טיול בפארק לאומי ילוסטון  Yellowstone National Park

צפון מערב מדינת וואיומינג בגבול עם מדינות מונטנה ואיידהו

ילוסטון הוא הפארק הראשון בארה"ב שהוכרז כפארק לאומי, כבר בשנת 1872. הוא הפארק הגדול והמפורסם ביותר מכל הפארקים הלאומיים. גודלו: 9027 קמ"ר ועל מנת לראות את האזורים המעניינים והמרשימים במיוחד שבו, כדאי להקדיש לביקור בו לפחות שלושה ימים. הפארק נמצא באזור שהייתה בו פעילות וולקאנית עזה שגרמה להיווצרות רמה מרכזית מוגבהת ומסביבה גבעות נמוכות. גובה הרמה המרכזית: 2400 מטרים. הנקודה הגבוהה ביותר בפארק, גובהה 3600 מטרים, נמצאת בגבולו המזרחי של הפארק ב"פסגת הנשרים" Eagle’s Peak. מרבית הכבישים בפארק הם בגובה של 2200-2400 מטרים.
התופעות שהובילו להכרזתו של ילוסטון כפארק לאומי על מנת לשמרו, הן בעיקר גיאולוגיות: התופעה הגיאותרמית- בפארק מרוכזים יותר גייזרים ומעיינות חמים מאשר בכל העולם כולו! בנוסף יש בפארק קניון ססגוני הנקרא: "הגרנד קניון של ילוסטון" Grand Canyon of Yellowstone River , יערות מאובנים ואגם גדול בשם: אגם ילוסטון Yellowston Lake.
שמו של הפארק ניתן לו בזכות צבעם הצהוב של קירות הקניון הגדול שבו.
99% משטח הפארק נשאר בלתי מפותח, עובדה שבזכותה יש בילוסטון מגוון אדיר של בתי גידול לחיות וצמחי בר. כמות היונקים וסוגיהם היא בין הגדולות ביותר בכל ארה"ב.

התקופה בה כמות המבקרים בפארק בשיאה היא כמובן בקיץ בחודשים יוני- אוגוסט. בזכות גודלו האדיר של הפארק גם בשיא העונה עדיין לא תחושו בצפיפות מעיקה, בניגוד לפארקים קטנים יותר כמו: הגרנד קניון ויוסמיטי.
מחיר הכניסה לפארק: 20 דולר למכונית לשבוע. מחיר זה כולל בתוכו גם את הכניסה לפארק הלאומי גראנד טיטון הנמצא דרומית לפארק ילוסטון ויפורט בהמשך.
בפארק תשעה מרכזי מבקרים ומוזיאונים, 97 שבילי טיול ו- 49 אזורי פיקניק. בשנת 1988 השתוללה שריפת ענק בפארק שכלתה שטחי יער עצומים בכל חלקיו. ניתן להבחין היטב עד היום בהשפעת השריפה על הצומח בפארק.
מספר הטלפון של הפארק: 307-344-2386.
  

מיקום הפארק ואמצעי תחבורה:

מפת פארק ילוסטוןהפארק שוכן בפינה הצפון מערבית של מדינת וויומינג Wyoming, על גבול מונטנה Montana ואיידהו.
לפארק חמש כניסות, כל אחת מכיוון אחר:
מדרום: מהעיר ג'קסון Jackson (המרוחקת 96 ק"מ מהכניסה הדרומית לפארק), דרך הפארק הלאומי גראנד טיטון Grand Titon (כביש מס' 287).
מצפון: מהעיירה גארדינר Gardiner,השוכנת במדינת מונטנה, בקרבת הכניסה הצפונית של פארק, דרך כביש מס' 89.
ממערב: מהעיירה ווסט ילוסטון West Yellowstone, אף היא במדינת מונטנה בקרבת הכניסה המערבית של הפארק, דרך כביש מס' -191 20.
ממזרח: מכיוון העיירה קודי Cody, הנמצאת במדינת וויומינג (מרוחקת 85 ק"מ מהכניסה המזרחית של הפארק), דרך כביש 14-16-20. (זהו כביש אחד עם שלושה "שמות").
מצפון- מזרח: מהעיירה קוק סיטי, הנמצאת במדינת מונטנה, בקרבת הכניסה הצפון מזרחית לפארק דרך כביש מס' 212.
כל הכבישים הללו מתחברים אל מערכת הכבישים המורכבת משני מעגלים (המזכירה את הספרה 8) המחברת את כל חלקי הפארק.
 הדרכים בתוך הפארק פתוחות לתנועת מכוניות סדירה מתחילת חודש מאי ועד סוף אוקטובר. (אלא אם הייתה סופת שלגים בלתי צפויה). בשאר חודשי השנה ניתן להיכנס לפארק רק דרך הכניסות הצפוניות ורק ברכב המצויד בשרשראות לנסיעה על פני שלג או קרח.
בתוך הפארק אין שירותי הסעות ולכן תנועת המבקרים היא במכוניות פרטיות. עקב גודלו העצום של ילוסטון זה בלתי אפשרי לבקר בו ללא מכונית פרטית. בפארק כ- 600 ק"מ של כבישים סלולים! זמן הנסיעה (ללא עצירות) בין Mammoth Hot Springs בצפון הפארק ועד Grant Village בדרומו, כ- 3.5 שעות.
 שדות התעופה הקרובים ביותר לילוסטון הם: קודי Cody וג'קסון Jackson (במדינת וויומינג), ווסט ילוסטון West yellowstone, בוזמן Bozman ובילינגס Billings (במדינת מונטנה) ואיידהו פולס Idaho Falls (במדינת איידהו). אפשר לטוס לסולט לייק סיטי ולשלב ביקור בעיר המורמונים המפורסמת עם ביקור בפארקים הלאומיים: ילוסטון וגראנד טיטון, הסמוכים זה לזה. 

 מלונות מומלצים בילוסטון

אם ברצונכם ללון בעיירה קטנה ונחמדה, בה מגוון מלונות ומסעדות במחירים נמוכים יותר מאשר בתוך הפארק, כדאי לכם ללון בעיירה:
ווסט ילוסטון West Yellowstone .

מלונות מוצלחים בעיירה:

Three Bear Lodge

Gray Wolf Inn & Suites

Holiday Inn West Yellowstone

או במוטלים:  Days InnBest Western

מומלץ להזמין חודשים רבים מראש כי הביקוש באזור עולה בהרבה על ההיצע!  

אפשר ללון גם בעיירת בוקרים קטנטנה שנקראת גרדינר Gardiner, במוטלים:
Motel 6, Comfort inn, ו- Best Western.

 

מגורים בתוך הפארק עצמו:

בררו היטב האם יש שירותים ומקלחת צמודים לחדר שברצונכם להזמין, מכיוון שלחלק מהחדרים אין שירותים צמודים. מלבד בבתי המלון היקרים ביותר החדרים ספרטניים למדי: ללא מיזוג, ללא טלוויזיה וללא טלפון.
בפארק מסעדות, קפיטריות וסופרמרקטים קטנים ליד כל המלונות ומרכזי המבקרים. מחירי המזון בהם גבוהים כמובן מאשר מחוץ לפארק, אך עדיין תוכלו להשביע את רעבונכם במזללה מהירה במחיר סביר.
לכל בתי המלון (בכל רמות המחירים), לאתרי הקמפינג ואף לארוחות ערב במסעדות היוקרתיות, נדרש להזמין מקום חודשים רבים מראש, בפרט בחודשי הקיץ. 

בתוך הפארק עצמו שמונה בתי מלון ואכסניות ברמות שונות וטווח מחירים רחב. כולם מלבד אחד Old Faithful Snowloge, סגורים בחודשי החורף. מרביתם פועלים בין מאי לספטמבר. בתי המלון מפוזרים באזורי הפארק השונים, כאשר כל אחד מהם קרוב לאטרקציה תיירותית אחרת.
באזור ה- Old Faithful Geyzer יש שלושה בתי מלון, באזור אגם ילוסטון – שני בתי מלון ובשאר האזורים: Grant, Mammoth Hot Springs, Canyon  ו- Roosevelt מלון בכל אזור. המלון בעל המיקום המרכזי ביותר בפארק הוא Canyon Village Lodge & Cabins הנמצא בקרבת ה"גראנד קניון של ילוסטון". בפארק גם חמישה אזורי קמפינג מאורגנים בתשלום.

מזג האוויר:

בקיץ: הטמפ' הממוצעת בשעות היום היא 25 מעלות צלזיוס ומגיעה לעתים קרובות גם ל- 30 מעלות באזורים הנמוכים יותר. הלילות קרירים והטמפ' עשויה אף להתקרב לאפס במקומות הגבוהים ביותר. סופות רעמים נפוצות למדי בשעות אחה"צ.
בחורף: הטמפ' הממוצעת בשעות היום היא -4 מעלות צלזיוס ובשעות הלילה -13 מעלות. הטמפ' הנמוכה ביותר שנמדדה אי פעם בפארק הייתה -54 מעלות צלזיוס! מרבית החורף יורד שלג בפארק.
באביב ובסתיו: גם בעונות אלה הסבירות לירידת שלג גבוהה למדי. הטמפ' ביום נעות בין 0-20 מעלות צלזיוס ובלילה בין -3 ל- -9 מעלות צלזיוס.
בכל עונות השנה היו מוכנים לשינויים פתאומיים במזג האוויר. התכונה המאפיינת ביותר את מזג האוויר בפארק היא חוסר היציבות והקושי לחיזוי. הגיעו מצוידים בסוודר או מעיל מחמם גם בקיץ, או לפחות במעיל גשם, אך יחד עם זאת הביאו עמכם בגד ים (לשחייה בנהרות) ובגדים קיציים רבים.

פעילויות מומלצות בפארק ובסביבתו:

ניתן בהחלט לטייל בפארק שבוע שלם ולא להספיק לראות את כולו. מגוון הנופים והפעילויות עצום. אך כדאי לזכור שילדים תופסים מהר את הפרינציפ ומתעייפים ממראות ונופים מרתקים ככל שיהיו כאשר פרק הזמן המוקדש לכך ארוך מדי. לכן הזמן האופטימלי לביקור בפארק הוא 4 ימים, בהם תכללו מלבד טיולים רגליים ונסיעה בנופים גם פעילויות מגוונות נוספות.
 כמעט ליד כל תופעת טבע ייחודית ומעניינת הוקמו מרכז מבקרים ומלון. בפארק שמונה מרכזי מבקרים במקומות הבאים: Mammoth, Norris, Madison, Old Faithful, West thumb & Grant Village,
Bridge Bay & Fishing Bridge, Canyon ו- Tower- Roosevelt. מומלץ להתחיל את הביקור בפארק במרכז המבקרים הקרוב ביותר לכניסה דרכה הגעתם. במרכז המבקרים תצטיידו במפות, הסברים, תוכנית הפעילויות המודרכות ועצות מועילות. כמו כן כדאי להתבונן בתצוגות השונות בנושאי טבע, תרבות והיסטוריה של הפארק. מספיק להיכנס למרכז מבקרים אחד או שניים ולהקדיש את יתרת הזמן לטבע.

המראות המיוחדים ביותר אותם אין להחמיץ הם:

גייזרים מתפרצים ומעיינות מים מבעבעים ורותחים

בפארק מספר עצום (כ- 10,000!!) של גייזרים ובריכות מעלות אדים, כולל בריכות בוץ מבעבעות. הגייזר המפורסם מכולם הוא: "הגייזר הנאמן הותיק" Old faithful Geyser, זהו גייזר ענק המתפרץ אחת ל- 60 דקות. הוא אחד הגייזרים הגדולים בפארק ובשיא התפרצותו מגיע סילון המים שלו לגובה של עשרות מטרים. לרשות המבקרים לוח המודיע על מועד ההתפרצות הבאה. למעלה מחצי שעה לפני מועד ההתפרצות מצטופפים מאות מבקרים על הספסלים המוצבים מסביב לגייזר בטווח בטחון ממקור ההתפרצות. בקרבת ה- Old Faithful Geyser מסלול הליכה סיבובי העובר בינות לגייזרים נוספים ולמעיינות חמים. מומלץ ביותר לטייל במסלול זה במקום לשבת על הספסלים ולחכות להתפרצות. הגייזרים האחרים מפורסמים פחות, מכיוון שהם מתפרצים בתדירות נמוכה יותר או שעוצמת ההתפרצות חלשה יותר. מהגייזרים והמעיינות נודף ריח לא נעים של גופרית. למי שהריח גורם להרגשה לא טובה מומלץ להתרחק מהגייזרים, לשאוף אוויר צח ואז להמשיך במסלול הטיול.
 אזורים בהם ניתן לסייר בינות למעיינות וגייזרים רבים בשבילים נוחים להליכה הם: West Thumb, Norris וסביבת ה- Old faithful Geyzer. חל איסור חמור לרדת מהשבילים ולהתקרב למעיינות או לגייזרים! האדמה סביבם אינה יציבה ועלולה להתמוטט. שמרו היטב על ילדיכם!
בקרבת West Thumb נמצא אתר בשם "סיר הצבע" Paintpot שבו עשרות מעיינות חמים ששוליהם נצבעו ע"י אצות במגוון צבעים מרהיב. אסור להחמיץ!
בקרבת Fishing Bridge, ב- Mud Volcano, יש ריכוז גבוה של בריכות בוץ וגופרית מבעבעות (ומדיפות ריח לא נעים) במגוון גדלים וצורות. הרעש של זרימת הבוץ באחת המערות דומה לנהמות דרקון ולכן היא נקראת "פה הדרקון".
בדרך בין Old Faithful Geyser לבין נוריס Norris יש מסלולי הליכה רבים בינות לגייזרים ולבריכות המים, אך ממש אין צורך לעצור בכולן, מכיוון שהמראה חוזר על עצמו (לפחות בעיני הילדים) ואין צורך להמאיס עליהם תופעה כה ייחודית ומעניינת.

גבישים לבנים במורדות סלעים

הגרנד קניון של ילוסטון Grand Canyon of Yellowstone

ממוקם בין Canyon ו- Tower-Roosevelt.
זהו אחד האזורים המרהיבים ביותר בילוסטון ! ממספר נקודות תצפית נשקף נוף מרשים של נהר ילוסטון המתפתל בערוץ עמוק בינות לצוקים גבוהים. חלק מנקודות התצפית משקיפות מזוויות שונות על אחד משני המפלים: המפל העליון והמפל התחתון. אל נקודות התצפית מובילים שבילי הליכה נוחים וקצרים. נקודות התצפית המוצלחות ביותר הן: "נקודת האמן" Artist’s Point בצד הדרומי של הקניון ו"נקודת ההשראה" Inspiration Point בצדו הצפוני של הקניון. הנוף היפה ביותר של המפל התחתון הוא מ- Lookout Point .
שביל תלול למדי בשם: "שביל הדוד טום" Uncle Tom’s Trail באורך של כקילומטר מוביל לראש המפל (בערך במחצית הדרך לקרקעית הקניון). הנוף המדהים והקרבה למפל מצדיקים את העלייה התלולה יחסית המצפה לכם בדרך חזרה.

מפל בילוסטון

המעיינות החמים של מאמות' Mammoth Hot Springs

נמצאים בקרבת הכניסה הצפונית של הפארק. הם שונים באופיים ובצורתם מהמעיינות האחרים הפזורים בפארק ומומלץ מאד לבקר בהם. המעיינות עשירים במינרלים שונים המופרשים לאיטם מהמים בזמן תהליך ההתאיידות ויוצרים מדרגות (טראסות) הצומחות לאיטן זו על גבי זו. מתקבל מראה מרהיב של מדרגות בשלל גוונים: לבן, ורוד, כתום, צהוב וחום המכוסות באדי המעיינות החמים. שבילים מסומנים היטב מאפשרים למבקרים לטייל בבטחה בין המדרגות ולצפות בהיווצרותם מקרוב. אל תרדו מהשבילים מכיוון שבחלק מהמקומות הקרקע דקה ועלולה להתמוטט! כביש חד סטרי למכוניות מקיף את הטראסה העליונה, כך שאם התעייפתם מהליכה, תוכלו פשוט להתבונן בתופעה הייחודית מהמכונית.

אגם ילוסטון:

האגם נמצא בגובה של כ- 2600 מטרים מעל פני הים והוא האגם הגדול ביותר בצפון אמריקה בגובה כה רב. שטחו: 350 קמ"ר ואורך חופיו: 176 ק"מ. האגם קפוא במשך כחצי שנה מסוף דצמבר ועד סוף מאי או תחילת יוני וגם בשאר ימות השנה מימיו קרים מדי לרחצה. הפעילות העיקרית באגם היא שייט או דייג. האגם נמצא מזרחית ודרומית לכביש העובר בין West Thumb ו- Fishing Bridge.
מלבד פלאי הטבע שתיארתי עד כה יש עוד הרבה מה לראות בילוסטון: עצים מאובנים, מפלים, נהרות, יערות ועתיקות.
 בנוסף לטיולים רגליים ובמכונית ניתן להשתתף בפארק בפעילויות רבות ומהנות המתאימות לכל המשפחה:
 טיול בכרכרה רתומה לסוסים הנמשך 30-60 דקות ויוצא מספר פעמים ביום מאזור Tower- Roosevelt. פרטים נוספים בטלפון: 307-344-7311 או במרכזי המבקרים הפזורים בפארק.
 רכיבה מודרכת על סוסים בשבילי הפארק למשך שעה או שעתיים – טיולי הרכיבה יוצאים לאורך כל היום מ- Mammoth Hot Springs, Roosevelt ו- Canyon . לפרטים מדויקים בררו במרכזי המבקרים.
 שייט באגם: ניתן לשכור סירות מנוע וסירות משוטים באגם ילוסטון ממרינה בשם: Bridge Bay.
 פעילות מודרכת ע"י הריינג'רס: בפארק שפע פעילויות הניתנות חינם ע"י הריינג'רס וכוללות: טיולים רגליים מודרכים, הרצאות, שקופיות ועוד פעילויות רבות המתאימות במיוחד לילדים.
 שחייה: למרות שהפארק משופע באגמים, מעיינות ונהרות המקום היחידי המתאים לשחייה נמצא בקרבת הכניסה המערבית של הפארק, בסמוך לצומת מדיסון Madison. בערך באמצע כביש חד סטרי קטן למכוניות בשם: Firehole Canyon Drive יש קטע קטן בו זרימת הנהר איטית יותר והוא מתאים לרחצה ושכשוך. המים קרים למדי, אך מרבית הילדים ייהנו מההזדמנות לקפוץ למים בימות הקיץ החמים. מומלץ במיוחד לאחר טיול רגלי בין הגייזרים והמעיינות החמים מעלי האדים. 

חיות הבר בפארק:

בילוסטון שפע של חיות בר במבחר גדלים וסוגים: החל בדובים, איילים, צבאים, ביזונים, עזים וזאבים וכלה ביונקים קטנים כגון דביבונים וסנאים. בעלי החיים הללו מסתובבים בחופשיות בכל רחבי הפארק.
בעונת התיירות הבוערת יתמזל מזלכם אם תבחינו בדוב מכיוון שהדובים נוטים להתרחק ממקומות סואנים, אך בכל עונה תפגשו עדרים שלמים של איילים או ביזונים הרועים להם בשלווה ונחת ואף נחים בצילו של מרכז המבקרים. אל תתקרבו לחיות! צלמו אותם מרחוק ואל תאכילו אותם או תנסו לגעת בהם. מעבר לסכנה האישית הכרוכה בכך, זכרו שכל החיות בפארק מוגנות ושלטונות הפארק שומרים על החוקים המגינים עליהן בקפידה רבה. אם אתם אוכלים בחיק הטבע, בפיקניק או באתר קמפינג, הקפידו לנעול ולהחביא היטב את מוצרי המזון שברשותכם ולהשליך שיירי מזון רק למיכלי אשפה הנסגרים היטב. אחרת עלולים אורחים בלתי קרואים להצטרף לארוחתכם. דובים המתרגלים להשיג את מזונם מהמטיילים, סופם שיומתו, כיוון שהם מסכנים את המטיילים.
בפארק שוהים גם עופות מים ויבשה מסוגים רבים. חלקם באורח קבע וחלקם כחלק מנתיב נדידתם.
מידע מפורט נוסף על ילוסטון ועל כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.
תכנון טיול מפורט ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים. 

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות


מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך טיולים ארה"ב למשפחות

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף