דנמרק - מידע כללי למטייל

חזור אל: המדריך למטייל בדנמרק

 

דנמרק שופעת פארקי שעשועים גדולים ומוצלחים, פארקי מים, מבוכי צמחים, מוזיאונים פתוחים, גני חיות וגנים בוטניים מקסימים. דנמרק היא קודם כל קופנהגן היפה והתוססת אך גם עיירות עתיקות וכפרים קטנטנים. בדנמרק גשרים נישאים, המקשרים את האיים השונים מהם בנוייה המדינה, טחנות רוח לרוב והמון טירות. דנמרק היא מדינתו של הנס כריסטיאן הנדרסן וגם של המלט. דנמרק היא מדינת הויקינגים אך גם גן עדן לחובבי מוסיקה. ניתן לשלב בה טיולים רגליים בטבע ונופש פעיל, החל מרכיבה על אופניים ועד שייט. אפשרויות המגורים המשפחתיים במדינה רבות ומוצלחות ביותר, ממגורים בחוות פעילות ועד כפרי נופש מרובי מתקנים. מי שאהב את הולנד וסגנון הטיול והמגורים בה יתאהב מיידית גם בדנמרק.

השם הלאומי:

 Kongeriget Danmark (ממלכת דנמרק)

 

דגל:

דגל דנמרק

 

שטח:

 43,094 קמ"ר

מטבע:

 כתר (קרונה Krone) דני, סימונו: DKK (1 קרונה= 0.134 אירו לפי נתוני דצמבר 2006).

 

מספר תושבים:

 5,450,600 (לפי נתוני 2006)

 

דת:

 95% נוצרים לותרנים אוונגליסטים Evangelical Lutheran, 3% נוצרים פרוטסטנטים וקתולים ו- 2% מוסלמים. חיים בדנמרק כ- 9000 יהודים, מרביתם בקופנהגן.

 

משטר:

 מלוכני חוקתי

 

שפה:

 דנית

 

קידומת בינלאומית:

 45

 

עיר הבירה:

 קופנהגן (בה מתגוררים 1,094,400 תושבים).

גיאוגרפיה:

  דנמרק שוכנת בחצי האי יוטלנד שבסקנדינביה ובקבוצת איים גדולים הסמוכים אליו ומחוברים זה לזה בגשרים. היא גובלת בדרום בגרמניה, במערב, במזרח ובצפון בים הצפוני (מיצר סקגראק בצפון ומיצרי קטגאט וארסונד בצפון מזרח) ובדרום-מזרח בים הבלטי.  בין קופנהגן (במזרח דנמרק, באי זילנד) לבין דרום מערב שוודיה (סמוך לעיר מלמו) מחבר גשר ארוך העובר כולו בים.
רוב האזורים המיושבים בדנמרק, הכוללים את מרכזה הכלכלי והתרבותי, משתרעים על פני חצי האי יוטלנד, המחובר בדרומו לגרמניה, ועל פני האיים פין וזילנד הסמוכים אליו. מרבית שטחה של דנמרק מישורי ופורה, עם חוות חקלאיות, גבעות נמוכות, עצי אשור ושטחי בור מכוסים שיחים. אין בדנמרק הרים ו"הפסגה" הגבוהה ביותר בדנמרק היא גבעה שגובהה 173 מטר מעל פני הים, הנמצאת בחלק המזרחי-מרכזי של יוטלנד. הנהר הגדול ביותר בדנמרק הוא הגודנה, הזורם בחצי האי ונשפך לים הצפוני.
בנוסף לאיים הגדולים המרכיבים את המדינה, נכללים בתחומה יותר מ-400 איים, כמאה מהם מיושבים. דנמרק שולטת גם על איי פארו שבצפון האוקיינוס האטלנטי, מצפון לאיים הבריטיים, ועל האי גרינלנד שבין האוקיינוס האטלנטי לבין אוקיינוס הקרח הצפוני, ממערב לאיסלנד.

 

מפה:

מפת דנמרק

 

שעון:

 שעה אחת אחורה מישראל (GTM+1)

 

עצמאות:

 במאה העשירית

 

מאכלים אופייניים:

 מאכל דני פופולארי, במיוחד לארוחת הצהריים הוא הסנדוויץ' הפתוח "סמרברד" Smorrebrod הממולא במגוון אפשרויות של בשר, דגים, גבינות וירקות. מאכל נפוץ אחר הם כדורי הבשר המוגשים במבחר אפשרויות, לדוגמא:
כדורי בשר מטוגנים עם בצל, Hakkebof וכדורי בשר ברוטב קארי עם אורז Boller Karry. מאכלים פופולאריים אחרים הם פודינג אורז ומנות דגים בסגנונות שונים. הדנים חובבי בירות. הסוגים הפופולאריים ביותר הם טובורג וקרלסברג. המיוצרות במדינה. בנוסף לארוחות העיקריות נוהגים הדנים לערוך הפסקות "קפה ומאפה" kaffeborde, בהם שותים הדנים קפה איכותי ואוכלים דברי מאפה מתוקים: עוגות "דניש"- Danish pastry , טבעות עוגות שקדים- kransekage ועוגות תפוחים- aeblekage.

 

כלכלה:

רמת החיים בדנמרק היא מהגבוהות בעולם וזאת למרות העובדה שהמדינה דלה באוצרות ומשאבי טבע.

 החקלאות בדנמרק מודרנית ומתבססת על חידושים רבים, כאשר כמחצית מהייבול הוא תבואה ודגנים. בעבר היתה החקלאות אחד הענפים המכניסים במדינה אך כיום היא מהווה רק אחוז קטן מהתוצר הלאומי. הדייג הוא ענף כלכלי מסורתי (מעל 100 אלף טון דגים בשנה). התעשיות העיקריות במדינה הן תעשיית הברזל והמתכת, בניית ושיפוץ אוניות, תעשיית העץ וייצור רהיטים. התוצרת הדנית נחשבת בעולם כולו כאיכותית (ומחירה בהתאם), אך עיקר הכנסת המדינה היא דווקא בתחום השירותים. הדנים ידועים ברמה הגבוהה והאיכותית של כוח האדם שלהם.
מערכת הרווחה והסעד במדינה היא מהמתקדמות בעולם.
חגים: 1 בינואר- ראש השנה האזרחי, סוף מרץ/ אפריל- חג הפסחא (משתנה משנה לשנה), אפריל/מאי- Whit Sun.& Whit Mon, יום ראשון השביעי אחרי פסחא ויום שני הסמוך לו (משתנה משנה לשנה), מאי/יוני- יום עליית ישו לשמיים Ascension Day (היום הארבעים לאחר הפסחא, משתנה משנה לשנה), יום התפילה הגדול (יום שישי הרביעי אחרי פסחא (משתנה משנה לשנה), 5 ביוני- יום החוקה, 24-26 בדצמבר- חג המולד.

ספורט:

הדנים חובבי ספורט ימי, בעיקר שייט וזאת הודות לקו החוף הארוך של מדינתם. גם דייג הוא ענף ספורט פופולארי במדינה. מכיוון שדנמרק היא מדינה שטוחה כמעט לחלוטין, האופניים משמשים הן ככלי תחבורה נוח ויעיל והן כספורט עממי.
הדנים הם גם חובבי כדורגל נלהבים.

 

מידע קונסולרי:


שגרירות ישראל בדנמרק:

כתובת: LUNDEB ANGSVEJ 4 2900 HELLERUPCOPENHAGEN
דואר אלקטרוני: INFO@COPENHAGEN.MFA.GOV.IL

אתר אינטרנט: copenhagen.mfa.gov.il

שגרירות דנמרק בישראל:
כתובת: מגדל המוזיאון, קומה 11, רחוב ברקוביץ 4, ת"א.

 

מזג האוויר:

אקלימה של דנמרק מתון יחסית, בהתחשב במיקומה הצפוני וזאת בזכות השפעתו הממזגת של זרם הגולף החם, שעובר לאורך החוף המערבי בדרכו צפונה. יחד עם זאת בכל ימות השנה קיימת אפשרות של גשם ושל שמים אפורים. החודשים הנעימים ביותר לטיול בדנמרק הם ממאי עד ראשית ספטמבר כאשר הטמפרטורות מטפסות עד ל- 16-20 מעלות צלזיוס ושעות זריחת השמש ארוכות. בחורף (בין חודשים דצמבר לראשית פברואר) השלג מכסה את מרבית המדינה והטמפרטורה הממוצעת קרובה לאפס מעלות צלזיוס.
 
מידע נוסף באתר המטאורולוגי הדני DMI: https://www.dmi.dk.

מתי לבקר?

מומלץ לבקר בדנמרק החל מאמצע מאי ועד אמצע ספטמבר. שיא עונת התיירות בדנמרק הוא מאמצע יוני ועד אמצע אוגוסט. מכיוון שהתלמידים במרבית מדינות סקנדינביה חוזרים ללימודים בסביבות אמצע אוגוסט, עומס התיירים פוחת משמעותית בתקופה זו. גם מועדי פתיחת האתרים מצטמצמים ומחירי הלינה יורדים.
לכמה זמן לבוא?
דנמרק היא אמנם מדינה קטנה יחסית, אך מכיוון שכמות האטרקציות המשפחתיות בה רבה ביותר ואתרי התיירות פזורים על פני כל המדינה, ראוי להקדיש לביקור בה בין שבוע לעשרה ימים.

 

תחבורה:

טיסות:

אין טיסות סדירות ישירות בין ישראל לדנמרק או לכל מדינה סקנדינבית אחרת (בעבר היו טיסות לקופנהגן אך הן בוטלו לפני שנים אחדות). בחודשי הקיץ יש טיסות שכר מעטות לקופנהגן (לרוב אחת לשבוע). הדרך העיקרית להגיע לדנמרק היא בטיסות עם נחיתת ביניים ביעד כלשהו באירופה. בשנים האחרונות הטיסות הנוחות והזולות ביותר למשפחות היו של חברת אוסטריין איירליינס (דרך וינה) או של לופטנזה (דרך פרנפורט).
חברות התעופה הדניות העיקריות הן SAS   ו- Sterling Airlines   .
שדה התעופה הגדול והעיקרי במדינה הוא שדה התעופה של קופנהגן (Kastrup), סימונו: CPH, הממוקם כ- 8 ק"מ דרומית- מזרחית לעיר (20-30 דקות נסיעה) .
שדה התעופה של בילונד Billund, שסימונו: BLL, ממוקם כשני ק"מ מ"לגולנד" .
 
אפשרות נוספת היא טיסה לצפון גרמניה להשכרת רכב בשדה התעופה (זול יותר מאשר בדנמרק) ונסיעה צפונה לדנמרק. היעד הקרוב ביותר הוא המבורג , אך גם אליו אין טיסות סדירות ישירות אלא רק טיסות שכר עונתיות לא רבות. משך הנסיעה מהמבורג לגבול דנמרק (חבל יוטלנד) פחות משעתיים (170 ק"מ). אם מעוניינים בטיסה סדירה ישירה, הנוח ביותר לטוס לברלין (אל על טסה לשדה התעופה Schonefeld )  ומשם לשכור רכב ולנסוע במשך כ- 4:30 עד 5 שעות עד ליעד הקרוב ביותר בדנמרק (דרום חבל יוטלנד או חבל לולנד).

 

בים:

מעבורות רבות מקשרות את דנמרק עם מדינות סקנדינביה האחרות וערים שונות באירופה המערבית, במיוחד בגרמניה, הולנד ואנגליה. רוב המעבורות מעבירות כלי רכב ונוסעים. נמלי הים העיקריים הם:
נמל קופנהגן , נמל Esbjerg  (במערב המדינה), נמל Frederikshavn , נמל Hanstholm ונמל Hirtshals.


חברת  DFDS Seaways היא אחת מחברות המעבורות הגדולות הפועלות במדינה.

 

רכבות:

קופנהגן היא צומת רכבות מרכזית בין ערי אירופה המערבית לסקנדינביה. מכיוון שדנמרק בנויה בחלקה על איים ולה חיבור יבשתי אחד עם מערב אירופה לעיתים קרובות הנסיעה ברכבת משולבת עם מעבורות.
חברת הרכבות הלאומית של דנמרק DSB  אחראית על רשת הרכבות היעילה של המדינה ומחברת את הערים הראשיות בכל האיים. החברה מפעילה קווי אקספרס בשם Lyntogs בין היעדים הפופולאריים. בקיץ רצוי להזמין מקומות מראש לקווים המרכזיים. ילדים עד גיל 10 נוסעים חינם ברכבות. כרטיס הרכבות הסקנדינבי Scanrail Pass מאפשר נסיעה ללא הגבלה בכל מדינות סקנדינביה. כרטיסי רכבת אירופאים מסוג Inter-Rail תקפים אף הם בדנמרק.
 
בקופנהגן תחבורה ציבורית מצויינת. כרטיס Copenhagen Card מקנה זכות נסיעה חופשית בכל אמצעי התחבורה וכניסה חופשית לרוב המוזיאונים והאטרקציות. ניתן לרכוש את הכרטיס בשדה התעופה, בתחנות רכבת, בלשכות המידע לתיירים ובחלק מהמלונות.

 

השכרת רכב:

הדרך הנוחה והידידותית ביותר למשפחות לנוע בדנמרק היא רכב שכור. הכבישים מצויינים, השילוט טוב והנהגים אדיבים. הנסיעה על הגשרים הגדולים המחברים בין האיים השונים המרכיבים את המדינה, כמו גם הנסיעה על הגשר החדיש המחבר את דנמרק ושוודיה, היא חוויה בפני עצמה. הנסיעה על הגשרים הגדולים כרוכה בתשלום אגרה.
חלק מהנסיעה בכבישים משלבת נסיעה במעבורות, אם כי מדי שנה מחליפים עוד ועוד גשרים חדשים את הצורך בנסיעה במעבורת.
מהירות הנסיעה המקסימלית המותרת בכבישים מהירים היא 110 קמ"ש, בכבישים בינעירוניים- 80 קמ"ש ובתוך ערים- 50 קמ"ש.

מנוע חיפוש והזמנת רכב שכור שאני ממליצה עליו (הוא גם בעברית):

Rental Cars - השכרת רכב במחירים מצויינים
באנר השכרת רכב  

 

10 עובדות מעניינות על דנמרק:

1 - האגדות של הסופר הדני הידוע הנס כריסטיאן הנדרסן תורגמו למספר השפות הרב ביותר אחרי התנ"כ.
2 - דנמרק היתה המדינה הראשונה באירופה שהכירה רשמית בנישואים חד מיניים בשנת 1989.
3 - לדנמרק יש 7,300 ק"מ של חופים ומאות איים, והיא מתאימה מאוד לשיט מפרשיות ויאכטות.
4 - דנמרק מורכבת מ- 406 איים שונים, כשחבל יוטלנד, הוא היחיד שמקושר אל היבשת האירופאית.
5 - בדנמרק אין אף הר. הרמה הגבוהה ביותר במקום מגיעה לגובה של 173 מטרים בלבד.
6 - פארק לגולנד הוא אתר התיירות הפופולרי ביותר בדנמרק. יש בו עיר מינאטורית הבנויה מ-42 מיליון קוביות לגו.
7 - בת הים הקטנה, המפוסלת על סלע לצד הים בקופנהגן נחשבת לאישה המצולמת ביותר בעולם ובכל הזמנים.
8 - המאכל האופייני ביותר לדנמרק הוא הסמרברד' sm?rrebr?d - סנדוויץ' פתוח עליו שמים מכל טוב המדינה.
9 - בדנמרק יותר ממאה פסטיבלי מוסיקה שמתקיימים כמעט כל השנה וכוללים את כל תחומי המוסיקה.
10 - המדרחוב הארוך סטרויט (Str?get), החוצה את מרכז קופנהגן נחשב למדרחוב העתיק ביותר בעולם כולו.

 

מילים שימושיות:

כללי הגייה:
בוקר טוב- גודמורגן ' Godmorgen'
ברוך הבא- וולקומן ' Velkommen'
תודה- טאק ' Tak'
סליחה- אנדסקילד ' Undskyld'
בבקשה- וור סה ונליג ' Vaer sa venlig'
להתראות- וי סס ' Vi ses'
כן- יה ' Ja'
לא- ניי ' Nej'
אולי-מסקה ' Maske'
יפה- סמוק ' Smuk'
גן- האבן 'האבן' ובאותיות לטיניות?
טירה- סלוט 'Slot'
כמה זה עולה?- וור מגט קוסטר דן הר? Hvor meget koster den her?
 
ae- מבוטא אה (עם סגול)
O- מבוטא או (עם חולם)
a- מבוטא או (עם חולם, אך ארוך יותר, כמו במילה OPEN).
g- בתחילת מילה מבטא כגימל אך בסוף מילה יכולה להשתנות לאותיות יוד או חת.
hv- מבוטאת כ- ו'
sj- מבוטאת כ- ש'
k- בין שתי תנועות מבוטאת כ- ג'
p- בין שתי תנועות מבוטא כ- ב'
t- בין שתי תנועות ממוטאת כ- ד'.
הדנים נוהגים להבליע אותיות רבות.

 

אתרי אינטרנט:

הזמנת מלונות:

האתר הכי אמין, ידידותי ונוח להזמנות לדעתי הוא אתר בוקינג. הוא מופיע גם בעברית.

booking

 

אתרי מידע שונים:

המדריך למטייל בדנמרק: https://bartravel.com/europe2/denmark.html

אתר התיירות הרשמי הדני: https://www.visitdenmark.com

אתר התיירות של קופנהגן: https://www.visitcopenhagen.dk

מדריכי נסיעות:

1. סקנדינביה, העולם, שטיינהרט- קציר.
2. שיחור- סקנדינביה.
3. מדריך קופנהגן – שטיינהרט קציר
4. מסע אחר, מטיילים דנמרק

ספרי תיירות ומפות מאתר העולם בהנחה של 15% לגולשי ברטרוול

אתר העולם

 

 

כתבות על סקנדינביה:
טיול עצמאי לסקנדינביה
קרוז לפיורדים של נורווגיה
חוות פוסנה בנורווגיה
כפר הנופש ללנדיה בדנמרק
בתי נופש באזור הפיורדים Hole Hytteutleige
פינת חמד בשפיץ הצפוני של דנמרק

חזור אל: המדריך למטייל בדנמרק

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאירופה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

מדריכי טיולים לאירופה של סיגלית בר (במחיר מוזל מהאתר):

 


חזרה לכתבות אירופה

חזרה לראש הדף