טיול בפארקים Sunset Crater Volcano ו- Wupatki National Monument באריזונה

הקדמה

אריזונה ידועה בפארקי הטבע המרשימים שלה. המפורסם מכולם הוא כמובן הגרנד קניון ואחריו אגם פאוול וקניון אנטילופ. אך יש במדינה עוד מספר פארקים פחות מפורסמים, הרבה פחות עמוסים ומאד מוצלחים ומומלצים.

כאלה הם "סאנסט קרייטר וולקאנו" Sunset Crater Volcano ו"המונומנט הלאומי וופאטקי"- Wupatki National Monument שבאריזונה.

שרידי מבנים - Wupatki Pueblo :

"המונומנט הלאומי וופאטקי"- Wupatki National Monument

 

הפארקים צמודים זה לזה אך שונים לגמרי במהותם ובמראם. הם משלבים טבע דרמטי עם תרבות קדומה. הפארקים שייכים לרשות הפארקים הלאומיים האמריקאית וכלולים בכרטיס השנתי של הפארקים והמונומנטים הלאומיים. כאן לא תעמדו בפקקים בפתח הפארק, לא תתקשו למצוא חנייה בנקודות התצפית השונות או בראשי השבילים, בניגוד לפארקים הנמצאים במסלול השחוק של התייר הממוצע.

 

"סאנסט קרייטר וולקאנו" Sunset Crater Volcano:

"סאנסט קרייטר וולקאנו" Sunset Crater Volcano

 

הפארק הראשון, "סאנסט קרייטר וולקאנו" Sunset Crater Volcano הוא הר געש צעיר יחסית בגובה 340 מטר, שנוצר מהתפרצות לפני מעט פחות מאלף שנים ובו ניתן לחזות בהר הגעש ובשדות הלבה השחורים בשבילי טיול קלים שחלקם אפילו נגישים. במקום גם צמחייה מגוונת המכה שורשים בסלעים הקשים.

צמחיה מול הר געש

בפארק השני, "המונומנט הלאומי וופאטקי"- Wupatki National Monument, שרידי מבנים של תושבי המקום הקדומים מלפני כ- 800 שנים המפוזרים בפארק במספר אתרים. המבנים עשויים מאבנים שונות וחלקם אדומים, חלקם שחורים וחלקם לבנבנים.

פואבלה Nalakihu Pueblo

מבנה הנקרא Nalakihu Pueblo 

הגעה

שני הפארקים הללו צמודים זה לזה ונמצאים כחצי שעה נסיעה צפונית לפלאגסטף , כשעה צפונית ל סדונה וכשעתיים וחצי צפונית ל פניקס .

ניתן לצאת ליום טיול לשני פארקים אלו אם לנים בפלאגסטאף או סדונה. כמו כן פארקים אלו משתלבים יפה במסלול טיול בין יעדים אלו לגרנד קניון או Page / אגם פאוול .

מפת מסלול טיול מומלץ בין פניקס לגרנד קניון ופייג' הכולל פארקים אלו:

מפלאגסטף נוסעים כחצי שעה צפונה בכביש 89 עד לפניה ימינה לכביש 395 המגיע ל- Sunset Crater Volcano National Monument . בהמשך כביש זה מגיעים לפארק השני בשם Wupatki National Monument שבו שרידי בתי ילידים עתיקים.

מקומות לינה מומלצים בקרבת הפארקים:

- מקומות לינה מומלצים בפלאגסטף

- מקומות לינה מומלצים בסדונה

פארק - Sunset Crater Volcano National Monument

כדאי להיכנס למרכז מבקרים של פארק הר הגעש לקבלת המלצות לשבילי טיול ומפה.

כתובת: Sunset Crater Volcano Visitor Center, 6082 Forest Service 545 Rd, Flagstaff, AZ

שבילי טיול בפארק : בתחילת הפארק שביל טיול קצר וקל הנקרא אאה A’a . השביל עובר בתוך "אגם לבה" בנוף דרמטי המזכיר את הנופים של הביג איילנד בהוואי. משך הטיול בו כרבע שעה הליכה.

Sunset Crater A'a trail שביל טיול אאה בפארק הר הגעש

השביל השני הפופולארי ביותר נקרא Lava Flow Trail שחלקו הראשון נגיש, משטח מבטון, וחלקו השני לא נגיש ונמשך כשעה הליכה. בשביל זה רואים את נוף הרי הגעש מסביב, הצבע השולט הוא שחור, שבילי לבה, קצה של מנהרת לבה ושפע של צמחייה אופיינית הגדלה ובוקעת מתוך הטרשים. הר הגעש Sunset נחשב להר "צעיר" יחסית שנוצר כאמור בהתפרצות געשית שהתרחשה לפני קצת פחות מאלף שנים.

השביל השני נקרא Lava Flow Trail

עץ צומח בתוך שדה הלבה

 

פארק - Wupatki National Monument

מהפארק הקודם ממשיכים לפארק השני בהמשכו של כביש 395, בדרך מומלץ לעצור בשתי נקודות תצפית יפות על הסביבה עם הנופים הדרמטיים. כדאי להתחיל את הביקור בפארק "וופאטקי", במרכז המבקרים של הפארק הנמצא ליד הפואבלה הכי פופולארית יפה וגדולה בפארק: שם הפואבלה כשם הפארק: Wupatki Pueblo , אשר משוחזרת בחלקה. הצבע השולט מסביב אדום.

כתובת: Visitor Center Wupatki Ruins, 25137 Loop Rd, Flagstaff, AZ 86004, United States

הפואבלה כשם הפארק: Wupatki Pueblo

ממרכז המבקרים יוצא שביל טיול קצר בן כ-800 מטרים עד לפואבלה והמבנים העתיקים המעוגלים אשר שימשו כמקום המפגש של הילידים לפני מאות רבות של שנים.

מבנה מעוגל בו התאספו הילידים

במבנה המרוחק בור באדמה המוביל למערות תת קרקעיות ממנו יוצא אוויר קריר. האוויר יוצא או נכנס לשם כתלות בהפרשי הלחץ החיצוני לפנימי במערות.

במרחק של פחות מקילומטר מפואבלה זו מגיעים בנסיעה קצרצרה לפואבלה נוספת הנקראת Wukoki Pueblo. בית קדום זה הוא מגדל בן כשלוש קומות ממנו תצפית יפה על סביבה ושביל טיול קצר סביב המבנה.

פואבלה Wukoki Pueblo

פואבלה  Wukoki Pueblo

פואבלה  Wukoki Pueblo

 

ממשיכים לאתר בו שכן מבנה נוסף אך כיום נותרו ממנו רק שרידים מועטים. צבע האדמה ושרידי המבנה נוטה לשחור. מה שמיוחד בנקודה זו הוא שביל טיול בשם Doney Mountain Trail באורך של 700 מטר לכיוון המטפס במתינות לתצפית יפה מראש ההר. מומלץ בחום!

כתובת: Doney Mountain Trail, Unnamed Road,, Flagstaff, AZ

שביל טיול Doney Mountain Trail

הנוף מראש הר  Doney:

הנוף מפסגת הר דוני

שרידי מבנים בראש הר דוניי Doney:

שרידי מבנים בראש הר דוניי Doney

ממשיכים הלאה בכביש 395 ומגיעים לפואבלה נוספת הנקראת Nalakihu Pueblo

כתובת: NaNalakihu Pueblo, Co Rd 395, Flagstaff, AZ

זוהי פואבלה עשויה אבן גיר, הכוללת מספר חדרים צמודים בשורה ולידם מבצר על גבעה הנקרא Citadel Pueblo אשר ניתן לטפס עליו לתצפית על הנוף המדברי מסביב שמאד שונה מהנופים הקודמים. בסמוך פואבלה נוספת דומה אף היא מאבן גיר.

פואבלה Nalakihu Pueblo

פואבלה Nalakihu Pueblo

כדאי להקדיש לטיול בשני הפארקים לפחות 5 שעות (לא כולל הנסיעה אליהם מפלאגסטף).

אורך כל המסלול מפלגסטף דרך כל הנקודות שצוינו וחזרה לפלגסטף 140 ק"מ.

מפת מסלול הטיול מפלגסטף לכל הנקודות שצוינו בשני הפארקים:

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 היי סיגלית,
חזרנו ביום חמישי האחרון מטיול בן 3 שבועות במערב ארה"ב, טיול שארגנת עבורנו. היה טיול מדהים, חוויה שנמשכה 3 שבועות.
אין ספק שהתכנון המקצועי של הטיול הוא הגורם להצלחת הטיול. הטיול היה מגוון ביותר ומתוכנן בצורה מעולה. תכנון הטיול נתן לי את היכולת לטייל בביטחון, בלי להתברבר, לנצל את הזמן היטב ובעיקר להנות.  עכשיו פנינו לטיול הבא.... (קנדה או מזרח ארה"ב) , אז תודה רבה!!!
גילה דקל קיבוץ רמת הכובש

 הי סיגלית מה שלומך  ?
אני ובני שבנו מהטיול הגדול לארה"ב. רציתי להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול היסודי והמצוין. אני חושב שהטיול היה בנוי נכון מאוד, מגוון מאוד ואנחנו נהננו מאוד. במיוחד נהניתי מארבעת ימי הטבע בפארקים, היה נפלא. גם העזרה השוטפת שלך במיילים וטלפונים סייעה לי רבות ואני חושב שללא עזרה זו הטיול לא היה אותו דבר. אשמח להשתמש בשרותייך הטובים גם בעתיד !

בברכה, דורון לידה, תל אביב

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

המלצות רבות נוספות

 

כתבה נוספת על סיאטל: סיורים בסיאטל וסביבתה

כתבות על שמורות טבע  באזור סיאטל: פארק אולימפיק Olympicשמורת הר סנט הלן
 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף