טיול בפארק לאומי ארצ'ס וקניונלנדס בדרום מזרח יוטה

דרום מזרח יוטה הוא אזור של טבע פראי וקסום, בו תופעות של שחיקת סלעים אדומים ע"י כוחות הטבע יצרו מאות קניונים מדהימים, קשתות, גשרים, צריחים, עמודים ופסלים טבעיים אדירים הפזורים על פני שטחים נרחבים. באזור מספר פארקים לאומיים ופרקי מדינה מרשימים בהם מומלץ מאד לבקר ולהתרשם מיצירות האומנות הנהדרות של הטבע. הפארקים המרשימים ביותר באזור הם פארק הקשתות, ארצ'ס ARCHES, ופארק הקניונים, קניונלנדס CANYONLANDS, שניהם סמוכים זה לזה, ונמצאים בקרבת העיירה מואב MOAB.

 

מפת אזור הפארקים ארצ'ס וקניונלנדס

 

אזור זה הוא גם גן עדן לחובבי הספורט האתגרי: נסיעה ברכבי שטח, רפטינג בנהרות, רכיבה על אופני הרים, רכיבה על סוסים וכד'. דרומית לפארקים אלה שוכן פארק הגשרים הטבעיים NATURAL BRIDGES NATIONAL MONUMENT, הקטן בהרבה, אשר בו שלושה גשרים טבעיים אליהם מובילים שבילי טיול וה"מונומנט ואלי" MONUMENT VALLEY, בו מזדקרים מהקרקע המדברית מונוליטים ענקיים בצורות שונות, אשר עם מעט דמיון מזכירים פיל, גמל, כפפות ויצורים נוספים. פארק זה נמצא בחלקו במדינת יוטה ובחלקו במדינת אריזונה.

 

מלונות מומלצים למטיילים בפארקים ארצ'ס וקניונלנדס:

מומלץ ללון בעיירה מואב Moab, יוטה, הסמוכה לפארקים אלו:

 

Fairfield Inn & Suites by Marriott Moab

מלון עם חדרי סטודיו, ארוחת בוקר כלולה, מקרר קטן, מיקרוגל, בריכה, אינטרנט וחניה חינם. חדר כושר.

או:

Sorrel River Ranch Resort & Spa

מלון ברמת 4 כוכבים, חדרים וסוויטות עבור 2-6 אורחים וגם וילה ל-12 אורחים. מטבחון, פינת אוכל, בריכה בעונה, ג'קוזי, חדר כושר, אינטרנט וחניה חינם.

או:

Aarchway Inn

מלון עם חדרים עבור 2-6 אורחים,  בריכה בעונה, ג'קוזי, מקרר קטן, מיקרוגל, חדר כושר, אינטרנט וחניה חינם.

או:

Best Western PLUS Greenwell Inn

חדרים עבור 2-4 אורחים, בריכה בעונה, חדר כושר, מיקרוגל, חדר כושר, אינטרנט וחניה חינם.

 

בסמוך אליו נמצאת נקודת המפגש היחידה בארה"ב בה נמצא הגבול של ארבע מדינות: יוטה, אריזונה, קולורדו וניו מכסיקו. נקודה מעניינת זו נקראת: "ארבע הפינות" FOUR CORNERS.  כאשר נוסעים בין הפארקים שמניתי, פוגשים סלעים בצורות מעניינות ותופעות טבע ייחודיות אחרות, אשר לכל אחד מהם ניתן שם, לדוגמא: "הכובע המכסיקני" MEXICAN HAT ו "צוואר האווז" GOOSE NECK.

"הכובע המכסיקני"

"הכובע המכסיקני" MEXICAN HAT

הדרך הנוחה והמוצלחת ביותר לטייל בדרום יוטה היא כמובן במכונית שכורה. כמעט כל כביש הוא דרך נופית יפה. התחבורה הציבורית באזור מצומצמת ביותר ורצוי לא להזדקק לה.
התושבים הראשונים שחיו באזור היו אינדיאנים, כבר לפני 12,000 שנים. המורמונים הגיעו לאזור בשנת 1847. עד היום זהו אזור פראי שכמעט ואינו מיושב.

 

מערבונים רבים צולמו בדרום יוטה, כמו גם סרטי פרסומת רבים והכל בזכות התפאורה הטבעית המושלמת. בין הסרטים המפורסמים: אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון ותלמה ולואיס.
מואב MOAB היא עיירה קטנה, בת 4500 תושבים בלבד המהווה נקודת מוצא מוצלחת לטיולים באזור. ממנה גם יוצאים טיולי אתגר מאורגנים רבים. פירוש שמה: "העולם הרחב". מואב נמצאת במרחק של כארבע שעות נסיעה מסולט לייק סיטי בה נמצא שדה התעופה הבינלאומי הגדול הקרוב ביותר.

פארקים לאומיים מומלצים ומיוחדים המשתלבים היטב בטיול בדרום מזרח יוטה הם: "היער המאובן" PETRIFIED FOREST הממוקם בצפון מזרח מדינת אריזונה ופארק לאומי "מסה ורדה" MESA VERDE הנמצא בדרום מערב מדינת קולורדו.
כמו כן ניתן לשלב את המסלול המתואר בהמשך למסלול הטיול הקלאסי בין הפארקים הלאומיים המפורסמים והמתויירים יותר: הגרנד קניון, ברייס קניון ופארק ציון ולסיימו בלאס וגאס.

מסלול טיול מגבול אריזונה יוטה לכיוון מואב:

התחלת המסלול בפינה ייחודית בארה"ב, ארבע הפינות" FOUR CORNERS ,בנקודת המפגש של ארבע מדינות בארה"ב: יוטה, קולורדו, אריזונה וניו מכסיקו. נקודת מפגש זו נמצאת באזור מדברי בשמורה אינדיאנית של שבט הנבאחו NAVAJO. הכניסה בתשלום. במקום סימון מדויק לנקודת המפגש, דגלי ארבע המדינות, מרכז מבקרים קטן  ושפע דוכני מזכרות אינדיאנים. המקום נמצא 0.8 ק"מ מהצטלבות הכבישים 160 ו- 41.
מערבית לארבעת הפינות, על גבול אריזונה- יוטה, בסמוך לכביש מספר US 163 נמצא פארק ייחודי השייך אף הוא לאינדיאנים משבט הנבאחו NAVAJO ששמו: מונומנט ואלי MONUMENT VALLEY: זהו אזור מדברי בשטח 130 קמ"ר ממנו מזדקרים צוקים מרהיבים ואדירים בשלל צורות. כל אחד נקרא על שם הצורה לה הוא דומה: כפפה, דבשת הגמל, פיל, שלוש אחיות, אגודל, עמוד טוטם וכו'. סמוך למרכז המבקרים יש תצפית טובה על הצוקים וגם כביש עפר שאורכו 27 ק"מ ביניהם. הכביש קופצני למדי ולא חסרות בו מהמורות, אך הוא מתאים לנהיגה בכל סוגי הרכבים. לאורך הדרך 11 נקודות תצפית, בעלות שמות מעניינים כגון: "נקודת האומנים" ו"החלון הצפוני" מהן ניתן לראות מקרוב את הסלעים האדירים. מקום מרשים ביותר בו הסריטו עשרות סרטי מערב פרוע, סדרות טלוויזיה ומאות סרטי פרסומת, הנחשב לפלא השמיני של העולם. השעות היפות ביותר לסיור במקום הן שעות הבוקר המוקדמות ושעות בין הערביים. הכניסה לפארק בתשלום. מומלץ לצאת לסיור ג'יפים לאזורים בעומק הפארק אליהם אין גישה למכוניות פרטיות(בתשלום נוסף של כ- 15 דולר לאדם לטיול בן שעה וחצי) היוצא מהחנייה בסמוך למרכז המבקרים. בפארק יש אתר קמפינג ומסעדה.

"מונומנט ואלי"

"מונומנט ואלי"

 נסיעה צפונה לאורך כביש US 163  מובילה לפארק בשם: "צוואר האווז",  GOOSENECKS, (יש לסטות מהכביש הראשי מעט ולעלות על כביש U316, אך הארכת הדרך הלא גדולה מאד משתלמת). הפארק נקרא כך משום שיש בו תצפית מרשימה במיוחד ממרוצי צוק גבוה על נהר סאן חואן המתפתל בין צוקים ויוצר סיבובים רציניים כמו צוואר אווז. הנהר חפר את דרכו המפותלת בתוך קניון בעומק 480 מטרים. הוא זורם לאורך של כמעט 10 ק"מ תוך שהוא מתקדם דרומה פחות מ- 2.5 ק"מ וזאת בגלל הפיתולים החדים. הנוף מהמם. יש במקום אזור לפיקניק ושירותים אך אין מים. הכניסה לפארק חינם.

נוף אופייני בפארק "צוואר האווז"

נוף אופייני בפארק "צוואר האווז"

הפארק נמצא כ- 13 ק"מ צפונית לעיירה קטנטנה בשם "כובע מכסיקני", שאין בה כמעט כלום (גם לא מסעדות...) למעט סלע הנראה כמו מכסיקני חבוש סומבררו.
 עוד צפונה משם יש פארק קטן בשם: "הגשרים הטבעיים" NATURAL BRIDGES NATIONAL MONUMENT, (טלפון: 435-692-1234, www.nps.gov/nabr ) הוא נמצא סמוך לכביש U95 ומגיעים אליו דרך כביש U275. בפארק שלושה גשרים שנוצרו בתהליך איטי ע"י זרימה של שלושה נהרות. אלה הם שלושת הגשרים הגדולים ביותר מתוך 10 שקיימים בסך הכל בכל העולם. יש נקודות תצפית על כל אחד מהם ושבילי טיול עד לתחתית הגשרים. בין הגשרים עובר כביש מעגלי שאורכו 14.4 ק"מ. לגשרים נתנו שמות אינדיאנים (של שבט ההופי): OWACHOMO, שפירוש שמו: "ערמת הסלעים", SIPAPU, שפירושו: "מקום הביצבוץ" (זהו הגשר הטבעי השני בגודלו בעולם) ו- KACHINA, שפירושו: "הרקדן".

השביל הקצר והקל מכולם הוא השביל המגיע לגשר OWACHOMO שאורכו 0.8 ק"מ. זהו גם השביל עם העלייה המתונה מכולם. שני השבילים המובילים לגשרים האחרים אורכם כמעט 2 ק"מ והם תלולים בהרבה. כמו כן קיים שביל מעגלי העובר בין כל הגשרים בקרקעית הקניון. אורך המסלול כולו כ- 13 ק"מ והוא מיועד למיטיבי לכת.
בפארק יש גם עתיקות ושרידי מבנים של בני שבט האנסאזי ANASAZI שהתגוררו באזור לפני 2000 עד 650 שנה. בפתח הפארק מרכז מבקרים ובו תצוגה של הגיאולוגיה, החי והצומח בפארק ומוקרן בו סרט קצר על האזור. בפארק אין מגורים למעט אתרי קמפינג בסיסיים ועלובים למדי. כמו כן אין בפארק  מזון, דלק או שירותים אחרים מסוג זה. המקום הוכרז כפארק בשנת 1908 והוא הפארק הלאומי הוותיק ביותר ביוטה. הפארק פתוח בכל ימות השנה אך מומלץ לבקר בו בין סוף חודש אפריל לאוקטובר. (בקיץ אמנם חם אך לא מעיק). עלות הכניסה לפארק: 6 דולר למכונית (חינם לבעלי כרטיס שנתי לפארקים הלאומיים בארה"ב). בקרבת מקום כמעט ואין יישובים. ממש סוף העולם. העיר הקרובה ביותר בה אפשר ללון היא BLANDING, הממוקמת במרחק של 68 ק"מ מערבית לפארק.

פארק לאומי ארצ'ס ARCHES NATIONAL PARK

אחד הפארקים המיוחדים והמעניינים ביותר באזור. הפארק מכיל את מספר הקשתות הטבעיות הגדול ביותר בעולם. חלק מהקשתות נוצרו בתהליך שחיקה איטי שנמשך מיליוני שנים. מרביתן נוצרו מאבן חול אדומה שבתהליכים איטיים ע"י כוחות הטבע: מים, קרח, טמפרטורות קיצוניות ותנועת מלחים תת קרקעית, התפוררה, נשחקה, נשברה מה שגרם להיווצרות קשתות מדהימות אך גם פסלים טבעיים, מחטים, חרוטים וצורות ייחודיות נוספות בגווני אדום- חום- צהוב. יש בפארק יותר מ- 2000 קשתות טבעיות אותן ניתן לראות מנקודות תצפית ומטיול בשבילי הליכה מכל הסוגים ובכל דרגות הקושי. המקום הוכרז כפארק לאומי בשנת 1971 והוא משתרע על פני 76,520 אקרים.

מיקום הפארק:

העיירה הסמוכה ביותר לארצ'ס היא מואב MOAB. ממנה יש לנסוע 8 ק"מ צפונה על כביש 191 עד לפתח של הפארק. שדות תעופה קטנים יש הן במואב והן ב- GRAND JUNCTION במדינת קולורדו, במרחק של 190 ק"מ מהפארק.
הפארק פתוח בכל ימות השנה. מרכז המבקרים נמצא בסמוך לכניסה לפארק. העונות המומלצות ביותר לביקור בארצ'ס הן האביב והסתיו. בקיץ חם מאד והטמפ' עלולות להגיע ל- 43 מעלות ואילו בחורף הלילות קרים מאד, הטמפ' הממוצעת בינואר בלילה היא  מינוס 8 מעלות, ואילו ביום היא 5 מעלות. הפריחה באזור בשיאה בחודשים אפריל- מאי. מרבית המבקרים מגיעים לפארק בין מרץ לאוקטובר.
הפארק קטן יחסית ולכן מספיק להקדיש לו יום אחד על מנת לראות את המיטב שבו.
יש בפארק כביש ראשי אחד, הנקרא: ARCHES SCENIC DRIVE המוביל עד לקצה הפארק ומסתעף בשני מקומות ומספר כבישים לרכבי שטח. הפארק מחולק למספר אזורים, להם שמות מעניינים: "מגדלי בית המשפט" COURTHOUSE TOWERS בדרומו, "אזור החלונות" THE WINDOWS SECTION, במרכז הפארק, "הכבשן הלוהט" FIERY FURNACE בהמשך ו"גני השטן" DEVILS GARDEN בחלקו הצפוני. ב"גני השטן" נמצא הריכוז הגבוה ביותר בפארק של קשתות להן ניתנו שמות.
לאורך הכביש הראשי יש נקודות תצפית רבות על קשתות ונופים מעניינים נוספים.
אחת הקשתות המפורסמות והיפות בפארק היא "הקשת המעודנת" DELICATE ARCH אשר על מנת לראותה יש לפנות ימינה מהכביש הראשי בפארק צפונית ל"אזור החלונות" ולנסוע מזרחה כ- 3.5 ק"מ. זו קשת מיוחדת במינה הנראית שעוצבה בידי אומן. אפשר להגיע עד לקשת עצמה בשביל שאורכו 4.8 ק"מ. יש לקחת בחשבון שלכל אורך השביל אין כלל צל.
אפשר (ומאד מומלץ) גם להשקיף על הקשת מנקודת תצפית מרוחקת יותר הנקראת: DELICATE ARCH VIEW POINT המרוחקת כ- 90 מטרים בלבד מהחנייה.

טיולים המומלצים במיוחד למשפחות הם:

טיול לקשת הכפולה, DOUBLE ARCH, אליה מוביל שביל הליכה קל באורך 1.2 ק"מ. אלה שתי קשתות גדולות המחוברות זו לזו, מרהיבות ביופיין, אשר ניתן לטפס עליהן, לשבת בפתח אחת מהן ולחוש את עוצמת וגדולת הטבע לעומת מימדי האדם הזעירים. רוחב הקשת הגדולה מבין השתיים: 46 מטרים וגובהה 36 מטרים ואילו הקשת הקטנה יותר רוחבה 20 מטרים וגובהה כ- 28 מטרים. השביל נמצא ב"אזור החלונות".

הקשת הכפולה, DOUBLE ARCH

טיול לקשת הגדולה ביותר בעולם הנקראת:"לנדסקייפ" LANDSCAPE ARCH בשביל בדרגת קושי קלה עד בינונית שאורכו 2.6 ק"מ. גובה הקשת הוא 34 מטרים ורוחבה כמעט 100 מטרים! מהשביל מתפצלים שבילים צדדיים קצרים המובילים לשתי קשתות נוספות: "קשת המנהרה" TUNNEL ו"קשת עץ האורן" PINE TREE. השביל נמצא בצפון הפארק באזור "גני השטן".
שביל "קשת דיונת החול" SAND DUNE ARCH הוא שביל קצר וחביב (אורכו חצי קילומטר בלבד) העובר בין חולות אדמדמים עד לקשת קטנה יחסית (מימדיה 2.5X10 מטרים) החבויה בין קירות סלע גדולים. נהדר לילדים שיאהבו להתגלגל בחול. השביל ממוקם צפונית לאזור "הכבשן הלוהט". אפשר להמשיך בשביל עוד כ- 600 מטרים ולהגיע ל"קשת השבורה" BROKEN ARCH.
שביל קצר נוסף הוא מסלול מעגלי באורך חצי ק"מ ל"סלע המאוזן" BALANCED ROCK, בו מקיפים סלע אדום גדול העומד בקצה חרוט גבוה.
"שביל הכבשן הלוהט FIERY FURNACE TRAIL: מומלץ במיוחד סיור מודרך ע"י שומרי הפארק, הריינג'רס, שאורכו כ-3 שעות באזור "הכבשן הלוהט". זה טיול נהדר בין צוקים גבוהים וסלעים דמויי מחט היוצרים מבוך מרהיב עין בו לא ניתן לטייל באופן עצמאי מחשש שהמטיילים יאבדו בין הסלעים, הצריחים והקשתות. במהלך הטיול עולים ויורדים בינות לסלעים במעברים צרים במיוחד ותוך כדי כך שומעים הסברים מרתקים מהריינג'ר על החי והצומח באזור, על תופעות הטבע והגיאולוגיה ומגלים קשתות נסתרות שלא ניתן לראותן משום מקום אחר. הסיור בתשלום צנוע. מומלץ להירשם אליו יום- יומיים לפני ההגעה לפארק מכיוון שהוא מאד פופולארי.

קשת בסלע

פארק לאומי קניונלנדס CANYONLANDS:

לא הרחק מארצ'ס, שוכן פארק לאומי גדול מימדים בהרבה ששמו "קניונלנדס" CANYONLANDS. פארק זה מחולק לשלושה חלקים הנפרדים לחלוטין זה מזה ולכל אחד מהם כניסה נפרדת. בין שלושת חלקי הפארק מפריד נהר הקולורדו והנהר הירוק "GREEN RIVER". מכיוון שאין גשרים מעל נהרות אלה יש לנהוג מרחקים ארוכים יחסית בין חלקי הפארק. לכן יש להתייחס לפארק זה כאל שלושה פארקים נפרדים, אשר לכל אחד יש משהו אחר להציע.

עומס המבקרים בפארק נמוך משמעותית יחסית לפארקים המפורסמים, ברייס קניון, יוסמיטי או הגרנד קניון. התקופה העמוסה ביותר בפארק בה אתרי הקמפינג באזור מלאים היא במהלך סופי שבוע הצמודים לחגים, בפסחא ובחופשת האביב, אז מזג האוויר בפארק נוח ונעים. בקיץ הטמפ' מגיעות ל- 38 מעלות צלזיוס, מה שמפחית את כמות המבקרים, בפרט את אלה המעוניינים בטיולים רגליים באזור. בחורף קר (עקב הגובה הגבוה יחסית של הפארק), אם כי שלג יורד רק לעיתים רחוקות (בגלל מיעוט משקעים). הרבה מהדרכים המיועדות לרכבי 4X4 סגורות לתנועה בחודשי החורף.
 אזור "האי בשמיים" ISLAND IN THE SKY הוא האזור המתוייר ביותר של הקניונלנד. זהו גם האזור הגבוה ביותר בפארק, אשר גובהו הממוצע כ- 1950 מטרים והוא משקיף על שני הנהרות. נשקפים ממנו נופים קסומים של קניון עמוק אותו חצבו בסלעים הנהרות במהלך מיליוני שנים (ההערכה מדברת על תהליך הנמשך 150 מליון שנה!). בפארק עובר כביש באורך 40 ק"מ ובו נקודות תצפית רבות על קירות הקניונים המתעקלים. לאורך הדרך גם מספר שבילי טיול מעניינים ודרגות קושי שונות. הכביש מסתיים בנקודת התצפית המרשימה מכולן: GRAND VIEW POINT OVERLOOK ממנה נשקף הקניון במלוא הדרו וניתן לראות את חלקו האחר של הפארק, אזור "המחטים". מומלץ ביותר לטייל רגלית דרומה בשביל נהדר באורך 1.6 ק"מ, העובר בסמוך לשפת הקניון ומגיע עד לקצה הקניון. במסלול ישנו מקום בו הצוק יורד בבת אחת בתלילות, והמטייל נמצא שם בגובה עצום כשמתחתיו נוף קדומים המשתרע לכל עבר. משך ההליכה לכל כיוון כ- 20-30 דקות. הכניסה לחלק זה של הפארק ממוקמת כ- 50 ק"מ דרומית מערבית לעיירה מואב והוא נחשב לאזור הכי עביר ונגיש של הפארק.
שביל טיול מוצלח נוסף  אחד הוא: "אפהיבל דום" UPHEAVAL DOME (פירוש השם: "היכל התהפוכות") המוביל לתצפית על מכתש צבעוני גדול, שנוצר ככל הנראה מנפילת מטאור. קוטר המכתש כ- 3.2 ק"מ והוא מוקף בסלעים גבוהים אשר השכבות והרבדים שלהם התעקמו והתפתלו ויצרו שילוב צבעים ייחודי. זהו אחד המקומות המפתיעים ויוצאי הדופן בקניונלנד.
כדאי לעצור בנקודת תצפית נוספת ששמה: THE GREEN RIVER OVERLOOK ממנה נשקף נוף מרשים של הנהר ה"ירוק" ושל הקניונים שנוצרו סביבו.
במרכז הפארק, סמוך לכביש הראשי הפארק יש שביל מעגלי קצר בן כ- 0.5 ק"מ המוביל לקשת יפה ששמה MESA ARCH הממסגרת חלק מנוף הקניון.
בפתח הפארק מרכז מבקרים הפתוח בין השעות: 8-18 בחודשים אפריל- אוקטובר ועד השעה 16:30 בלבד בשאר חודשי השנה.

"עמק השמיים" בקניונלנד

"עמק השמיים" בקניונלנד

 

אזור "המחטים" NEEDLES  נמצא בסך הכל 24 ק"מ דרומית ל"אי בשמיים" אך יש לנסוע 220 ק"מ על מנת להגיע אליו. אזור זה מפורסם בעיקר בזכות העמודים והצריחים הרבים שנוצרו בו ע"י ארוזיה מסלעי אבן חול אדמדמים. יש בו תצורות רבות נוספות של פסלים טבעיים מאבני חול, כולל קשתות וגם ממנו נשקף נוף מרשים של הקניון. במקום גם עתיקות, פטרוגליפים (ציורי קיר) ושרידים מחיי האינדיאנים הקדומים. אזור זה ממוקם כ- 120 ק"מ דרומית מערבית למואב וכ- 70 ק"מ צפונית מערבית לעיירה מונטיסלו MONTICELLO. מגיעים אליו בכביש US191 ובדרך עוברים ליד פארק "סלע העיתון" NEWSPAPER ROCK PARK, בו מאות ציורים אינדיאנים עתיקים על הסלעים, חלקם בני יותר מאלפיים שנים. ניתן לראות את הציורים מהכביש הראשי.  גם כאן יש מרכז מבקרים הפתוח בין 8-17 מאפריל ועד סוף אוקטובר ועד השעה 16:30 בשאר חודשי השנה. במרכז מוקרנים סרט וידאו הנקרא: "הסלעים הפראיים".
בחלק זה של הפארק יש אתר קמפינג הנקרא: SQUAW FLAT CAMPGROUND הפועל על בסיס מי שמגיע ראשון- תופס. האתר ממוקם באזור עם נוף מקסים בינות לסלעים צבעוניים גדולים, שרבים אוהבים לטפס עליהם.
בפארק כביש נופי באורך 11 ק"מ המתחיל במרכז המבקרים ומסתיים בנקודת תצפית בשם: BIG SPRING CANYON OVERLOOK. לאורך הדרך יש מספר נקודות תצפית (פחות מרשימות מאשר האזור ה"האי בשמיים", מכיוון שאזור המחטים יותר נמוך) אזורי פיקניק ושבילי טיול. מהכביש הראשי מתפצלות שתי דרכי עפר (מיועדות לרכבי שטח). האחת מובילה ל"גבעת הפיל", ELEPHANT HILL, ממנה נשקף נוף קסום על הקניון והשנייה מובילה לאזור "מערת המעיינות" CAVE SPRING, שם יש שביל טיול מעגלי קל שאורכו קילומטר בו ניתן לראות  ציורים קדומים ומחנה בוקרים עתיק. באזור ה"מחטים" מגוון גדול נוסף של אפשרויות לטיולי שטח ברכבי 4X 4.
שביל טיול קל נוסף הוא:
POTHOLE POINT TRAIL- אורכו 0.8 ק"מ (כחצי שעת הליכה נינוחה) העובר בין בורות וחורים רבים באבני החול, בהם נקווים מי הגשמים.
מרבית שבילי הטיול באזור זה של הפארק הינם ארוכים ומתאימים למיטיבי לכת.

 אזור "המבוך" MAZE DISTRICT הוא אזור בן 77 קילומטרים של פאזל העשוי מאבן חול. ה"פאזל" מורכז מסדרת קניונים דמויי אצבעות אשר הטיול בהם מתאים במיוחד לטיילים מנוסים, חובבי הרפתקאות וטיולי אתגר. הטיול בקניון מאד מבלבל ודורש ידע בניווט. זה האזור הכי פחות מתוייר בקניונלנד, בעיקר מכיוון שהוא מרוחק מכל נקודת יישוב והגישה אליו היא ברכבי 4X4 בלבד. בחלק זה של הפארק אין מרכז מבקרים ושירותים מכל סוג שהוא. טיול באזור זה דורש גם יותר זמן והמטיילים המגיעים לאזור מקדישים לו בדרך כלל שלושה ימים לפחות. נקודת היישוב הקרובה ביותר היא GREEN RIVER, ממנה נוסעים מערבה בכביש I-70 ומשם דרומה בכביש מספר 24 בדרך עפר טובה לאורך 74 ק"מ עד לתחנת ריינגרס (שומרי הפארק) הנקראת: HANS FLAT.
 בסמוך לקניונלנד יש פארק מדינה בשם: "נקודת הסוס המת", DEAD HORSE POINT, ממנו נשקף אחד הנופים היפים והמרשימים ביוטה ואולי בכל ארה"ב: ממספר נקודות תצפית בפארק ניתן להשקיף על כל הקניונים והמצוקים של פארק לאומי קניונלנד וסביבתו מאופק עד אופק. גובה נקודות התצפית הוא כ- 1950 מטרים מעל פני הים, כאשר כ- 650 מטרים נמוך יותר מתפתל נהר הקולורדו. הנוף הנשקף משם אינו נופל ביופיו מנופי הגרנד קניון מכיוון שרואים את המצוקים ממרחק קרוב יותר והצבעים ססגוניים יותר.

הפארק נקרא בשם משונה זה מכיוון שלפי האגדה סוסים שהושארו במכלאה בקרבת מקום יצאו מדלת המכלאה שהושארה בטעות פתוחה והגיעו עד לשפת המצוק המשקיף אל הקניון. הסוסים מתו מצמא תוך כדי צפייה בנהר הזורם בשצף 650 מטרים מתחת למקום בו עמדו, ללא יכולת לרדת אליו.

פארק מדינה בשם: "נקודת הסוס המת", DEAD HORSE POINT

בכניסה לפארק מרכז מבקרים קטן ובו תצוגה אינטראקטיבית. הפארק פתוח למבקרים בכל ימות השנה בין השעות 6:00-22:00 ונמצא על כביש SR313, כ- 30 ק"מ מכביש 191, בקרבת מואב. לפארק אתר קמפינג קטן ושירותים מסודרים.  

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן
 

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף