טיול בקוואי KAUAI , אי הגנים 

מלונות מומלצים בקוואי Kauai

 

סקירה כללית:

קוואי הוא ללא ספק אחד האיים היפים בעולם. יש בו שילוב נפלא של יערות גשם, צמחייה פראית, צוקים הגולשים אל הים, הרים משוננים, עמקים ירוקים שופעים נהרות ומפלים, המוני עצי קוקוס, חופי זהב, בריזה נהדרת וקשתות יפיפיות.

קוואי הוא האי הרביעי בגודלו בשרשרת איי הוואי, הוא גם הצפוני ביותר מבין האיים העיקריים.

הוא נמצא בקו הרוחב הטרופי  22  מעלות ונחשב ל"זקן" מבין איי הוואי. הוא בצבץ מעל פני מימי האוקיאנוס כבר לפני למעלה מ- 6 מיליון שנים. הוא גם האי הראשון מאיי הוואי שהתגלה ע"י מגלה היבשות הנודע קפטן ג'יימס קוק. קוואי מרוחק בסך הכל כ- 145 ק"מ מאוהאו, אך ההרגשה היא שהזמן עצר כאן מלכת עשרות שנים יחסית אליו.
כל בתי המלון והבניינים בקווואי, הינם בגובה של ארבע קומות לכל היותר מה שתורם לתחושה שקוואי הוא אי שקט, ירוק ולא מפותח, זאת בניגוד לווייקיקי עם גורדי השחקים שלה והצפיפות הרבה.


האי מלא בתרנגולי בר המסתובבים חופשי בכל מקום. בעיקר תרנגולות עם אפרוחים חמודים וגם הרבה ציפורים יפות.
לעיתים קרובות האי נקרא: "הממלכה הנפרדת" מכיוון שהוא היה האי היחידי שהמלך קמאהאמהא הגדול לא הצליח מעולם לכבוש, אך שם החיבה שלו, המתאים לו מכל, הוא: "אי הגנים".
יופיו של האי מושך אליו בנוסף למיליון תיירים בשנה גם מפיקי סרטים הוליוודיים רבים.  יותר מ- 50 סרטים וסדרות טלוויזיה הוסרטו באי, ביניהם: שלושת סרטי פארק היורה, שודדי התיבה האבודה, 6 לילות- שבעה ימים, קינג קונג ועוד רבים אחרים.

קוואי הוא אי כמעט עגול, במרכזו מתנשא הר גבוה בו חרוצים עמקים ובסמוך לקו החוף שטחים מישוריים נרחבים.
זהו המקום המגוון ביותר בעולם מבחינת כמות המשקעים : במרכזו נמצאת פסגת הר WAI'ALE'ALE, המקום הגשום ביותר בעולם, עם ממוצע של 11 אלף מ"מ גשם בשנה (זו לא טעות דפוס!), צפון ומזרח האי גשומים אף הם ואילו דרום ומערב האי יבשים בד"כ.
בקוואי 43 חופים חוליים המשתרעים על פני שטח של 80 ק"מ. החול בכל החופים זהוב. זהו  אי זקן מדי בשביל שיוותרו בו חופים עם חול וולקני שחור.

חוף בקוואי


 שטחו של קוואי כ- 1360 קמ"ר ומתגוררים בו 58,000 תושבים בלבד. תושבי קוואי מאד ידידותיים ונחמדים מה שמתבטא בכך שהם מחייכים יותר, סובלניים יותר ונינוחים.

התעשייה העיקרית באי היא כמובן התיירות, עליה נשענת מרבית מכלכלתו, אך גם לחקלאות מקום של כבוד באי, כאשר הגידולים העיקריים הם: קנה סוכר, פאפאיה, אננס, קפה, גויאבות וצמחים טרופיים.

בסיס הצי NAVY'S PACIFIC MISSLE RANGE FACILITY (במערב האי) הוא אחד המעסיקים הגדולים באי עם 800 עובדים.

ניתן לחלק את האי לחמישה אזורי תיירות עיקריים השונים זה מזה:
הבירה ליהוי LIHU'E , בה נמצא שדה התעופה העיקרי של האי והנמל הראשי, היא אמנם המרכז המסחרי ומרכז הממשל של האי אך מזכירה כפר ניו אינגלנדי טיפוסי. היא שוכנת במפרץ קאלאפאקי KALAPAKI והרזורט העיקרי בה הוא: KALAPAKI BAY RESORT. זה המקום היחידי באי בו ניתן למצוא חנויות כולבו מוזלות בסגנון: WALMART. כמו כן נמצאים בה מרכזי הקניות הגדולים ביותר בקוואי.

במזרח האי, הגשום יותר, נמצא אזור "חוף הקוקוסים המלכותי"  COCONUT COAST  ROYAL, הקרוי כך בזכות שורות עצי הקוקוס הרבים הנמצאים בו בכל פינה. באזור זה מלונות דירות רבים CONDOS, רזורטים ובתי מלון צנועים וזולים יחסית, חנויות, מסעדות ושפע פעילות. העיירות הגדולות באזור זה הן ויילואה WAILUA וקפאאה KAPAA. זהו החלק המיושב (ע"י מקומיים) והצפוף ביותר באי.

בצפון קוואי , הגשום, הירוק והפיראי יש הרים, צוקים (המפורסמים והמרשימים ביותר הם צוקי נאפאלי NAPALI) מערות, עמקים וחופים נהדרים הסוערים מאד בחורף, אך מושלמים לשחייה וצלילה בקיץ. העיר היוקרתית ביותר בקוואי, פרינסוויל PRINSVILLE, נמצאת באזור קסום זה, כמו גם עיירות שקטות וירוקות: כגון קילאואה KILAUEA והנאליי HANALEI. זהו החלק הטרופי והאקזוטי ביותר של האי.

אמבטיית המלכה בצפון קוואי
אמבטיית המלכה בצפון האי

בדרום האי, השמשי והיבש יותר נמצאת העיר פויפו POIPU בה רזורטים, בתי מלון ומלונות דירות רבים. האזור ידוע בחופיו הנהדרים (בפרט בחורף) ובמגרשי הגולף היוקרתיים שבו. זה האזור בו גרים כל חובבי הים והשמש. בסמוך לפויפו נמצאת עיר עתיקה חביבה בשם קולואה KOLOA בה החלה תעשיית קנה הסוכר של האי לפרוח.

במערב קוואי נמצא קניון ויימאה WAIMEA CANYON, אשר כונה ע"י מרק טווין: "הגרנד קניון של הפסיפיק", פארק מדינה בשם "קוקי" KOKEE STATE PARK המשקיף על צוקי נאפאלי, עיירות עתיקות קטנות, חוות מסורתיות וחופים חוליים ארוכים ולא מפותחים. כמעט שאין בתי מלון ואתרי נופש בחלק שומם יחסית זה של האי. זה המקום הקרוב ביותר במראהו ובאורח החיים שבו ל"הוואי האמיתית של פעם" עם שפע שדות קנה הסוכר הגדלים בו. המערב הוא החלק החם והיבש ביותר באי. להזמנת טיול יום מאתר ויאטור לקניון וויימאה עם איסוף מהמלון: Kauai Waimea Canyon Experience

 

מלונות מומלצים בקוואי Kauai

מומלץ לגור באזור Poipu Beach השמשי

המלון הכי מוצלח מכולם:

Grand Hyatt Kauai Resort & Spa

מלון יוקרתי מוצלח נוסף:

Koa Kea Hotel & Resort

יותר זול:

Sheraton Kauai Resort

או עוד יותר זול:

מלון דירות:

Aston At Poipu Kai

או:

Castle Poipu Shores

 

 

 חופי הים:

קוואי הוא האי הזקן ביותר בשרשרת איי הוואי ולכן יש לו את החופים החוליים הארוכים והרחבים ביותר מבין האיים ואת הריפים המפותחים ביותר. בכל חלקי האי יש חופים חוליים למכביר. לחלק מהחופים הגישה נוחה מאד וניתן להגיע עד לחוף עם המכונית אך חלק מהאיים מבודדים ויש ללכת בשבילים או לרדת מצוקים על מנת להגיע אליהם.
החופים יפיפיים, חמימים ואקזוטיים, אך חשוב לציין שחלקם מסוכנים למדי. בחלקם יש זרמים חזקים וגלים גבוהים אך אחרים יכולים להיות חלקים ורגועים.
אסור לתת לנוף האידילי להטעות: יש לכבד את העוצמה והכוח של האוקיאנוס.
באופן כללי ניתן לומר שהחופים הדרומיים שקטים יותר בחודשי החורף (אוקטובר- מאי) ואילו החופים הצפוניים שקטים יותר בקיץ (אפריל- ספטמבר).
יחד עם זאת, כאשר החוף הצפוני סוער הגלים בו גבוהים וחזקים בהרבה מאשר כשהחופים הדרומיים סוערים.
תנאי הרחצה והצלילה הטובים ביותר הם בחצי הראשון של היום, לכן רצוי להגיע לים בשעות הבוקר.  במרבית מחופי הרחצה אין מציל (רק ב- 7-8 חופים מתוך עשרות חופים יש מציל) ולכן יש להקפיד מאד על כללי הבטיחות.
כל החופים בהוואי הם ציבוריים, מה שאומר שכל אחד יכול לבקר ולהיכנס בחינם לכל החופים באי.
אין צדפים רבים בחופי הוואי ועל המעט שיש החוק מגן. איסוף צדפים וקונכיות הוא בניגוד לחוק.

חוף קיי בצפון האי
חוף קיי בצפון האי

האטרקציות העיקריות באי:

מופע וארוחה הוואית מסורתית  LUAU

ביקור בהוואי אינו מושלם אם לא משתתפים ב- LUAU. זו הופעה מעניינת הכוללת ארוחת ערב, ריקודים (כולל ריקוד עם אש) ושירים מקומיים טיפוסיים, טקסים שונים והסברים על המסורת וההיסטוריה של הוואי. כל משתתף מקבל כמובן מחרוזת של פרחים או צדפים.

ניתן להזמין מאתר ויאטור מופע LUAU ב - Luau Kalamaku and Buffet Dinner

מופע לואהו

 

צפון קוואי:

חוף ופארק מדינה נאפאלי NA PALI COAST AND STATE PARK

זהו האזור המרשים ביותר בכל קוואי ונחשב לאטרקציה מספר אחת באי.
צוקים תלולים, מחודדים וירוקים היורדים בתלילות עד לשפת האוקיאנוס. ביניהם חבויים חופי ים מרהיבים ומבודדים (בהם צולם הסרט 6 לילות, 7 ימים), עמקים ומערות. הצוקים שופעים מפלים וצמחייה פראית. הזמן והקדמה כמעט ולא השפיעו על מראה המקום. הצוקים האדירים והחופים הקסומים נראים בדיוק כפי שנראו לפני מאות שנים, כאשר המתיישבים ההוואים הראשונים התיישבו בעמקים בין הצוקים.
האזור בלתי עביר לחלוטין למכוניות. הדרכים היחידות להגיע לשם זה דרך שביל הליכה אתגרי באורך 17.5 ק"מ הנקרא "שביל קאלאלאו" KALALAU TRAIL, בשייט מצפון או מערב קוואי או בהליקופטר.

צוקים בצפון קוואי  צוקים בקוואי

שביל "קאלאלאו" : מתחיל בקצה הכביש המוביל לחוף KE'E. זהו שביל קשה הכולל בתוכו עליות וירידות חדות לאורך תוואי הצוקים. מרבית המטיילים נשארים לישון לפחות לילה אחד במהלך המסע. יש להשיג אישור לקמפינג בפארק.
אחרים מסתפקים בהליכה של 3 ק"מ בלבד (לכל כיוון) ומגיעים רק עד חוף HANAKAPIAI.

מרבית טיולי השייט לצוקי נאפאלי יוצאים ממערב קוואי, מכיוון שהים פחות סוער במסלול זה מאשר בצפון האי. יש טיולי קיאקים לספורטאים שבחבורה (מסלול ארוך ומתיש), סירות מנוע ומפרשיות. הים עלול להיות סוער למדי ולכן שייט כזה מאד לא מומלץ לסובלים ממחלות ים. הים שקט יותר בשעות הבוקר המוקדמות ולכן לא כדאי לצאת להפלגות אחר הצהריים, למרות שהן ברך כלל זולות יותר ומשלבות תצפית נהדרת בשקיעה.

מחירי השייט גבוהים למדי וכוללים בדרך כלל ארוחה קלה, ציוד לשנירקול ושתייה חופשית.

 

טיסה בהליקופטר או מטוס קל:

הדרך הקלה והנוחה ביותר לראות את צוקי נאפאלי היא בסיור הליקופטר או מטוס קל. חברות רבות מבצעות טיסות הליקופטר מעל האי. יש טיסות בנות 45 דקות, אך רצוי לטוס במסלול בן שעה העובר מעל כל האזורים האטרקטיביים באי כאשר גולת הכותרת ללא כל ספק היא הטיסה מעל ובין צוקי נאפאלי. יש עוד נופים יפים אחרים במסלול.  הזמנת סיור בהליקופטר או מטוס קל מאתר ויאטור.

סרטון קצר של טיסה מעל קוואי:

תצפית עמק האנאלי: HANALEI VALLEY LOOKOUT

נמצאת על כביש 56 מול העיירה פרינסוויל. הנוף הנשקף מנקודת תצפית זו מרהיב ביופיו וגלויות רבות צולמו משם:

עמק ירוק עם שדות טרו (מהם מכינים את המאכל הלאומי של הוואי הנקרא: פויי POI) אשר מתפתל בו נהר שליו וברקע הרים גבוהים אשר ראשיהם מסתתרים בעננים ויורדים מהם מפלים רבים. בהמשך הדרך גשר חד נתיבי מפורסם HANALEI BRIDGE אשר תושבי המקום מסרבים בתוקף להחליפו בגשר רחב ומודרני יותר.

תצפית עמק הנאלי
תצפית עמק הנאלי

 

גני לימאהולי LIMAHULI GARDEN

 נמצאים בקרבת העיר האנה HA'ENA בקרבת סוף כביש 560. הם מורכבים משבעה עשר אקר של גנים וסביבם כמעט 1000 אקר של שמורת יער. הגנים הם חלק ממערכת הגנים הבוטאניים הלאומיים של הוואי ונבחרו בשנת 1997 כגנים הבוטאניים הטבעיים המוצלחים ביותר בארה"ב. בגנים נערכים סיורים רגליים מודרכים דרך טרסות של טרו אשר נשתלו במקום כבר לפני כאלף שנים ובין צמחים נדירים שהובאו לאי ע"י ראשוני המתיישבים הפולינזים.

 שמורת הציפורים והמגדלור בקילאואה KILAUEA POINT NATIONAL WILDLIFE REFUGE

בנקודה הבולטת ביותר בצד הצפוני של קוואי נבנה בשנת 1913 המגדלור בעל בית המנורה הגדול ביותר בעולם. כיום זהו אתר היסטורי הממוקם בלב שמורת טבע של ציפורים. המגדלור כבר אינו מאיר מספר שנים, אחרי שהחלו להשתמש באמצעים מודרניים יותר, אך ניתן להכנס לקומה הראשונה שלו ולבקר במוזיאון הסמוך. ממרומי הגבעה בה הוא ממוקם נשקף נוף מקסים של האוקיאנוס, אי סמוך ההומה בציפורים וחופים ארוכים וזהובים. כל הגבעה סביב למגדלור הומה בציפורי ים משמונה סוגים, חלקן בסכנת הכחדה. ניתן להתבונן מקרוב בציפורים מקננות ולהשקיף על ציפורים רחוקות יותר במשקפות אשר ניתן להשאיל בחינם במוזיאון הקטן המתאר את סוגי הציפורים, אורח חייהן וההיסטוריה של המקום. האתר מתוחזק ע"י רשות הגנים הלאומיים ועלות הכניסה אליו סמלית.

נהר בקוואי  מפלי מים בקוואי


 

הכתבות על הוואי:
הוואי - מידע כללי
האי אוהאו
שבוע חלומי באי מאווי
האי הוואי - Big Island
קוואי אי הגנים
יום שייט לאי לנאי

 

מידע מפורט על האטרקציות הרבות בשאר חלקי האי, כמו גם פירוט נרחב לגבי מזג האוויר באי, מקומות לינה, מסעדות, תחבורה, חופי הים וטיפים חשובים רבים תוכלו לקרוא בספרי: איי הוואי האקזוטיים.

מדריך טיולים להוואי

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בארה"ב ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

 

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף