גרמניה - מידע כללי למטייל

כתבות על גרמניה: לא רק מילקי זול – ברלין, נעים להכיר מגורים מומלצים למשפחות ביער השחורטיול ונופש בדרום חבל בוואריה בגרמניהפארק אירופה והיער השחורקניות במינכןחופשה משפחתית באגם קונסטאנץ Konstanzטיול בעיירות ורנמונדה רוסטוק וסביבתןהמדריך למטייל בגרמניה

 

גרמניה היא מדינה יפה ומטופחת השופעת אתרי תיירות מרשימים ואטרקציות משפחתיות לרוב. יש בה מספר עצום של פארקי שעשועים לכל גיל, חלקם נחשבים לגדולים ולמוצלחים באירופה כולה. נופי המדינה מגוונים וכוללים הרים, יערות, נהרות, אגמים, עיירות ציוריות עם טירות מהאגדות, ערים גדולות ומודרניות השופעות מבנים מרשימים וגנים מטופחים.
על כל נפלאות המדינה מעיבה תמיד ההיסטוריה הקשה של המאה העשרים. קשה לשים בצד את המטען הרגשי ולהנות מנפלאות המדינה מבלי לחשוב על מה שהתחולל בה בעבר הלא כל כך רחוק.
עם זאת, גרמניה היום מציעה אפשרויות טיול מהנות רבות יחד עם ביקור מעניין בחלק מהאתרים בהם נכתבה ההיסטוריה הקשה, לדוגמא: בקן הנשרים או במחנה ריכוז שהפך לאתר הנצחה.

זול יחסית לטייל בגרמניה בהשוואה לשאר מדינות אירופה. ניתן למצוא מגורים משפחתיים מוצלחים במחיר זול. השכרת הרכב היא הזולה ביותר ואפילו מחירי הכניסות לאתרי התיירות והאוכל זולים יותר משאר אירופה.
גרמניה היא מדינה עצומה, לכן רצוי לטייל בכל חלק שלה בנפרד. רבים נשבים בקסמה של המדינה בקלות ונוחות הטיול בה וחוזרים לבקר בה שוב ושוב.

 

השם הלאומי:

 Bundesrepublik Deutschland (הרפובליקה הפדרלית של גרמניה)

 

דגל:

דגל גרמניה

 

שטח:

 356,900 קמ"ר

 

מטבע:

 אירו EUR

 

מספר תושבים:

 82,422,300 (לפי נתוני 2006). בגרמניה האוכלוסיה הגדולה ביותר באירופה.

 

דת: 34% נוצרים פרוטסטנטים, 34% נוצרים קתולים, 4% מוסלמים. כיום חיים כ- 100,000 יהודים בגרמניה.

 

משטר:

 רפובליקה פדרלית

 

שפה:

 גרמנית

 

קידומת בינלאומית:

 49

 

עיר הבירה:

 ברלין (בעיר רבתי מתגוררים 3,933,300 תושבים).

 

גיאוגרפיה:

גרמניה נמצאת במרכז אירופה. היא גובלת, בדרום באוסטריה ובשווייץ, בדרום-מזרח באוסטריה, בדרום-מערב בצרפת, בצפון בדנמרק, בים הצפוני ובים הבלטי, במזרח בפולין ובצ'כיה ובמערב בלוקסמבורג, בבלגיה ובהולנד.
גרמניה נחלקת לשלושה אזורים גיאוגרפיים. בדרום הארץ מתנשאים הרי האלפים, שם נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר במדינה, צוּגְשפיצֶה Zugspitze (2,962 מטר מעל פני הים). מצפון לשם מתנשאת הרמה המרכזית, הנחצית על ידי עמק הריין העילי, ובה נמצא היער השחור. בצפון גרמניה משתרעת השפלה הגרמנית, שגובהה הממוצע כמאה מטר מעל פני הים.
הנהרות הגדולים של גרמניה הם הדנובה, הזורמת מהאלפים מזרחה, לתחומי אוסטריה; האוֹדֶר, שאפיקו עובר לאורך הגבול עם פולין, האֶלבֶּה, הנשפך לים הצפוני והריין, המנקז אזורים נרחבים במרכז המדינה ובמערבה, ונשפך אל הים הצפוני בתחומי הולנד.

 

מפה:

מפת גרמניה

 
שעון:

 שעה אחת אחורה מישראל (GTM+1)

עצמאות:

 18 לינואר, 1871.

 

מאכלים אופייניים:

נקניקיות הן המאכל העממי הנפוץ ביותר בגרמניה. בכל פינה תמצאו דוכני נקניקיות המגישים את הנקניקיות בליווי לחמניה וחרדל או קטשופ. תוספות אופייניות הן כרוב כבוש בחומץ Sauerkraut ותפוחי אדמה מתובלים מטוגנים Bratkartoffeln. הקינוחים הפופולאריים ביותר מבוססים על תפוחים: עוגות תפוחים, שטרודל תפוחים ופיינקייק עם תפוחים. הבירה היא המשקה הלאומי של גרמניה אך הגרמנים ידועים גם ביינות הלבנים שהם מייצרים.
כל אזור בגרמניה מתמחה במאכלים אופייניים אחרים, המתבססים על הגידולים המאפיינים אותו ובעיקר מהשפעת המדינות הסמוכות אליו.

כלכלה:

 גרמניה היא מעצמה טכנולוגית ומדינה בעלת עצמה כלכלית רבה. כלכלת גרמניה היא הראשונה בגודלה באירופה והחמישית בגודלה בעולם (לשנת 2016) במונחי תוצר לאומי גולמי. גרמניה נחשבת ליצואנית הגדולה ביותר בעולם, וזאת חרף חוזקו של מטבע האירו. ענפי הייצוא העיקריים הם: מכשור, כלי רכב, כימיקלים, מזון, טקסטיל, מתכות ומוצרי תעשייה.
ענף השירותים (בנקאות, ביטוח, תיירות) הוא המעסיק הגדול ביותר במדינה.
בגרמניה מערכת רווחה עניפה המספקת לאזרחים שירותים שונים כגון: ביטוח רפואי, דמי אבטלה, קיצבאות ילדים ושאר צרכים חברתיים. יחד עם זאת שיעור האבטלה במדינה גבוה יחסית (במיוחד במזרח המדינה) מה שמאט את קצב הצמיחה הכלכלית.

 

חגים:

 1 בינואר- ראש השנה האזרחית, סוף ינואר/ תחילת פברואר- קרנבל "פאשינג" Fasching, סוף מרץ/ אפריל- חג הפסחא (משתנה משנה לשנה),1 במאי- חג העבודה, 26 במאי- הסעודה האחרונה של ישו (Fronleichnam), 3 באוקטובר- יום איחוד גרמניה, 1 בנובמבר- ליל כל הקדושים, 25 בדצמבר- חג המולד.

 

ספורט:

הספורט הפופולארי ביותר במדינה הוא כדורגל. הגרמנים גם ידועים במספר המדליות הרב בו זכו בתחרויות אולימפיות שונות (ממוקמים במקום השלישי בעולם). הגרמנים ידועים גם בחיבתם הרבה למירוצי מכוניות ולרכיבה על אופניים. בחורף נוהרים גרמנים רבים לאתרי הסקי בדרום המדינה.

 

מידע קונסולרי:

שגרירות ישראל בגרמניה:
כתובת: AUGUSTE VICTORIA STR. 74-75 14193 BERLIN
דואר אלקטרוני: INFO@BERLIN.MFA.GOV.IL  

אתר אינטרנט: embassies.gov.il/berlin-en/Pages/english.aspx

שגרירות גרמניה בישראל:
כתובת: רחוב דניאל פריש 3, ת"א.

 

מזג האוויר:

בגרמניה שורר אקלים ממוזג. מפאת גודלה של המדינה והבדלי הגובה בין חלקיה השונים, מזג האוויר משתנה מאזור אחד למשנהו. גשם יכול לרדת בכל עונות השנה, כאשר המשקעים מתחלקים באופן כמעט שווה בין החודשים השונים, יחד עם זאת, מזג האוויר הנוח והיציב ביותר שורר בין מאי לאוקטובר.

מידע נוסף באתר המטאורולוגי הגרמני DWD: https://www.dwd.de

 

מתי לבקר?

מומלץ להגיע לביקור בגרמניה בין מאי לאוקטובר. חודשי הקיץ (יוני- אוגוסט) הם המוצלחים ביותר מכיוון שאז מזג האוויר הכי נוח, המדינה שופעת פסטיבלים ואירועים וכל אתרי השעשועים והנופש פתוחים שעות ארוכות. מכיוון שהכבישים במדינה מצויינים, המרחבים גדולים ומגוון האטרקציות עצום, גם בשיא עונת התיירות עומס התיירים נסבל בהחלט. במרץ- אפריל עדיין קר ואטרקציות משפחתיות רבות אינן פתוחות או ששעות הפתיחה מצומצמות למדי.

 

לכמה זמן לבוא?

גרמניה היא מדינה רחבת ידיים, אחת הגדולות באירופה ולכן רצוי בטיול משפחתי לבקר רק באזורים ספציפיים ולא לצפות "לכבוש" את כל המדינה. לדרום גרמניה (בעיקר לבוואריה ואזור היער השחור) רצוי להקדיש לפחות שבוע (אם לחוצים בזמן, או מתמקדים באזור אחד) ואם מטיילים בנחת ומעוניינים לשלב גם נופש וטיולים בטבע אפשר לבלות בדרום גם שבועיים תמימים.

 

 

תחבורה:

טיסות:

הן לאל על והן לחברת התעופה הגרמנית, לופטנזה, טיסות יומיות סדירות ליעדים שונים בגרמניה. לאל על טיסות יומיות ישירות למינכן ופרנקפורט ומספר פעמים בשבוע (משתנה מעונה לעונה) גם טיסות לברלין. ללופטנזה טיסות ישירות רק לפרנקפורט ומשם טיסות המשך ליעדים רבים בכל רחבי גרמניה.
שדות התעופה הבינלאומיים העיקריים במדינה הם:
שדה התעופה של מינכן (Franz Joseph Strauss), סימונו: MUC , ממוקם 29 ק"מ צפונית מזרחית לעיר (משך הנסיעה כ- 40 דקות).
שדה התעופה של פרנקפורט (Rhein/Main), סימונו: FRA, ממוקם 13 ק"מ דרומית- מערבית לעיר.
שדה התעופה של שטוטגאגט (Echterdingen) , סימונו: STR, ממוקם 14 ק"מ דרומית לעיר (כ- 35 דקות נסיעה).
שדות תעופה גדולים בצפון המדינה נמצאים בברלין, האנובר והמבורג (פירוט בפרק על דנמרק).

 

רכבות:

לגרמניה קווי רכבות ישירים עם 13 ממדינות אירופה (כולל חלק ממדינות מזרח אירופה לשעבר). חלק מהקווים עוברים בדרכים נופיות, במיוחד שני הקווים העוברים ביער השחור:        Frankfurt/M–Offenburg–Singen– Schaffhausenו- Wurzburg–Zurich. גם בתוך המדינה מגוון רחב של קווים, כולל קווים מהירים המקשרים בין ערים מרכזיות במדינה.
רשות הרכבות הגרמנית הלאומית (Deutsche Bahn)  מפעילה עשרות אלפי רכבות נוסעים בכל רחבי המדינה. בין 50 ערים במדינה פועלים מדי שעה קווי רכבות בשם InterCity. בשנת 2010 צפוייה להסתיים בנייה של רשת מסילות ברזל לרכבות מהירות שתשתרע על פני 3200 ק"מ. כדאי לקחת בחשבון שנסיעות בינעירוניות ארוכות הן יקרות מאד, לעיתים קרובות יותר יקרות מטיסה. בדר"כ יש הנחות על נסיעות בסופי שבוע. כמו כן ניתנות הנחות לילדים, לצעירים ולסטודנטים. למתכננים נסיעות רבות ברכבת מומלץ לרכוש כרטיס לנסיעה בלתי מוגבלת לתקופה מסויימת כגון: RAIL PASS

 

השכרת רכב:

גרמניה היא גן עדן אמיתי לכל חובבי ההגה. השכרת רכב בגרמניה היא הזולה ביותר בכל אירופה. בזכות כך, נוהגים רבים לטוס לגרמניה, לשכור בה רכב ולצאת לטיול במדינות שכנות. הכבישים במדינה מצויינים, השילוט מצויין, רשת האוטוסטרדות  (Autobahn) מקיפה את כל חלקי המדינה (והנסיעה בה אינה כרוכה בתשלום אגרה), רמת המכוניות השכורות גבוהה ואין הגבלת מהירות בכבישים המהירים (אם לא מצויין אחרת). בקטעים מסויימים של הכבישים המהירים יש הגבלות מהירות שונות בגלל עומסי תנועה או תוואי הדרך.
מהירות הנסיעה המקסימלית המותרת בכבישים בינעירוניים (לא מהירים)- 100 קמ"ש ובתוך ערים- 50 קמ"ש.
מועדון המכוניות הגרמני German Automobile Association (ADAC), מעניק שירות דרכים חינם לכל חברי ממס"י (מועדון המכוניות הישראלי), https://www.adac.de.

גרמניה מקושרת בכבישים מהירים מצויינים לכל המדינות השכנות לה.

מנוע חיפוש והזמנת רכב שכור שאני ממליצה עליו (הוא גם בעברית):

Rental Cars - השכרת רכב במחירים מצויינים
באנר השכרת רכב

 

10 עובדות מעניינות על גרמניה:

1 - הפסגה הגבוהה ביותר בגרמניה היא ה"זוגשפיץ" Zugspitze, בדרום המדינה, גובהה 2,962 מטרים.
2 - היער השחור הוא היער הגדול ביותר בגרמניה. הוא משתרע על פני שטח של 6,338 קמ"ר.
3 - קרל בנץ הגרמני היה ממציא המכונית הראשונה בשנת 1888. החברה שהקים עם הוריו, מרצדס בנץ קיימת עד  היום.
4 - כאשר גרמני יוצא ממעלית הוא מברך לשלום את שאר נוסעי המעלית, גם אם לא שוחח אתם כלל במהלך הנסיעה.
5 - הביטלס הופיעו במועדון בהמבורג לפני שהתפרסמו באנגליה ובשאר העולם.
6 - הפסטיבל הגדול והידוע ביותר בגרמניה הוא ה- Oktoberfest, פסטיבל הבירה הנערך במינכן בחודש אוקטובר. מדי שנה משתתפים בחגיגות כ- 6 מיליון אנשים.
7 - בגרמניה מעל 80 מיליון תושבים והיא נחשבת למדינה בעלת מספר התושבים הגדול ביותר באירופה.
8 - צפיפות האוכלוסין בחלקה המערבי של גרמניה גבוהה כמעט פי שתיים מאשר במזרח גרמניה.
9 - בגרמניה 19 פארקי שעשועים גדולים ו- 9 גני חיות.
10 - בהמבורג נמצא מודל הרכבות הגדול ביותר בעולם Miniatur Wunderland Hamburg.

מילים שימושיות:

בוקר טוב- גוּטֶן מוֹרגֶן ' Guten Morgen'
לילה טוב- גוטה נחט 'Gute Nacht
תודה- דנקה 'Danke'
סליחה- אֶנְטשוּלִדיגוֹנְג ' Entschuldigung
בבקשה- ביטה 'Bitte'
שלום- האלו 'Hallo'
להתראות- אווף וידרזהן ' Auf Wiedersehen'
כן- יה 'Ja'  
לא- ניין 'Nein'
איפה?- וו? 'Wo'
כמה זה עולה?- וִי פיל קוֹסְטֶט דָאס? Wieviel kostet das?

 

הזמנת מלונות:

האתר הכי אמין, ידידותי ונוח להזמנות לדעתי הוא אתר בוקינג. הוא מופיע גם בעברית.

booking

 

מדריכי נסיעות:

1. פספורט-גרמניה, מאת זאב יפת.
2. שיחור- מינכן טירול דרום גרמניה.
3. גרמניה מהד' 2 , העולם, שטיינהרט- קציר.
4. מינכן, טירול- דרום גרמניה, מדריכי שיחור.

ספרי תיירות ומפות מאתר העולם בהנחה של 15% לגולשי ברטרוול

אתר העולם


חזור אל: המדריך למטייל בגרמניה

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאירופה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר (במחיר מוזל מהאתר):

 


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף