טיול במשולש איכסיל Ixil בגואטמלה

משולש איכסיל מוגדר כאזור הגובל בשלושת היישובים נבאח Nebaj , צ'חול Chajul , וקוצאל Cotzal שבחבל קישה Quiche באזור הררי בהם מתגוררים בעיקר תושבים צאצאי המאיה. בני המאיה כאן חיו באזור די מבודד בהרים ושמרו על מנהגיהם ולבושם המיוחד וגם על שפתם שנקראת איקסיל Ixil. רבים מהם אינם דוברי ספרדית.

זה המקום המומלץ לטייל למי שרוצה לראות את בני המאיה האוטנטיים שעדיין שומרים על מנהגיהם לבושם ושפתם העתיקה. תפגשו מעט מאד תיירים בכפרים הללו שחוץ מהכביש הראשי בהם הכל דרכי עפר.

 

נשים משבט המאיה באקול

 

במלחמת האזרחים הקשה שהיתה בגואטמלה בין השלטון למורדים בו ונמשכה 36 שנים עד שנת 1996 נהרגו ונרצחו למעלה מ- 200 אלף תושבי גואטמלה, רבים מהם נשים וילדים, רובם הגדול מבני המאיה. רבים גורשו מבתיהם במיוחד תושבי ההרים. תושבי משולש איקסיל בני המאיה היו אלו שסבלו הכי הרבה ממלחמת האזרחים במדינה. צבא גואטמלה התקשה בכיבוש השטח בגלל גודלו והטופורגפיה ההררית שלו ועל כן הציבו מארבים לתושבים , טבחו בהם , חטפו אותם והרסו את כפריהם. על פי הערכות ודווחים של ארגונים שונים לזכויות האזרח נמצא כי בין השנים1978 - 1983 25 אלף איש מבני שבט המאיה איקסיל נהרגו או נעקרו ממקומותיהם כחלק מהקמפיין המלחמה בגרילה וזאת מתוך קהילה של 85 אלף איש.

כיום חזר השקט לאזור שהינו ירוק ויפה ובכל מקום ניכרת תנופת הבנייה וההתחדשות.

באזור ההררי הזה, שנמצא בגובה 1900 מ' מעל פני הים, הטמפ' הממוצעות ביום בכל השנה נעות בין 20-23 מעלות ובלילה קריר בין 8-11 מעלות. העונה הגשומה היא בקיץ בין יוני לאוקטובר והיבשה בחורף בין נובמבר לאפריל.

 

שוק של בני המאיה

 

מגורים באיזור

מלון מומלץ

חוות מיל אמורס Hacienda Mil Amores

מקום מיוחד ומומלץ בחווה ליד היישוב Acul בשם Hacienda Mil Amores (פירוש שמה: חוות אלף אהבות).
בחווה השייכת למשפחה ממוצא איטלקי וגרמני מגדלים פרות ועיזים ומייצרים גבינות שונות בסגנון אירופאי. יש במקום ארבע בקתות חמודות עם נוף מקסים של העיירה אקול Acul ושל ההרים מסביב שעטופים מדי פעם בעננים. מקום פסטורלי למי שמחפש מגורים עם אופי שיהוו חווייה בפני עצמה.

הנוף מחדרי חוות מיל אמורס

 

בלילה קריר באיזור ובכל בקתה יש אח עם עצים מוכנים לחימום.
ארוחות הבוקר והערב בשולחן המשפחה מוצלחות ולא יקרות.

הבקתות בחוות מיל אמורס

 

 

אקול Acul

למי שמתגורר בחווה מיל אמורס כדאי לבקר בכפר הקרוב Acul בו גרים אלפיים תושבים. מטיילים ברגל ברחובות הכפר שרובם אינם סלולים, אבל נראה שיש במקום תנופת בניה. המקומיים חברותיים, כל הנשים והילדות לבושות בחצאיות אדומות מסורתיות . רואים פרות, כלבים, תרנגולי הודו וחזירים מטיילים ברחובות ובחצרות והמון נשים וטף. יש בכפר גם שלוש כנסיות.

אקול Acul

 

נערות משבט המאיה באקול

 

מאקול ממשיכים בדרך עפר כחצי שעה (12 ק"מ) עד לעיר נבאח Nebaj.

נבאח Nebaj

בנבאח גרים כ-35000 תושבים רובם בני המאיה.

הכנסיה בנבאח

 

הנשים כאן לובשות בגדים שצבעם העיקרי אדום.

זו עיר תוססת והומה אנשים, ראיתי הרבה תלמידים שסיימו את שנת הלימודים מלווים בהוריהם, התלמידים לבושים בתלבושת אחידה או בחליפות.

תלמיד והוריו משבט המאיה בנבאח

 

במרכז העיר בסמוך לכנסיה דוכנים רבים וגם ילדים מצחצחי נעלים וילדים המוכרים מאכלים שונים ועוזרים לכלכלת המשפחה.

השוק בנבאח

 

המקום מתאים להפסקת אוכל לארוחת צהריים.

סרטון קצר על העיר נבאח:

מנבאח נוסעים צפון מזרח כ- 40 דקות (21 ק"מ) עד לעיירה בשם San Gaspar Chajul .

 

צ'חול San Gaspar Chajul

העיירה הכי אוטנטית ומעניינת שאסור להחמיץ את הביקור בה. בעיירה זו גרים כ-15000 תושבים מרביתם בני המאיה. זו עיירה מאד פשוטה עם בתים עלובים וגגות פח אך אפילו כאן מבחינים בתנופת בנייה.

 

 

ילדה משבט מאיה בצ'חול

 

רואים נשים כובסות בנהר, ילדים מוכרים תפוזים מקולפים שמכניסים בהם אבקות בטעמים שונים, המוני נשים ברחובות עם בגדיהם המסורתיים, עם ילדים ותינוקות על גבן. הגברים לובשים בגדים רגילים אך עם כובעי בוקרים.

נשים כובסות בנהר:

נשים מהמאיה כובסות בנהר

 

ילדה מהמאיה מוכרת תפוזים קלופים

 

כדאי לבקר בשוק התוסס הפעיל רק בימי שישי ובכנסיה. בזמן מלחמת האזרחים, הצבא השתלט על כנסיה זו וקבר בחצר שלה מאות אנשים בקבר אחים גדול. לקח כמה שנים בתום המלחמה לזהות את המתים ולהעבירם לקבורה נאותה. כיום יש במקום אנדרטה לזיכרם בצמוד לכנסיה.

סרטון קצר על העיירה צ'חול Chajul:

9 ק"מ דרומית לעיירה זו שוכנת העיירה San Juan Cotzal שמהווה את הקודקוד השלישי של משולש איקסיל.

San Juan Cotzal

בעיירה זו גרים כ-13,000 תושבים וסביבה עיירות קטנות רבות נוספות.
בכנסיה שבעיירה אחד הקדושים שעל הקיר מחזיק בידו דגל ישראל. בכנסיה צלבים רבים עם שמות החללים שמתו במלחמת האזרחים באזור. בסמוך לכנסיה נמצאת הכיכר המרכזית והרחוב הראשי בו כדאי לטייל.

 

הכנסייה בקוצאל Cotzal Church

 

דגל ישראל בכנסיה בקוצאל

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

מפת גואטמלה

מפת גואטמלה

כתבות על גואטמלה באתרנו: טיול בעיר אנטיגואה  |   טיול בהר הגעש פקאיה ובמעיינות חמים  |  טיול באגם אטיטלן וסביבתומפלי סמוק שמפיי ומערות נטיפיםטיול במשולש איכסילטיול בריו דולצ'ה ושייט לעיר ליווינגסטון  |  טיול בעתיקות קיריגואה

חזרה לראש הדף