בליז Belize

טיולים בבליז לנוסעי אוניות הקרוזים

מידע כללי

בליז היא מדינה קטנטנה במרכז אמריקה המשלבת את התרבות הקריבית עם התרבות של מדינות מרכז אמריקה. בבליז תוכלו לבחור האם לבלות באתרים מעשה ידי האדם או הטבע.

מדינה זו ידועה בריף הארוך שלה, השני באורכו בעולם כולו, קיר אלמוגים באורך 333 ק"מ שסביבו מאות איים זעירים ושלוש טבעות של שוניות אלמוגים. הריף הוכרז כאתר שימור עולמי ע"י אונסק"ו. האתר נחשב לאחד מיעדי הצלילה המוצלחים בעולם כולו.

 

מפת האיים הקריביים

 

בליז ידועה במודעות האקולוגית הגבוהה שלה ובשמירה על איכות הסביבה ושימור אתרי הטבע שלה. חמישית משטח המדינה מוגדר כשמורת טבע וזאת בנוסף ל- 7700 קמ"ר של המים הטריטוריאליים שלה המוגנים אף הם. בליז נחשבת לאחת המדינות המגוונות והעשירות ביותר בצמחייה ובבעלי חיים בהשוואה למדינות אחרות בגודלה.

הידעת? בבליז יש זן נדיר של קופים שואגים Howler Monkey הנחשבים לאחת מעשר החיות הקולניות בעולם!

בליז ידועה גם במספר הגדול של עתיקות המאיה המרוכז בה. יש בה את הריכוז הגבוה ביותר במרכז אמריקה של אתרים הקדושים לבני המאיה.

היא הצטרפה לתוכנית "עולם המאיה" Mundo Maya, תוכנית המוקדשת לשימור תרבות המאיה, ביחד עם מכסיקו, אל סלבדור, גואטמלה והונדורס.

בליז - שייט אבובים בנהר

מיקום ואקלים:

בליז ממוקמת בחלק הצפון- מזרחי של מרכז אמריקה וגובלת במכסיקו בצפון, בגואטמלה במערב ובדרום, ובים הקריבי במזרח. היא מחולקת לששה מחוזות, כאשר בליז סיטי, אליה מגיעות אוניות הקרוזים שייכת למחוז בליז Belize District. מדינה זו היא כמעט הכי קטנה במרכז אמריקה. רק אל סלבדור קטנה ממנה. שטחה כ- 23,000 קמ"ר בדומה לשטח ישראל. אורכה המקסימלי (בחלק הארוך ביותר) הוא 280 ק"מ ורוחבה באזור הרחב ביותר הוא פחות מ-110 ק"מ. רוב שטח המדינה מכוסה ביערות, ולאורך קו החוף בביצות עם עצי מנגרובים.

מזג האוויר בבליז הוא סוב- טרופי, כלומר: חם ולח. הטמפ' השנתית הממוצעת היא 26 מעלות צלזיוס, אך בימות הקיץ החמים, הטמפ' מגיעה גם ל- 35 מעלות. הטמפ' הממוצעת בחורף היא 24 מעלות צלזיוס. ההבדלים בטמפרטורות בין היום והלילה קטנים למדי. הלחות השנתית הממוצעת היא 83 אחוזים. יש בבליז רוחות מסחר דרום- מזרחיות המקלות על עומס החום.

העונה היבשה הרשמית היא מינואר ועד אפריל. אך כבר מחודש נובמבר יש ירידה משמעותית בכמות הגשמים וגם הטמפ' נוחות יותר. קיימים הבדלים גדולים במשקעים בין צפון המדינה, היבש יותר לדרומה הגשום יותר.

השפה:

השפה הרשמית במדינה, שהיתה בשליטה בריטית במשך שנים רבות, היא כמובן אנגלית. יחד עם זאת רבים מהתושבים דוברים שפה נוספת כגון: ספרדית וקריאולית.

מטבע:

בליז דולר Belize Dollar, סימונו: BZ. דולר אמריקאי אחד שווה כשני דולר בליזי. השימוש בדולרים אמריקאים נפוץ מאד באזורי התיירות וניתן לשלם גם לנהגי המוניות וגם בחנויות במטבע האמריקאי, כך שאין צורך להמיר כסף בנמל. יש לשים לב באיזה מטבע נקוב המחיר. גם השימוש בכרטיסי אשראי נפוץ למדי במדינה.

 האטרקציות המרכזיות באי:

מרבית האטרקציות של בליז לא ממוקמות בבליז סיטי. זו עיר ענקית וסואנת, עם רמת פשיעה גבוהה למדי שאין טעם וצורך לטייל בה. גם אם בחרתם באחת האטרקציות המפורטות בזה, רצוי לקחת סיור מודרך הכולל הסעות וכניסה לאתר.

 

הזמנת טיולים בבליז המותאמים לנוסעי הקרוזים מאתר ויאטור האמין:

כוללים איסוף והחזרה לנמל הקרוזים:

♦  סיור מודרך בבליז סיטי ועתיקות המאיה Altun Ha אלטון הא
   Belize City Shore Excursion: City Tour with Altun Ha Mayan Temples
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. כולל דמי כניסה, שתיה קלה ונמשך כ- 4 שעות.

♦  שייט אבובים בנחל תת קרקעי ופארק זיפליין - Shore Excursion: Cave Tubing and Zipline Adventure from Belize City
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. משך הטיול גמיש.

שנירקול באתר הול צ'אן  Hol Chan וגן צבים- Hol Chan and Turtle Garden Snorkeling Tour
כולל איסוף והחזרה לנמל. כולל חטיף ושתיה. נמשך כ- 5 שעות.

♦  בילוי בחוף באי Goff הקטנטן ושנירקול Goff's Caye Island Beach Break And Snorkeling
כולל איסוף והחזרה לנמל. בקבוצה קטנה. נמשך כ- 4 שעות.

 

 

עתיקות המאיה:

בליז ידועה באתרים ההיסטוריים הרבים של עתיקות בני המאיה. המפורסמים והפופולאריים מכולם הם:

"אלטון הה" Altun Ha- פירוש שם המקום: "המים שבסלע".

♦ הזמנת סיור מודרך בבליז סיטי ועתיקות המאיה Altun Ha אלטון הא
   Belize City Shore Excursion: City Tour with Altun Ha Mayan Temples
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. כולל דמי כניסה, שתיה קלה ונמשך כ- 4 שעות.

 

"למאנאי" Lamanai- אחד המרכזים הטקסיים הגדולים ביותר בבליז. מגיעים אליו ע"י נסיעה בת 45 דקות באוטובוס צפונה ואחריה שייט ב"נהר החדש" New River.

"שונאנטוניץ" Xunantunich המכונה גם "בתולת הסלעים" (פירוש השם משפת המאיה הוא אשת האבן) היה אף הוא אתר טקסים ראשי לבני המאיה. האתר ממוקם במערב המדינה כ- 130 ק"מ מערבית לבליז סיטי בסמוך לגבול עם גואטמלה.

עתיקות המאיה

טבע ובעלי חיים:

גן החיות של בליז Belize Zoo נחשב לאחד מגני החיות הקטנים הטובים בעולם. בגן רק חיות הגדלות בבליז, כגון: יגואר שחור, יגואר מנוקד, פומה, חתולי בר, תוכים טרופיים, נחשים ותנינים ומגוון חיות מקומיות נוספות.

שמורת הבבונים (CBS) Community Baboon Sanctuary - הקופים השואגים Howler Monkeys מכונים בקרב תושבי בליז "בבונים". בשמורה כאלף קופים שואגים שחורים וכן מגוון רחב של יונקים וציפורים.

שמורת חיות הבר "העץ הכפוף" Crooked Tree Wildlife Sanctuary היא גן עדן לחובבי ציפורים בפרט וחיות בכלל. רוב שטח השמורה הוא לגונות ותעלות והדרך הטובה ביותר לסייר בה היא בקאנו.

פארק "החור הכחול של סנט הרמן" St. Herman's Blue Hole Natural Park הוא פארק שבמרכזו לגונה טבעית בצבע טורקיז המוקפת בצמחייה עשירה. מקום נפלא להתרעננות מהחום והלחות של בליז.

האיים של בליז:

האיים הרבים מזרחית ליבשת מכונים "קיס" Cayes.

"אמברגריס קיס"- Ambergris Caye הוא האי הגדול ביותר בבליז והעשיר ביותר באטרקציות ומראות.

העיר היחידה באי, בה מתגוררים 5000 תושבים, היא סאן פדרו San Pedro. זוהי עיר קטנה וידידותית בה מרוכזות כל החברות המציעות סיורים וטיולים באי ובריף הסמוך לו.

השמורה הימית "הול צ'אן" Hol Chan Marine Reserve (פירוש שמה משפת המאיה: התעלה הקטנה) היא אחד מיעדי הצלילה והשנירקול המוצלחים ביותר בסמוך לאי. היא ממוקמת בקצה הדרומי של האי, כ- 6 ק"מ מסאן פדרו. חוויה ייחודית היא שנירקול עם כרישים וחתולי ים ב- Shark Ray Alley.

♦הזמנת שנירקול באתר הול צ'אן  Hol Chan וגן צבים מאתר ויאטור -  Hol Chan and Turtle Garden Snorkeling Tour
כולל איסוף והחזרה לנמל. כולל חטיף ושתיה. נמשך כ- 5 שעות.

 

הידעת? בראשיתו היה Shark Ray Alley מקום בו הדייגים המקומיים ניקו את השלל שלהם וזרקו לים את שאריות הדגים, מה שמשך למקום כרישים וחתולי ים שמאז ועד היום ממשיכים להגיע למקום.

האי המתוייר השני הוא קי קולקר Caye Caulker, אי ציורי עם בתים ססגוניים בו מתגוררים 800 תושבים. אורכו 6.5 ק"מ ורוחבו כ- 1.6 ק"מ. הוא ממוקם 1.6 ק"מ מערבית לריף של בליז.

חופי הים של בליז:

חופי הים של בליז אינם מתהדרים בתארים וזכיות כלשהם. הם לא "הכי יפים" או "הכי ארוכים", אם כי ניתן למצוא מספר חופים נעימים, עם מים צלולים ואווירה נינוחה. חופי הים המוצלחים ביותר של בליז ממוקמים באיים זעירים מזרחית לבליז סיטי:

♦ הזמנת  בילוי בחוף באי Goff הקטנטן ושנירקול  מאתר ויאטור -  Goff's Caye Island Beach Break And Snorkeling
כולל איסוף והחזרה לנמל. בקבוצה קטנה. נמשך כ- 4 שעות.

ספורט ונופש פעיל

צלילה ושנירקול הן האטרקציות הימיות הפופולאריות ביותר בבליז. יש לציין שלמרות שבליז היא יעד הראוי לצלילה בכל ימות השנה המים צלולים במיוחד בחודשים אפריל עד יוני.

אתרי הצלילה הפופולאריים ביותר ממוקמים בסמוך לאי אמברגריס קי Ambergris Caye.

קניות:

בליז אינה יעד אופטימלי לחובבי קניות. המזכרות המוצלחות ביותר שלה הם פסלים עשויים עץ, או אבן צפחה וקערות מהגוני.

דוכני מכירות בבליז

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצה וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף ומפורט על האיים הקריביים תמצאו בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים

לכתבות על איים נוספים בקריביים: לחצו כאן

לכתבות בנושא קרוזים לחצו כאן.

חזרה לראש הדף