טיול בפארק הלאומי: הקניון השחור של הגניסון

 Black Canyon Of The Gunnison

כללי

הפארק הלאומי הקניון השחור של הגניסון Black Canyon Of The Gunnison ממוקם במערב מדינת קולורדו. הנקיק העמוק נחצב על ידי הנהר וכוחות טבע אחרים כבר לפני מיליוני שנים אך הוא הפך לפארק לאומי בארה"ב רק בשנת 1999.
זהו פארק לאומי מרשים ביותר ובו קניון עמוק ביותר המוקף הרים משוננים נישאים. בפארק כ-22 קילומטרים מנהר הקולורדו Colorado River החוצה אותו וחלק מההצטלבות של נהר הגניסון Gunnison River עם נהר הקולורדו .

 

תצפית על הקיר הצבוע Painted Wall בקניון:

הקניון השחור של הגניסון Black Canyon Of The Gunnison

 

הקניון נקרא "השחור" מכיוון שאור השמש מגיע לחלקים ממנו במשך 33 דקות בלבד ביום. עקב כך, הקניון שרוי בצל רוב הזמן ולכן נדמה כאילו צבע קירותיו הסלעיים הוא שחור. הדבר נובע מהשילוב של עומק הקניון, העובדה שהוא צר יחסית וגם מאד תלול.

בנקודה הצרה ביותר, נקודת התצפית כאזם, Chasm View רוחב הקניון הוא 12 מטרים בלבד בגובה פני הנהר.

האינדיאנים בני שבטי "יוט" Ute גילו את הקניון שנים לפני שהאירופים הראשונים הגיעו לאזור וגילו אותו. הם כינו את האזור "הרבה סלעים, מים גדולים" וככל הנראה בגלל צבעו השחור המאיים ועקב אמונות טפלות שונות הם נמנעו מלהתקרב אליו.
בפארק מגוון גדול של ציפורים כולל עופות טורפים רבים וכן חיות בר נוספות ביניהן דובים שחורים, פומות ומגוון גדול של איילים.

 

הפארק גם עשיר בצמחייה כולל פרחי בר רבים: 

פרחי בר בקניון השחור של הגניסון

מיקום הפארק:

הפארק ממוקם כ-5 שעות נסיעה (400 ק"מ) דרומית-מערבית לדנבר, קולורדו, בה נמצא גם שדה התעופה הבינלאומי הסמוך ביותר לפארק.
כ-3 שעות (250 ק"מ) מזרחית לעיירה מואב הסמוכה לפארקים הלאומיים "ארצ'ס" ו"קניונלנד" ביוטה, כ-4:30 שעות (315 ק"מ) צפונית לפארק הלאומי המדהים מסה ורדה בדרום-מערב קולורדו , וכ-5:40 שעות (540 ק"מ) דרומית-מזרחית לסולט לייק סיטי, יוטה (שגם לה שדה תעופה בינלאומי).

"גרנד ג'נקשיין" Grand Junction היא העיר הגדולה ביותר במערב קולורדו. היא ממוקמת על הכביש הראשי המהיר, כביש 70, ומחברת את דנבר למדינת יוטה. "גרנד ג'נקשן" נמצאת במרחק נסיעה של כ- 1:20 שעות (90 ק"מ) מהפארק הלאומי הקניון השחור של הגניסון.  

מסלולי טיול

לחובבי טבע מוצלח לשלב ביקור בפארק הלאומי הקניון השחור של הגניסון עם טיול בפארקים הלאומיים של אריזונה (כגון הגרנד קניון המפורסם או היער המאובן המרשים), יוטה וקולורדו, או אם יש יותר זמן אפשר לעשות טיול מהפארקים הלאומיים ילוסטון והגרנד טיטון, דרך סולט לייק סיטי, ארצ'ס וקניונלנד, הרי הרוקיס האמריקאיים ועד דנבר (ראו המסלול במפה הבאה).

 

אפשרות נוספת, מוצלחת לחובבי תרבויות, עיירות וערים בשילוב עם טבע: טיול במדינת ניו מקסיקו: אלבקרקי, סנטה פה ושבטי האינדיאנים, דרך פארק מסה ורדה בדרום קולורדו ועד קולורדו ספרינגס ודנבר במרכז מדינת קולורדו.

מסלול טיול בין  דנבר לילוסטון דרך הקניון השחור של הגניסון, ארצ'ס, קניונלנד, סולט לייק סיטי, טיטון וילוסטון

 

דרכי גישה לפארק ושבילי טיול

בפארק מבקרים מדי שנה כ-200,000 תיירים, מספר נמוך יחסית הנובע ממיקומו המרוחק מכל עיר גדולה.
בדומה לגרנד קניון גם לפארק זה שתי גדות: הגדה הדרומית, בה ניתן לטייל בכל חודשי השנה והגדה הצפונית הסגורה למבקרים בחורף.

 

לפארק יש שתי כניסות. כניסת הגדה הדרומית של הפארק ממוקמת כ- 20 דקות נסיעה (22 ק"מ) צפונית- מזרחית לעיירה מונטרוז Montrose והכניסה לגדה הצפונית של הפארק נמצאת כ- 18 קילומטרים דרומית לקרופורד Crawford.

מכיוון שאין גשר על פני הקניון המחבר את שתי הגדות נדרשת נסיעה בת כשעתיים-שלוש בין שתי הגדות.
נקודת המוצא המוצלחת ביותר לטיול בגדה הדרומית היא מרכז המבקרים של הגדה הדרומית South Rim Visitor Center .  

 

דגם של הקניון השחור של הגניסון במרכז המבקרים:

דגם של הקניון השחור של הגניסון במרכז המבקרים:

כביש הגדה הדרומית South Rim Drive

הדרך המומלצת ביותר לטייל בגדה הדרומית של הפארק היא באמצעות נסיעה על כביש הגדה הדרומית South Rim Drive, אשר נמשך על פני כ-11 קילומטרים מנקודת טומיצ’י Tomichi Point לנקודת היי High Point . לאורך הכביש תמצאו שתיים עשרה נקודות תצפית, שיציגו בפניכם נופים מרהיבים של הקניון השחור. בחלק מהתצפיות ניתן להתבונן על לתחתית הקניון, בעומק של מעל 600 מטרים! ניתן להגיע אל מרבית מנקודות התצפית באמצעות שבילי הליכה קצרים.

 

הקניון השחור של הגניסון Black Canyon Of The Gunnison

 

נקודות התצפית המובילות בו: נקודת גניסון Gunnison Point, נקודת השקיעה Sunset Point, נוף הסדקים הצולבים Cross Fissures View ,

 

נוף הסדקים הצולבים Cross Fissures View:

Cross Fissures View נוף הסדקים המצולבים בקניון השחור של הגניסון

 

נקודת תצפית הקיר הצבוע Painted Wall Overlook  ונקודת תצפית התהום Chasm View:

 

נקודת תצפית התהום Chasm View

   

נקודת בלו מסה Blue Mesa Point היא נקודת המפגש של הפארק עם מאגר המים בלו מסה Blue Mesa Reservoir ובה ממוקם אתר הקמפינג הגדול ביותר בפארק. זו נקודת מוצא מצויינת לשייט ולדייג ויוצאים ממנה גם מספר שבילי הליכה.  

השבילים המוצלחים ביותר בגדה הדרומית:

שביל סידר פוינט Cedar Point Nature Trail – הוא שביל קליל באורך של כקילומטר. השביל עובר בתוך צמחייה יפה. בסופו השביל שתי נקודות תצפית נהדרות על נהר הגניסון, מהן ניתן לראות גם את הקיר הצבוע Painted Wall המפורסם.

 

שביל וורנר פוינט Warner Point Nature Trail – הוא שביל קל באורך כ-2.5 קילומטרים. בזמן ההליכה על השביל השופע צמחייה, ניתן לראות מצפון את הרי ווסט אלק West Elk Mountains ומדרום את הרי סן ז’ואן San Juan Mountains, את פארק בוסטוויק Bostwick Park ואת עמק אנקמפגרי Uncompahgre Valley . בסוף השביל יש נקודות תצפית נהדרות על נהר הגניסון ועל הקניון השחור.

 

הקניון השחור של הגניסון Black Canyon Of The Gunnison

 

שבילים קשים, הכוללים ירידה לתחתית הקניון שם זורם בשצף נהר הגניסון מתאימים לחובבי הרפתקאות מנוסים בלבד. המרשימים ביותר הם:
השביל המוביל לתצפית השטן Devil’s Lookout וסלע דוכן המטיף Pulpit Rock Overlook .

 

הנוף מסלע דוכן המטיף Pulpit Rock Overlook:

תצפית מסלע דוכן המטיף Pulpit Rock


הקניון השחור פופולארי גם בקרב מטפסי הרים מקצועיים המטפסים על הצוקים התלולים. גם הראפטינג ושייט קיאקים בנהר מיועדים לנועזים בלבד. המערבולות בנהר בדרגה 3-4 והגישה לנהר מאתגרת.

הגדה הצפונית North Rim

בגדה הצפונית של הפארק: North Rim( שסגורה למבקרים בחודשי החורף) מומלץ לבקר רק אם יש לכם יומיים מלאים לטיול באזור או אם כבר טיילתם בעבר בגדה הדרומית.
בגדה הצפונית פעילה בקיץ תחנת "ריינג'רים" Ranger Station קטנה בה הריינג'רים, שומרי הפארק מחלקים מפות ונותנים מידע עדכני על שבילי הטיול והתצפיות.
לאורך הגדה הצפונית יש 5 נקודות תצפית אליהן ניתן להגיע עם הרכב.  

שבילים מומלצים בגדה הצפונית:

שביל נוף התהום Chasm View Nature Trail – שביל קצר (אך בדרגת קושי בינונית) באורך של כחצי קילומטר, המגיע לשתי נקודות תצפית. באחת, תוכלו לראות בבירור את נהר הגניסון ובשנייה, את הקיר הצבוע Painted Wall ואת נקודת הנחש Serpent Point .

שביל הנוף הצפוני North Vista Trail הוא שביל מומלץ במיוחד לאלה שמחפשים אחר תצפיות טובות על האזור ולאלה המתעניינים בצפרות. אפשר להסתפק בחלקו הראשון של השביל, שנמשך לאורך הקצה הצפוני ומגיע לנקודת הקריאה Exclamation Point, , אורכו: כ-2.4 קילומטרים לכיוון. בנקודה זו, תוכלו למצוא נופים מרהיבים של חלקו הפנימי של הקניון השחור. 

סרטון קצר על פארק הקניון השחור של הגניסון:


המלצות לינה:

♦  מונטרוז Montrose היא העיירה הקרובה ביותר לגדה הדרומית של הפארק הלאומי. בה ממוקם גם שדה תעופה אזורי קטן. מגוון אפשרויות הלינה בה מצומצם למדי. שני המלונות המוצלחים ביותר בה:

 

Hampton Inn Montrose
מוטל איכותי (הנחשב לטוב ביותר בעיירה) השייך לרשת הילטון ובו חדרים מרווחים המתאימים ל2-4 מבוגרים ובנוסף 2 ילדים. במלון בריכה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. ארוחת בוקר כלולה במחיר. אינטרנט וחנייה חינם.

Holiday Inn Express Hotel & Suites Montrose – Townsend
מוטל מוצלח ובו בריכה מוקרה, ג'אקוזי, חדר כושר ומתקני ברביקיו. ארוחת בוקר כלולה במחיר. אינטרנט וחנייה חינם.

אם מעדיפים לגור בעיר גדולה יותר, עם יותר אפשרויות, הסמוכה לאזור היין של קולורדו ואטרקציות נוספות, מומלץ ללון בגרנד ג'נקשן:

♦  מלונות מומלצים בגרנד ג'נקשן Grand Junction, קולורדו:

 

Candlewood Suites Grand Junction
מלון סוויטות עם מחירים אטרקטיביים ובו יחידות סטודיו וסוויטות עם חדר שינה וסלון המתאימות למגורים של 4 מבוגרים ועוד 2 ילדים. בכל החדרים מטבחון. במלון חנות מכולת קטנה וחדר כושר. אינטרנט וחנייה חינם.

Best Western Grande River Inn & Suites
מלון עם חדרים מרווחים וסוויטות המיועדים ל- 2-4 מבוגרים בליווי 2 ילדים. לחלק מהסוויטות ג'אקוזי בחדר הרחצה. למלון בריכת שחייה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. בכל חדר מקרר ומיקרוגל. ארוחת בוקר כלולה במחיר. אינטרנט וחנייה חינם.

The Bookcliffs Bed & Breakfast
בד אנד ברקפסט איכותי המשתרע על פני שטח רחב ידיים ובו שבילי אופניים. במקום חדרים זוגיים בעיצוב ייחודי. אינטרנט וחנייה חינם.

 

הקניון השחור של הגניסון Black Canyon Of The Gunnison

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

♦  אחרי הטיול הראשון לקליפורניה שנמשך שלושה שבועות והיה כה מוצלח והרבה בזכות התוכנית הנהדרת שסיגלית הכינה עבורנו. בטיול השני לפלורידה שנמשך גם כשלושה שבועות לא היה ספק. והרעיון לנצל את שבוע חג הפסחא בקרוז היה מושלם. מוכרחה לציין שבזכות היעוץ ובניית התוכנית חסכנו לא מעט כסף והרווחנו טיול מוצלח ומהנה.

תודה. אילנית אינשטיין 

המלצות רבות נוספות

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

 

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף