כתבות נוספות: טיול עצמאי בפנמה- היכן ואיך לטייל  |  נופש באיי בוקאס דל טורו בפנמה  | טיולים מקולון

המדריך למטייל בפנמה סיטי


פנמה סיטי, בירת פנמה, היא עיר מודרנית עם שפע גורדי שחקים מרשימים וחדישים שקו הרקיע שלה מזכיר למתבונן בה את מנהטן.

 

מבט פנורמי על פנמה סיטי

 

יחד עם זאת יש בעיר גם יער גשם ענקי (השני בגודלו בחצי המערבי של כדור הארץ) – היא הבירה היחידה בעולם שיש בתחום שיפוטה יער גשם!

Viator - הזמנת הסעות מ/אל שדות התעופה בפנמה:

Viator

 

קופים ביער

לצד המבנים החדישים ומרכזי הקניות הענקיים יש עיר עתיקה משומרת, עם מבנים נמוכי קומה בסגנון בנייה ספרדי אופייני ואם גם יוצאים לפרברי העיר, במרחק של כחצי שעת נסיעה, מגיעים לשמורות אינדיאנים בהם חיים הילידים ללא חשמל או מים זורמים.

 

יערות ליד פנמה סיטי

 

פנמה מפורסמת בפלא ההנדסי שלה: תעלת פנמה אותה בנו האמריקאים במשך עשר שנים בין 1904-1914 ונחשבת לפרויקט ההנדסי המורכב והגדול ביותר בעולם. התעלה פרוסה לאורך של 80 ק"מ מפנמה סיטי בצד האוקיאנוס השקט ועד העיר קולון בצד האטלנטי. מדי שנה עוברות בתעלה מעל 14,000 אוניות.

 

 

תעלת פנמה


תעלת פנמה עברה לידי פנמה בשנת 1999 וכיום ההכנסות ממנה מהוות שליש מההכנסות הכוללות של המדינה.
התעלה מהווה "גשר" בין שני האוקיאנוסים וחוסכת מאוניות ימי מסע רבים מסביב ליבשת דרום אמריקה.

 
אך לצד "פלא מעשה ידי אדם" יש בפנמה טבע פראי ומגוון. בזכות מיקומה בין שתי האמריקות, יש בפנמה בעלי חיים וצמחייה המאפיינים את שתי היבשות: יותר מ-10,000 זני צמחים (כולל 1200 סוגי סחלבים) ומגוון אדיר של בעלי חיים. יש בה יותר זני ציפורים מאשר בארה"ב וקנדה ביחד.

 

מזג האוויר במדינה טרופי, עם שינויים קלים בלבד בטמפרטורה בין חודשי השנה. הטמפ' האופיינית בפנמה סיטי נעה בין 24-29 מעלות צלזיוס, כאשר רק לעיתים נדירות הטמפ' עולה על 32 מעלות.
אפשר לבקר בה בכל חודשי השנה, מכיוון שפנמה נמצאת דרומית לאזור ההוריקנים סערות טרופיות נדירות בה. יחד עם זאת העונה המוצלחת ביותר לבקר בה היא בחודשי החורף שהיא גם העונה היבשה. אין כמו לברוח מהקור והגשם למדינה שטופת שמש עם קו חוף באורך יותר מ-5600 ק"מ ויותר מ-1500 איים!

 

אטרקציות בפנמה סיטי

הזמנת אטרקציות בפנמה סיטי וסביבתה מאתר ויאטור המוצלח:

טיול מודרך בפנמה סיטי וביקור בתעלת פנמה - Panama Canal Miraflores Locks and City Tour
כולל איסוף והחזרה למלונות מרכזיים. כולל ביקור בעיר העתיקה, תצפית מגבעת אנקון וביקור בתעלה בלוקים של מירפלורס. נמשך 6 שעות.

טיול שייט מודרך לתעלת פנמה ולג'ונגל באגם גטון Panama Canal and Gatun Lake Jungle Eco Cruise
כולל ביקור באי הקופים. נמשך 3 שעות.

יום טיול מודרך בטבע בג'ונגל ובאי הקופים לצפיה בבעלי חיים וצמחיה וביקור בכפר אינדיאני :
 Soberania National Park, Monkey Island and Indian Village from Panama City
נמשך 7.5 שעות.

 

תעלת פנמה

האטרקציה מספר אחת בפנמה סיטי היא ללא ספק תעלת פנמה.

באתר התעלה Canal de Panama ב- Miraflores Locks יש מרכז מבקרים עם מוזיאון מוצלח, סרט מעניין על אופן תכנון וחפירת התעלה וכמובן פלטפורמות תצפית על התעלה והלוקים ועל האוניות העולות ויורדות בלוקים הללו. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של התעלה, דגמים שלה ושל הציוד ששימש לחפירתה.
במבנה בן ארבע הקומות יש בכל קומה מרפסות לתצפית על האוניות שעוברות בתוך הלוקים שממש צמודים למבנה התצפית. רואים את האוניות נכנסות לתוך הלוק בסיוע 6 קטרים חשמליים. הדלתות נסגרות אחרי האוניה ואז מפלס המים עולה ומרים את האוניה עד למפלס אגם גאטון Gatun. אז נפתחות הדלתות מלפנים והאוניה שטה לתוך האגם. כל התהליך בכל לוק אורך כעשרים דקות. מרשים ביותר.

 

תעלת פנמה

 

שייט מודרך באגם ובטבע ליד התעלה

אחרי שרואים את האוניות מטפסות לאגם, הגיע הזמן לשוט בו.
מוצלח לצאת לשייט מודרך היוצא ממלון Gamboa Rainforest Resort לו מרינה על שפת אגם גאטון והוא צמוד ליער גשם. השייט נערך בסירת מנוע קטנה אל תוך התעלה למסלול בו שטות האוניות. צופים מקרוב באוניות הענק השטות באגם ובתעלות ולאחר מכן, גולת הכותרת של הסיור מבחינת הילדים הוא שייט בתוך מפרצונים והסתעפויות מהאגם אל תוך הג'ונגל.

 

שייט ביער ליד התעלה

 

שטים לאט כדי לצפות בחיות הנמצאות ביער. ניתן לראות מגוון ציפורים, תנינים וסוגים שונים של קופים שמקפצים לעיתים מצמרות העצים לתוך הסירה וניתן להאכיל אותם בבננות.

 

קוף  קוף

 

תנין


ממלון גמבואה יוצא גם סיור מוצלח ליער הגשם הכולל עלייה ברכבל ביער לתצפית נוף מרהיבה על התעלה, האגם, שבט האינדיאנים הסמוך והעיר גמבואה. הסיור כולל גם הסברים על הצמחייה המקומית ומאפייניה.

גבעת אנקון Ancon Hill

בפנמה סיטי אסור להחמיץ תצפית נוף מרשימה על פנמה מגבעת אנקון Ancon Hill -גבעה שגובהה 210 מטר ממנה יש תצפית נהדרת על כל העיר וגם על התעלה.

 

גבעת אנקון ancon hill

 

הגבעה נשלטה על ידי האמריקאים במסגרת שליטתה על תעלת פנמה והועברה לידי פנמה בשנת 1977 אז הונף בראשה דגל גדול של פנמה.

 

תצפית על פנמה סיטי מגבעת אנקון

 

העיר העתיקה של פנמה סיטי Casco Viejo

כמו כן מומלץ לערוך טיול בעיר העתיקה של פנמה סיטי Casco Viejo העוברת בשנים הללו תנופת שיפוץ ושימור מרשימה.

 

העיר העתיקה

 

העיר העתיקה

 

 בניינים רבים נבנו מחדש בחלקם הפנימי כאשר החלק החיצוני שומר כשהיה ועבר שיפוץ וחידוש. הכבישים חודשו ורוצפו, חנויות ומסעדות נפתחו לשרות קהל התיירים.

 

העיר העתיקה

 

העיר נוסדה כבר בשנת 1519 ונחשבת להתיישבות האירופאית הראשונה בצד הפסיפי של אמריקה. נעים ומעניין לטייל בסמטאות העתיקות בין מבנים עתיקים ובנייני דירות בסגנון של פעם שמהווה ניגוד מוחלט לעיר המודרנית עם גורדי השחקים שצמחה בסמוך.

כנסיה בער העתיקה

ניתן לצפות על גורדי השחקים מהטיילת הנמצאת לאורך קו המים אשר דוכנים רבים של מזכרות וקישוטים פרושים לאורכה. זה המקום לקנות מזכרות אופייניות ועבודות יד אינדיאניות.

 

שוק מזכרות

 

כמובן שגם שיכונים פשוטים ניתן לראות בפנמה סיטי כמו בכל כרך גדול. בחלקם הדיירים צבעו אותם בכל צבעי הקשת.

 

בתי שיכון

 

הכפר האינדיאני "אמברה" Embera

אם מעוניינים לחוות יום שלם בשבט אינדיאני מומלץ להצטרף לסיור לכפר האינדיאני "אמברה" Embera . הסיור כולל נסיעה בת כשעה לאורך התעלה והפארק הלאומי עד לכניסה לכפר אליו ניתן להגיע רק בשייט בסירות קאנו גדולות.

 

שייט בסירה


שטים במשך כ30-60 דקות בנהר העובר בתוך יער גשם משופע ציפורים. בזמן השייט ניתן לצפות בצבי ים וקיימנים (תנינים קטנים). אח"כ עורכים טיול רגלי למפל ומתרחצים בבריכה שלו. לאחר שמגיעים לכפר נערכת קבלת פנים הכוללת שירים וריקודים.

 

ריקוד אינדיאני

 

הילידים מהשבט מסבירים על אורח החיים במקום תוך הדגמות שונות. מטיילים בין בתי הכפר, צופים באומנים המקומיים מגלפים בעץ ומכינים עבודות מעלי דקל, מציירים כתובות קעקע וגם אוכלים ארוחה אופיינית. הילדים יכולים לשחק עם ילדי הכפר.

 

בישול אינדיאני  מאכלים אינדיאנים

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

חזרה לראש הדף