טיול מודרך בסלבדור Salvador - ברזיל

העיר סלבדור נמצאת בלב מפרץ ענקי ובו מספר איים. זו עיר היסטורית עם תרבות עשירה, אחת הראשונות בהן התיישבו הפורטוגזים שגילו אותה וחלקה ההיסטורי הפך כולו לאתר שימור של יונסק"ו. העיר, השוכנת במפרץ השני בגודלו בעולם " מפרץ כל הקדושים" Bahia de Todos los Santos היתה הבירה הראשונה של ברזיל. בעיר כל כך הרבה כנסיות שאומרים שיש בה 365 כנסיות, אחת לכל יום בשנה. העיר ידועה גם בחגיגות הרבות הנערכות בה, כל דבר הוא תירוץ למסיבה, ריקודים וקרנבל בעיר הידועה בתושביה הלבביים ומסבירי הפנים. כ-80 אחוז מתושבי העיר הם ממוצא אפריקאי, צאצאי העבדים שהובאו לברזיל מאפריקה והיו עבדים בה במשך כמעט 350 שנה ותרבותם, בשילוב עם תרבות הילידים, התושבים הראשונים של ברזיל והתרבות האירופאית, הפורטוגזית בעיקרה יצרו שילוב מעניין. בסלבדור גם חופי ים רבים, רובם חוליים עם מים חמימים ונעימים ושלל שווקים ססגוניים.

אל סלבדור אפשר להגיע גם באונית קרוז לדרום אמריקה. נמל סלבדור דה בהאייה Salvador da Bahia ממוקם במרכז העיר ומרבית אתרי התיירות של העיר והאטרקצות שלה נמצאים במרחק נסיעה קצר יחסית. אוניית הקרוז מציעה שני סיורים עיקריים: סיור פנורמי בעיר וסיור היסטורי בעיר. מומלץ למי שמעדיף להספיק לראות יותר עם הסברים אישיים ותוך בחירת סגנון וקצב הטיול המתאימים לו להצטרף לסיור פרטי של מדריך מקומי מצויין בשם: Dirk Van Kerckhove בלגי במקור שהיגר לברזיל בעקבות אהבה, עם אנגלית מצויינת וברורה השופע ידע עשיר אותו הוא מעביר תוך כדי הסיור באופן מרתק.

יש לתאם עם Dirk מראש את הסיור במייל dirk_vaker@yahoo.com  או בטלפון: 557199533134 +  והוא יחכה לכם עם שלט הנושא את שמכם בטרמינל הנוסעים של הנמל הסמוך לאונייה.

במשך חמש שעות הוא יסיע אתכם בכל רחבי העיר בין אתרי התיירות המפורסמים שלה, באתרי תיירות רבים תטיילו ברגל, תכנסו למבנים מפורסמים, לשוק או תטיילו בטיילת עם נקודות תצפית מוצלחות על המפרץ או העיר.
ראשית הסיור במגדלור "בארה" Barra השוכן על חצי אי ממנו נשקף נוף של המפרץ והאיים שבו כמו גם חופי הים של דרום העיר.

מגדלור בסלבדור דה בהאייה

משם ממשיכים לתצפית על האגם המלאכותי הצמוד לאיצטדיון החדיש של העיר שאירח בשנת 2014 את חלק ממשחקי גביע העולם בכדורגל. בלב האגם ניצבים פסלי האלים האפריקאים.

פסלי אלים בסלבדור דה בהאייה

משם ממשיכים בנסיעה דרך חלקה התחתון של העיר, בין שכונות מגורים צפופות ושפע שווקים

כיכר בסלבדור דה בהאייה בברזיל

לחצי האי איטאפגיפה Itapagipe Peninsula בו חופים יפים, תצפיות נפלאות על מרכז סלבדור, בתים היסטוריים, מבצר "מונט סראט" Monte Serrat וכמובן מספר כנסיות.

סלבדור דה בהאייה בברזיל
בתים משומרים בסלבדור דה בהאייה בברזיל

המפורסמת מכולן היא כנסיית בונפים Bonfim הנחשבת לכנסייה הקדושה ביותר בעיר. החומות והגדרות המקיפות את הכנסייה עמוסים כולם בסרטים ססגוניים, מכיוון שלפי האמונה מי שמבקש בקשה מאלוהים וקושר סרט ליד הכנסייה , בקשתו תתגשם. המוני רוכלים מוכרים את הסרטים הססגוניים למאמינים וגם כמזכרות לתיירים ביחד עם שלל מזכרות אחרות. באחד מחדרי הכנסייה תלויים על התקרה איברי אדם מפלסטיק- ידיים, רגליים, ראשים וכד'. כל מי שבקש מרפא לאיבר פגוע או חולה והחלים, מביא לכנסייה את האיבר שהחלים מפלסטיק. כמו כן על קירות החדר שלל תמונות של תינוקות שהחלימו או של סטודנטים בטקס הסיום שלהם. מסתבר שמי שרוצה ללמוד ולא יכול להרשות לעצמו כלכלית, מגיע גם הוא לכנסייה ומתפלל ואם הצליח להגשים את משאלתו הוא מביא את תמונתו עם הדיפלומה.

בכנסייה זו כמו ברוב הכנסיות בברזיל הטקסים הדתיים מלווים בשירים וריקודים, מה שהופך את הביקור במקום חביב גם על הצעירים המקומיים והופך את הכנסייה למקום מפגש חברתי.

כנסייה בסלבדור דה בהאייה
פתקי מאמינים על מעקה הכנסייה
תבניות שעווה של חלקי גוף בכנסייה

בסמוך לכנסייה מוכרות מאכלים אופייניים (על בסיס שעועית שהיא מאכל אופייני בברזיל כולה) נשים שחורות בלבוש שהיה אופייני בימי העבדות. ממול לכנסייה עץ רחב ידיים שעל צמרתו וענפיו המוני קופיפים קטנים המזכירים בצורתם סנאים, המשמיעים ציוצים קולניים, אם תתבוננו היטב תוכלו לראות אותם מקפצים.
גולת הכותרת של הסיור בסלבדור היא הביקור ב"עיר העליונה" שרובה אתר שימור של יונסק"ו. זו השכונה הותיקה ביותר בעיר והיא נקראת "עליונה" מכיוון שהיא ממוקמת על צוק. ניתן להגיע אליה במעלית או פוניקולר מהעיר התחתית, בסמוך לנמל או בנסיעה ברכב באחד הכבישים המטפסים למעלה. חלק ניכר מה"עיר העליונה" מיועד להולכי רגל בלבד ולכן כאשר תגיעו בלוויית המדריך אליה, תשאירו את הרכב מאחור ותשוטטו בה ברגל בין הרחובות המשומרים, הכיכרות, המבנים המטופחים, בתי המלון, שלל החנויות ובתי הקפה ואיך לא, הכנסיות.

העיר העליונה בסלבדור דה בהאייה
בתים משומרים בסלבדור דה בהאייה

הבתים בנויים בסגנון פורטוגזי אופייני, כל אחד מהם צבוע בצבע אחר וכמעט על כל בית יש למדריך סיפור מרתק.
באחת הכיכרות צילם מייקל ג'קסון את אחד הקליפים המפורסמים שלו ואף הצטלם מאחת המרפסות מנפנף לעוברים ושבים. היום זה הפך לאתר פופולארי למעריציו ואפשר תמורת תשלום צנוע לעלות למרפסת ולנפנף ממנה...

בתים משומרים בסלבדור דה בהאייה

בעיר העליונה ממוקם גם בניין הפקולטה לרפואה העתיק של סלבדור המשמש כיום לאירועים וטקסים.

בכיכרות העיר העליונה ניתן להצטלם (תמורת טיפ) עם נשים בלבוש אופייני של המשרתות מתקופת העבדות

אישה לבושה בלבוש מסורתי ברחוב

וגם עם לוחמי קפוארה. חשוב לציין שאת הקפוארה המציאו העבדים האפריקאים בסלבדור והשילוב של הריקוד עם הלחימה נועד לבלבל את בעלי הבית האירופאים שיחשבו שמדובר בריקוד ומסורת ולא במשחקי מלחמה שעלולים לחזק את כוחם של העבדים.

פעלולנים ברחוב

זה המקום לקניות מזכרות בין שפע החנויות לפני שחוזרים בחזרה לאונייה ומשקיפים מסיפונה על העיר המעניינת והמרשימה המתרחקת.

תצפית על העיר מהאניה

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  סיגלית,
תודה על מסלול איכותי לטיול משפחות בארה"ב, המסלול היה ממצא וכלל את כל האטרקציות המעניינות, מסלולים, המלצה על מלונות ברמה גבוהה ואין סוף קישורים שעזרו לנו לא מעט בטיול. תודה רבה!!!
חיים ישי, haim.ishai@icl-group.com

♦  סיגלית מלווה אותנו בתכנון הטיולים המשפחתיים שלנו כבר שנים ולא יכולנו לעשות זאת בלעדיה, בזכותה הכרנו מקומות מרהיבים שלא היינו נחשפים אליהם ללא המלצתה. במבט לאחור רבים מהמקומות אליהם הגענו הומלצו ע''י סיגלית ותרומתה בתכנון הטיולים הייתה משמעותית.

יעל מלכה, תל אביב 

המלצות רבות נוספות

כתבות נוספות על ברזיל:
טיול ואטרקציות בעיר ריו דה ז'נרו
יום טיול בערים רסיפה ואולינדה
טיול לחוף ים סמוך לעיר מסייאו

חזרה לראש הדף