טיולים ואטרקציות בגרנד קיימן Grand Cayman

טיולים מומלצים לנוסעי אוניות קרוזים

מידע כללי

איי קיימן הם קבוצת איים הממוקמת באמצע הקריביים, במרחק של 772 ק"מ דרומית מערבית למיאמי. הקבוצה מונה שלושה איים המהווים יחדיו מושבת כתר בריטית, כאשר לכל אחד מהאיים אופי שונה. האי הגדול מכולם, גרנד קיימן הוא אחד היעדים הפופולאריים ביותר בקאריביים ובו ממוקמת גם בירת איי קיימן, ג'ורג' טאון Georgetown. יותר מתשעים אחוזים מאוכלוסיית איי קיימן, המונה כ- 40,000 תושבים, מתגוררים באי זה. שיעור הפשיעה באיי קיימן הוא אפסי והם נחשבים לאחת המדינות הבטוחות בעולם. זוהי אחת המדינות העשירות והמודרניות בקריביים, עם מערכת בריאות ותקשורת מהמתקדמות בעולם, אחוז אבטלה נמוך ביותר ותושבים הידועים כידידותיים ומסבירי פנים.

איי קיימן נמצאים בקצהו של הר תת מימי, שאחד מצדדיו, המכונה "קיר קיימן" Cayman Wall או: Cayman Trench יורד אנכית לגובה של כ- 160 מטרים מתחת לפני הים וממשיך לרדת בתלילות כמעט 2000 מטרים נוספים עד לרצפת האוקיאנוס. שלושת האיים מוקפים בשוניות אלמוגים עשירות.

איי קיימן נחשבים לבירת הצוללנים של הקריביים וכאחד מיעדי הצלילה הטובים ביותר בעולם כולו וזאת בזכות מדיניות שימור חיי הים הקפדנית הנהוגה באיים.

הידעת?

 איי קיימן נחשבים למקום ההולדת של הצלילה כספורט וזאת מכיוון שבשנת 1957 נפתחה בגרנד קיימן החנות הראשונה בקריביים לציוד צלילה.

 

 

מי האוקיאנוס המקיפים את איי קיימן ידועים בצלילותם. הראות במים מגיעה לכ- 40 מטרים! אחת הסיבות לכך היא שאין באי נהרות ונחלים הזורמים אל הים ומעכירים את צלילות המים. מדי שנה מגיעים לאיים מעל 80,000 צוללנים. מכיוון שגם סמוך מאד לחוף, באזורים בהם גובה המים נמוך למדי, יש שפע חיות ים ססגוניות, גרנד קיימן הוא גם גן עדן למשנרקלים.

חופי הים באיי קיימן נחשבים לחופים הטובים ביותר באיים הקריביים, במיוחד מפורסם "חוף שבעת המיילים" Seven Mile Beach (SMB) בגרנד קיימן.

 

הידעת?

האגדה מספרת שמדיניות "העדר המיסים" Tax Free, הנהוגה באיי קיימן הונהגה בעקבות הצלתן של עשר ספינות מפרש. מספרים שבשנת 1794 עשר ספינות מסע שיצאו מג'אמייקה עלו על שרטון בשוניות האלמוגים סמוך לגרנד קיימן. הודות לעוז רוחם של התושבים המקומיים כל נוסעי האוניות נצלו. בין הנוסעים היה גם בן משפחת המלוכה הבריטית. כאות תודה על הצלתו החליט המלך ג'ורג' ה- 3 שתושבי קיימן לא ישלמו לעולם מיסים.

 

 

האמת היא שרק בשנת 1971 הונהגו חוקי המס המקלים בקיימן וזאת על מנת לתת זריקת עידוד לכלכלת האיים.

מלונות מומלצים באי גרנד קיימן

The Ritz-Carlton, Grand Cayman

מלון 5 כוכבים על חוף הים 3 ק"מ מהעיר ג'ורג'טאון. במלון גם סוויטות של אחד עד שלושה חדרים. במלון בריכה, מגרש טניס, ספא, מסעדה,באר,  אינטרנט וחניה חינם.

Palm Heights

מלון 5 כוכבים על חוף הים בצפון העיר ג'ורג'טאון. במלון גם סוויטות של שני חדרים. במלון בריכה, חדר כושר בידור בערב, אינטרנט וחניה חינם. 

The Westin Grand Cayman Seven Mile Beach Resort

רזורט 4 כוכבים על חוף הים. ספא, בריכה, חדר כושר, פעילויות ספורט, 5 מסעדות,  אינטרנט וחניה חינם.

Regal Beach Club

מלון דירות על חוף הים, עם דירות  2-3 חדרים הכוללות מטבח מאובזר. בריכה, ג'קוזי,  חדר כושר, אינטרנט וחניה חינם.

 

מיקום ואקלים:

איי קיימן נמצאים באזור "האנטילים הגדולים" Greater Antilles במרחק של 290 ק"מ צפונית מערבית לג'מייקה ו- 240 ק"מ דרומית לקובה.

שלושת האיים דומים למדי בטופוגרפיה שלהם, הם בנויים מאבן גיר, כולם שטוחים למדי ומכוסים בצמחייה נמוכה ויבשה.

גרנד קיימן הוא האי הדרומי מבין השלושה. שני האיים הנוספים: "קיימן הקטן" Little Cayman ו- "קיימן בראק" Cayman Brac נמצאים במרחק של 145 ק"מ צפונית מזרחית אליו ומופרדים אחד מהשני ע"י תעלה ברוחב 11 ק"מ.

שטחם הכולל של שלושת האיים הוא 256 קמ"ר בלבד. גרנד קיימן, כיאה לשמו (גרנד=גדול) הוא הגדול מבין איי קיימן, שטחו מהווה 76 אחוזים משטח איי קיימן, אך מימדיו קטנים למדי בהשוואה לאיים האחרים במערב הקריביים: אורכו 35 ק"מ ורוחבו נע בין 6.5 ק"מ ל- 13 ק"מ (בנקודה הרחבה ביותר). המדינה הקרובה ביותר לאיי קיימן היא ג'אמייקה אשר בינה ובין קיימן נמצא האזור העמוק ביותר בקריביים שעומקו יותר מ- 6 ק"מ.

מפת האי גרנד קיימן:

 

מזג האוויר

מזג האוויר באיי קיימן מתחלק לשתי עונות עיקריות: העונה הגשומה, מאמצע מאי ועד אוקטובר והעונה היבשה מנובמבר ועד אפריל. החודשים מרץ ואפריל נחשבים לחודשים היבשים ביותר ואילו מאי ואוקטובר הגשומים מכולם. מכיוון שהאיים ממוקמים באזור טרופי, מאד נפוצים ממטרים חזקים וקצרים בשעות אחרי הצהריים של חודשי הקיץ ולעיתים גם ממטרי בוקר קלים. תוכלו לשבת בכסא הנוח על שפת הים, לצפות בעננים הכבדים מגיעים במהירות, מורידים מטח גשם ולהתחמם בשמש הנהדרת דקות ספורות לאחר מכן. נדיר שיורד גשם במשך מספר ימים ללא הפוגה.

הטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף היא 24 מעלות צלזיוס ובחודשי הקיץ 29-30 מעלות. מרבית האתרים (חנויות, מלונות וכד') ממוזגים ורוחות המסחר שומרות על תנאי מזג אוויר נעימים גם במקומות הפתוחים.

עונת ההוריקנים הרשמית בקריביים חלה מתחילת יוני ועד סוף נובמבר, אך הסיכוי שהוריקן יגיע לגרנד קיימן קטן למדי מכיוון שמרבית הסערות הטרופיות שמגיעות ממזרח הקריביים נוטות לעלות לכיוון צפון, לעבר חופי ארה"ב, ואילו איי קיימן נמצאים בחלק המערבי ביותר בקריביים. יחד עם זאת סטטיסטיקה לחוד ומציאות לחוד: בחודש ספטמבר 2004 השאיר הוריקן "איוואן" Ivan (הוריקן בדרגה 5, הגבוהה ביותר האפשרית) הרס כבד באי. הפעם הקודמת בה נגרם הרס רב באי הייתה בשנת 1932. בשנת 1988 חלפו שתי סערות הוריקן דרומית לאי (הוריקן "גילברט" חלף במרחק 50 ק"מ דרומית לאי והוריקן "מיטש" במרחק של 320 ק"מ דרומה) וגרמו לנזקים קלים.

 

האטרקציות המרכזיות באי:

הזמנת טיולים וסיורים בגרנד קיימן המותאמים לנוסעי הקרוזים מאתר ויאטור המוצלח:

כוללים איסוף והחזרה לנמל הקרוזים:

שנירקול בעיר "חתולי הים" - Stingray City Experience from Grand Cayman
כולל איסוף והחזרה מרציף הקרוזים או מהמלון (יש לציין מיקום מבוקש לאיסוף). נמשך כ-3 שעות. כולל ציוד שנירקול ושתיה קלה. יש סיור היוצא בבוקר ויש שיוצא אחר הצהריים.

חוויית שנירקול - Grand Cayman Shore Excursion: Snorkel Adventure
כולל ציוד שנירקול. השנירקול הוא בפארק ימי מוגן סמוך לנמל הקרוזים. יוצא וחוזר מרציף הקרוזים. מתחיל כל שעה מ9-13 ונמשך 3 שעות.

סיור מודרך באי ברכב שטח - Grand Cayman Shore Excursion: Island Sightseeing Tour by 4x4
כולל איסוף והחזרה לנמל הקרוזים. נמשך 3.5 או 5.5 שעות (שכולל ארוחה) לפי בחירתכם.

שייט בצוללת - Grand Cayman Shore Excursion: Atlantis Submarine Expedition
יציאה סמוך לנמל הקרוזים. יש שייט כל שעה. מתאים לכל המשפחה. צוללים לעומק 30 מטר. כל הסיור אורך שעה וחצי כאשר הצלילה היא 45 דקות.

שייט פרטי בסירה מפנקת  - Private Luxury Boat Tour
המחיר לקבוצה של עד 9 מבוגרים. שלושה יעדים לבחירה ביניהם עיר חתולי הים. נמשך 3.5 שעות. איסוף והחזרה לרציף הקרוזים.

 

עיר "חתולי הים" - Stingray City

זו אחת האטרקציות המפורסמות והפופולאריות ביותר באי, ונחשבת לאחת האטרקציות התת- ימיות המיוחדות ביותר בעולם. שייט קצר בספינת טיולים (מפרשית, סירת מנוע וכו') יביא אתכם לאזור רדוד בים, צפונית לאי, בו תוכלו לשחות, ללטף ולהאכיל חתולי ים (Stingrays) גדולי מימדים, מבוייתים וידידותיים, וגם לצלול ולשנרקל. אל תחמיצו את החוויה הייחודית!

מושבת חתולי הים נמצאת במים רדודים בעומק של כמטר בצפון האי במרחק של כ- 3 ק"מ מזרחית לקצהו הצפון- מערבי של האי. לחתולי הים אין שיניים והם יונקים בעוצמה את מזונם. חלקם גדולים למדי וקוטרם מגיע ל- 2 מטרים. אמצעי ההתגוננות היחיד שלהם הוא זנבם המכיל רעל. יש להתייחס אליהם בעדינות ולא להרימם מהזנב.

גרנד קיימן

 

יש שלוש דרכים לבקר ב- Stingray City כולן כרוכות בהפלגה קצרה עד למקום ריכוזם של יצורים קטיפתיים אלה. הדרך הפופולארית ביותר להתוודע לחתולי הים היא ע"י שנירקול. רבים מכנים את החוויה כ"חוויית השנירקול הטובה בעולם". אין צורך להיות בעל ניסיון כלשהו בשנירקול על מנת להשתתף בטיול זה. המים באזור שקטים, רדודים וצלולים ובנוסף לחתולי הים תחזו בדגים מקסימים נוספים.

♦ הזמנת שנירקול בעיר "חתולי הים"  מאתר ויאטור - Stingray City Experience from Grand Cayman
כולל איסוף והחזרה מרציף הקרוזים או מהמלון (יש לציין מיקום מבוקש לאיסוף). נמשך כ-3 שעות. כולל ציוד שנירקול ושתיה קלה. יש סיור היוצא בבוקר ויש שיוצא אחר הצהריים.

 

 

חתולי ים בגרנד קיימן  חתולי ים בגרנד קיימן

 

הדרך השנייה היא צלילה (עם בלוני אוויר). הדרך השלישית, שייט בסירת זכוכית מעל למושבת חתולי הים, מיועדת למי שאינו אוהב להרטב או להכניס את ראשו למים או כאשר תנאי מזג האוויר אינם מוצלחים ויש רוח חזקה.

פארק חיות הים "בוטסוויינס"- Boatswain's Beach

בצפון מערב האי, ב- West End, ממוקם פארק חיות על חוף הים, עם דגש על חיות ים, בו ריף עם דגים בשלל צבעים וגדלים וגם כרישים. כמו כן יש בו גם איגואנות וציפורים ומתקיימות בו הפעלות שונות, הסברים והאכלת חיות.

האטרקציה העיקרית בפארק והעילה העיקרית לביקור בו, היא חוות הצבים Turtle Farm. בחווה 16,000 צבי ים ירוקים, החל מקטנטנים במשקל של גרמים ספורים ועד לצבי ענק במשקל 270 ק"ג. זוהי תזכורת מודרנית לתעשייה הענפה שפרחה באי מאז שקולומבוס גילה אותו.

הידעת?

האגדה מספרת שלפני מאות שנים היו באיי קיימן כל כך הרבה צבים עד שהאי נראה מרחוק כאילו הוא מכוסה כולו סלעים.

 

 

הצבים הם כיום חיות מוגנות. משנת 1980 שחררה החווה יותר מ- 29,000 צבים בחזרה לים על מנת לחדש את אוכלוסיית הבר. בחווה רואים חשיבות רבה בגידול הצבים בסביבה האידיאלית לריבויים. עונת ההרבעה היא בחודשים מאי עד אוקטובר במהלכה הצבים חופרים קנים על החוף ומטילים בהם את ביציהם. הביצים נלקחות מיידית למדגרה בה הצוות עוקב אחד תהליך הבקיעה. התהליך כולו אורך כ- 60 יום מרגע ההטלה ועד הבקיעה. בחווה ניתן לראות את השלבים השונים במחזור החיים של הצבים.

בסמוך לפארק חיות הים, בקצה הצפון מערבי של האי, שוכנת העיירה "הל" Hell אשר מאד פופולארית בזכות שמה (Hell= גיהינום). התיירים אוהבים לעצור בעיירה קטנטנה זו, לשלוח מסניף הדואר שלה גלויות לחברים עם החותמת "Hell" ולקנות חולצות ומזכרות עם הכתובות" I was in Hell". בסמוך לעיירה יש סלעים משוננים המכונים: Ironshore.

הידעת?

 מספרים שפקיד בריטי ירה בציפור והחטיא. הקריאה שבקעה מפיו: OH HELL מצאה חן בעיני התושבים והם אמצו אותה כשם המקום. .

[ טקסט ממורכז ]

הגנים הבוטאניים

הגנים הבוטאניים ע"ש המלכה אליזבת השנייה - The Queen Elizabeth II Botanic Park
הם גנים ססגוניים המשתרעים על פני שטח של 26 דונמים ובהם זנים נדירים, חלקם נכחדים של צמחייה טרופית. לאורך שבילי ההליכה יש שלטים המציינים את שמות וזני הצמחים. אחת האטרקציות בגנים הן האיגואנות הכחולות שהן זן נדיר אותו מגדלים בגנים ומשחררים אותן לטבע לאחר שגדלו. מומלץ לבקר ב"גני המורשת" Heritage Gardens בהם שחזור של בית קיימני טיפוסי וחצר אחורית עם אזור בישול הנקרא: Caboose.

האתר ההיסטורי "פרדו סנט ג'יימס"- Pedro St. James Historic Site

זהו בית האבן העתיק ביותר באי אשר נבנה בשנת 1780. הוא מוקף ב- 3.2 דונמים של פארקי טבע ויער עם צמחייה מקומית אופיינית. מהאתר הממוקם על צוק מרשים נשקף הנוף היפה ביותר באי.

המוזיאון הלאומי של איי קיימן - Cayman Islands National Museum

המוזיאון הלאומי של איי קיימן ממוקם בבניין ששמש בעבר כבית המשפט של המדינה ובו תצוגות הכוללות אוסף חפצי אומנות אופייני ומוצגים על ההיסטוריה, הטבע וחיי התרבות והחברה של איי קיימן.

שביל מסטיק - Mastic Trail

זהו שביל העובר בתוך יער בן שני מליון שנה באמצע האי, מערבית לרחוב Frank Sound Road במרחק נסיעה של כ- 45 דקות ממרכז ג'ורג'טאון. לאורך השביל חולפים על פני ביצות מנגרובים, שטחי חקלאות מסורתית וחורשות עצים עתיקות שהם בית הגידול הגדול ביותר באי לבעלי חיים וצמחים טרופיים.

החלק המזרחי ביותר של האי נקרא East End , זהו אזור שקט בהרבה המתאים למי שמעוניין להתרחק מהמולת התיירים ולמצוא חופים מבודדים בין נופים יפים. הדרך למזרח האי עוברת בבירה הראשונה של איי קיימן העיר Bodden Town.

בקצה הדרום מזרחי של האי, קצת לפני היישוב Old Issac Village יש לאורך החוף מספר נקבים בסלעים על שפת הים. כאשר מי הים חודרים לנקבים אלה, הנקראים Blowholes, הם יוצרים סילון של מים המשפריץ רסיסים אל על בדומה לגייזר. סילוני המים הטבעיים מלווים בקולות המזכירים שאגת אריה.

חופי הים של גרנד קיימן:

בגרנד קיימן נמצא אחד החופים הטובים ביותר בקריביים:

"חוף שבעת המיילים" Seven Mile Beach (שמו האמיתי הוא: West Bay Beach בגלל מיקומו במערב האי). החוף ממוקם מיילים ספורים צפונית לרציף בג'ורג'טאון. אורכו האמיתי של החוף הוא 5.5 מייל (9 ק"מ) ולא שבעה כמתבקש משמו, אך גם כך זו רצועת חוף ארוכה ונהדרת עם חול לבן ומי טורקיז שקטים וצלולים. החול מעוטר בעצי דקל ואורן אוסטרלי. לאורך כל החוף בנויים רזורטים מפוארים, מלונות דירות ובתי נופש. מכיוון שחוקי הבנייה אוסרים בנייה לגובה העולה על גובה העצים, חזות החוף טרופית ואקזוטית ושונה מאד מחופי מיאמי ביץ'.

החופים עמוסים יותר בסמוך לרזורטים הגדולים, אך מכיוון שהחוף כה ארוך וגדול כל אחד ימצא בו מקום כלבבו. החופים מסודרים ונקיים, יש בהם מסעדות ובארים ואת כל סוגי הספורט הימי.

זה חוף אידיאלי למשפחות, מתאים מאד לשחייה, לצלילה ולשנירקול. המים בו צלולים במיוחד. ניתן לשכור במקומות רבים לאורך החוף ציוד שנירקול. אפשרויות הספורט הימי לאורך החוף רבות ומגוונות וכוללות השכרת סירות מכל הסוגים, גלשני רוח, אופנועי ים, מצנחי רחיפה וסקי מים.

יש בגראנד קיימן מספר חופים קטנים יותר אך אף אחד מהם אינו משתווה ביופיו ואיכותו לחוף שבעת המיילים. מי שבכל זאת מעוניין להתרחק מההמונים יכול לבקר בחופים הממוקמים בחלקו הצפוני והמזרחי של האי שאף הם שקטים בדרך כלל מכיוון שהם מוגנים ע"י שוניות ארוכות וגם להם חול לבן ונעים. אחד החופים המוצלחים ביותר בצפון האי הוא החוף הסמוך לרזורט Cayman Kai Beach Resort. זהו חוף חולי השופע עצי דקל ומומלץ לחובבי השנירקול שיכולים לצלול בסמוך ל"נקודת הרום" Rum Point.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

♦  אחרי הטיול הראשון לקליפורניה שנמשך שלושה שבועות והיה כה מוצלח והרבה בזכות התוכנית הנהדרת שסיגלית הכינה עבורנו. בטיול השני לפלורידה שנמשך גם כשלושה שבועות לא היה ספק. והרעיון לנצל את שבוע חג הפסחא בקרוז היה מושלם. מוכרחה לציין שבזכות היעוץ ובניית התוכנית חסכנו לא מעט כסף והרווחנו טיול מוצלח ומהנה.

תודה. אילנית אינשטיין 

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף ומפורט על האיים הקריביים תמצאו בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים בעולם

לכתבות על איים נוספים בקריביים: לחצו כאן

לכתבות בנושא קרוזים לחצו כאן.


חזרה לראש הדף