טיול בפארק הלאומי "היער המאובן" Petrified Forest 

כללי

הפארק הלאומי "היער המאובן" Petrified Forest הוא פארק לאומי מדברי המשתרע על שטח של כ-900 קמ"ר בצפון-מזרח מדינת אריזונה, במערב ארה"ב.
האטרקציה המרכזית בו היא מאובני עצים ענקיים שהשתמרו מצוין מיער שהשתרע באותו אזור לפני כ-220 מיליון שנים וכמעט בכל פינה שלו פזורים עצים מאובנים הנראים כמו סלעים מקוורץ בצבעים שונים ומרהיבים.

 

הפארק הלאומי של העצים המאובנים Petrified Forest National Park

 

לפני מאות מיליוני שנים גדלו באזור השמורה עצי ענק שהגיעו לגובה של 60 מטרים. בעת קריסתם נסחפו עצים אלו לערוצי הנחלים הרבים שהיו באזור, כוסו אדמה והפכו למאובנים בכל צבעי הקשת, הודות למינרלים המכסים אותם.
תופעה זו התגלתה בתחילת המאה ה-19 כאשר משלחת של חיילים אמריקאים הגיעה לאזור והתרשמה מאד מהתופעה המרשימה. מאז התרחשה ירידה משמעותית בכמות המאובנים משום שתיירים רבים נהגו לקחת לעצמם פיסות סלעים מהמקום כמזכרת.
הפארק הוכרז כמונומנט לאומי כבר בשנת 1906 אך הפך לפארק לאומי רק בשנת 1962 הפיכת המקום לפארק לאומי עזרה לצמצם את גניבת העצים המאובנים הייחודיים אך עד היום 12 טון של עצים מאובנים נגנבים מהפארק מדי שנה.
כמות וריכוז העצים המאובנים בפארק הוא מהגדולים בעולם. עצים מאובנים נוספים יש בצפון מדינת דקוטה בארה"ב וכן במצרים וארגנטינה.
זה הפארק הלאומי היחיד בארה"ב שסגור בלילה. אין אתרי קמפינג בפארק וגם לא מלונות. שערי הפארק נסגרים בחשיכה על מנת לנסות למנוע ככל הניתן את גניבת העצים המאובנים.

בחלקו הצפוני של הפארק הקרקע מתאפיינת בשכבות צבע ססגוניות והוא נקרא המדבר הצבוע Painted Desert.

המדבר הצבוע בפארק היער המאובן באריזונה 

על מנת לשמר את מראה ואופי הפארק בצורה המיטבית, חלק מהפארק הוכרז כ"אזור בראשית": שטח שאין בו כל שבילים או כבישים ואסורה בניה של מבנים וכל סוג של סימון אנושי. למעט מבנה אחד משנת 900 לספירה, שכמעט כולו בנוי מעצים מאובנים, אין ביער המאובן מבנים אחרים.

מיקום הפארק ודרכי הגעה:

הפארק נמצא במרחק נסיעה של כשעה (70 ק"מ) דרומית מערבית לעיר גאלופ Gallup בניו מקסיקו וכ-1:40 שעות (190 ק"מ) מזרחית לעיר פלאגסטאף אריזונה. כביש I-40 עובר בתוך הפארק וגם קטע של הכביש ההיסטורי U.S. Route 66 שחוצה את ארה"ב משיקגו ועד לוס אנג'לס.

 

מפת כביש 66 ההיסטורי Route 66

 

היישוב הקרוב ביותר לפארק היא העיירה הולברוק Holbrook באריזונה, הנמצאת כ-25 דקות (25 ק"מ) מערבית לפארק.

שדות התעופה הבינלאומיים הקרובים ביותר לפארק הם באלבוקרקי Albuquerque ניו מקסיקו – הממוקם כ-3 שעות, 340 ק"מ מזרחית לפארק ובפניקס Phoenix, אריזונה- כ-3:50 שעות (400 ק"מ) דרומית-מערבית לפארק.

כדאי להקדיש לפארק יום טיול בדרך מסדונה או מפלאגסטאף לניו מקסיקו.
בכתבה: טיול ונופש בסדונה ניתנים מסלולי טיול באזור סדונה והמלצות לינה רבות בסדונה היפה.

 

סדונה:

נופי צוקי סלעים ליד סדונה

 

מפת יעדים שניתן לשלב עם ביקור ביער המאובן:

מומלץ לשלב ביקור בפארק עם ביקור בפארקים לאומיים נוספים של אריזונה ויוטה כגון: ברייס קניון, ארצ'ס וקניונלנד ביוטה, הגרנד קניון וכן עם ביקור במדינת ניו מקסיקו, במיוחד בשבטי האינדיאנים שלה ובערים אלבוקרקי וסנטה פה.

 

 

מזג האוויר ומתי ניתן לבקר בפארק

הפארק פתוח בכל ימות השנה. העונה המוצלחת ביותר לבקר בו היא באביב כאשר הטמפ' נוחות וכל האזור מתמלא בפריחה ססגונית. גם הסתיו עונה מצויינת, אם כי יש לקחת בחשבון שמזג האוויר יכול להפתיע ולהשתנות במהירות הן באביב והן בסתיו עם רוחות חזקות פתאומיות.
הקיץ חם עם סערות רעמים וברקים מדי פעם. הטמפ' הממוצעת בלילה ביולי-אוגוסט, שהם החודשים החמים ביותר היא 15-16 מעלות צלזיוס וביום: 32-33 מעלות. החורף קר, במיוחד הלילות עם אפשרות לשלג קל. הטמפ' הממוצעת בלילה בדצמבר-ינואר היא -6 מעלות צלזיוס וביום 8-9 מעלות.

עץ מאובן ענק

 

תיאור הפארק ושבילי הטיול

הפארק מחולק כיום לשניים: המדבר הצבוע Painted Desert  אשר נמצא בחלקו הצפוני של הפארק ובו מתאפיינת הקרקע בשכבות צבע ססגוניות כגון: תכלת, ורוד ואפור והיער המאובן אשר נמצא בדרומו של הפארק וכולל שטחי אדמה צבעונית בנוסף לריכוז עצים מאובנים גבוה. באזור זה של הפארק יש גם ציורי קיר על הסלעים אותם ציירו האינדיאנים שחיו באזור.

המדבר הצבוע

 

לפארק מרכז מבקרים בשם Painted Desert Inn Museum עם תצוגת עצים מאובנים וכן החי והצומח במקום. מדי חצי שעה מוקרן בו סרט בשם: "רשמים נצחיים" Timeless Impressions.

עצים  מאובנים

המדבר הצבוע

הפארק אמנם מפורסם בגלל העצים המאובנים שבו אך כדאי לדעת שיש בו גם 400 סוגי צמחים ו-200 סוגי ציפורים בנוסף לבעלי חיים אחרים הכוללים בין היתר זאבים, עיזים, בובקט וכמובן לטאות ונחשים.

 

Collared lizard

לטאה במדבר אריזונה Collared lizard

 

כבר לפני 8000 שנה התגוררו במקום תושבים וניתן לראות במקום את שרידי המבנים שלהם

 

 

 

 וגם שפע פטרוגליפים שצויירו בעיקר על פני הסלעים בפארק. ההערכה היא שציורי הקיר בפארק הם בני 500-2000 שנים.

 

ציורי קיר עתיקים ביער המאובן petroglyph

שבילי טיול ותצפיות בפארק העצים המאובנים

בפארק 7 שבילי טיול מסומנים. המומלצים במיוחד:

Giant logs :

 שביל מעגלי באורך 0.6 ק"מ היוצא מסמוך למרכז המבקרים של הפארק. זו הליכה יפה וקלה בין מאובני עצים גדולים במיוחד ומרשימים.

עץ מאובן ענק ביער המאובן

עץ מאובן ביער המאובן באריזונה

 

Crystal forest :

 שביל טיול מעגלי קל באורך 1.2 ק"מ הממוקם בחלקו הדרומי של הפארק השביל עובר בין מאובני עצים בצבעים מרהיבים.

מאובן צבעוני בשביל Crystal forest

מאובנים בשביל היער הקריסטלי

עץ מאובן ביער הקריסטל

 

Blue Mesa:

שביל מעגלי קל באורך 1.6 ק"מ שנקודת המוצא שלו היא: Blue Mesa sun shelter זו הליכה מקסימה בתוך וואדי עם קירות צבעוניים.

 

שביל Blue Mesa ביער המאובן

 

שביל Blue Mesa ביער המאובן

 

Painted Desert Rim Trail:

 שביל מעגלי בן 1.6 ק"מ. נקודת המוצא שלו: Tawa Point ו- Kachina Point . לאורך השביל ניתן להבחין בצמחים רבים ובעלי חיים וכן יש בו תצפיות מרשימות על ה"מדבר הצבוע".

המדבר הצבוע באריזונה

המדבר הצבוע

 

תצפית מצויינת על עצים מאובנים , ללא צורך בהליכה ב- Jasper Forest overlook.

 

המקומות המוצלחים ביותר לצפייה מקרוב בפטרוגליפים רבים הם "סלע העיתון" Newspaper Rock ו- Puerco Pueblo- שביל טיול מעגלי קצרצר בן 0.5 ק"מ המגיע לשרידי מבנה שהוקם לפני כ-600 שנים.

עתיקות ביער המאובן

 

מגורים מומלצים בפלאגסטף Flagstaff

Hampton Inn & Suites Flagstaff
מלון משפחתי עם חדרים מרווחים, בריכת שחייה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. המחיר כולל ארוחת בוקר בופה. אינטרנט וחנייה חינם.

SpringHill Suites by Marriott Flagstaff
מלון עם דירות סטודיו מרווחות המתאימות למשפחות עד 5 נפשות. בכל יחידה מיקרוגל ומקרר. המחיר כולל ארוחת בוקר בופה. אינטרנט חינם. חנייה תמורת תוספת תשלום.

Sonesta ES Suites Flagstaff
מלון דירות עם חדרים במגוון גדלים: החל מדירת סטודיו זוגית ועד דירות עם 2 חדרי שינה המיועדות ל-5 נפשות. בכל דירה מטבח מאובזר. למלון בריכת שחייה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. אינטרנט וחנייה חינם.

Little America Hotel Flagstaff
מלון איכותי בדרוג 4 כוכבים. למלון בר ומסעדה, בריכת שחייה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. אינטרנט וחנייה חינם.

 

מגורים מומלצים בגאלופ Gallup, ניו מקסיקו:

TownePlace by Marriott Suites Gallup
מלון דירות ובו יחידות בשלל גדלים: מדירות סטודיו זוגיות ועד דירות עם שני חדרי שינה וסלון המתאימות ל-6 נפשות. כל הדירות עם מטבח מאובזר. למלון בריכה מקורה וחדר כושר. המחיר כולל ארוחת בוקר בופה. אינטרנט חינם.

Best Western Plus Gallup Inn & Suites
מלון בדרוג 3 כוכבים ובו חדרים וסוויטות במבחר גדלים המתאימים למגורי 2-6 נפשות. לסוויטות מטבח מאובזר. המלון מציע לאורחיו ארוחת בוקר ויש בו בריכה, ג'אקוזי וחדר כושר. אינטרנט וחנייה חינם.

SpringHill Suites by Marriott Gallup
מלון סוויטות בדרוג 3 כוכבים ובו סוויטות מרווחות המיועדות ל-4-6 נפשות. המחיר כולל ארוחת בוקר בופה. למלון בריכה מקורה, ג'אקוזי וחדר כושר. אינטרנט וחנייה חינם.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

♦  אחרי הטיול הראשון לקליפורניה שנמשך שלושה שבועות והיה כה מוצלח והרבה בזכות התוכנית הנהדרת שסיגלית הכינה עבורנו. בטיול השני לפלורידה שנמשך גם כשלושה שבועות לא היה ספק. והרעיון לנצל את שבוע חג הפסחא בקרוז היה מושלם. מוכרחה לציין שבזכות היעוץ ובניית התוכנית חסכנו לא מעט כסף והרווחנו טיול מוצלח ומהנה.

תודה. אילנית אינשטיין 

המלצות רבות נוספות

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

 

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף