טיול אל העיירה טה אנאו והפיורד מילפורד סאונד

טה אנאו Te Anau היא עיירה קטנה היושבת על שפת אגם בשם זהה Lake Te Anau בדרום-מערב האי הדרומי של ניו זילנד. היא נמצאת בלב הפיורדלנד Fiordland שהוא הפארק הלאומי הגדול בניו זילנד המשתרע על פני שטח של יותר מ-12 מיליון דונם, כשליש משטח מדינת ישראל!

 

מפת דרום ניו זילנד

 

טה אנאו

טה אנאו משמשת כנקודת המוצא לטיול בפיורדים הנפלאים של ניו זילנד, הנקראים "Sounds", הנחשבים ליעדי חובה למטייל במדינה, במיוחד לחובבי טבע, טיולים ברגל, שייט וצפייה בבעלי חיים ימיים.
עוד לפני שיוצאים לדרך לטיולים בפיורדים, כדאי להקדיש זמן גם לעיירה הקטנה. התחילו את הביקור בטיול בטיילת לאורך האגם השליו והציורי.
כמו כן מוצלח לצפות בסרט על האזור ב"קולנוע אזור הפיורדים" Fiordland Cinema במרכז העיירה. מתאים במיוחד ליום גשום (ולא חסרים כאלה באזור...). זה סרט טבע בן 40 דקות (לא איימקס אך על מסך קולנוע גדול) המראה את נופי ובעלי החיים באזור בליווי מוסיקה.
חובבי אסטרונומיה ישמחו לבקר גם ב- Astronomy Fiordland ולצפות בגרמי השמיים הנראים שונה לגמרי בחצי הכדור הדרומי.

טיול למילפורד סאונד

גולת הכותרת של המבקרים באזור הוא טיול למילפורד סאונד Milford Sound  כולל שייט בפיורד.

 רצוי להזמין את השייט מראש! הנוף מרהיב: צוקים נישאים, מפלים, מים צלולים ושקטים וחיות ים שונות כגון: דולפינים וכלבי ים רבים. במהלך השייט ניתנים הסברים על הפיורד מבחינה גאולוגית, גיאוגרפית, היסטורית וביולוגית. הספינות בדרך כלל מתקרבות מאד למפלים ומי שעמד בחרטום יכול היה להרטב כהוגן.

הזמנת טיולים מטה אנאו מאתר ויאטור האמין:

יום טיול למילפורד סאונד כולל שייט בפיורד - Full-Day Milford Sound Extraordinaire Tour from Te Anau
כולל איסוף והחזרה למלון בטה אנאו או מאנאפורי. נמשך 10 שעות.

שייט בדאוטפול סאונד מטה אנאו Doubtful Sound Wilderness Cruise from Te Anau
כולל איסוף והחזרה למלון בטה אנאו. כולל שייט באגם מאנאפורי, הסעה במעבר הרים ווילמוט ואחרי כן השייט בדאוטפול סאונד. נמשך 9 שעות.

טיול במערות התולעים הזוהרות - Te Anau Glow Worm Caves Tour
נמשך 2.5 שעות.

טיסה נופית מעל הפיורדים בהליקופטר מטה אנאו - Taste of Fiordland Scenic Helicopter Flight from Te Anau

 

 

מילפורד סאונד

מילפורד סאונד

הכביש המוביל למילפורד סאונד (כביש 94) סלול היטב ונוח לנהיגה. משך הנסיעה עד לפיורד עצמו כ- 1:40 שעות (נטו. 120 ק"מ), אך כדאי להקדיש לדרך כולל כל העצירות יום שלם.

 

הדרך למילפורד סאונד

 

ראשית עיצרו לתצפית (והליכה קצרצרה) באגמי המראה המשקפים את ההרים הגבוהים והמרשימים הסמוכים להם. לאורך כל הדרך נוף נפלא של אגמים, מפלים, הרים נישאים, יערות והרבה נקודות תצפית ושבילי הליכה. המסלול היפה ביותר הוא ה- Chasm Walk (כחצי שעה הליכה) בו רואים את הנהר זורם בנקיק צר בין סלעי ענק שעוצבו ע"י הזרם בצורות מעניינות. לאורך הדרך צמחייה עשירה, מפלים ותצפית על הר טוטוקו, ההר הגבוה ביותר באזור. עצירה מוצלחת נוספת היא סמוך לפתח המנהרה בקניון קלדו שם אפשר להאכיל תוכים ענקיים בשם KEA וגם להשתעשע בשלג הסמוך לכביש.

נחמד לטייל גם בשביל טיול סביב "אגם גון" Gunn, המקיף אגם די סוער ועובר בתוך יער של עצים גבוהים. לקראת סוף הדרך עוברים במנהרה (חד נתיבית) בשם: מנהרת הומר ואחריה יורדים בכביש תלול ומפותל עד שמגיעים לפיורד. אח"כ שייט מודרך בן כשעה וחצי בפיורד.

 

אריות ים על סלעים בפיורד בניו זילנד

טרקים

במילפורד סאונד עובר הטרק הפופולארי ביותר בניו זילנד, טרק מילפורד. הטרק כה מבוקש עד שנדרש להרשם אליו חודשים מראש!

מי שלא הזמין מקום, יכול להשתמש ב - nztracker ששולח לכם התראות אוטומטיות למייל ברגע שמתפנה מקום וכך תוכלו מייד להזמין מקום. הטרק נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים בעולם. המסלול באורך 53.5 ק"מ, וניתן ללכת בו בכיוון אחד בלבד, מאגם טה אנאו לSandfly point סמוך למילפורד סאונד. המסלול מוגבל ל40 מטיילים ביום בלבד, וכולל 4 ימי הליכה בפארק לאומי פיורדלנד Fiordland.
טרק נוסף שלא דורש הזמנה כה מוקדמת וניתן להזמינו מספר ימים מראש הוא:
טרק קפלר  Kepler Track . מסלול באורך 60 ק"מ המתחיל בטה אנאו ומגיע לפסגות המושלגות של הרי קפלר, משך הטיול בו 3-4 ימים, בדרגת קושי בינונית+ (במיוחד קשה היום הראשון הכרוך בעליות רציניות).

נוף בטרק קפלר:

נוף בטרק קפלר

למי שמעדיף לבצע רק קטע טיול באיזור זה, ללא לינה, עם חזרה ללינה בטה אנאו, מומלץ בחום לצאת לטרק קי סאמיט Key Summit Track.
הטרק יוצא מכביש מילפורד, כשעה נסיעה מטה אנאו (85 ק"מ) וחצי שעה ממילפורד סאונד. קטע זה הוא הקטע היפה של טרק רוטברן Routeburn, טרק נוסף של 4 ימים באיזור. אורך המסלול 3.4 ק"מ. משך ההליכה כ- 3-4 שעות.


פיורד נוסף בו ניתן לשוט ולטייל בקרבת טה אנאו הוא Doubtful Sound .

הזמנת טיול מודרך לשייט בדאוטפול סאונד היוצא מטה אנאו (מאתר ויאטור):

שייט בדאוטפול סאונד מטה אנאו Doubtful Sound Wilderness Cruise from Te Anau
כולל איסוף והחזרה למלון בטה אנאו. כולל שייט באגם מאנאפורי, הסעה במעבר הרים ווילמוט ואחרי כן השייט בדאוטפול סאונד. נמשך 9 שעות.

 

גם אוניות קרוזים גדולות המפליגות בניו זילנד שטות במשך יום שלם בפיורדים המדהימים של דרום-מערב ניו זילנד, כולל מילפורד סאונד, Doubtful Sound ו- Dusky Sound. קשה להאמין שאוניות הענק במשקל 70,000-140,000 טון מצליחות לשוט בפיורדים הצרים ואפילו להסתובב בו 360 מעלות.
זו חווייה מרשימה ויום טיול שלא ישכח במהרה.

אניית קרוז בפיורדים בניו זילנד

 

אניית קרוז בפיורדים בניו זילנד

 

אניית קרוז בפיורדים בניו זילנד


חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות


כתבות על יעדים נוספים באי הצפוני:
אוקלנד, וולינגטון, רוטורואה, אגם טאופו, מערות וויטומו, קרוז סביב ניו זילנד, טונגרירו, מפרץ האיים, הר געש טאראנאקי

כתבות על יעדים נוספים באי הדרומי:
קרייסצ'רץ', קווינסטאון, דנידין, טה אנאו ומילפורד סאונד, הר קוק, קרחונים, קרוז סביב ניו זילנד, וואנקה, מעבר ארתור

ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד