האי הקריבי סנט מרטין St. Maarten

טיולים בסנט מרטן לנוסעי אוניות הקרוזים

כללי

סנט מרטין הוא אי קטנטן המציע למבקרים בו "שניים במחיר של אחד": האי מחולק בין צרפת והולנד ולמרות שהגבול בין שני חלקיו הוא וירטואלי למדי, ההבדלים בסגנון ובאווירה מורגשים היטב. תוכלו לחוות ביום אחד שתי תרבויות של שני לאומים שונים. הצד ההולנדי מפותח וסואן בהרבה ומתאים לאנשים המחפשים הרבה אפשרויות בילוי ופעילות. פיליפסבורג Philipsburg, בירת הצד ההולנדי שופעת בתי קזינו נוצצים, מדרחובים ומרכזי קניות ומזכירה יותר עיר אמריקאית תיירותית מאשר עיר הולנדית- קריבית. הצד הצרפתי משרה אווירה נינוחה ואלגנטית יותר ובו שפע בוטיקים עם אופנה צרפתית וחופי נודיסטים. השילוב של שניהם מנצח- בסיור בן 2-3 שעות תוכלו להקיף את האי על שני חלקיו, להשקיף על הנופים והחופים היפים בכל האי ולהתרשם מהאווירה בשתי הערים המרכזיות בו: פיליפסבורג ומריגו Marigot, בירת הצד הצרפתי. הצרפתים קוראים לאי Saint Martin ואילו ההולנדים Sint Maarten הם חולקים את האי ביניהם ביחסי שכנות טובים ופוריים כבר למעלה מ- 350 שנים. לא פלא שהכינוי של האי הוא: "האי הידידותי".

זהו אחד הנמלים הפופולאריים ביותר בקריביים המזרחיים עבור אוניות הקרוזים וכמעט כל האוניות המפליגות למזרח הקריביים מגיעות אליו, כמו גם רבות מהאוניות המפליגות במסלול הקריביים הדרומיים.

משני צידי האי ההררי יש חופים נפלאים, בין הטובים שניתן למצוא בקריביים. חובבי השופינג אוהבים את האי כי כל החנויות בו פטורות ממס.

מידע רב על האי ניתן לקבל בלשכות התיירות המקומיות. בצד ההולנדי St. Maarten Tourist Bureau ממוקם בכתובת: Vineyard Office Park, 23 W.G. Buncamper Rd., Philipsburg, טלפון: 599-542-2337, סניף נוסף, קטן יותר אך נוח לנוסעי האוניות ממוקם במרכז העיר.

בצד הצרפתי St. Martin Tourist Office ממוקם בסמוך לרציף ב"מרינה רויאל" במריגו Marigot, טלפון: 590-875721.

st. maarten סנט מרטן

הידעת? סנט מרטין הוא האי הקטן בעולם המחולק בין שתי מדינות שונות.

מיקום ואקלים

סנט מרטין ממוקם בצפון מזרח הים הקריבי, כ- 240 ק"מ דרומית- מזרחית לפורטו ריקו. שטח של 52 קמ"ר בחלקו הצפוני שייך לצרפת ואילו חלקו הדרומי בשטח של 44 קמ"ר שייך להולנד. מזג האוויר באי טרופי, בדומה למזג האוויר בכל האיים הקריביים. האי נפגע שש פעמים מהוריקנים בעשרים השנים האחרונות, שלושה מתוכם היו הוריקנים חזקים שגרמו נזקים לאי, האחרון מביניהם היה הוריקן "לני" בשנת 1999.

החודשים הגשומים ביותר הם אוגוסט עד נובמבר, אך גם בחודשים היבשים ביותר, ינואר עד אפריל יש משקעים. הטמפ' הגבוהה הממוצעת בחודשים החמים ביותר, יוני- אוקטובר היא 32 מעלות צלזיוס, כאשר בחודשים הקרירים יותר (או נכון יותר לומר החמים פחות) הטמפ' הממוצעת היא 29 מעלות, מה שהופך את האי לאחד החמים בקריביים. רוחות מסחר נעימות מקלות על עומס החום.

היסטוריה

התושבים הראשונים של סנט מרטין היו ציידים מתקופת האבן בני שבט הסיבוני Ciboney שהגיעו לאי כבר בשנת 1800 לפני הספירה. בהמשך התיישבו באי אינדיאנים בני שבט אראווק Arawak שהגיעו מדרום אמריקה. הם כינו את האי "Sualouiga" שפירושו: אדמת המלח בגלל מרבצי המלח שהיו נפוצים באי.

כריסטופר קולומבוס היה זה שגילה את האי ב-11 בנובמבר 1493 במהלך מסעו השני לעולם החדש. הוא קרא לאי על שם הקדוש הנוצרי מרטן מטורס, הקדוש של המסעות, מכיוון שיום גילוי האי היה יום חגו של הקדוש מרטן. הוא הכריז על האי כטריטוריה של ספרד, אך הספרדים לא גילו עניין רב באי ולא יישבו אותו. ההולנדים התיישבו באי בשנת 1631. באותה תקופה בנו באי גם הצרפתים את היישובים הראשונים שלהם באי. ההולנדים החלו לייבא מלח מהאיים לאירופה בשנות ה-20 של המאה -17, אולם בשנת 1633 שוב כבשו אותה הספרדים ובנו בה את מוצב פויטה בלנשה. הספרדים ומאוחר יותר הצרפתים היו גם אלה שהחלו את העבדות באיים. הם הביאו עבדים רבים מאפריקה לעבוד במטעי הסוכר שלהם. ענפי החקלאות של קפה, רום, סוכר ומלח הביאו פריחה כלכלית לאי אך גם גרמו למאבקים עליו בין המדינות השונות שרצו להשתלט עליו מה שגרם שהאי עבר מיד ליד בתדירות גבוהה למדי. ב- 23 במרץ 1648 הסכימו צרפת והולנד לחלקו ביניהן. במחצית הראשונה של המאה ה-19 הופסק סחר העבדים באזור מה שגרם לשפל כלכלי שנמשך עד 1939. בשנה זו הוכרז שהאי חופשי ממכס מה שתרם להתאוששות הכלכלית. בסוף שנות החמישים נבנה באי שדה תעופה והתיירות באי החלה מתעוררת.

המצב כיום

החל מאמצע המאה העשרים התיירות היא הענף המוביל ללא עוררין בכלכלת האי, הרבה בזכות אוניות הקרוזים. לעיתים עוגנות בו זמנית שש אוניות שונות באי שהתפתח כולו ולא נותר בו אזור ללא מגע יד אדם.

הצד ההולנדי צפוף יותר ולמרות שיטחו הקטן יותר מתגוררים בו 41,000 תושבים לעומת 36,000 בצד הצרפתי. רוב תושבי האי הם צאצאי העבדים האפריקנים, אך בוילות ובשכונות היפות בכל רחבי האי מתגוררים אזרחים צרפתים, הולנדים ואמריקאים רבים.

השפה

השפה הרשמית בצד ההולנדי היא הולנדית ובצד הצרפתי, צרפתית. רוב התושבים בשני חלקי האי דוברים גם אנגלית. המקומיים מדברים ביניהם גם בשפה המקומית שהתפתחה באיים: פאפאימנטו בצד ההולנדי וקראולית בצד הצרפתי.

מטבע

המטבע הרשמי של הצד ההולנדי הוא הפלורין של האנטילים ההולנדים Netherlands Antilles Florin המכונה גם גולדר Guilder, סימונו NAF ואילו בצד הצרפתי המטבע הרשמי הוא האירו Euro.

ניתן להשתמש כמעט בכל מקום גם בדולרים אמריקאים ולכן אין צורך בהמרות כספים. בצד ההולנדי המחירים מסומנים גם בדולרים.

האטרקציות המרכזיות באי

הזמנת טיולים וסיורים המותאמים לנוסעי הקרוזים מאתר ויאטור המוצלח:

♦  בילוי בשני חופי רחצה מוצלחים של האי - St Maarten Shore Excursion: Orient and Maho Beach Half-Day Tour
איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. בילוי שעתיים בכל חוף. סה"כ כולל הסעות כחמש שעות.

♦  טיול מודרך באי, שחיה בחוף מוצלח וקניות בעיר מריגוט - St Maarten Shore Excursion: Beaches and Shopping in Marigot
איסוף והחזרה לנמל, נמשך כ-5- 6 שעות.

 

ניתן לקחת סיור מודרך באי כולל רחצה באחד החופים היפים וטיול קניות בעיר. אפשר גם לקחת מונית (או לשכור רכב) ולהקיף את האי כולו תוך 2-3 שעות כולל עצירה בנקודות תצפית מרשימות על האי וחופיו. בצד ההולנדי כדאי לעצור לתצפית בשרידי המבצר "פורט אמסטרדם" Fort Amsterdam. לא נותר הרבה מהמבצר שנבנה בשנת 1631 על גבעה מערבית לפיליפסבורג, אך הנוף של המפרץ מרשים ביותר. מומלץ ביותר גם לעלות למרומי המבצר בצד הצרפתי, במריגו, מבצר סנט לואיס Fort St. Louis שנבנה בשנת 1767 על מנת להגן על מחסני התבואה של הצרפתים שנשמרו במבנה בסמוך לנמל. לאחר טיפוס קצר במעלה גבעה תגיעו לשרידי המבצר הכוללים תותחים וקירות מתפוררים אך גם נוף מרהיב שמצדיק את המאמץ.
תצפית נוספת, אליה מגיעים ברכב (רצוי 4X4) או בטיול רגלי היא "פיק פרדייז" Pic du Paradis, זוהי הנקודה הגבוהה ביותר באי, בגובה 424 מטרים ונשקף ממנה נוף נפלא של מפרץ אורינט, מפרץ סימפסון, פיליפסבורג ומריגו. מגיעים לתצפית בדרך משובשת למדי היוצאת מחוף מפרץ פריאר Friar's Bay Beach לכיוון לב האי.

מריגו Marigot, בירת החלק הצרפתי של האי, היא עיר קטנה ושלווה עם ניחוח דרום אירופאי. האזור הפופולארי ביותר לשיטוט ובילוי בה הוא אזור הנמל השופע חנויות, בתי קפה ודוכני מזון. ממריגו ניתן לשוט במעבורת לאיים השכנים סנט בארת'ס St. Barths ואנגווילה Anguilla.

לפיליפסבורג Philipsburg בירת הצד ההולנדי יש חמישה רחובות מקבילים, אך עיקר הפעילות (שופינג היא מילת המפתח כאן) היא ברחוב פרונט Front. הכיכר המרכזית בעיר, היא כיכר וואטי Wathey Square ממולה ממוקמים בית העירייה ובית המשפט. בסמוך ממוקם גם המוזיאון הקטן של סנט מרטין.

בנוסף לביקור בערי הבירה פיליפסבורג ומריגו כדאי לבקר גם ב"גרנד קייס" Grand Case, הנחשבת לעיר הציורית ביותר באי. היא ממוקמת בלב החלק הצרפתי על חוף ים למרגלות גבעות ירוקות ושדות מרעה. הרחוב הראשי באורך קילומטר וחצי בלבד אך הוא נודע כבירת המסעדות של הקריביים. יש בו כ- 30 מסעדות ממגוון לאומים, החל ממסעדות צרפתיות ואיטלקיות ועד ויאטנמיות ואינדונזיות.

חוות הפרפרים La Ferme des Papillons- חממה עם אקלים טרופי בה מתעופפים חופשי בגנים שופעי צמחייה מאות פרפרים ססגוניים מ- 40 מינים שונים מכל רחבי העולם. בחווה ניתן ללמוד על כל שלבי התפתחות הפרפר. מחיר הכניסה כולל גם סיור מודרך.

כתובת: Rte. De Le Galion, Quartier d'Orleans , בצד הצרפתי של האי.

טלפון: 590-590-873121.

חוות לוטרי Loterie Farm- שמורת טבע פרטית בשטח 600 דונמים שאת רוב שטחה תופס יער קריבי. החווה מציעה פעילויות שונות של טיולים מודרכים בשבילים מסודרים, רכיבה על אופניים ואפילו יוגה ומדיטציה, אך האטרקציה החדישה ביותר והפופולארית מכולן הוא פארק אתגרי בשם:

Fly Zone בלב היער הכולל גשרי חבלים תלויים, נדנדות טרזן וסדרת אומגות הנחשבות הכי ארוכות בקריביים. החווה ממוקמת למרגלות Pic du Paradis טלפון: 590-590-87-86-16.

חופי הים של סנט מרטין

בסנט מרטין 37 חופי ים עם חול לבן ורך. בכולם הכניסה חופשית לציבור הרחב. ברוב החופים ניתן לשכור כסאות חוף ושימשיות ובחלקם גם שירותים רבים נוספים. אורכם הכולל של החופים באי, על שני חלקיו כ- 16 ק"מ. החופים בצד הצרפתי של האי נחשבים לטובים ביותר, אם כי גם בצד ההולנדי חופים מוצלחים ומקסימים.

בשני חלקי האי מקובל לראות נשים "טופ לס", אך בצד הצרפתי התופעה נפוצה הרבה יותר, כמו גם נודיזם מלא בחלק מהחופים.

החופים בצד ההולנדי

החוף הקרוב ביותר לרציף אוניות הקרוזים הוא חוף "גרייט ביי" Great Bay Beach הוא ממוקם במרכז פיליפסבורג במרחק קצר מהרציף. החוף, המשתרע על פני 1.5 ק"מ מתאים במיוחד למי שרוצה קצת לנפוש ולהתרענן אחרי קניות בעיר. מכיוון שהוא ממוקם בעיר גדולה בצמוד לנמל המים בו שקטים אך פחות צלולים ונקיים והאווירה בו פחות שלווה ואקזוטית.

חוף באי st. maarten

חוף "מולט" Mullet Beach מערבית לפיליפסבורג הוא חוף מוצלח הגובל במגרשי הגולף של האי. עצי דקל רבים מספקים צל והמים צלולים ושקטים ומתאימים לשחייה ושנירקול. בחוף דוכן המשכיר ציוד לספורט ימי. זהו חוף פופולארי ובדרך כלל עמוס בסופי שבוע.

בסמוך אליו ממוקם חוף "קופקוי" Cupecoy Beach. זהו חוף ציורי ומבודד הצמוד לצוקי אבן גיר ומערות, המשמשים לו תפאורה מרשימה. לעיתים הגלים בו עלולים להיות גבוהים למדי. אין בחוף מתקנים ושירותים והוא מתאים למי שמחפש שקט ושלווה.

חוף דאון Dawn Beach ממוקם בצד האטלנטי (המזרחי) של האי מעט דרומית לחלקו הצרפתי של האי בסמוך למלון ווסטין. זהו חוף נפלא לשחייה ושנירקול אם כי לעיתים הוא עלול להיות גלי. בעבר הוא היה חוף רגוע ומבודד יחסית, אך עקב תנופת פיתוח שהוא עבר בשנים האחרונות הוא הפך להיות פופולארי ועמוס יותר.

החופים בצד הצרפתי

חוף אוריאנט" Orient Beach בצפון מזרח האי הוא החוף הפופולארי ביותר באי. החוף הארוך עם החול הרך והלבן מכונה "סנט טרופז של הקריביים". יש המכנים אותו גם "חוף המסיבות". זה חוף המתאים למי שמחפש הרבה פעילות וגם לראות ולהראות. החוף שופע מסעדות, בארים, מוסיקה ורזורטים נוצצים. החוף מציע מגוון רחב של ספורט ונופש ימי, כגון: קיאקים, גלישת רוח, אופנועי ים ושנירקול והוא בדרך כלל עמוס בנופשים ובליינים. חלקו הצפוני מתאים יותר למשפחות בעוד חלקו הדרומי ידוע כחוף נודיסטי, במיוחד באזור Club Orient Resort.

חוף גליון Galion Beach מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים צעירים בזכות היותו שקט ורדוד. הוא מוגן ע"י ריף אלמוגים ואהוב גם על גולשי רוח.

חוף "המפרץ הארוך" Baie Longue הממוקם בצד הצרפתי, מעט צפונית לחלק ההולנדי, הוא החוף הארוך ביותר באי בעל מים שקטים וחול רך ונעים במיוחד. הוא גובל בוילות יוקרתיות ומתאים למי שמחפש שקט ושלווה. אין בחוף מתקנים ושירותים כלשהם.

חוף מפרץ פריאר Friar's Bay Beach הוא חוף מפרץ שקט ומוגן בסמוך למריגו. נשקף ממנו נוף נפלא של האי השכן אנגווילה Anguilla. יש בחוף כסאות, שמשיות ומסעדה.

האי פינל Pinel Ilet הוא אי קטנטן ולא מיושב במרחק חמש דקות שייט במעבורת מהעיירה Cul de Sac (שייט הלוך ושוב עולה 6 דולר). זהו המקום המוצלח ביותר לשנירקול באי. אך גם לרחצה ונופש. החוף מוגן והמים צלולים ורדודים. יש בחוף כסאות, שימשיות ומסעדה .

הידעת? משמעות השם "פינל" בפורטוגזית היא "משוגע". מספרים שבעבר הרחוק שימש האי כ"בית משוגעים"

 

קניות

סנט מרטין הוא גן עדן אמיתי לחובבי קניות. כל החנויות באי פטורות ממס ("דיוטי פרי") ובנוסף בשני חלקיו, הן ההולנדי והן הצרפתי אין מס קנייה. בצד ההולנדי, הוא הצד הסואן יותר ומגוון החנויות בו גדול במיוחד, מרבית החנויות ממוקמות בבירה, פיליפסבורג ומרוכזות לאורך רחוב פרונט Front. מספר חנויות התכשיטים בו הוא בין הגבוהים בקריביים. מכיוון שאין מכס באי, מחירי מצלמות, שעונים, משקאות חריפים וסיגריות זולים בו בכ- 15-30 אחוזים בהשוואה לארה"ב. ברחוב פרונט תמצאו לצד חנויות התכשיטים והדיוטי פרי גם בוטיקים, חנויות מזכרות ושפע מסעדות. ברחוב Back , הפנימי יותר (כפי שמעיד שמו) ממוקם השוק של פיליפסבורג Philipsburg Market Place בו מגוון דוכני מזכרות, חולצות טי ועבודות יד. בין רחוב פרונט לרחוב בק מקשרות סמטאות רבות השופעות גם הן חנויות לרוב. המחירים בחנויות הגדולות אינם ניתנים כלל למיקוח, אך תוכלו לנסות את מזלכם בקבלת הנחה קטנה במיקוח אדיב בחנויות המשפחתיות הקטנות יותר. ברחוב אולד Old בקצה רחוב פרונט יש בתי קפה נחמדים (המומחיות שלהם היא קרפים), בוטיקים וחנויות נוספות.

במועדון היאכטות של מפרץ סימפסון Simpson Bay Yacht Club יש מרכז קניות בשם Plaza del Logo ובו מגוון מוצלח של חנויות ומסעדות.

בצד הצרפתי עיקר החנויות מרוכזות בבירה, מריגוט Marigot במיוחד באזור מרינה רויאל Marina Royale. לצד בתי קפה על שפת המים תמצאו בוטיקים אופנתיים עם מיטב האופנה האירופאית וכן חנויות בשמים וקוסמטיקה, ליקרים וקריסטלים. חנויות רבות במריגו יוצאות להפסקת צהריים בת שעתיים.

מרכז הקניות היוקרתי בעיר הוא West Indies Mall הממוקם אף הוא על קו מים.

במרכז חנויות מותגים אירופאים יוקרתיים. גם ב- Plaza Caraibes חנויות מעצבים בעלי שם. במריגוט גם שוק נחמד הפעיל מדי יום. הוא ממוקם בסמוך לשדרה הראשית Blvd. de France. בימי רביעי ושבת נערך בעיר שוק ססגוני נוסף של פירות טרופיים, תוצרת חקלאית מקומית, תבלינים ודגים. השוק מתחיל בסמוך לקו המים וממשיך עד לגבעת המצודה Fort st. Louis.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף ומפורט על האיים הקריביים תמצאו בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים

לכתבות על איים נוספים בקריביים: לחצו כאן

לכתבות בנושא קרוזים לחצו כאן.


חזרה לראש הדף