מטבעות ושטרות האירו

האיחוד האירופי הנפיק מטבעות ושטרות של אירו שנכנסו לתוקף בראשון לינואר, 2001.

 

דגל האיחוד האירופי:

דגל האיחוד האירופי

 

יש 8 מטבעות שלכל אחד יש שווי אחר. המטבע בעל הערך הגדול ביותר הוא מטבע ה-2 אירו, שאחריו באים מטבעות 1 אירו, 50 סנט, 20 סנט, 10 סנט, 5 סנט, 2 סנט וסנט אחד. כל אירו מחולק ל-100 סנט. 

מטבעות האירו מיוחדים בכך שאחד הצדדים שלהם זהה בכל מדינות האיחוד האירופי, בעוד הצד השני שלהם משתנה ממדינה למדינה ועיצובו שונה. העיצוב השונה בין המדינות לא משנה את ערך המטבע וניתן להשתמש בו בכל מדינות האיחוד. למשל אזרח ספרדי יכול לקנות פיצה באיטליה עם מטבע שעליו מצוירת דמות צרפתית.

מלבד המטבעות יש גם 7 שטרות אירו, שהגדול ביותר ערכו 500 אירו, ואחריו יש שטרות שערכם 200 אירו, 100 אירו, 50 אירו, 20 אירו, 10 אירו ו-5 אירו. שטרות האירו זהים בכל המדינות. על השטרות מופיע הדגל של האיחוד האירופי, שם המטבע (אירו) באותיות לטיניות ויווניות, וראשי התיבות של הבנק המרכזי האירופי ב-5 צורות שונות (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP) שמייצגות גם את 11 השפות השונות באירופה.

מדינות המשתמשות באירו

מדינות האיחוד האירופי

אוסטריה, אסטוניה, איטליה , אירלנד , בלגיה , גרמניה , הולנד , יוון  , לוקסמבורג , לטביה, ליטא , מלטה , סלובניה , סלובקיה , ספרד , פורטוגל , פינלנד , צרפת , קפריסין .

מדינות באיחוד האירופי שלא עברו להשתמש באירו:

דנמרק ,שבדיה, בריטניה, הונגריה, פולין, צ'כיה, בולגריה, רומניה, קרואטיה.

מדינות שאינן באיחוד האירופי אך משתמשות באירו:

מונטנגרו, קוסובו, מונקו,ותיקן,אנדורה, סן מרינו.

מדינות באירופה שאינן באיחוד האירופי ואינן משתמשות באירו:

שווייץ, נורווגיה, איסלנד, בוסניה, תורכיה, מקדוניה, אלבניה, סרביה.

 

 

 

צילום של המטבעות והשטרות:

צילום מטבעות ושטרות אירו לדוגמה


 

XE - שערי המרת מטבעות

שער היורו מול השקל בשנים האחרונות :

שער יורו-שקל

גרפים היסטוריים ניתנים באתר oanda.com.

 חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 סיגלית תכננה לנו טיול בן חודש לאוסטריה שווייץ והיער השחור טיול מדהים!!!
ידענית ומתכננת בחסד עליון.

משפחת עזרא

♦  סיגלית יקרה שבוע טוב, חזרנו אתמול לפנות בוקר. סלובניה מהמממת !! לטייל בה זה פשוט עונג צרוף, מלאת אפשרויות, נעימה, מסבירת פנים, עם אנרגיה אחרת, חיובית , יפיפיה...ועוד ועוד. זכינו למזג אוויר מעולה, מגוון במידה מדויייקת ומאפשר לקיים את התוכנית.  הימים היו מתוכננים בקפידה, אמנם רצינו להספיק את כל מה שהצעת , למרות שידענו שזה בלתי אפשרי , כל כך התלהבנו.. אבל אם רוצים גם להנות מהמקום ולא רק  לעשות   ולרוץ ליעד הבא אז חייבים לוותר.  הייתי שמחה להיות שם לפחות עוד יומיים אבל חזרנו כדי לקבל את עומר שחוזרת מארהב.  אני מודה לך שוב . את בוחרת בפינצטה כל יעד,  מתאימה אותו להרכב המיוחד, חוסכת לנו התברברויות - העצות שיש ברשת הן רבות ואותי זה מתיש לקרוא ולהתבלבל,   זו הסיבה שאנחנו חוזרים אלייך שוב ושוב.

כתבו: טוני ושמואליק פניג׳ל, גן השומרון

 ♦ המלצות רבות נוספות

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר במחיר מוזל מהאתר:


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף