מפלי סמוק שמפיי Semuc Champey ומערות נטיפים בגואטמלה

65 ק"מ מזרחית לקובן Coban סמוך לעיירה לנקין Lanquin מצויים שני אתרי טבע מרשימים:
מפלי סמוק שמפיי Semuc Champey המרהיבים ומערות לאנקין שהן גם אתר טקסים של המאיה.
אזור נוסף עם מערות נטיפים הנקראות מערות קנדלריה Candelaria מצוי כ- 25 ק"מ צפונית מזרחית לעיירה צ'יסק Chisec.
הדרכים בכל האזור ומסביב לעיר קובן במצב תחזוקה ירוד. כאשר הדרך סלולה באספלט היא בד"כ מלאה במהמורות. קטעים מסויימים בדרך , לעיתים עשרות ק"מ, אינם סלולים כלל באספלט. מומלץ לנסוע כאן רק ברכב שטח 4X4. תושבים מקומיים (כולל ילדים קטנים) מתחזים למתקני כבישים ומבקשים כסף על עבודתם מהרכבים שעוברים שם.

 

מפלי סמוק שמפיי

 

לינה באזור


לינה באזור סנטה קרוז ורפז Santa Cruz Verapaz יכולה לשמש כנקודת מוצא לטיולים הנ"ל.

מלונות מומלצים:

מלון פארק Park Hotel

מלון ארבעה כוכבים ענקי המשתרע על פני שטח נרחב בקרבת Santa Cruz Verapaz עם שלוש מסעדות מוצלחות, בריכת שחייה, יער טרופי ואפילו גן חיות.

 

Casa Imperial Coban

מלון סוויטות איכותי בו סוויטות מפנקות בגדלים שונים, בחלקם ג'אקוזי. למלון מסעדה וגנים מטופחים. אינטרנט וחנייה חינם.

 

מפלי סמוק שמפיי Semuc Champey

מפלי סמוק שמפיי נחשבים לאתר תיירות פופולארי בגואטמלה. פירוש שם הפארק בשפת המאיה: "מים נחבאים" או "מים תת קרקעיים". במפלים תופעת טבע מיוחדת: המפלים ממוקמים מעל לנהר קחבון Cahabon כאשר הנהר עצמו לא זורם אל תוך המפלים אלא חצב מתחתיהם מנהרה:

נקודת כניסת נהר הקחבון אל מתחת למפלי סמוק שמפיי

 ושם הוא זורם לו בשצף ואילו המפלים מעליו ניזונים ממעיינות ומימיו שקטים ונעימים בצבע טורקיז מקסימים עם בריכות שחייה טבעיות גדולות להנאת המתרחצים. מקום נפלא לרחצה והתרעננות במים שקטים וצלולים.

 

מפלי סמוק שמפיי

 

מפלי סמוק שמפיי

 

בתוך הפארק מטיילים לאורך פלטפורמות עץ מהנקודה בה הנהר נשפך ויוצא מתחת למפלים:

נהר הקחבון יוצא מתחת למפלי סמוק שמפיי

 

 ממשיכים ללכת בסמוך לסדרת בריכות של המפלים עד לנקודה בה הנהר זורם אל מתחת לאגמי המפלים בשצף ומי מעיינות הזורמים באיטיות מההר ממלאים את בריכות המפלים.
סמוך לפארק לודג' פשוט עם מסעדה בעלת נוף יפה לנהר לארוחת הצהריים.

נוף נהר קחבון מהמסעדה במפלי סמוק שמפיי

חובבי אקשן יכולים לצאת לטיולים מודרכים למערות מלאות במים בהם מטיילים בחושך עם פנסים ואחר כך שטים באבובים החוצה במורד הנהר השוצף.

סרטון על מפלי סמוק שמפיי:

מערות לנקין Lanquin

המערות הן אחד מהפארקים הלאומיים הראשונים של גואטמלה ונמצאות סמוך לעיירה לנקין ליד נהר ירוק באותו שם: לאנקין בו ניתן לעשות שייט באבובים. הסיור במערה מודרך על ידי מדריך מקומי שמחלק פנסים למטיילים כי המערה חשוכה לחלוטין.

פתח מערת לנקין

במערה המון עטלפים קטנים , עכבישים וחרקים נוספים.

עכביש במערת לנקין

 

 ההליכה היא על סלעים חלקלקים עד שמגיעים למקום בו בני המאיה עורכים ארבעה פעמים בשנה טקסים דתיים. תוך כדי הליכה במערה המדריך מראה פסלים טבעיים שנראים כמו צב, נחש, ציפור וכד׳.

מערת לנקין

סרטון על מערות לנקין:

 

מערות קנדלריה Candelaria

מקובן Coban נוסעים צפונה כמאה ק"מ עד למערות קנדלריה. בדרך חולפים על פני העיר צ'יסק Chisec . כדאי לעצור כאן להתרעננות. במקרה הגעתי לכאן ביום ראשון והכנסייה קתולית במקום המתה אנשים. מבוגרים וילדים התפללו ושרו. בפתח הכנסיה מכרו מאכלים שונים. הילדים התרוצצו באין מפריע בכנסיה תוך כדי התפילה. הושמעה מוסיקה קצבית ושמחה.

פנים כנסיה בצ'יסק

 

כל האנשים הם בני המאיה. באזור זה בני המאיה בעלי חזות מעט שונה, הם כהים יותר, עם עצמות לחיים גבוהות ועיניים יותר מלוכסנות.

בני המאיה בצ'יסק Chisec

 

בסמוך היתה גם כנסיה קטנה יותר, פרוטסטנטית שגם היא היתה מלאה לחלוטין במתפללים.

 

 

גם הכיכר המרכזית היתה מלאה באנשים. בסמוך לה ליד בנק השתרך לו תור ארוך מאוד של גברים שעמדו בשקט וחיכו. מסתבר שאלה עובדים שעבדו בשדות וזה היום שלהם לקבל שכר במזומן.

מצ'יסק ממשיכים צפונה כחצי שעה עד למערות קנדלריה. כל האזור מלא במערות מכל הגדלים.
בסמוך למערה שביקרנו, אדם ממוצא צרפתי הקים מלון בקתות ומסעדה בשם Candelaria Lodge . המקום מקסים עם גנים מטופחים שופעי עצים, שיחים ופרחים. הוא מגדל גם צמחים המיועדים לייצור בושם.

 

מלון בקתות ומסעדה בשם Candelaria Lodge

 

במקום נערך סיור מודרך דרך הגנים והמטעים עד למערה כולל טיול רגלי במערה החשוכה עם פנסים.

במערות ניתן לראות שרידי כדי חרס וכלים נוספים, עדות לכך שבני המאיה היו במערות הללו לפני זמן רב בשנת 700 לאחר הספירה. מערות אלו מילאו תפקיד חשוב בהסטוריה העתיקה של המאיה ונחשבו ככניסה ל – Xibalba לעולם התחתי כפי שמצויין בכתבי הקודש "פופול וו" Popol Vuh של שבטי quiche של המאיה .
יש במערה כמובן גם נטיפים, זקיפים ועמודים , חלקם שלמים וחלקם שבורים עדות לרעידות האדמה הרבות שהתחוללו באזור.

מערות קנדלריה

 

חלק מהאבנים והעמודים מזכירים דמויות שונות של צב, ראש, משפחה ואפילו עיר. גם במערה זו יש עטלפים אבל הרבה פחות מזאת שבלנקין. היא יותר מאווררת ויבשה. הדרך עד למערה בוצית למדי.
הסיור במערה והגנים אורך כשעה וחצי.
מומלץ לאכול ארוחת צהריים איכותית במסעדה הצרפתית שבמקום.
במלון מארגנים גם שייט אבובים בנהר הכולל ביקור במערה קטנה אחרת.

 

סרטון על מערות ולודג' קנדלריה:

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

מפת גואטמלה

מפת גואטמלה

כתבות על גואטמלה באתרנו: טיול בעיר אנטיגואה  |   טיול בהר הגעש פקאיה ובמעיינות חמים  |  טיול באגם אטיטלן וסביבתומפלי סמוק שמפיי ומערות נטיפיםטיול במשולש איכסילטיול בריו דולצ'ה ושייט לעיר ליווינגסטון  |  טיול בעתיקות קיריגואה

 

חזרה לראש הדף