ההיסטוריה המעניינת של מטבעות בעולם

כתבה: מאיה בניטה,  התמונות באדיבות שאטרסטוק

כתבה נוספת: מטבעות ושטרות האירו

מה פירוש השם רובל, למה השטרות של הרופי שונים זה מזה בגודלם ואילו דמויות מופיעות על השטרות הגיאורגים? כל מה שרציתם לדעת על מטבעות זרים מהעולם ולא העזתם לשאול.

 
כסף מסובב את העולם, אי אפשר להכחיש את זה. אנחנו עובדים בשבילו, יש לנו עמדות פוליטיות שלמות סביבו, מלחמות פורצות עבורו. אבל רובנו לא ממש מכירים לעומק את הסיפור שעומד מאחורי כסף, ובייחוד מאחורי הצורות התרבותיות השונות שלו. כלומר, המטבעות השונים.

כמעט לכל מדינה יש מטבע שונה מפני שכל מדינה חווה ותופסת את המציאות הכלכלית בצורה שונה. כמו-כן, המטבע הייחודי מאפשר לכל מדינה לנהל מערכת כלכלית עצמאית ואף לשלוט על ערך הכסף. מכיוון שישנם גורמים רבים המשפיעים על ערך הכסף, חלקם כאמור מדינתיים וחלקם בינלאומיים, ישנן תנודות רבות בערך הכסף וכדי לדעת כמה שווה מטבע מסוים ביחס למטבע אחר דרוש מחשבון מט"ח .

 

אז כולנו מכירים את הדולר והאירו, הנה כמה עובדות מעניינות על הבאט התאילנדי, הרובל הרוסי, הין היפני, הרופי ההודי והלארי הגאורגי:

הבאט התאילנדי

ערך המטבע: 1 באט=0.11 שקלים  (מאי 2016)
המטבע של המדינה האהובה על התיירים הישראלים, הוא הבאט, המחולק ל-100 יחידות בשם סאטאנג. בשנת 1897 הפך הבאט (יחידת המידה לזהב) למטבע הלאומי של ממלכת תאילנד, וכיום נחשב לאחד מהמטבעות החזקים ביותר בדרום מזרח אסיה. על גבי המטבעות התאילנדים מופיעים מקדשיה המפורסמים של המדינה, ועל השטרות מתנוססים דיוקנאות של מלכי תאילנד לדורותיהם. והנה עובדה משעשעת: התאילנדים נמנעים מהנחת הארנק שלהם בכיס האחורי של המכנסיים, משום שאז הם עשויים לשבת על דיוקנו של המלך המופיע בשטרות שבארנק, התנהגות הנחשבת כמזלזלת. תזכרו את זה בפעם הבאה שאתם משתזפים בקוסמוי.

באט תאילנדי
הרובל הרוסי

ערך המטבע: 1 רובל= 0.06 שקלים
מתאילנד הטרופית נרחיק לרוסיה הקרירה. המטבע של רוסיה הינו הרובל, ונקרא כך משום שהמטבע המקורי היה עשוי מחתיכות כסף אותן היה צריך לקצוץ, לחתוך ולחצוב (פעולה הנקראת ״rubiti״ ברוסית). בתקופת המהפכה הרוסית ומלחמת האזרחים, חלה אינפלציה עצומה שפגעה ברובל וגרמה לו להיות כמעט חסר ערך. רק לאחר רפורמה שבוצעה במהלך השנים 1923-1922, התחזק ערכו של הרובל, ועם התפרקותה של ברית המועצות, החליף הרובל הרוסי את הרובל הסובייטי. בשטרות הרובל מופיעות תמונות של מבנים ומונומנטים מרוסיה, כמו בניין תיאטרון הבולשוי במוסקבה, אנדרטת פטר הגדול והגשר מעל נהר יניסיי. על המטבעות מופיעה דמותו של גאורגיוס, הנחשב לקדוש החשוב ביותר בנצרות האורתודוקסית, כשהוא רוכב על דרקון, ובמטבעות אחרים תיתקלו בנשר עם ראש כפול.

הרובל הרוסיהין היפני

ערך המטבע: 1 ין=0.03 שקלים
כל מי שפתר אי פעם תשחץ, מכיר את הין, המטבע היפני. עד המאה ה-19 שיטת חישוב המטבעות ביפן הייתה מסובכת מאוד, אבל בשנת 1871, הוחלט לאשר את הין על מנת להקל על העניינים ולפתוח קשרי מסחר עם המערב. כיום נחשב הין למטבע השלישי הנסחר ביותר בעולם ומהווה רבע מהמסחר העולמי. משמעות המילה ״ין״ ביפנית היא ״מעגל״ או ״חפץ עגול״, ואכן בחלק ממטבעות הין מופיע עיגול במרכזם. אגב, מטבע של ין 1 עשוי מ-100% אלומיניום, משקלו כשליש משל ברזל. על גבי שטרות הין היפני מופיעים ציורים של אלמנטים המזוהים עם יפן, כמו הר פוג׳י, אגם מוטוסו ופריחת הדובדבן.

הין היפני

הרופי ההודי

ערך המטבע: 1 רופי=0.06 שקלים
אם גם אתם טיילתם בהודו אחרי הצבא, אתם בטח מכירים את הרופי, אבל יש אולי כמה דברים שלא ידעתם על המטבע ההודי: רופי שאוב מהמילה ״רופיה״ שמשמעותה בסנסקריט 'כסף יצוק'. הרופי מחולק ל-100 פאיסה, ובשנת 1988 נכתב על מטבע של 10 פאיסה השם הודו בשגיאת כתיב. המטבע השגוי נפוץ בכל רחבי המדינה ותוקן רק שנים לאחר מכן. שטרות הרופי מחולקים ל-5, 10, 20, 50, 100, 500 ו-1,000 כשהשטרות בעלי הערך הקטן ביותר הם גם הקטנים ביותר פיזית, לעומת שטר ה-1,000 שהוא הגדול ביותר פיזית. שיטה זאת נועדה להקל על אנשים בעלי מוגבלויות. על כל השטרות מופיעה דמותו של מאטהמה גנדי, המנהיג הפוליטי והרוחני של הודו, שבהקשר של כסף, אמר פעם: ״יש מספיק בעולם לספק את כולם, אין מספיק בעולם לספק את תאוות הבצע של כולם״.

הרופי ההודי

הלארי גאורגי

ערך המטבע: 1 לארי=1.68 שקלים
הלארי הוא המטבע של גאורגיה והוא מתחלק ל-100 תתרי. עד שנת 1993 שלט בגאורגיה הרובל הרוסי, אך עם התפרקות ברית המועצות הוא הוחלף ב״קופון לארי״ (לארי היא מילה גיאורגית עתיקה שמשמעותה רכוש). למרות שכולנו אוהבים קופונים, קופון לארי לא ממש עשה טוב לכלכלת גאורגיה וגרם להיפר אינפלציה במשך שנתיים. בשנת 1995 החליף מטבע לארי את הקופון ועד היום הוא נותר יציב. על שטרות הלארי מתנוססים אישים גאורגים חשובים, כמו תמר מלכת גיאורגיה, הההיסטוריון איוון ג׳וואחישווילי וניקו פירוסמני, גדול ציירי גאורגיה.

הלארי הגיאורגי

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 בהמלצת חברים שבנו מסלול לארהב עם סיגלית פניתי אליה לעזרה לטיול צרפת גרמניה ואוסטריה. סיגלית בנתה לי מסלול של 10 ימים כולל מלונות אטרקציות וכו והכל בתאום איתי ולפי תחומי התעניינות של ילדי ושלי הכל היה פשוט מושלם. וכך גם עשתה כאשר טסתי לשבוע לשוויץ.ולאחר מכן שבוע בצפון איטליה....פשוט שווה כל שקל....ויש טיול חווייתי ומושלם.
ענת אביגדור

♦  סיגלית תכננה עבורנו שני טיולים בארה"ב וטיול באוסטריה. המפתח להצלחה ולהנאה של הטיולים שלנו היה התכנון המוקפד והמקצועי של סיגלית. תמיד קשובה לרצונותינו, סבלנית ונותנת מענה מהיר. הידע הרב שיש לה הוא נדיר ולכן המלצותיה מוצלחות מאוד.
מרב טלבי, גילון 

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

 

כתבות לעזרה בתכנון הטיול:
בחירת היעד ותכנון המסלול בטיול משפחתי בחו"ל
בחירת והזמנת מגורים משפחתיים בחו"ל
בחירת היעדים ותכנון המסלול באירופה
עצות למבקרים בפארקי שעשועים
תעסוקה וציוד לילדים בזמן נסיעות בטיול בחו"ל
טיול במכונית שכורה באירופהחזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף