טיול בריו דולצ'ה ושייט לעיר ליווינגסטון בגואטמלה

יעדים ואטרקציות בשייט בנהר ריו דולצ'ה Rio Dulce

ריו דולצ'ה (פרוש השם: "הנהר המתוק") הינה עיירה קטנה לפתחו של נהר באותו שם בקצהו הצפון מזרחי של אגם איזבל Izabal. העיירה גם סמוכה אל העיר ליווינגסטון Livingston שלחוף הים הקריבי ואשר הגישה אליה היא רק דרך הים הקריבי או בסירות מהעיירה ריו דולצ'ה דרך הנהר ריו דולצ'ה.
מעל נהר ריו דולצ'ה גשר גדול אשר מעגן הסירות ממוקם מתחתיו.

גשר מעל נהר ריו דולצ'ה

 

ממעגן זה יוצאים לשייט בנהר אל ליווינגסטון אך תחילה מומלץ להפליג דווקא בכיוון ההפוך דרומה אל פתח הנהר שם ממוקם מבצר עתיק בשם סאן פליפה San Felipe אשר חלש על המעבר לכיוון העיר ליווינגסטון. המבצר נבנה ע"י ממשלות ספרד הקולוניאליות כדי למנוע כניסת שודדי ים מהקאריביים לאגם איזבל.

מבצר סאן פליפה בריו דולצ'ה

חוזרים צפונה ועוברים מתחת לגשר הגדול ליד העיירה ריו דולצ'ה ופונים צפון מזרח לכיוון ליווינגסטון. שטים בנהר בלב היערות כשבעה ק"מ ומגיעים למקום שהנהר מתרחב מאוד והופך לאגם גולפטה Golfete . קרוב לשפך הנהר לאגם מצוי אי קטן לא מיושב המיוער כולו ועליו הרבה ציפורים, בעיקר קורמורנים שחורים.

ציפורים על אי בריו דולצ'ה

 

שטים באיטיות קרוב לחוף ונכנסים למפרצונים קטנים בהם רואים המון פרחי מים יפים בעיקר לבנים הנקראים ספיידר לילי וגם פרחי לילי סגולים.

פרחי לילי לבנים בריו דולצ'ה  פרחי לילי סגולים בריו דולצ'ה

 

ביער בין העצים רואים פה ושם בתים של התושבים על שפת האגם וגם סירות של רוכלים המוכרים עבודות יד לתיירים. תוך כדי השייט בין הבתים הצנועים (יותר צריפים מאשר בתים) רואים ילדים המשתעשעים במי הנהר ונשים הכובסות במי הנהר.

צריף על נהר ריו דולצ'ה

 

ילדה שטה לבד בסירב בנהר ריו דולצ'ה

 

בסוף השייט באגם נכנסים שוב לתוך הנהר ריו דולצ'ה לכיוון ליווינגסטון. לאחר כקילומטר שייט מגיעים למסעדה קטנה שצמוד אליה יש מעיין מים חמים בו כדאי לשחות, מריחים במקום את ריח הגופרית מהמעיין. המים היוצאים מהמעיין חמים מאוד אך מתקררים במגעם עם מי הנהר הקרירים. הרחצה במי המעיינות- חינם.

מעיין מים חמים בריו דולצ'ה

 

בהמשך הנהר לאחר כ- 1.5 ק"מ מומלץ לאכול צהריים במסעדה מוצלחת שעל גדת הנהר בשם El Viajero בה ניתן לשבת בחוץ בבריזה נעימה על שפת הנהר. גם למסעדה זו מגיעים רק בשייט, שהוא אמצעי התחבורה היחיד לאורך הנהר.
ניתן לעשות גם סיור בבית ספר סמוך הממוקם במעלה אחד היובלים של הנהר. בית הספר שייך לאגודה בשם Ak' Tenamit שנועדה לסייע בחינוך תושבי המאיה בני שבט המאיה קיקצ'י באזור. בבית הספר מלמדים בני נוער מבני המאיה בתיכון בתנאי פנימיה מקצועות כמו תיירות, טבחות, גידול דגים בחוות, חקלאות ואמנות על מנת שיוכלו להמשיך לגור באזור ולעבוד. במקום גם מסעדה ובקתות אירוח פשוטות וכן חנות יקרה למדי של עבודות התלמידים.

תלמידים של בית הספר בריו דולצ'ה מחכים להסעה הביתה בסירות

 

סרטון קצר על הטיול בריו דולצ'ה:

העיר ליווינגסטון

מהעיירה ריו דולצ'ה מגיעים אל העיר ליווינגסטון בשייט במורד זרם נהר הריו דולצ'ה עד לנקודת המוצא שלו לים הקריבי, שם ממוקמת העיר ליווינגסטון.
לעיר זו כאמור אין כביש גישה יבשתי אלא רק דרך הנהר ריו דולצ'ה ודרך הים הקריבי. בעיר יש גם שירות של סירות מספר פעמים ביום אל העיר הסמוכה פורטו באריוס Puerto Barrios ושירות פחות תכוף אל אל העיר פונטה גורדה Punta Gorda שבמדינה השכנה בליז Belize.

ליווינגסטון שימשה בעבר כנמל הראשי של גואטמלה לים הקריבי עד שפותח ונבנה נמל בעיר הסמוכה פורטו באריוס ונמל עוד יותר חדש בעיר הצמודה לה סנטו תומאס דה קסטיליה Santo Tomás de Castilla אשר אליו מגיעות גם אוניות הקרוזים השטות במימי הקריביים.

את פני הבאים לעיר ליווינגסטון בסירה מקבלים המון שקנאים וגם ציפורי הרון לבנות ואפורות אשר מקשטות את סירות הדייגים והמזחים שבמקום.

נמל הדייגים בליווינגסטון גואטמלה

 

בעיר זו מתגוררים כ- 15000 תושבים. זו עיר שונה לחלוטין מכל הערים והעיירות בהן ביקרתי עד כה בגואטמלה כפי שתיארתי בכתבותיי האחרות. בעיר זו יש אווירה קריבית והתושבים בה מעורבים: יש צאצאי מאיה, לדינו, אפרו-קריביים וגם בני תערובת הנקראים Garifuna שהם תערובת של אפריקאים, קריביים ואירופאים אשר מדברים שפה באותו שם שהיא שילוב של אנגלית, צרפתית וספרדית. שפות נוספות המדוברות בעיר הן: ספרדית, מאיה ואנגלית. בני הגאריפונה שומרים על שפתם הייחודית וכאשר מסתובבים במרכז הקטן של העיירה, תחושו כאילו הגעתם לג'מאייקה.

תושבי ליווינגסטון

 

גבר מסיע 3 ילדים על אופנוע בליווינגסטון

 

מקום לינה מומלץ

מלון מומלץ בליווינסטון הוא וילה קריב Villa Caribe במיקום מצוין על החוף הקריבי ויש לו מזח משלו. המלון מרוחק גם מטרים ספורים ממרכז העיר. למלון בריכה, חוף ומסעדה, אינטרנט חינם.
במלון חדרים ובקתות מקסימות רובן עם נוף יפה למים, חלקו ממש על המים. בבקתות הכל מקושט בצדפות ענק. המנורות עשויות צדפות ואפילו הסבונייה. מקום נפלא לראות ממנו את השקיעה מעל הים.

מלון וילה קריב בליווינגסטון  מלון וילה קריב בליווינגסטון

 

סרטון קצר על טיול בעיר ליווינגסטון:

טיול רגלי בעיר ליווינגסטון

ברחוב הראשי שפע חנויות, דוכנים ומסעדות.

הרחוב הראשי בליווינגסטון

בהמשך הרחוב הראשי צפונה מגיעים לטיילת שעל שפת הים. אין כאן חופים יפים לרחצה. החול חום והכל די מוזנח ומלוכלך.

אשה וילד בחוף הצפוני של ליווינגסטון

האזור של הפאבים והמועדונים נמצא סמוך לים. בדרום העיר לאורך גדת הנהר ממוקמים רציפי הדייגים.

רציפי הדייגים בעיר ליווינגסטון

מהרחוב הראשי יורדים לכיוון דרום לרציפים ברחוב תלול.

רחוב תלול בליווינגסטון המוביל לרציפי הדייגים

ניתן לטייל שם ולראות את הדייגים הרבים, את המשטחים הגדולים עליהם הם ממליחים ומייבשים את הדגים. גם באזור זה חנויות ודוכנים.

דגים מיובשים בליווינגסטון

ילד משחק עם דגים

אפשר גם לבקר בבית הקברות של העיר המצוי בהמשכו של הרחוב הראשי לכיוון צפון מערב. התושבים נוהגים לצבוע בצבעים ססגוניים את הקברים לקראת חג יום המתים החל ב- 2 בנובמבר.

בית הקברות בליווינגסטון


אמצעי התחבורה בעיר הם בעיקר טוקטוקים ואופנועים:

כלי תחבורה בליווינגסטון 

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

מפת גואטמלה

מפת גואטמלה

 

 

כתבות על גואטמלה באתרנו: טיול בעיר אנטיגואה  |   טיול בהר הגעש פקאיה ובמעיינות חמים  |  טיול באגם אטיטלן וסביבתומפלי סמוק שמפיי ומערות נטיפיםטיול במשולש איכסילטיול בריו דולצ'ה ושייט לעיר ליווינגסטון  |  טיול בעתיקות קיריגואה

חזרה לראש הדף