טיול ביערות האמזונס של אקוודור


אקוודור היא מדינה מדהימה לחובבי טבע ותרבויות. כמובן שאיי גלפאגוס הם גולת הכותרת של הביקור במדינה. אך לא צריך להרחיק עד ללב האוקיאנוס השקט- גם בלב היבשה יש טבע עוצמתי וייחודי שהטיול בו הוא חוויה שלא תשכחו במהרה: האמזונס של אקוודור הוא יעד מרשים המשתלב היטב עם טיול בקיטו וסביבתה.

על טיולים בשאר אקוודור ובגלפגוס  תוכלו לקרוא בכתבות הבאות שלי:

יעדים ואטרקציות בטיול באקוודור
טיולים ואטרקציות באיי גלפגוס

שייט בקאנו באמזונס

בטיול זה במזרח אקוודור, ניתן להגיע למקומות נידחים בג'ונגלים של האמזונס, לחוש את עוצמת הטבע במלוא תפארתו, מגוון בעלי חיים: קופים, קיימנים, ציפורים ואפילו יגוארים וחתולי בר.

 

קוף בג'ונגל

הצמחייה עשירה, מעצי ענק ועד שרכים, תפליגו בנהרות ותראו שבטים של ילידי המקום החיים בתנאים מינימליים. לא צריך להיות תרמילאי או לחיות בתנאים קשים בשביל לחוות את הטבע הפראי הזה: בלב יערות האמזונס יש מספר לודג'ים איכותיים ומפנקים בהם גרים בבקתות מקסימות ומאובזרות

 

בקתה בסאני לודג'

 

  ומהם יוצאים לטיולים מודרכים בשייט בסירות קאנו ובטיולים רגליים בפארק הלאומי הענקי והמגוון יאסוני Yasuni, בנהרות ובלאגונות. המקומיים דואגים לתיירים במקום גם לאוכל איכותי, שתייה ומציידים אותם במעילי גשם, מגפיים, פנסים ועוד.

 

הגעה

נקודת היציאה הקרובה ביותר אל עומק הג'ונגלים היא מהעיר קוקה Coca אשר שוכנת בצמוד לנהר הנאפו Napo הזורם מזרחה ומצטרף בהמשכו לנהר האמזונס. בקוקה שדה תעופה אליו ניתן להגיע בטיסה קצרה בת כחצי שעה משדה התעופה של קיטו. מהעיר קוקה יוצאות סירות המסיעות את המטיילים במשך כשעתיים וחצי עד שלוש שעות אל תוך הגו'נגלים עד ללודג'ים בהם מתאכסנים המטיילים.

 

סרטון על השייט אל תוך הג'ונגל עד ללודג':

 

מגיעים הרחק מהציויליזציה, כאשר מסביב בלב היערות מתגוררים רק שבטים של ילידים החיים ללא מים זורמים או חשמל. למרות הריחוק והניתוק הכל מאורגן ומסודר היטב. בשדה התעופה של קוקה מחכים המדריכים ונציגי הלודג'ים השונים שמלווים עד לפתח הבקתות את המטיילים. תוך כדי שייט מקבלים שקית "פיקניק" עם אוכל קל ושתייה ועם ההגעה ללודג' מקבלים ארוחה מפנקת.

 

מפת אקוודור

 

מזג אוויר ומתי לטייל באזור

כיאה ליערות גשם באזור טרופי, יש להתכונן הן למזג אוויר חם ולח והן למזג אוויר גשום מאוד אשר עשוי להשתנות גם בפרקי זמן קצרים: אחרי שעתיים-שלוש של גשם סוחף, יוצאת לה השמש ומכה בכל עוזה. יחד עם זאת, בזכות מיקומה של אקוודור על קו המשווה אין כמעט הבדלים בטמפרטורות בין חודשי השנה, בניגוד לאמזונס של המדינות האחרות כמו ברזיל, פרו וקולומביה. באמזונס של אקוודור יש שתי עונות עיקריות: "העונה היבשה" ו"העונה הרטובה" אך חשוב לדעת שבשתי העונות יכול לרדת גשם (לא סתם האזור נקרא "יערות גשם") וההבדלים בין העונות לא מאד משמעותיים. גם בגשם ניתן להנות מצפייה בבעלי חיים וצמחייה ובזכות המעילים הארוכים והאטומים היטב והמגפיים אפשר לטייל גם בגשם ובבוץ ולהתרשם מעוצמות הטבע.

 

סרטון על טיול בגשם בסירת קאנו:

 

שייט בגשם בקאנו:

שייט בגשם בקאנו

 

החודשים הכי יבשים הם דצמבר עד פברואר והכי רטובים: מאי ויוני. החודשים היבשים יותר, הם גם החמים ביותר והטמפ' באמצע היום היא 35 מעלות צלזיוס בממוצע. החודשים הגשומים יותר הם גם הקרירים יותר, בהם הטמפ' הממוצעת היא כ-25 מעלות צלזיוס.
ניתן לבקר באמזונס של אקוודור בכל חודשי השנה, אך החודשים הכי מוצלחים, בהם גם ניתן לראות הכי הרבה בעלי חיים הם נובמבר עד מרץ.

 

בעלי החיים והצמחייה באמזונס

מגוון החי והצומח באמזונס עצום:
יותר מ-300 סוגי יונקים, כולל יגוארים וששה סוגי קופים.
350 סוגי זוחלים כולל אנקונדות ואיגואנות

 

חרק מרבה רגליים

 

800 סוגי דגים- כולל שלושה סוגי פירניות

 

דג פירנייה

 

אלפי סוגי חרקים וגולת הכותרת: 1600 סוגי ציפורים, רבות מהן אנדמיות (ייחודיות) לאמזונס, כולל טוקאנים ותוכי מקאו ססגוניים. ציפור נפוצה מאד, גדולת מימדים המתעופפת בכבדות מרחקים קצרים בלבד ומזכירה קצת דינוזאור קטן מעופף מכונה בפי המקומיים: "תרנגול ההודו המסריח" בגלל הריח הלא נעים שהיא מפיצה.

 

ציפור תרנגול הודו מסריח

 

באמזונס אלפי סוגי צמחים הכוללים עצים, פרחים ושרכים רבים. הילידים יודעים להכין מרבים מהם מוצרים שימושיים ותרופות טבעיות למטרות שונות.

מגורים באמזונס

לאורך הנהר נאפו ניתן להתגורר במספר לודג'ים. בלודג'ים אלו יש בקתות איכותיות בלב היער. עלויות הלינה תלויות כמובן ברמת האבזור, איכות הבקתות, השירות והאוכל. ההגעה אל הלודג'ים הללו היא בסירה קטנה ומהירה היוצאת מהעיר קוקה ושטה במשך שעתיים- שלוש בנהר. יש כמובן גם מגורים פשוטים ואפילו קמפינג אך בלודג'ים האיכותיים (שניתן למנותם על כף יד אחת) יש בקתות מאובזרות היטב, עם חשמל, מים חמים בכל שעות היממה, אינטרנט אלחוטי, מיטות נוחות עם כילות, כיסאות נוח ובחלקן גם מרפסות ואפילו ג'אקוזי ענקי. האירוח על בסיס פנסיון מלא עם שירות מפנק ויעיל.

לודג' מוצלח ומומלץ:

סאנילודג׳ Sani Lodge

זהו לודג׳ קסום בלב האמזונס באקוודור השייך לקהילת ילידים בשם קישואה שהם גם העובדים והמדריכים בו.
מגיעים לשם כאמור בטיסה קצרה בת כחצי שעה מקיטו לעיר קוקה. משם שטים כשלוש שעות בסירת מנוע בנהר ענקי ורחב בשם נאפו, לאחר מכן הולכים כרבע שעה על פלטפורמות מוגבהות ביער ובסוף שטים עוד כעשרים דקות בקאנו עד שמגיעים ללודג׳ בו 16 בקתות מטופחות, לכל אחת שם של חיה אחרת בשפת שבט הקישואה.

 

סאני לודג' באמזונס

 

 


השהות במקום כוללת את כל הארוחות וכל הסיורים. בבקתות שירותים צמודים ומקלחת חמה. האינטרנט האלחוטי טוב וכלול.
בערב מכינים לאורחים את הכילות על המיטות.

 

חדר בסאני לודג'

 

כשחוזרים מסיור מקבלים מיץ טבעי טעים ישר על הרציף.
במקום יש אפילו חיית מחמד מיוחדת: חזירת בר קטנה וידידותית בשם פנצ'יטה.

 

חזיר בר בלודג'

 

טיולים באמזונס

כל הטיולים באמזונס מודרכים, לרוב שני מדריכים המלווים את המטיילים בקבוצות קטנות של 2-6 מטיילים. בטיולים אלו נועלים מגפיים ומומלץ ללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים להגנה מפני חרקים מעופפים למיניהם וכובע. מומלץ להצטייד גם בחומר דוחה יתושים. לכל הסיורים יוצאים עם מגפיים ומעיל קפוצ'ון גדול וטוב שהלודג' מספק לכל תייר מיד עם הגיעו למקום. בדרך כלל מגיעים ל-3-4 לילות ובכל יום יוצאים ל-2-3 סיורים שונים.

 

סרטון על טיולים ביום מס' 1 באמזונס:

שייט בנהר:

אמצעי התחבורה העיקרי הוא שייט בקאנו השט בעזרת משוטים (המדריך והעוזר שלו חותרים עבורכם), כך שמתקדמים בשקט בג'ונגל בלגונה ובנהר ולא מרתיעים את החיות. המדריך מסביר על החי והצומח שרואים בשייט. באחד מהסיורים גם עוצרים למשך כשעה לדייג של דגי פיראניה.
בשייט רואים ציפורים רבות ושונות, עטלפים, קיימנים, דגי ענק וגם קופים על צמרות העצים. מרבית הסיורים נערכים בשעות הבוקר המוקדמות או לפנות ערב, אז מזג האוויר נעים יותר ובעלי החיים פעילים יותר.

שייט בקאנו

 

טיול רגלי בג'ונגל בשמורת יאסוני Yasuni

בשמורת יאסוני יש מספר מסלולים לטיול רגלי בתוך הג'ונגל, חלקם ארוכים וחלקם קצרים, תלוי בהעדפות וביכולות של המטיילים. במשך הטיול ניתן לראות בעלי חיים שונים: קופים מסוגים שונים, פרפרים וחרקים שונים, קיני טרמיטים, לטאות ולעיתים גם נחשים, פטריות ושיחים ועצים מסוגים שונים ומשונים.

קוף ביער

 

המדריך עוצר ומסביר במשך הטיול על החי והצומח. תוך כדי טיול מסבירים ומדגימים המדריכים את השימושים השונים של הצמחים השונים, מה רעיל ומה ניתן לאכילה, ממה מכינים תרופות שונות ונגד מה. המדריך למשל מדגים שיטה של הילידים להרחקת יתושים ע"י מעיכת נמלים על הידיים אשר גורמת לפליטת ריח דוחה יתושים.

 

סרטון על טיול ביום מס' 2 בשמורת יאסוני וכפר מקומי:

 

נמלים על יד המדריך

 

 

מגדל תצפית בג'ונגל:

באמזונס של אקוודור לכל לודג׳ המכבד את עצמו יש גם מגדל תצפית בלב הג’ונגל ממנו ניתן לצפות על היערות העצומים ושלל בעלי החיים המתגוררים בהם. לסאני לודג׳ יש עץ ענקי אליו מטפסים במגדל מדרגות עד לצמרת. מראש העץ ראינו קופים, ציפורים ואפילו ״טיירה״, קרוב משפחה, קטן יותר של היגואר, שטיפס על אחד מהעצים.

 

עץ תצפית עם מרפסת בראשו

 

מרפסת תצפית בראש העץ

 

טיול לילה בג'ונגל

אחת החוויות היא יציאה עם פנס (וכמובן עם שני מדריכים מסורים, הראשון הולך עם מצ'טה לפלס את דרכנו ולהגן עלינו) לטיול לילה בחשכה במעבה הג'ונגל לצפייה בחיות הלילה, בעיקר חרקים שונים ומשונים.

 

שקיעה בג'ונגל

 

לטאה בסיור לילה

טיול אל שבטי הקישואה באמזונס

אחד מהטיולים באמזונס, שלדעתי הוא אחד משיאי הביקור באמזונס, הוא לקהילת סאני שהיא חלק משבט הקישואה. מבקרים בבתים שלהם, בבית הספר (ההסעה לבית הספר היא בסירות קאנו) ובמרכז הקהילתי ולומדים רבות על אורח חייהם ותרבותם.

 

בית הספר:

בית ספר באמזונס  אקוודור

 

ביקור בבית ספר באמזונס  באקוודור

 

קשה להאמין שבמאה העשרים ואחת עדיין חיים בתנאים כה בסיסיים ופשוטים. בבקתות עץ עם גג פח, ללא דלתות או חלונות, ללא חשמל, מים ואפילו ללא שירותים.

 

בית של תושבי הקישואה:

בקתה של תושבי הקישואה

 

את הצרכים עושים בטבע ומנגבים בעלי צמח בשם: "סנטה מריה". כל בני הבית (בדרך כלל המשפחות גדולות עם 10 ילדים בממוצע) ישנים בחלל אחד גדול, כאשר ההורים והילדים הקטנים (עד גיל ארבע) ישנים ביחד באותה מיטה והילדים הגדולים יותר ישנים על רצפת העץ. ה"בית" עומד על קלונסאות למניעת הצפות בגשמים הכבדים.

 

בית תושבי הקישואה

 

כל בני הבית מתרחצים בנהר (בו יש גם קיימנים ואנקונדות) ובאותו נהר גם מכבסים את הבגדים: 

מקום ביצוע כביסת בגדים בנחל

 

הבתים ממוקמים במרחק רב זה מזה, כאשר ביניהם מטעי קפה, עצי קקאו, עצי פרי שונים. הילדים הקטנטנים נמצאים לבד בבית בזמן שההורים הרחק בשדות והם גם מסתובבים לבד ביער בין שלל החיות.
הסיור כולל גם ארוחת צהריים אופיינית. אחת המנות, הנחשבת למעדן הן תולעים חיות הגדלות בתוך עצי דקל. כמובן שלא ניסיתי את המעדן הזה אבל צפיתי בבני המקום זוללים אותו בתאווה.
למרות חייהם הפשוטים ועל אף שהתושבים במקום נחשפים לאורח חיים מודרני ונוח בהרבה בעיר קוקה ואפילו בלודג'ים בהם הם עובדים, כולם שמחים בחלקם, חייכנים וידידותיים.  

 

סרטון על אכילת תולעים חיות:

 

למעוניינים בתכנון טיול מפורט באקוודור, פנו לסיגלית בר שטיילה רבות באקוודור, כולל בגלפגוס ובאמזונס של אקוודור, ותקבלו תכנון טיול תפור עפ"י דרישותיכם ואשר יחסוך לכם כסף וזמן ויבטיח יותר הנאה מהטיול.

המלצות מטיילים:

♦ תכנון טיול באקוודור:

 הי, חזרנו , היה נהדר, הכל היה מצויין. בשבוע הראשון הטיול היה מתוקתק (מדריכה נהדרת ונהג מקסים) ובשבוע השני בגלפגוס כל מה שתיאמנו עם גושוע היה מצויין דאג לכל פרט.
בכל הטיול היו חוויות נהדרת לכולנו, תודה לך על האירגון המידע והעצות המועילות!!
סיגל 

♦ תכנון טיול בארה"ב

 סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצה וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

המלצות רבות נוספות

 

כתבותינו על אקוודור:
יעדים ואטרקציות בטיול באקוודור
טיולים בעיר אוטבלו וסביבותיה
טיולים ואטרקציות באיי גלפגוס
טיול באמזונס של אקוודור
טיולים באי סנטה קרוז שבגלפגוס
טיולים באי סאן קריסטובל שבגלפגוס
טיול באי איזבלה בגלפגוס
אטרקציות וטיולים בעיר בניוס Baños באקוודור

חזרה לראש הדף