טיול בפארק לאומי גרנד טיטון Grand Titon National Park

הרי הטיטון הנמצאים בצדו המערבי של הפארק הם שרשרת רכסים המתפצלת מהרי הרוקי. גובה הפסגות מגיע ל- 4500 מטרים והן מושלגות בכל ימות השנה. צדו המזרחי של הפארק הוא העמק של ג'קסון הול Jackson Hole Valley. המיוחד בפארק הוא השילוב של ההרים הגבוהים והעמק הירוק שבו שמונה אגמים גדולים ועוד עשרות אגמים קטנים. בפארק קרחונים, שדות שלג ויערות רבים. מגוון סוגי הצמחייה עצום, דבר המספק סביבות מחייה שונות לבעלי החיים הרבים באזור. נהר הנחש Snake River  זורם ממזרח הפארק ועד לחלקו הצפוני של אגם ג'קסון וממשיך מפינתו הדרום- מזרחית ועד למרכז ג'קסון הול. שטח הפארק כ- 1200 קמ"ר.  
מספר המבקרים בפארק: מעל 4 מיליון בשנה, מרביתם בין סוף מאי לסוף ספטמבר.
הגרנד טיטון הוכרז כפארק לאומי בשנת 1929.

 


הפארק פתוח למבקרים בכל ימות השנה אך מתקני השירות וההארחה פתוחים רק בחודשים יוני עד ספטמבר.

הרי הטיטון נשקפים באגם ג'קסון:

הרי הטיטון נשקפים באגם ג'קסון

 מקומות לינה מומלצים

בתוך הפארק מספר בתי מלון:

המפואר והיקר מביניהם הוא: Jenny Lake Lodge .  

מלון יוקרתי נוסף הוא:  Jackson Lake Lodge.

 

בקולטר ביי Colter Bay בקתות חביבות חלקן עם אמבטיה פרטית. חדרים עם אמבטיה משותפת זולים יותר. ניתן ללון בקולטר ביי גם באוהלים במחירים זולים.

 לכל המלונות הללו נדרש להזמין מקום חודשים רבים מראש.

בגרנד טיטון גם חמישה אתרי קמפינג. לא ניתן להזמין אליהם מקום מראש והעיקרון הוא: "כל הקודם זוכה".

במרחק נסיעה קצר מהפארק נמצאת העיירה ג'קסון Jackson, שהיא עיירת נופש מקסימה ואני ממליצה ללון בה (או לפחות לבקר בה). בעיירה בתי מלון ומוטלים רבים, שמחיריהם יקרים למדי בעונת התיירות.

המוטל הזול ביותר הוא Motel 6. החדרים קטנים למדי אך נעימים ונקיים ומיקומו מרכזי ונוח.

גם לרשתות Days Inn ו- Best Western סניפים בג'קסון.

 

מיקום הפארק ואמצעי תחבורה:

הפארק הלאומי גרנד טיטון נמצא בצידה הצפון- מערבי של מדינת וויומינג Wyoming, דרומית לפארק הלאומי ילוסטון, דרך כביש: 191-89-287 (כביש אחד עם שלושה "שמות") וצפונית לעיירה ג'קסון Jackson דרך כביש: 191-89-26. ממזרח מגיעים לצומת מורן Moran Jct. בכניסה המזרחית לפארק דרך כביש מספר: 26-287.
המרחק בין הכניסה הדרומית של ילוסטון לכניסה הצפונית של גרנד טיטון הוא בסה"כ 4 ק"מ. המרחק בין הכניסה הדרומית של ילוסטון לכניסה הדרומית של הגרנד טיטון הוא כ- 90 ק"מ. משך הנסיעה ללא עצירות בקטע זה הוא כשעה ומחצה.
 שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא בג'קסון הול Jackson Hole בקרבת הכניסה הדרומית לפארק. שדות תעופה ראשיים יותר, דרכם מגיעים מרבית המבקרים לפארק הם: סולט לייק סיטי (יוטה), הממוקמת דרומית- מערבית לפארק ובוייס Boise (איידהו), הממוקמת מערבית לפארק. 

מזג האוויר:

החורפים ארוכים וקרים ביותר. השלג הראשון יורד עוד לפני תחילת נובמבר וממשיך עד לסוף מרץ. כאשר בכל אחד מחודשי השנה יש סיכוי לירידת שלג. בלילות החורף הטמפ' יורדת מתחת ל- -20 מעלות צלזיוס. בחורף רוב הכבישים והשבילים חסומים בשלג, ואם אינכם חובבי סקי וכפור לא תיהנו מביקור בפארק.
מזג האוויר בקיץ נעים: הטמפ' בשעות היום היא: 21-26 מעלות צלזיוס והלילות קרירים עם טמפ' של 6-10 מעלות. בקיץ נפוצות גם סופות רעמים קלות. בחודשים ספטמבר- אוקטובר מזג האוויר נעים בדר"כ, אך עלול
 להיות גם קר (בסביבות אפס מעלות צלזיוס) בפרט בשעות הערב והלילה.

 

מסעדות


בתוך הגרנד טיטון מספר מסעדות מסוגים שונים: מזללות, מסעדות משפחתיות ומסעדות אלגנטיות. המחירים בכולן אפילו בפשוטות ביותר אינם זולים. ליד בתי המלון ממוקמות חנויות קטנות לממכר מזון ואביזרים נחוצים נוספים.
בג'קסון מגוון המסעדות גדול כמובן בהרבה וטווח המחירים מתאים לכל כיס.

פעילויות מומלצות בפארק ובסביבתו:

בגרנד טיטון ארבעה מרכזי מבקרים, בכולם ניתן לקבל מפות, הסברים ומידע על הפעילויות השונות הניתנות ע"י הריינג'רס ללא תשלום. בכל מרכז תצוגה שונה ומעניינת:
במרכז המבקרים של אגם ג'ני Jenny Lake  תצוגה גיאולוגית של הפארק, במרכז המבקרים "מוס" Moose תצוגה של בעלי החיים הנדירים והנכחדים שחיים בפארק, ב- Flagg Ranch תחנת מידע אודות הסביבה המורחבת, כולל פארק לאומי ילוסטון ובקולטור ביי Colter Bay מוזיאון נחמד של התרבות האינדיאנית. באם זמנכם קצר, בקרו רק במרכז מבקרים זה. כל מרכזי המבקרים ממוקמים לאורך הכבישים הראשיים בפארק.
בפארק 160 ק"מ של כבישים ו- 320 ק"מ של שבילי טיול. רבים מהשבילים מיועדים למיטיבי לכת ולמטפסי הרים אך חלקם מתאימים בהחלט למשפחות.

הנקודות המומלצות ביותר לביקור בפארק הן:

דרך הפסגה של הר סיגנאל Signal Mountain Summit Road:

הכביש לפסגת הר סיגנאל מתחיל כ- 1.6 ק"מ דרומית למלון: Signal Mountain Lodge ואורכו כ- 8 ק"מ. הדרך מתפתלת עד לפסגת ההר, ממנו נשקף נוף פנורמי של כל אזור הרי הטיטון, של אגם ג'קסון ושל מרבית מג'קסון הול Jackson hole. מומלץ ביותר!

שביל "המפלים החבויים ונקודת ההשראה" Hidden Fall and Inspiration Point:

השביל יוצא מצדו המערבי של אגם ג'ני Jenny ומטפס באופן מתון במעלה גבעה ממנה נשקף נוף קסום של אגם ג'ני ושל העמק כולו. השביל עובר לצדו של נחל ובדרך מבחינים במפלים החבויים. הדרך עשירה בצמחייה, כולל פרחים יפים ובחיות בר קטנות (בעיקר סנאים). משך ההליכה (הלוך וחזור) כשעתיים וחצי (3.5 ק"מ) עד לנקודת ההשראה. לצד המערבי של האגם ניתן להגיע אמנם בהליכה של מספר ק"מ בשביל מסביב לאגם, אך דרך נוחה ומהירה בהרבה היא שייט בסירת מעבורת קטנה (תמורת תשלום של 4 דולר למבוגר ו- 2.5 דולר לילד הלוך וחזור) עד לנקודת המוצא של השביל. הסירה מפליגה בתדירות גבוהה בין השעות: 8:00-18:00 מהגדה הדרומית של האגם, בקרבת מרכז המבקרים. מומלץ בחום!

הסכר על אגם ג'קסון Jackson Lake Dam Overlook:

הסכר הנמצא כ- 1.6 ק"מ מערבית לצומת אגם ג'קסון, מעלה את גובה המים באגם עד למקסימום של 13 מטרים. החנו את מכוניתכם בצדו הדרום- מערבי של הסכר וטיילו בשביל קצר לאורך האגם. הנוף של האגם ופסגת הר מורן Mt. Moran יפה והצמחייה עשירה וססגונית.

המעבורת של "מנור"- Menor’s Ferry:

כ- 800 מטרים צפונית לMoose- , תגיעו לשביל קצר, שאורכו כ- 800 מטרים ושמו: Menor’s Ferry Trail. טיול לאורכו יאפשר לכם הצצה לחיי החלוצים שחיו בג'קסון הול. כדאי לחצות את נהר ה"נחש" Snake במעבורת שהיא העתק למקורית שפעלה באזור בימי החלוצים (רק בחודשי הקיץ).

שייט באגמים:

ניתן לשכור סירה (מנוע או משוטים) ולשוט באחד האגמים (ג'קסון או ג'ני).
באגם ג'קסון תוכלו גם להצטרף לשייט ל"אי האיילים" Elk Island הנמשך שעה ומחצה. הספינה מפליגה מספר פעמים ביום מהמרינה בקולטר ביי Colter Bay Marina.

 

 

שייט (Rafting) במי הנהר הגועשים:

אל תחמיצו שייט במימיו הגועשים של נהר הנחש Snake River על גבי סירות גומי גדולות. מלבד החוויה שבחתירה והזרמים אתם תצטרכו להתמודד (על מנת שלא תרטבו ממימי הנהר הקרים, תקבלו מעילי גשם ארוכים שיגנו עליכם) מראות הנוף שתחלפו בו, מרהיבים ביופיים. את השייט מארגנות חברות פרטיות.

בתוך הגרנד טיטון וגם מחוצה לו, בעיירה ג'קסון וביישובים נוספים בסביבת הנהר, ישנן חברות רבות נוספות המארגנות טיולי שייט דומים. למשפחה מספיק בהחלט שייט של 8 ק"מ. למפחדים מהמים הגועשים, יש מסלולי שייט בחלקים הרגועים יותר של הנהר. מומלץ ביותר להזמין מקומות מראש!

פעילויות נוספות המאורגנות בפארק: רכיבה על סוסים ודייג. לפרטים נוספים בררו באחד ממרכזי המבקרים.

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בארה"ב ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף