כתבות נוספות:  המדריך למטייל בפנמה סיטי  |  נופש באיי בוקאס דל טורו בפנמה | טיולים מקולון

טיול עצמאי בפנמה- היכן ואיך לטייל

מידע כללי

בשנים האחרונות רבים מגלים עניין בפנמה. יותר ויותר זוגות טסים אליה לחגוג ירח דבש, יותר טיולים מאורגנים משלבים אותה במסלולים שלהם (בעיקר בטיול עם קובה וקוסטה ריקה) ואפילו משפחות החלו לגלות אותה ולטייל בה באופן עצמאי.

 

פנמה סיטי

 

פנמה מחברת את צפון אמריקה ודרום אמריקה. היא ממוקמת במיצר ים צר המפריד בין האוקיאנוס השקט והאוקיאנוס האטלנטי. באזור הצר ביותר של המדינה רק 80 ק"מ מפרידים בין שני האוקיאנוסים!

פנמה היא המקום היחיד בעולם בו אפשר באותו יום לראות את השמש זורחת מעל האוקיאנוס השקט ושוקעת באטלנטי.

פנמה היא מדינה של ניגודים. פאר ועושר מול הזנחה ועליבות, מלונות מדהימים ומפוארים,

שירותי תיירות איכותיים ואתרים מטופחים מול נוכלים ושרלטנים, אטימות לתייר וחוסר בטיחות וביטחון אישי.

הזמנת אטרקציות בפנמה סיטי וסביבתה מאתר ויאטור המוצלח:

טיול מודרך בפנמה סיטי וביקור בתעלת פנמה - Panama Canal Miraflores Locks and City Tour
כולל איסוף והחזרה למלונות מרכזיים. כולל ביקור בעיר העתיקה, תצפית מגבעת אנקון וביקור בתעלה בלוקים של מירפלורס. נמשך 6 שעות.

טיול שייט מודרך לתעלת פנמה ולג'ונגל באגם גטון Panama Canal and Gatun Lake Jungle Eco Cruise
כולל ביקור באי הקופים. נמשך 3 שעות.

יום טיול מודרך בטבע בג'ונגל ובאי הקופים לצפיה בבעלי חיים וצמחיה וביקור בכפר אינדיאני :
 Soberania National Park, Monkey Island and Indian Village from Panama City
נמשך 7.5 שעות.

 

 

מלון בפנמה

 

צריף רעוע בפנמה

 

מדריך תיירים פנמי ותיק במדינה אמר לי משפט שנחרט היטב בזיכרוני וגם חשתי היטב על בשרי:

"פנמה יכולה להיות גן עדן לתייר אך יכולה להיות גם גהינום"- הכל תלוי היכן מבקרים, מתי, איך ועם מי מטיילים.

בניגוד לקוסטה ריקה, השכנה מצפון בה התיירות היא מקור ההכנסה מספר אחד במדינה, בפנמה התיירות היא רק במקום החמישי או שישי בהכנסות. שלושת מקורות ההכנסה העיקריים הם פיננסים, מסחר ותעלת פנמה (המניבה למדינה הכנסות אדירות).

זו ככל הנראה הסיבה שהמדינה לא משקיעה מספיק בקידום התיירות ובתשתיות התיירות וזה מורגש היטב, במיוחד כשמתרחקים מהעיר הגדולה.

ענף התיירות הוא שוק פרוע ופרוץ בו נתקלתי בעובדים ללא כל הסמכה וניסיון, נוסעים בכלי רכב רעועים ללא רשיונות, נוהגים בפראות ובניגוד לחוקי התנועה ואף אחד לא עושה דבר לשפר את המצב. אני טיילתי מספר ימים עם מדריך שנהג ללא תעודת מדריך תיירים, בלי רשיון נהיגה תקף, תוך כדי דיבור בלתי פוסק בטלפון נייד (ללא דיבורית!) וחלק מהדרך על מנת לעקוף את פקקי הענק (יש פקקים איומים בפנמה סיטי והדרכים המובילות אליה) נסע על השוליים...

בנוסף, חלקים גדולים במדינה שייכים לשבטים אינדיאנים שונים שמנהלים אותם באופן אוטונומי. רמת שירותי התיירות והתברואה ביעדים אלה בדרך כלל נמוכה ביותר והתשתיות והאירגון לקויים.  

איי סאן בלאס San Blas

חוסר הרצינות  והחובבנות כלפי התיירות משתקף גם באתרי טבע ונופש פופולאריים ויחודיים כמו איי סאן בלאס Archipelgo San Blas - ארכיפלג של 378 איים ואיונים בצד האטלנטי (הקריבי) של פנמה. כאשר מסתכלים בתמונות האיים הנשימה נעצרת: איים קטנים, כמאה עד מאתיים מטר אורכם, עטורי דקלים, מוקפים בים בצבע טורקיז. מחזה מרהיב עין. בתמונות לא רואים את ההזנחה, ערמות הזבל הנערמות באיים, הזבובים, תנאי המגורים העלובים (ברוב האיים) והאוכל הבסיסי. תוסיפו לזה שירות הסעות די מפחיד לאיים אלו בסירות קטנות ורעועות ששטות מרחק מאוד גדול בלב ים ותקבלו חוויה מפוקפקת.

 

בקתה באחד מאיי סאן בלאס:

בקתה עלובה באיי סאן בלאס

 

אך זו לא הבעייה העיקרית באיים אלו: חצי מהשנה יורד בהם גשם טרופי סוחף וכאשר פוסקים הגשמים מתחילות הרוחות. רוחות עזות שגורמות לים הבתולי המפתה להפוך לאפור וסוער שממש סכנה לשוט בו עם הסירות שיש שם. הדקלים הרבים באיים עומדים/שוכבים בזויות בלתי אפשריות ונראים כעומדים ליפול כל רגע... מסתבר שפחות מחודשיים בשנה אין באזור רוחות עזות או גשם...

 

דקלים מטים לנפול באיי סאן בלאס

 

ההגעה לאיים קשה, מתישה ולעיתים גם מסוכנת. נוסעים כשלוש שעות מפנמה סיטי לנקודת המוצא לשייט לאיים. חצי מהדרך הנסיעה היא בדרך גרועה המתאימה רק לרכבי ארבע על ארבע. בעיה ראשונה שחלק מהמדריכים לוקחים רכבים שלא מתאימים לתנאי הדרך הקשים ונתקעים באמצע הדרך... החלק האחרון של הדרך שייך לאינדיאנים בני שבט קונה ופתוח רק עד שעת אחרי צהריים מוקדמת יחסית. אם מגיעים יותר מאוחר או אם רוצים לעזוב את השמורה (בה אין מקומות ראויים ללינה) אחרי שעה זו- לא ניתן לעשות זאת.

 

המזחים והסירות שמהם יוצאים לשייט אל האיים הרחוקים ממש עלובים, עולם שלישי במיטבו.

מזח היציאה להפלגה לאיי סאן בלאס

 

לאיים שטים בסירות קטנות ופתוחות כשהן עמוסות בציוד ואנשים עד אפס מקום במשך שעה , שעתיים או שלוש שעות, תלוי לאיזה אי מעוניינים להגיע אפילו בתנאי מזג אוויר קשים וים גלי.

 

בתור חובבת ים ואיים שטתי כבר בכל סוגי הספינות ובכל תנאי מזג אוויר, אבל חוויה מפחידה כמו השייט לאיי סאן בלאס לא חוויתי מימי. פעמים רבות הגלים מרטיבים את הנוסעים והציוד ומים חודרים לסירה הפתוחה והרעועה. כמובן שלא מקפידים יותר מדי על כללי הבטיחות: שטים גם במזג אוויר סוער בסירות קטנות מדי ופתוחות ללא הגנה על הנוסעים מהגלים הרוח וכל זאת ממש בלב ים. כאן באמת נתונים לחסדי שמיים ולתפילת הדרך בלבד...

כאשר מגיעים לאיים, אם מתעלמים שם מהתנאים הספרטניים ומחווית הנסיעה והשייט, אפשר להנות מרחצה בים (רק סמוך לאי, במקום שלא סוער), שנירקול ומנוחה על החוף בצל דקל אלכסוני ואפילו לצלם תמונות נוף קסומות שיגרמו לאחרים לקנא ולרצות להגיע לשם...

 

אי בסאן בלאס

 

איי סאן בלאס san blas

 

איי בוקאס דל טורו Bocas Del Toro

אני אישית ממליצה לכם לוותר על החוויה של איי סאן בלאס ולשוט לאיים אחרים, גם הם בצד הקריבי, ואלו הם איי בוקאס דל טורו הקסומים, בהם שירותי התיירות טובים בהרבה, כמו גם רמת התברואה וכמובן אפשרויות הלינה. רבים מהמלונות הטובים שייכים או מנוהלים על ידי אמריקאים או קנדים ואיכות השרות בהתאם.

בוקאס דל טורו Bocas Del Toro  - ארכיפלג של 9 איים מרכזיים ועוד 52 איונים הממוקם בצפון החוף הקריבי של פנמה. משך הטיסה הישירה כשעה. זה אזור נופש אקולוגי הכולל גם פארק ימי שהוכרז כאתר שימור של יונסק"ו ומכונה "גלפאגוס של הקריביים".

מומלץ לגור באיי בוקאס דל טורו Bocas Del Toro באחד הרזרוטים המציעים בקתות על המים למשל Azul Paradise hotel .

 

Azul Paradise hotel :

מלון באיי בוקאס דל טורו Bocas Del Toro

 

מלון באיי בוקאס דל טורו Bocas Del Toro

 

זו חווייה נפלאה וייחודית: לראות מתחת לרצפה השקופה של הבקתה את מי הטורקיז, לקפוץ למים ממרפסת הבקתה, לשמוע בלילה את רחש המים- כל זה נותן ערך מוסף ענקי לטיול ולנופש, כך תרגישו שהגעתם לגן עדן!

זה המקום לשחות, לשוט, לצלול או לשנרקל וגם לפגוש בעלי חיים בטבע.

 

אלמוגים

 

אך גם באיי בוקאס דל טורו לא הכל גן עדן... אם תבחרו לגור באי המרכזי, האי קולון Colon Island (בו שדה התעופה המקומי ובו מתגוררים רוב התרמילאים) תתאכזבו מאד. אין בו חופים, בתי המלון ברמה בינונית או למטה מזה וכל שנירקול או ביקור בחוף אקזוטי כרוך בשייט לאיים המרוחקים יותר. במיוחד לא מומלץ לגור בעיר בוקאס טאון Bocas Town שאין בה כל חן או הדר. חוץ מחנויות מזכרות, סוכנויות המוכרות שייט וסיורים לאיים היפים האחרים ומסעדות עממיות לא תמצאו בה שום דבר.

 

בוקאס טאון Bocas Town

 

בוקאס טאון Bocas Town

העיירה בוקט Boquete

חופי הים בקרבת פנמה סיטי לא מלהיבים כלל וחבל לבזבז עליהם או על עיירות הנופש הסמוכות לפנמה סיטי את זמנכם!

רבים מהתיירים טסים לעיר דויד David בדרום מערב פנמה, אליה יש שפע טיסות זולות וקצרות. אני ממליצה בחום להתרחק מעיר זו! עיר לוהטת (טמפרטורות בלתי נסבלות ברוב חודשי השנה), עם רמת פשיעה גבוהה יחסית וללא שום אטרקציה או אתר מעניין שמצדיקים ביקור. מומלץ לטוס לדוד ומיד עם הנחיתה לנסוע במונית/שירות הסעות לעיירה הסמוכה בהרים בוקט Boquete.

העיירה בוקט Boquete

בוקט היא עיירה מטופחת ושלווה (מה הפלא, אחוז גבוה מתושביה הם אמריקאים וקנדים...) בלב טבע פסטוראלי בהרים עם מזג אוויר נפלא ונעים (במיוחד אחרי הכבשן של דויד...) המהווה נקודת מוצא נפלאה לטיולי טבע, טרק ברגל, טיולי ג'יפים וחובבי אתגר. היא אהובה במיוחד על צפרים בזכות המגוון העצום של ציפורים שניתן לראות בה. מומלץ במיוחד לבקר בה באחת מחוות הקפה האיכותיות

הדגמה של קליית קפה:

קליית פולי קפה

ולרחוץ במעיינות החמים הצלולים הסמוכים אליה.

מעיין מים חמים

יש בעיירה B&B מקסימים, מלונות בוטיק נעימים ושלל מסעדות איכותיות ומגוונות.

העיר פנמה סיטי

את הטיול בפנמה מומלץ להתחיל (או לסיים) בפנמה סיטי, בירת פנמה, עיר מודרנית עם שפע גורדי שחקים מרשימים וחדישים שקו הרקיע שלה מזכיר למתבונן בה את מנהטן. יחד עם זאת יש בעיר גם יער גשם ענקי. היא ללא ספק שונה לחלוטין מכל שאר המדינה.

פנמה סיטי

לצד המבנים החדישים ומרכזי הקניות הענקיים יש בה עיר עתיקה משומרת, עם מבנים נמוכי קומה בסגנון בנייה ספרדי אופייני ואם גם יוצאים לפרברי העיר, במרחק של כחצי שעת נסיעה, מגיעים לשמורות אינדיאנים בהם חיים הילידים ללא חשמל או מים זורמים.

 

תעלת פנמה

האטרקציה מספר אחת בפנמה סיטי היא ללא ספק תעלת פנמה הסמוכה לעיר, אותה בנו האמריקאים במשך עשר שנים בין 1904-1914 ונחשבת לפרויקט ההנדסי המורכב והגדול ביותר בעולם.

אניה עוברת באחד הלוקים (Locks) בתעלת פנמה:

תעלת פנמה

מרכז המבקרים של התעלה חדיש, מרשים ואטרקטיבי.

רוחב התעלה הקיימת לא התאים לאוניות הגדולות יותר שנבנו מאז הקמתה ולכן מ-2007 החלה בנייה של תעלה גדולה ורחבה יותר שאמורה להפתח ב- 2016. מומלץ גם לבקר במרכז המבקרים של הרחבת התעלה הנמצא בקרבת העיר קולון, כשעה וחצי נסיעה מפנמה סיטי.

 

 

לסיכום, אני ממליצה למעוניינים לטייל בפנמה לשלב ביקור בשלושת היעדים הבאים:

 

פנמה סיטי והתעלה, בוקט Boquete ובוקאס דל טורו.

 

זה שילוב מנצח של עיר מודרנית ומרתקת, תעלה מרשימה וייחודית, עיירה קסומה בהרים, ונופש קסום ומפנק באחד מאיי בוקס דל טורו המשולב בנופש פעיל. לא מומלץ לשכור רכב בפנמה.

אני ממליצה להזמין סיורים רק אצל מדריכים מורשים ומוסמכים, בחברות אמינות שקבלתם עליהן המלצות (רצוי חברות קנדיות או אמריקאיות ולא בניהול מקומי או ישראלי) ולארגן את כל השהות, כולל לינות, העברות, סיורים ואטרקציות מראש.

זו הדרך שפנמה תהיה חווייה קסומה עבורכם וגם שתחזרו ממנה שלמים ובריאים.

מי שמעוניין לשלב את פנמה יחד עם קוסטה ריקה יכול להסתפק רק בפנמה סיטי ובבוקס דל טורו ולוותר על בוקט, מכיוון שיהיה לו מספיק טבע, נופים ומעיינות מוצלחים יותר בקוסטה ריקה.  

חשוב להדגיש שבקוסטה ריקה הידידותית הן לתייר והן לבעלי חיים בזכות טבע אקולוגי וירוק, הסיכוי לראות מקרוב בעלי חיים בטבע, בסביבתם הטבעית גבוה בהרבה מאשר בפנמה!

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

חזרה לראש הדף