מהבית ועד קצה העולם: כך תתגוננו מפני אסונות טבע

כתבה: שירי רוזן

 

מטיילים מושבעים וחובבי אקסטרים מכירים את הכלל, לפיו ככל שיעד הטיול שלכם יפה יותר, כך הוא גם חשוף יותר לאסונות טבע. האם ניתן להיערך לכך, וממה בכל זאת כדאי להיזהר?

בים, באוויר וביבשה, העולם הוא מקום יפהפה, אך לא תמיד בטוח. שינויי האקלים ושורה של אסונות טבע שאירעו בשנים האחרונות, מחייבים מטיילים ותושבים להיערך לכל תרחיש, בכל רגע נתון. אז כיצד ניתן להיערך לאסונות טבע, באילו מדינות מומלץ להיזהר – ומה המצב בישראל?

1. רעידות אדמה – יפן

הסכנה: אסון טבע הגורם לרעידת פני הקרקע, ועלול לגרום לנזק רב בנפש וברכוש. יפן, השוכנת באזור המאופיין בפעילות סיסמית גבוהה, סובלת לעיתים קרובות מרעידות אדמה קלות, ואחת לכמה שנים מכות בה רעידות אדמה הרסניות, המלוות בגלי צונאמי.

מוקדים נוספים: נפאל, טורקיה, הודו, פיליפינים, תאילנד, אינדונזיה, מערב קליפורניה ועוד.

כיצד להתגונן: בעת רעידת אדמה יש לעבור למקום בטוח, רצוי תחת כיפת השמיים. אם לא ניתן לעזוב את המבנה, יש לתפוס מחסה סמוך לרהיט כבד או קיר פנימי. במרחב הפתוח, יש להתרחק ממבנים, גשרים וקווי חשמל. אם שוהים על החוף, יש להתרחק ממנו קילומטר אחד לפחות, או לעלות לגובה של לא פחות מ-4 קומות, מחשש לצונאמי. לאחר רעידת האדמה, יש לכבות כל אש דולקת, לסגור את מתג החשמל הראשי וברז הגז, להתרחק מהמבנה שניזוק, ולהקשיב להנחיות בתקשורת.

 

נזקי רעידת אדמה ביפן :

נזקי רעידת אדמה ביפן

צילום: כל הזכויות שמורות ל- Shutterstock

 

2. סופות טרופיות – הפיליפינים

הסכנה: סופות עזות הנוצרות מעל אוקיינוסים באזורים טרופיים, ומאופיינות ברוחות חזקות במיוחד. הפיליפינים הוא יעד פופולארי בקרב ישראלים, אך גם אזור המועד לסופות טרופיות עזות ביותר.

מוקדים נוספים: מזרח ארה"ב, מפרץ מקסיקו, דרום-מזרח אסיה, צפון אוסטרליה ועוד.

כיצד להתגונן: חשוב לעקוב אחרי התראות מזג אוויר, ולהכיר את רמת התשתיות, המתקנים והסכרים באזור. במקרים רבים, האזור יפונה על ידי כוחות ההצלה. אך באופן אישי, מומלץ להכין ערכת חירום, ולהיזהר משימוש בחשמל. בעולם, אגב, שוקדים על מציאת פתרונות יצירתיים לסופות טרופיות, עד כדי הסוואת סכרי ענק כיצירות אמנות או בניית " אגמי הצפה".

3. שיטפונות – בנגלדש

הסכנה: אסון טבע הגורם להצפת אזורים קרקעיים, בשל גשמים, סערות ועוד. שילוב של תנאים גיאוגרפיים וגשמי מונסון הופכים את בנגלדש לאזור הפגיע ביותר לאסונות מסוג זה.

מוקדים נוספים: נפאל, הודו, אמריקה הלטינית ועוד.

כיצד להתגונן: להכין מראש ערכת חירום (אוכל, מים, בגדים) כשמבקרים באזור שקיים בו חשש לשיטפונות, ולעקוב אחר עדכונים בכלי התקשורת. במהלך שיטפון, חובה להתרחק מהאזור, להגיע למקום גבוה ככל הניתן, ולנסות להיאחז בדבר-מה יציב שאינו מושפע מהסחף.

4. שריפות יער – צפון אמריקה

הסכנה: שריפות ענק בשטחים פתוחים, הנגרמות בשל גורם אנושי (רשלנות, הצתה) או איתני הטבע – התפרצויות הרי געש, גלי חום גבוה, בצורת או שינויי אקלים מחזוריים. האזורים המיוערים של ארה"ב וקנדה הם החשופים ביותר לשריפות ענק, בשל שילוב בין אקלים נוח עבור צמחיה, לבין תקופות צחיחות ארוכות יחסית.

מוקדים נוספים: אוסטרליה ודרום אפריקה.

כיצד להתגונן: לעקוב אחר עדכוני מזג אוויר שעשויים להשפיע על תנאי אש, ולהקשיב להוראות. רצוי להניח מראש דליי מים וסולם צמוד לקיר המבנה, שיאפשר גישה נוחה לגג. בנוסף, יש להרחיק חומרים דליקים מאזור המבנה, להדליק אור בכל החדרים כדי להבחין בעשן, ולסגור חלונות ודלתות. כמו כן, יש להסיר וילונות וכל חומר דליק אחר, ולסגור את מערכת המיזוג. חשוב להגביל את הזמן שבו אתם שוהים מחוץ לבית, ולהיזהר מאוד בנהיגה בשל העשן. אם צריך לפנות את המבנה, עשו זאת בזהירות ובהתאם להנחיות. כמו כן, יש להקפיד על בטיחות המזון והשתייה, ולהיזהר מקווי חשמל.

 

שריפות יער

צילום: כל הזכויות שמורות ל- Shutterstock

 

5. מפולות שלגים – צרפת

הסכנה: קריסה וסחף של שלגים באזורים הרריים, בשל שינויים בטמפרטורה, רעשים או תנודות חזקות. הרי האלפים בצרפת הם האזור בעל הסיכון הגבוה ביותר למפולות שלגים, בגלל שילוב בין מזג האוויר לגורמים הגיאוגרפיים.

מוקדים נוספים: אוסטריה, שוויץ, איטליה וארה"ב.

כיצד להתגונן: אם נקלעתם למפולת שלגים, יש לקפוץ לצד או למעלה המדרון, כדי לא להילכד במפולת. יש להיפטר מיידית מציוד כבד, ולנסות להיאחז במשהו יציב. אחרת, יש לעשות תנועות שחייה כדי להישאר מעל פני הקרקע. אם חלילה נקברים תחת השלג, יש לזקוף יד במהירות כלפי מעלה, כדי לסייע במידת האפשר למאמצי החילוץ.

 

מפולת שלגים בצרפת

מפולת שלגים בצרפת

צילום: כל הזכויות שמורות ל- Shutterstock

 

ומה עושים בישראל?

הסיכון לאסון טבע בישראל אינו גבוה יחסית, אך בשנים האחרונות גברה גם כאן המודעות לסכנות. לאחרונה ניתנה לכך תזכורת, כשרעידת אדמה דרומית לאילת הורגשה ממרכז עד דרום הארץ. כמו כן, ישראל אינה חסינה בפני שריפות יער, שיטפונות או בצורת. כיצד ניתן להיערך לסכנות אלו, או להתגונן מפניהן?

רעידת אדמה –

ראשית, חובה לוודא מראש שהמבנה עמיד לרעידות אדמה. בהמשך, יש להסיר תמונות או מדפים התלויים מעל מיטות, לחזק פריטים שכבר תלויים, ולוודא שכל התקנה מתבצעת כהלכה. יש לפקח אחר מצבם של דודי שמש וחימום, בלוני גז, מזגנים, ולאחסן חומרים רעילים ודליקים במקום נעול, הרחק ממקורות חום. כמו כן, רצוי להכין ערכת חירום, הכוללת אמצעי תקשורת, טלפון סלולארי, מים מינראליים, תאורת חירום, וערכת עזרה ראשונה. כפי שצוין, ברעידת אדמה יש לעבור לשטח פתוח או מרחב מוגן. אם חלילה מישהו נלכד במבנה, עליו לכסות את דרכי הנשימה באמצעות בד, להימנע מתנועות שעלולות לגרום לקריסה נוספת, ולהקיש על צנרת או קירות כדי לסייע לכוחות החילוץ לאתרו. לאחר רעידת אדמה, יש לכבות אש דולקת, מתג חשמל ראשי וברז גז, ולא לחזור למבנה שניזוק עד שבטוח לעשות זאת.

שיטפונות –

 לעולם אין לחצות את הזרם, גם אם המים נדמים שקטים ורדודים. יש להתמקם גבוה ככל האפשר, הרחק מזרם המים, ולא להתקרב לערוצי הנחלים וגדות הנחל, שעלולות לקרוס לתוך הזרם.

שריפות –

חשוב לערוך בדיקה תקופתית של מערכת החשמל והגז בבית, ולהרחיק מקורות חום מחומרים דליקים. כמו-כן, אל תחברו יותר מדי מכשירי חשמל למפצל, ודאו כי דרכי המילוט פנויות מסכנות וחומרים דליקים, והחזיקו בבית מטף תקין לכיבוי אש. כמו כן, אסור לחסום את פתחי האוורור של מפזרי חום, להשתמש בתנורים לא תקינים, או להחזיק חומרים דליקים במטבח. אם פרצה שריפה, יש לברוח מהמבנה ולסגור את דלת הכניסה, אך לא לנעול. אם נלכדתם במבנה, התקדמו בהליכה שפופה או בזחילה (העשן עולה למעלה) לעבר היציאה הקרובה. אם יש עשן בחדר המדרגות, או שידית דלת הכניסה חמה, אל תפתחו בשום פנים את דלת הכניסה לבית. כמו כן, אסור לרדת בחדר מדרגות אפוף עשן או במעלית.

 

היערכות כללית ומוקדמת לאסונות שעלולים להתרגש עלינו, שכוללת הנחת ציוד לשעת חירום בבית ואף רכישה של פוליסת ביטוח דירה, יכולה למנוע פגיעות בנפש ולמזער נזקים לרכוש. בעולם וגם בארץ לא חסרים אסונות טבע שאינם בשליטתנו. אי-אפשר לצפות את בואם, אבל ניתן להפחית סיכונים ולהשיב ולו חלק מהשליטה לידינו, על ידי היערכות נכונה, היכרות עם התנאים בשטח, ציות להוראות והנחיות – ובעיקר שימוש בשכל הישר. סעו לשלום וחזרו בשלום.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 טיילנו כבר חמש פעמים בעזרת סיגלית ומאחלים לנו שנמשיך עוד הרבה. איכות השרות טובה, מועילה ונעימה מאד. הטיול האחרון היה שבועיים בנורבגיה.  אין ספק שכל טיול שודרג מאד בכל ההיבטים (בחירת המסלולים, הלינות, מסעדות ואתרים) בזכות הפקת התכנית וההמלצות שלך. תודה רבה ותמשיכי לכבוש את הגלובוס!
משפחת הורוביץ'
, horowitz1@012.net.il

♦  הינו בלונדון בהמלצתה של סיגלית בר. קיבלנו שרות טוב ,עם אינפורמציה מלאה לגבי אטרקציות וטיולים ,שופינג ועוד . . טיפים, ממש ירדה לפרטים .
סיגלית מאד אדיבה ,מקצועית ,מכירה באופן אישי את כל אותם יעדים שהמליצה לנו עליהם .
פועה גליסקו , מיתר , מיילpuag18@gmail.com

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

 

כתבות לעזרה בתכנון הטיול:
בחירת היעד ותכנון המסלול בטיול משפחתי בחו"ל
בחירת והזמנת מגורים משפחתיים בחו"ל
בחירת היעדים ותכנון המסלול באירופה
עצות למבקרים בפארקי שעשועים
תעסוקה וציוד לילדים בזמן נסיעות בטיול בחו"ל
טיול במכונית שכורה באירופה


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף