסס) וכלה בנמלים צפוניים יותר כגון: ניו יורק, פילדלפיה, בולטימור ואפילו בוסטון שהחלו לפרוח מאז ה- 11 בספטמבר 2001 המשרתים את תושבי צפון מזרח היבשת המעדיפים להימנע מטיסות.

2. מזג האוויר החמים והנעים בקריביים לאורך כל השנה הופך את הקריביים ליעד מועדף בכל חודשי השנה. אמנם בחודשי הקיץ יש לעיתים סערות טרופיות באזור, אך אמצעי החיזוי והניווט המדויקים והמשוכללים, מאפשרים התרחקות מעין הסערה.

 

 

3. בים הקריבי מבחר גדול ומגוון של יעדים ונמלים, השונים זה מזה באופיים בתרבותם ואפילו בשפה המדוברת בהם (אנגלית, צרפתית, הולנדית, ספרדית ואפילו שוודית!), אלפי חופי ים נהדרים (חלקם נחשבים מהיפים בעולם), עם חול בכל צבע אפשרי: לבן, אפור, שחור, זהוב ואפילו ורוד, ים צלול בצבע טורקיז השופע דגים ואלמוגים, אפשרויות ספורט ונופש רבות מספור ובנוסף שפע חנויות פטורות ממכס. חלק מהאיים הפכו תיירותיים ובעלי אופי קוסמופוליטי בעוד אחרים נותרו בדיוק כפי שנראו לפני מאות שנים, כאילו לא נגעו בהם הזמן והשפעות העולם המודרני.
4. בקריביים ניתן למצוא את המבחר הגדול ביותר של מסלולים ואת המגוון הגדול ביותר של חברות ואוניות קרוזים, כולל האוניות החדישות והגדולות ביותר.

מפת קריביים

מפת האיים הקריביים

 

 

קרוז אופייני לקריביים נמשך כשבוע וכולל 3-5 נמלים, כל אחד באי אחר ו- 3-1 ימי ים. אך ישנם מסלולים בכל אורך אפשרי החל משלושה לילות ועד שבועיים המתאימים לכל רצון ותקציב. לכל חברות הקרוזים מסלולים רבים בקריביים ולכן ניתן לבחור החל מקרוז ביאכטה קטנה ומפוארת ועד שייט באוניות ענק המכילות כ- 3500 נוסעים כל אחת.

מתוך 40-50 איים מיושבים בקריביים, מבקרות אוניות הקרוזים ב- 25 נמלים באופן קבוע. כך שניתן לצאת למספר הפלגות באזור ועדיין לא לבקר בכל היעדים המוצלחים.

החודשים הפופולאריים והעמוסים ביותר הם מאמצע דצמבר ועד אמצע מאי וכן חודשי הקיץ: יוני- אוגוסט. מאמצע אפריל ועד סוף מאי וכן מראשית ספטמבר עד אמצע דצמבר ניתן להשיג את המחירים הכי אטרקטיביים והמבצעים המוצלחים ביותר.

בזכות המבחר העצום של קרוזים לקריביים והתחרות הגדולה בין החברות השונות ביעד זה, מחירי הקרוזים לקריביים נמוכים יחסית למחירי קרוזים ביעדים אחרים כדוגמת אלסקה, אירופה או יעדים רחוקים באוסטרליה, ניו זילנד והמזרח הרחוק.

תכנון קרוז/טיול מפורט ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים.

מומלץ בחום לכל מי שמבקר בפלורידה לסיים את הטיול עם טעם מתוק בפה של קרוז מפנק ליעד אקזוטי במחיר אטרקטיבי. הקריביים הם לא עוד חלום רחוק אלא תוספת נהדרת לטיול מוצלח בארה"ב. השלווה והפינוק של הקרוז מתאימים במיוחד למי שהתרוצץ ללא הפסקה בין הפארקים של אורלנדו במשך מספר ימים.

שלושת המסלולים העיקריים באיים הקריביים

הקריביים המערביים, הקריביים המזרחיים והקרייבים הדרומיים, אם כי יש מספר מסלולים ארוכים בני 10-14 יום הנקראים: ה"קריביים האקזוטיים" או ה"קריביים המורחבים" Extended Caribbean המשלבים בין שניים מהמסלולים הללו.

יש לציין גם שהפלגות רבות כוללות גם את איי הבהאמאס ויש גם מספר מסלולים הכוללים גם מעבר בתעלת פנמה.

איי הבהאמאס

איי הבהאמאס אינם נחשבים לחלק מהקריביים, אך הפלגות רבות לקריביים המזרחיים או המערביים כוללות עגינה באחד מהאיים הללו. מרבית הקרוזים לבהאמאס יוצאים מנמלי דרום פלורידה והינם בני 3-4 לילות הכוללים עגינה בנמל אחד או שניים. בין היעדים הפופולאריים: נסאו Nassau, בירת הבהאמאס, פריפורט Freeport ומספר איים פרטיים השייכים לחברות הקרוזים הגדולות. קרוזים אלה מתאימים במיוחד לאלה שיוצאים לשייט תענוגות בפעם הראשונה בחייהם או למי שזמנו קצר ומעוניין לצאת לחופשה קצרה הכוללת שמש, כיף, חופים, אוכל טוב, קניות והימורים. הקרוזים בני שלושת הלילות מתקיימים בסופי שבוע: לרוב משישי עד שני ואילו הקרוזים בני ארבעת הלילות הם באמצע השבוע, לרוב שני עד שישי.

 

  רוכלת בשוק בבהאמאס

 

הקריביים המערביים

מרבית ההפלגות לקריביים המערביים יוצאות מנמלי מיאמי, פורט לאודרדייל Fort Lauderdale, פורט קנאבראל וטמפה בפלורידה. מעט אוניות מפליגות מניו אורלינס או גאלבסטון, טקסס. היעדים העיקריים במסלול זה הם גרנד קיימן  Grand Cayman, ג'אמייקה Jamaica, בה שני נמלים עיקריים: מפרץ מונטנגו Montenego Bay ו"אוצ'ו ריוס" Ocho Rios, וכן קזומל Cozumel וקוסטה מאיה Costa Maya במכסיקו.

cozumel חוף ים בקוזומל

יעדים נוספים הצוברים תאוצה בשנים האחרונות הם: בליז סיטי Belize City, האי רוטאן Roatan בהונדוראס ולאחרונה גם נמל Santo Tomas de Castilla בגואטמלה.

הקרוזים ליעדים חדשים אלה נקראים בדרך כלל: "קריביים מערביים אקזוטיים".

פעמים רבות נוספים ליעדים הללו גם קי ווסט Key West (הנקודה הדרומית ביותר בפלורידה) ואחד מהאיים הפרטיים של חברות הקרוזים בבהאמאס.

המסלולים למערב הקריביים מתאימים במיוחד לחובבי צלילה, למחפשי הרפתקאות ופעילות ולמתעניינים בתרבות המאיה Maya העתיקה.

 

maya פירמידות של המאיה

 

מרבית הקרוזים לקריביים המערביים הם בני שבעה לילות (אשר מגיעים ל- 3-4 יעדים) אך יש גם קרוזים קצרים יותר בני 3-5 לילות וארוכים יותר בני 8-11 לילות.

מפת מסלול לדוגמה:


מפת הקריביים המערביים

 

הקריבים המזרחיים

מרבית ההפלגות יוצאות מנמלי פלורידה (בעיקר מיאמי ופורט לאודרדייל) אך בשנים האחרונות יותר ויותר אוניות מפליגות מנמלי צפון- מזרח ארה"ב. היעדים העיקריים במסלול זה הינם: פורטו ריקו Puerto Rico, איי הבתולה האמריקאים, בפרט סנט תומאס St. Thomas, סנט מרטין St. Martin ונמלים נוספים באיי הבהאמס (כולל איים פרטיים של חברות הספנות).

 

st. thomas מפרץ באי

 

כל היעדים הללו פופולאריים ביותר ועמוסים למדי מכיוון שמגיעות אליהן גם אוניות המפליגות לקריביים הדרומיים (פירוט בהמשך). בחלק מהנמלים עוגנות זו לצד זו 5-10 אוניות בו זמנית. יעד שצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא האי טורטולה Tortola באיי הבתולה הבריטיים.

מרבית ההפלגות במסלול זה הן בנות שבעה לילות הכוללות בדרך כלל שלושה נמלים בלבד, אך יש גם הפלגות בנות 8-11 לילות. ההפלגות היוצאות מצפון- מזרח ארה"ב (ניו יורק לדוגמא) כוללות גם נמלים לאורך החוף המזרחי של ארה"ב, בעיקר פלורידה ולעיתם גם נמלים בברמודה.

מכיוון שבמסלול הקלאסי יש בדרך כלל שלושה ימי ים, הקרוז לקריביים המזרחיים הוא נינוח ורגוע יותר מאשר במסלולים האחרים ומתאים למי שמחפש מינון שווה של פעילות על סיפון האונייה וטיול בנמלים.

מפת מסלול לדוגמה:

מפת הקריבים המזרחיים

 

הקריביים הדרומיים

מרבית ההפלגות יוצאות מנמל סאן חואן San Juan בפורטו ריקו. מספר הפלגות מתחילות בנמל ארובה Aruba. גם כאן אורך המסלול האופייני הוא שבוע והוא כולל מבחר איים הממוקמים דרומית לפורטו ריקו ועד לחוף הצפוני של דרום אמריקה. הקרוז כולל מספר נמלים אליהם מגיעות אוניות במסלול הקריביים המזרחיים כגון: סנט תומאס וסנט מרטין או טורטולה Tortola ובנוסף 2-4 נמלים מבין האיים הדרומיים יותר:

ברבדוס Barbados, סנט לוסיה St. Lucia, מרטיניק Martinique, אנטיגואה Antigua, דומיניקה Dominica, גוואדאלופ Guadeloupe, סנט קיטס Saint Kitts

ואף איים דרומיים יותר, הקרובים לחופי ונצואלה, ביניהם: ארובה Aruba, קוראסאו Curacao וגרנדה Grenada

 

curacao בניינים צבעוניים בקורסאו

 

החופים הדרומיים ביותר הם גם היבשים ביותר. השמש זורחת בהם כמעט 365 ימים בשנה וכמות המשקעים בהם נמוכה במיוחד. גם הסיכויים לסערות טרופיות הם הקטנים ביותר באיים הדרומיים הללו. המסלולים בקריביים הדרומיים הם המגוונים ביותר מבין כלל המסלולים בקריביים. בהפלגה אחת תגיעו לאיים המייצגים מבחר עשיר של תרבויות ושפות כמו גם פלאי ואוצרות טבע רבים, כגון: הרי געש, יערות גשם, חופים נסתרים, מפלים, נהרות והרים מרשימים. ניתן לצאת למספר קרוזים שונים באזור ולהגיע בכל פעם ליעדים שונים לחלוטין. מספר הנמלים בקרוז אופייני לקריביים הדרומיים נע בין 4-6 נמלים שונים, כלומר: לעיתים אין אף יום ים ובכל יום מטיילים באי אחר.

מפת מסלול לדוגמה:

מפת הקריביים הדרומיים

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים על תכנון טיול כולל קרוז:

 קבלנו כבר פעמיים שרות מסיגלית בר בנסיעות לארצות הברית – למערב ולמזרח. השרות תאם את הציפיות שלנו. מסלול הטיול תוכנן ביחד. לאחר הסכמה על המסלול קבלנו פירוט לגבי כל מקום, כולל לינקים רלבנטים לאתרים והצעות לבתי מלון/לינות.

כבר פעמים נסענו בקרוז שקבלנו עליו המלצה מסגלית. הקרוז היה מעולה. אחד לאלסקה והשני לבאהמס. ממליצה בחום.
אורית אבידב-אונגר, ניר בנים

 לסיגלית,

נסענו ל- 3 שבועות לארה"ב. טיול בת מצווה,שכלל ניו-יורק, אורלנדו, והקריביים. קיבלנו תכנון מפורט ומקיף, כולל ייעוץ לאוניית הקרוז. היה פשוט נהדר. משפחת אמיר, הוד השרון yoav@rom1.co.il

♦  סיגלית שלום,

חזרנו ארצה לפני שבוע והכל דפק כמו שעון. המסלול שהתווית לנו היה נהדר והטיול היה מוצלח ביותר בזכות התכנית שלך והעצות הטובות שנתת לנו. השילוב בתכנית הטיול שלך בין מסלולי טיול מפורטים לבין רשימת טיפים מעשיים אין סופית היה נפלא, ומה שטוב הוא שאת נתת לנו חלופות שונות, כך שהיתה לנו גמישות ויכולנו לבחור בין האפשרויות השונות. אהבנו גם את ההפניות מתוך הטקסט שלך לאתרי האינטרנט של האטרקציות השונות דבר שחסך לנו זמן רב בחיפושים באינטרנט. אני מודה שחששתי מהביקור הראשון בארצות הברית, ועוד עם 5 ילדים, ואין לי ספק שהפנייה אליך הוכיחה את עצמה והטיול הפך לפשוט מאין כמוהו והכל דפק כמו שעון. לגבי הקרוז בדיסני דרים הרי שהוא היה מעל לכל הציפיות ומדובר בספינה מדהימה שמתאימה לה הפירסומת באינטרנט : לפנק לפנק לפנק.
חני ודן מלכיאלי מלהבים.

המלצות רבות נוספות

 

  מלונות מומלצים בקריביים
♦  טיולים בנמלים: טיולים מומלצים בנמלי קרוזים בקריביים ואלסקה
♦  כתבות על קרוזים בעולם
♦  סרטון שלי באתר MOOD של "רשת" : קרוזים באיים הקריביים

מידע נוסף ומפורט על האיים הקריביים תמצאו בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים בעולם

תכנון טיול מפורט ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

 

לכתבות על איים נוספים בקריביים: לחצו כאן

לכתבות בנושא קרוזים לחצו כאן.

חזרה לראש הדף