כתבות נוספות: אטרקציות ותצפיות בסיאול סיורים מודרכים בסיאול

טיול מסיאול ל- DMZ- השטח המפורז בין קוריאה הדרומית והצפונית

לדרום קוריאה יש הרבה במשותף עם ישראל:
- שתי המדינות חוו במהלך ההיסטוריה כיבוש אכזרי (הקוריאנים נכבשו באכזריות על ידי היפאנים).
- העצמאות של שתיהן התחילה לאחר מלחמה קשה ביותר עם הרוגים ופצועים רבים שאיימה להכחיד אותן, אפילו המועד היה די קרוב: מלחמת קוריאה פרצה בשנת 1950 .
- גם ישראל וגם דרום קוריאה התחילו כמדינות עניות והתפתחו במהירות, במיוחד בתחומי הטכנולוגיה.
- לשתיהן גבול עם מדינת אויב אכזרית וקשה: לדרום קוריאה גבול ארוך עם צפון קוריאה הקומוניסטית הלוחמנית.
- בשתי המדינות התגלו מנהרות רבות אותן חפר האוייב מעבר לגבול על מנת לחדור לתחומן ולהתקיפן.
רק שלמרבה הפלא בדרום קוריאה הפך אזור הגבול עם צפון קוריאה לאחד המקומות המתויירים ביותר במדינה.

חצי יום טיול לאזור המפורז DMZ הוא הטיול הפופולארי ביותר בסיאול, אותו מציעים כל בתי המלון בעיר וכל משרדי התיירות וכמעט אין תייר שמגיע לעיר ומוותר עליו.

הזמנת טיול ל- DMZ מאתר ויאטור:

♦ טיול לגבול עם קוריאה הצפונית DMZ :
Korean Demilitarized Zone (DMZ) Half-Day Tour from Seoul
יש אופציות לחצי יום טיול וליום שלם.

 

לישראלים זה סיור מרתק במיוחד בגלל נקודות ההשקה וההשוואה הרבות.

האזור נקרא DMZ, Demilitarized Zone הוא האזור המפורז המפריד בין צפון קוריאה הקומוניסטית לדרום קוריאה. רוחבו 4 ק"מ ואורכו 248 ק"מ והוא נמצא במרחק של פחות משעת נסיעה צפונית לסיאול (רק 52 ק"מ). האזור מוקף בגדרות חשמליות, טנקים, המוני חיילים דרום קוריאנים (מהצד הדרומי) וחיילים צפון קוריאנים מצפון. משני צדי הגבול נמצאים גם כ- 37 אלף חיילים אמריקאים וקבוצה מכובדת של משקיפי או"ם.

קשה להאמין אך האזור המפורז בצד הדרום קוריאני הפך לשמורת טבע מוצלחת: באזור המפורז ניתן למצוא יותר מ־1,100 מיני צמחים ו־51 מיני יונקים, המהווים 67 אחוזים מממלכת החי של קוריאה הדרומית. בין בעלי החיים שאימצו את האזור לביתם ניתן למצוא דב שחור אסייתי, זן נדיר של נמר, חתול בר, מאות מינים של בעלי כנף, כולל זנים נדירים במיוחד ועשרות מינים של דגים.

ה-DMZ הוכרז ב- 1953 עם סיום מלחמת קוריאה הארוכה והעקובה מדם.

ניתן לסייר באזור אך ורק בסיור קבוצתי מודרך. נדרש להגיע לסיור עם דרכון אותו מציגים במעבר הגבול בכניסה לאזור המפורז. מספר חברות מארגנות סיורים לאזור, כל אחת כוללת מספר אתרים נוספים בסמוך.

הסיור כולל ביקור במספר תחנות:ראשית מבקרים בפארק אמג'ינגאק Imjingak park שהוקם על גדות נהר Imjin River כ-50 ק"מ צפונית לסיאול. הפארק כולל פסלים ומונומנטים רבים הקשורים למלחמת קוריאה, מגדל תצפית, מסעדות, דוכנים ואפילו פארק שעשועים קטן.
הפארק הוקם במקור על מנת לשמש כמקלט למיליוני הפליטים שנותרו חסרי בית לאחר המלחמה.

dmz קוריאה

 מהפארק צופים ב"גשר החירות" Freedom Bridge המחבר למעשה את שתי הקוריאות ועליו אמורה היתה לנסוע הרכבת בין שתי המדינות.

גשר רכבת
רכבת על גשר

במהלך הנסיעה עד לפארק נוסעים לאורך הנהר המשמש בחלקים מסויימים כגבול בין שתי הקוריאות. לכל אורכו עמדות שמירה , גדירות תיל וכוחות צבא. באחד המקומות לאורך הדרך ניתן להשקיף על צפון קוריאה.

מגדל שמירה

 תוך כדי הנסיעה יספר המדריך (או המדריכה) על המלחמה, על היחסים כיום בין המדינות וגם מחשבות על העתיד, במיוחד בקרב הדור הצעיר שאינו מעוניין באיחוד שתי הקוריאות, מכיוון שמדינתם היא מדינה מפותחת ומשגשגת כלכלית ואילו קוריאה הצפונית ענייה ונחשלת ולמרות שיש משפחות רבות שפוצלו בזמן המלחמה, הצעירים של היום מעדיפים להמשיך לחיות במדינה מצליחה ומתקדמת ולא לדאוג ולסבסד את השכנים העניים מצפון במידה ויהיה שלום ויפתחו הגבולות.

התחנה הבאה, שהיא גולת הכותרת של הסיור לדעתי היא ביקור ב"מנהרת ההסתננות השלישית" The 3rd Infiltration Tunnel – בדומה לנעשה בארצנו, חפרו הצפון קוריאנים עמוק מתחת לאדמה מנהרות ארוכות במטרה להסתנן לדרום קוריאה ולהגיע עד סיאול ולהשתלט עליה. זו המנהרה השלישית שהתגלתה, אחריה התגלו בהמשך מנהרות נוספות ומי יודע כמה עדיין חבויות עמוק באין יודעין מתחת לאדמה. המנהרה השלישית התגלתה באוקטובר 1978- גובהה 1.95 מטרים, רוחבה 2.1 מטרים ואורכה 1,635 מטרים. מנהרה זו הפכה לאתר תיירות פופולארי ביותר. סביבה נבנה מרכז מבקרים עם מוזיאון לתולדות מלחמת קוריאה והאזור המפורז הכולל גם סרט, דגם וכמובן גם חנות. האטרקציה העיקרית היא הליכה רגלית בקבוצה בתוך קטע מהמנהרה במעבה האדמה מצויידים בקסדות. זו הליכה לא קלה כי הדרך היא משופעת ברובה, חשוכה ויש ללכת כפופים רוב הזמן, אך זו חווייה עוצמתית שמומלץ לא להחמיץ. מעניין מתי נוכל לטייל בביטחה ולארח תיירים במנהרות שחפרו הפלסטינאים בארצנו.

צילום מנהרה

בהמשך נוסעים דקות ספורות למרפסת התצפית "דורה" Dora-Observatory הממוקמת בדיוק בקו הרוחב 38. זו הנקודה הקרובה ביותר בטיול לקוריאה הצפונית. תוכלו לראות את דגל הענק של צפון קוריאה המתנוסס מצידו האחד של הגבול ואת הדגל הדרום קוריאני הקטן יותר מהצד השני. ניתן לראות חיילים צפון קוריאנים ואפילו את בתי היישוב הסמוך לגבול. בתצפית מספר טלסקופים המאפשרים הצצה ברורה יותר על המדינה הקומוניסטית שמעבר לגבול.
תוך כדי צפייה בשכנה מצפון תלמדו עוד מידע על מערכת היחסים המורכבת בין שתי הקוריאות ותלמדו שסמוך לגבול, בשטח צפון קוריאה, נבנה ע"י דרום קוריאה אזור תעשייה המעסיק עובדים מהצפון, להם משלמים כ- 100 דולר לחודש (כאשר בדרום מרוויחים 2000 בממוצע) וכך קונים מהם בזול את הסחורה שהם מייצרים.

רחבת צפייה על הגבול

התחנה האחרונה בסיור היא תחנת הרכבת "דורסן" Dorasan station. זו תחנה חדישה ומצוחצחת, עם כל הציוד והאיבזור אשר עומדת שוממה וריקה ומחכה לימי שלום בין קוריאה הדרומית לצפונית.

תחנת הרכבת דורסן המושבתת

זו התחנה הצפונית ביותר בקוריאה הדרומית. קו הרכבת המתוכנן הוא לקוריאה הצפונית ומשם דרך סיביר ורוסיה לכל רחבי אירופה.

מפת אסיה ואירופה עם נתיבי הרכבת

התחנה נבנתה לאחר שבשנת 2000 ביקר הנשיא הקודם של קוריאה הדרומית Kim Dae-jung בקוריאה הצפונית וסיכם עם נשיאה דאז של קוריאה הצפונית Kim Jung-il על חידוש קו הרכבת Gyeongui Line שיחבר בין המדינות. הבנייה הסתיימה בפברואר 2002 ובנוכחות הנשיא האמריקאי בוש נערך טקס חגיגי לציון הרגע והנשיאים חתמו על חידוש קו הרכבת בין המדינות. רכבות מסע התחילו לנסוע בשנת 2007 אך בדצמבר 2008 החליטה ממשלת צפון קוריאה לסגור לחלוטין את מעבר הגבול עקב מתיחויות וסיכסוכים עם ממשלת דרום קוריאה. מאז עומדת התחנה החדשה שופעת חזון השלום שוממה ורק תיירים מגיעים לראותה ולהתרשם מהמבנה המפואר וההשקעה. ניתן לרכוש כרטיסים ולהגיע לרציף החדיש והשומם.

תחנת דורסן המושבתת

  מלונות מומלצים בסיאול:

Lotte Hotel Seoul- מלון ברמה של חמישה כוכבים המחובר לתחנת הרכבת התחתית Euljiro 1ga ולחנות הכלבו Lotte. במלון עשר מסעדות, בריכת שחייה מקורה, סאונה, ספא וחדר כושר. למלון חדרים מודרניים ומפנקים המשקיפים על העיר.

The Classic 500 Pentaz Executive Residence- מלון סוויטות ברמה של חמישה כוכבים במרחק 3 דקות הליכה מחנות הכלבו Lotte. לכל סוויטה מטבח מאובזר, מכונת כביסה ואינטרנט אלחוטי חינם. למלון בריכת שחייה (לא מקורה, פעילה רק בקיץ), ספא וחדר כושר.

Courtyard by Marriott Seoul Times Square- מלון חדיש ברמה של ארבעה כוכבים. המלון הוא חלק ממרכז הקניות והבידור הענקי והחדיש "טיימס סקוור" Times Square אשר ממוקם מעברו השני של הנהר בסיאול. חדרים מרווחים, מודרניים ומפנקים. למלון חדר כושר, מסעדה ואינטרנט אלחוטי חינם. במרחק חמש דקות הליכה מתחנת הרכבת התחתית.

The Grand Hotel Myeongdong – מלון ברמה של ארבעה כוכבים במיקום מרכזי בלב אזור העסקים והקניות של סיאול. למלון חדרים זוגיים וחדרי משפחה מרווחים. אינטרנט אלחוטי חינם.

Metro Hotel- מלון ותיק ברמה של שלושה כוכבים במיקום מרכזי שעבר שיפוץ יסודי ביוני 2014 . ממוקם במרחק של דקות דקות הליכה מתחנת הרכבת התחתית Euljiro 1ga ומציע לאורחים אינטרנט חינם, חדר כושר וחדרים מודרניים המאובזרים היטב.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

 

ספרים ומפות של דרום קוריאה בהנחה של 15%

מדריך טיולים על קוריאה      מפה של קוריאה

כתבות נוספות על דרום קוריאה: אטרקציות ותצפיות בסיאול סיורים מודרכים בסיאול


חזרה לראש הדף