שמורת הר געש סנט הלן במדינת וושינגטון

Mount St. Helens National Volcanic Monument

המונומנט הלאומי "הר געש סנט הלן" ממוקם במדינת וושינגטון דרומית לסיאטל.
הר געש זה התפרץ באגרסיביות רבה ב- 18 למאי 1980 בפיצוץ שהעלים את כיפתו ויצר במקומה מכתש גדול. ההתפרצות יצרה את מפולת האדמה הגדולה ביותר שתועדה אי פעם אשר שינתה את תוואי השטח בסביבה ואת צורתו של ההר. האש, החום וההדף גרמו למחיקת היערות בסביבה ועד היום רואים באיזור עצים שוכבים בכיוון ההדף שפגע בהם.
להלן מראה הר הגעש לפני ואחרי התפרצותו (צולם מתצוגה במרכז המבקרים):

צילום הר הגעש לפני ואחרי ההתפרצות

 

ניתן לבקר בפארק עצמאית או בטיול יום מודרך (הזמנה מאתר ויאטור) היוצא מהעיר סיאטל בקבוצה קטנה כולל ארוחת צהריים (נמשך כ-12 שעות וכולל איסוף ממלונות במרכז העיר): Small-Group Full-Day Tour of Mount St Helens Volcano from Seattle .

למטיילים עצמאית, ניתן להגיע לשמורה משני כיוונים, מכיוון מזרח, שם נוסעים לאורך כביש 99 או מכיוון מערב. שני הצדדים אינם מחוברים (לוע ההר פעור ביניהם) ומשום שמשך הנסיעה בין שני הצדדים ארוך, רצוי לבחור צד אחד ולנסוע לאורכו.
מכיוון שכל מרכזי המבקרים המציגים סרטים, מוצגים ותיעוד מרשימים על ההתפרצות, ממוקמים בצד המערבי של הר סנט הלן, עדיף לדעתי לבקר בצד המערבי. בנוסף זווית הראייה של המכתש טובה יותר מצד זה.
מומלץ להגיע להר מכביש 5 דרך כביש 504 (יציאה 49) מכיוון שמכיוון זה ניתן לצפות בהר מהכיוון שממנו הוא התפרץ ולאורך כביש זה רואים היטב את מסלול הזרימה ששטפה את האיזור. כביש זה הוא כביש חדש ואיכותי והנסיעה בו נוחה.

לאחר כחמש דקות מהירידה מכביש 5 מגיעים אל מרכז המבקרים של האתר שנמצא ב- Silver Lake. כאן ניתן לקבל הדרכה על שבילי טיול מומלצים ונקודות תצפית ומפות. כמו כן ישנן במקום תצוגות והסברים על הר הגעש וגם סרט מעניין על התפרצותו (תמורת תשלום צנוע).
בהמשך הדרך, כחצי שעה נסיעה מכביש 5, מגיעים למרכז המבקרים Hoffstadt שבו יש נקודת תצפית טובה ממרפסת תצפית בחזיתו. משם רואים את הר הגעש וכל העמק המגיע אליו. במקום יש גם מזנון, תצוגות, אתר הנצחה לקורבנות וסיורי הליקופטר למעוניינים.

תצפית ממרפסת מרכז המבקרים Hoffstadt

לאורך כל הדרך נקודות תצפית נוספות. מומלץ לעצור בכמה שיותר מכיוון שכל אחת מקנה זוית ראייה אחרת על ההר וסביבתו. גם בשמורה זו פריחה נפלאה בחודשי הקיץ.

כדאי לעצור באגם המים הקרים – Cold Water Lake (אחד משני האגמים שנוצרו בעקבות ההתפרצות) שלפני התצפית הקרובה ביותר להר ושם ללכת בשביל הליכה מעגלי (1 קמ' סה"כ) לאורך האגם וגם מעליו בגשרי הליכה שהותקנו במקום.

גשר מעל אגם Cold Water Lake

הנקודה הבאה הקרובה ביותר להר, כשבעה מייל ממנו, נמצאת במצפה רכס ג'נסון – Johnston Ridge Observatory כשעה נסיעה מכביש 5. במקום יש תצפית מעולה על הר הגעש, תצוגות גיאולוגיות ושני סרטים (שונים מזה שהוצג במרכז המבקרים הראשון) על מסך רחב על התפרצותו של הר הגעש (כלול במחיר של פס שנתי לפארקים).

משך הביקור הנ"ל בהר, מהירידה ועד החזרה לכביש 5, כ- 4-5 שעות.

הר הגעש סנט הלן

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות

 

כתבות על שמורות טבע  נוספות באזור סיאטל: פארק אולימפיק Olympic
כתבות על סיאטל: אטרקציות בסיאטל, סיורים בסיאטל וסביבתה


מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף