טיול בטומאר Tomar בפורטוגל

הצטרפו אל קבוצות הפייסבוק של סיגלית בר:
פייסבוק אייקון טיולי משפחות בחו"ל
פייסבוק אייקון גמלאים מטיילים ונהנים

העיר טומאר Tomar בפורטוגל שוכנת 138 ק"מ צפונית מזרחית לליסבון, כשעה וחצי נסיעה והיא אתר מומלץ ליום טיול מליסבון וכטיול בדרך בין ליסבון לפורטו או הרי הסרה.

העיר טומאר הינה עיר קטנה בת כ- 20,000 תושבים. העיר שופעת אתרי תיירות מרשימים וייחודיים כולם במרחק הליכה נינוחה זה מזה. מחנים את הרכב בכניסה לעיר (חנייה חינם!) ומטיילים ברגל למנזר הצלוב Convento de Cristo (שהוכרז כאתר מורשת של אונסקו), לבית הכנסת העתיק, לפארק מוצ'או Park Mouchao עם הגנים והמפלים המרשימים וכמובן לכיכר הרפובליקה שהיא הכיכר הראשית בעיר ולמדרחוב המחבר אותה לנהר הזורם לכל אורך העיר: נהר נבאו Nabão.

 

מבט על העיר טומאר ממנזר הצלוב

מנזר הצלוב Convento de Cristo

זהו ללא ספק אתר התיירות המרכזי בעיר ואחד מאתרי התיירות הפופולארים ביותר בפורטוגל כולה.

מנזר הצלוב בטומאר: 

מנזר הצלוב בטומאר מבחוץ

ההתיישבות הראשונה בטומאר החלה במנזר הצלוב Convento de Cristo במאה ה- 12. זהו מבנה ענק שנבנה ע"י הטמפלרים כמבצר שנועד להגן על תושביו מפני המורים ובתוכו אולמות, חצרות וחדרים רבים כולל כמובן כנסיה גדולה. אסור להחמיץ סיור במבנה הענק, היפה והמרשים שזכה להיכלל ברשימת אתרי מורשת עולמית של אונסקו. המנזר ממוקם על גבעה גבוהה הצופה על העיר החדשה יותר ועל כל הסביבה. ניתן להגיע למבצר הן ברגל ממרכז העיר העתיקה או לעלות אליו ברכב.

מנזר הצלוב בטומאר:  

מנזר הצלוב בטומאר מבפנים

בתחילת הדרך היורדת ממנזר הצלוב לכיוון העיר העתיקה מומלץ לעצור בקפלה Nossa Senhora da Conceição Chapel ממנה נשקף נוף יפה של כל העיר טומאר.

הקפלה Nossa Senhora da Conceição Chapel :

הקפלה Nossa Senhora da Conceição Chapel

בית הכנסת בטומאר

בית הכנסת נבנה ע"י הקהילה היהודית בין השנים 1430-1460 ששגשגה באותה תקופה במקום. המבנה שימש את היהודים עד סוף המאה ה-15 עד שלא נותרו יהודים במקום כיוון שאולצו להמיר את דתם לנצרות. מאז עבר המבנה מספר ידיים במשך מאות שנים עד שנרכש בשנת 1923 ע"י יהודי פולני ששיקם אותו ותרם אותו למדינה בתנאי שתהפוך אותו למוזיאון. כיום יש בו מספר מוצגים, לוחות עם כתובות בעברית ומספר תשמישי יהדות שנתרמו ע"י אנשים פרטיים. במקום מוקרן סרט קצר המתאר את קורות יהודי האזור במרוצת ההיסטוריה. המוזיאון/ בית כנסת נקרא כיום על שמו של היהודי אברהם זכות שחי באותה תקופה (לתקופה מסויימת בטומאר במנזר הצלוב) והיה מתמטיקאי אסטרולוג מפורסם שסייע לוואסקו דה גאמה בניווט דרכו במסעותיו בעולם.

בית הכנסת העתיק בטומאר: 

בית הכנסת העתיק בטומאר

 

לוחות אבן עם כתובות בעברית

כנסיית St. John the Baptist Church

הכנסיה ממוקמת בכיכר הרפובליקה בטומאר מול בניין העירייה. זו הכיכר המרכזית של העיר ובמרכזה ניצב פסלו של Gualdim Pais המייסד של העיר טומאר שבנה את מנזר הצלוב.

כנסיית St. John the Baptist Church ופסלו של Gualdim Pais מייסד העיר: 

כנסיית St. John the Baptist Church ופסלו של Gualdim Pais

 

בית העירייה בכיכר הרפובליקה בטומאר:

בית העירייה בכיכר הרפובליקה

פארק מוצ'או Park Mouchao

במרכז העיר זורם לו נהר נבאו עם מפלים ארוכים ויפים, עם סכר קטן ולידו פארק ירוק ושבילי טיול. קצהו של המדרחוב הראשי בעיר שברחוב Rua Serpa Pinto מוביל אל הפארק היפה ובקצהו השני של המדרחוב רואים את מנזר הצלוב. בפארק בית קפה גדול המשקיף על המפלים.

מפלי מים במרכז העיר טומאר :

מפלי מים בטומאר 

המדרחוב Rua Serpa Pinto בטומאר, בקצהו נשקף מנזר הצלוב:

המדרחוב Rua Serpa Pinto בטומאר

סרטון קצר על טיול בטומאר:

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 שלום סיגלית,
רוצים להודות לך על תכנון הטיול ששלחת אלינו! על האפשרויות לימים יפים ולימים גשומים, הגיוון, ההסברים המדויקים, נוחות ההתמצאות, אפשרויות הבחירה והנינוחות והתחושה ש"שום דבר לא בלחץ ולא חובה...". אין לנו ספק שמיקום הלינה המוצלח (הן מבחינת המיקום והן מבחינת האיכות והתאמתו לדרישתנו ומשפחתנו), ההמלצות לפעילות, למסעדות, לקניות, לבילוי ולהתארגנות היו גורמים מכריעים בהצלחת הטיול! על אף התשלום עבור התכנון, אין ספק שעזרתך הובילה לחיסכון כספי, כמו גם להפחתת התלבטויות וניצול זמן מעולה ואיכותי. נשמח להשתמש שוב בשירותיך בטיולנו הבאים!!
תודה מכל הלב ושנה טובה מלאה בטיולים מרגשים!
משפחת קלישר, קרית שמונה,  ron100531@gmail.com

♦  אחרי תקופה ארוכה שלא יצאנו לחו"ל החלטנו לטוס להולנד. קראנו הרבה חומר אבל לא הצלחנו לגבש תכנית. כתבתי בגוגול עזרה לתכנון טיול בחו"ל והשם של סיגלית עלה. שיחת טלפון שארכה כשעה , הרבה שאלות של סיגלית והיא יצרה תכנית לשבוע בדיוק מתאימה לנו, טבע,נופים קניות ולינה בכפר נופש. אחד הדברים שהכי עזרו הן הכתובות שהיא ציינה לכל יעד שניתן להטעין לג'י.פי.אס. ההמלצות היו נהדרות,כולל טיפים היכן להחנות ומה כדאי לראות בכל אתר. חזרנו לארץ ולשיגרה טעונים בחוויות שנזכרנו בהם שוב ושוב. תודה סיגלית על עזרתך ותרומתך הרבה. יכול להיות שאנשים יגידו למה צריך יש הכל במחשב, אני אומרת בשביל זה יש מומחים ,חבל להוציא הרבה כסף לטיול ולהרגיש שלא מיצינו את המקום אליו נסענו.

עדית רוזנפלד פתח תקווה

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר (במחיר מוזל מהאתר):


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף