טיול באלבני במערב אוסטרליה

אלבני נמצאת במדינת אוסטרליה המערבית Western Australia שהיא מדינה ענקית, שטחה כשליש מכל יבשת אוסטרליה והיא מיושבת בעיקר בחלקה הדרום מערבי לאורך החופים.
אלבני היא עיר נמל קטנה בת כ- 33,000 תושבים. היא נמצאת כ- 4.5 שעות נסיעה (428 קמ') דרומית מערבית לפרת' Perth בירת מדינת אוסטרליה המערבית. אלבני היתה ההתיישבות הראשונה במערב אוסטרליה בשנת 1827.
העיר מציעה מספר אטרקציות למטיילים בה אשר כוללים סיור באתרים היסטוריים, ביקור בחופי הרחצה שלה, טיול נופי בפארק לאומי לאורך החופים עם תצפיות יפות, תצפית על לוויתנים מהחוף או משייט בספינה (מיוני עד תחילת נובמבר), ביקור במפעל/מוזיאון לייצור שמן מלוויתנים שנצודו בסביבה וטיול בחוות טחנות רוח לייצור חשמל.

מומלץ להתחיל את הביקור בעיר במרכז המבקרים המוצלח שלה הנמצא במרכז העיר ברחוב Proudelove Parade ליד תחנת הרכבת, שם יספקו לכם פרוספקטים ומפות מועילים לכל היעדים שבהם כדאי לבקר.

מסלול טיול רגלי בעקבות אתרים היסטוריים בעיר - Amity Trail

במרכז העיר, בסמוך למרכז המבקרים יש מסלול הליכה הנקרא Amity Trail על שם הספינה שהביאה את המתיישבים הראשונים למקום. המסלול עובר בין 17 הבניינים והאתרים ההיסטוריים החשובים של העיר ביניהם הכלא הישן שנבנה ב- 1850 ואשר ניתן לסייר בתוכו ולראות את תאי האסירים והסוהרים.

בית הכלא העתיק באלבני

בניינים נוספים במסלול כוללים את הכנסיה שנבנתה ב- 1850 , קוטג'ים עתיקים משוחזרים משנת 1830, בית המשפט, בית מלון ובתי מגורים נוספים.

בית מלון עתיק באלבני

כמו כן ישנו שיחזור של הספינה Amity שהביאה את המתיישבים הראשונים בשנת 1826 וניתן לסייר בתוכה ולחוש את התנאים הקשים והצפיפות שחוו בה הנוסעים הללו.

הספינה Amity שהביאה את המתיישבים הראשונים לאלבני

תצפית על העיר וסביבבתה

תצפית טובה על העיר, החופים, הים והאיים מסביב ניתן לראות מההר Mount Clarence הנמצא בלב העיר שאליו מגיעים ברכב פרטי תוך מספר דקות. במקום ישנה גם אנדרטה לחללי המלחמות.

תצפית טובה על אלבני, החופים, הים והאיים מההר Mount Clarence

בירידה מההר כשנוסעים בכביש הנקרא Marine Drive חולפים ליד נקודות תצפית יפות על מי המפרץ והאיים שבו. מנקודות תצפית אלו ניתן בעונה לראות בבירור (אפילו ללא משקפת) לווייתנים החולפים בסמוך לחוף (בין יוני לתחילת נובמבר). למעוניינים, ניתן לצאת לשייט לצפייה בלווייתנים ממש מקרוב.

לוויתן ליד אלבני

סלע הכלב - Dog Rock

באחד מרחובות העיר  הנקרא Middleton Road מצוי סלע מאוד גדול הדומה מאוד לראש של כלב המביט לשמים. לידו בנו מוטל שנקרא על שמו: Dog Rock Motel.

סלע דמוי כלב באלבני Dog Rock

חופי העיר אלבני

חופי הרחצה העיקריים של העיר מצויים במזרחה של העיר. יש לזכור שהמים קרים בכל ימות השנה – טמפ' המים סביב 17-18 מעלות.


מזרחית לעיר ממוקם מפרץ מידלטון הארוך שלאורכו מספר חופי רחצה ובחלק הדרומי שלו שוכן החוף הפופולארי והמצוייד יותר הנקרא על שם המפרץ-  Middleton Beach . מקצהו הדרומי של חוף זה גם יוצא שביל טיול רגלי ארוך דרומה לאורך החוף שאורכו כ- 3 קמ' לכל כיוון.

חוף ים באלבני Middleton Beach

החוף בנקודת אמו – Emu Point : חוף זה נמצא צפונית מזרחית לחוף מידלטון. למרות המים הקרים זה לא הפריע לכמה ילדים אוסטרלים להשתכשך בהם ביום אביבי.

חוף אמו – Emu Point

ליד חוף זה ממוקמים מרינה ומבדוק לתיקון וטיפול בספינות. בסמוך למרינה מסעדת דגים עממית מאוד פופולארית בשם The Squid Shack ובשעת הצהריים מחלקים ביפרים למזמינים ארוחה כיוון שצריך לחכות כחצי שעה עד שהאוכל מוכן בגלל העומס. פירות הים הטריים שמקבלים לבסוף מצדיקים את הציפייה.

מרינה ליד חוף אמו באלבני

הפארק הלאומי Torndirrup

פארק זה מצוי דרומית לעיר והוא גובל בחופי האוקיאנוס שם גם נמצאות האטרקציות המיחדות אותו ואשר כוללות מזרקות מי ים – Blowholes מבורות בתוך הסלעים (בעת גאות וכשיש גלים), צוקים סלעיים אנכיים בשם ה"גאפ" וגשר סלעים ענק טבעי מעל לגלים.

הפארק הלאומי Torndirrup
הפארק הלאומי Torndirrup

כל זאת בנוסף לנוף החופי היפה שלו. בקרבת הפארק שביל טיול בחוות טחנות רוח מודרניות להפקת חשמל. תוך כדי התרשמות מהטחנות הגבוהות ניתן לצפות בשפע פרחי בר ובנופים יפים של ים וצוקים. זה מקום מצויין לחזות ממנו בשקיעה.

 

תחנות רוח לחשמל ליד הפארק הלאומי Torndirrup

סיור במפעל/מוזיאון לעיבוד לווייתנים

אלבני היתה בעבר, עד 1978, הנמל שאליו הביאו את הלווייתנים הרבים (כאלף בשנה) שצדו באזור ושם הקימו מפעל שעיבד את בשרם / שומנם של הלווייתנים והפיק מהם שמן. המפעל נסגר לאחר שהפסיק להיות עסק כלכלי ולאחר מכן הוחלט להפוך אותו למוזיאון שבו הציבו את אחת מהספינות שצדו את הלווייתנים ואת המיכלים הגדולים של השמן הפכו לאולמות תצוגה וסרטים. בסרטים מסבירים על חיי הלווייתנים, על הכרישים, ועל הדייגים שצדו אותם.

מוזיאון לעיבוד לווייתנים
צילצל במוזיאון לעיבוד לווייתנים

באחד האולמות הוצבו שלדי ענק של יונקים אלו.

שלד לווייתן במוזיאון לעיבוד לווייתנים

מוזיאון זה נחשב למוזיאון הליווייתנים הגדול בעולם והוא נחשב לאטרקציה מספר אחת בעיר.
ניתן לסייר במקום עצמאית או בסיור מודרך שמאוד מומלץ. המדריכים עוברים בכל האתרים במפעל עם המבקרים ומסבירים בכל מקום מה עשו, כיצד העלו את הלווייתנים אל החוף, היכן פשטו מהם את עורם העבה עם כל השומן שלו, היכן ואיך ניסרו את ראשם ולהיכן העבירו  את בשרם לעיבוד. זוהי חווייה לא קלה לאלו הרגישים לפגיעה בבעלי חיים. כיום בכל המים הטריטוריאליים של אוסטרליה חיות אלו הינן מוגנות ואסור לצוד אותן כיוון שהן כמעט וניכחדו בגלל הצייד המסיבי שהיה.

אטרקציות בסביבת אלבני:

בריכות ירוקות וסלעי פילים

כ- 50 קמ' מערבית לאלבני נמצאת העיירה Denmark ובחופים שלידה כדאי לבקר במקום שנקרא:
  Elephant Rocks and Green Pools. בחוף זה המלא בסלעים גדולים תמצאו קבוצת סלעים גדולה שדומה מאוד לעדר פילים השועט לתוך הים.

Elephant Rocks and Green Pools

רצועת סלעים אחרת בסמוך לשם יצרה בריכות שקטות בגוון ירקרק שמוצלחות מאוד לשחייה.

Elephant Rocks and Green Pools

חלק מהמתרחצים עולים על הסלעים וקופצים מהם למים.

Elephant Rocks and Green Pools

עמק הענקים וגשר הליכה בצמרות העצים - Valley of The Giants Top Tree Walk

כחצי שעת נסיעה מערבית לעיירה דנמרק מגיעים ליער  של עצי אקליפטוס מאוד גבוהים בשם Red Tingle Tree. האטרקציה העיקרית במקום, בנוסף לטיול בין העצים הענקיים, היא גשר תלוי בצמרות העצים שממנו משקיפים על היער ממעוף הציפור. העלייה על הגשר מתונה ומתאימה גם לילדים או עגלת תינוק. אורך המסלול כ- 600 מטר והנקודה הגבוהה בו מגיעה ל- 40 מטר מעל לקרקע.

Valley of The Giants Top Tree Walk
עץ ענק Valley of The Giants Top Tree Walk

טיפוס על עץ ענק - Glochester Tree

אטרקציה זו מתאימה למי שעושה את דרכו מאלבני מערבה לאזור מרגרט ריבר, היא נמצאת כ- 240 קמ' מערבית לאלבני ליד העיירה פמברטון Pemberton . בלב יער עם עצי אקליפטוס ענקיים מסוג Karri שהם במקום השלישי בגובהם בין עצי העולם, התקינו פעם מכבי האש מוטות ברזל בצורת סולם על אחד העצים הגבוהים שבאזור והוא שימש להם כמגדל תצפית לגילוי שריפות בסביבה. כיום כל אחד שרוצה ויכול פיזית לטפס לגובה רב ואין לו פחד גבהים, מטפס על עץ זה לגובה של 61 מטר מעל הקרקע. חוויה מיוחדת במינה, אין ספק.

עץ ענק - Glochester Tree


חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאוסטרליה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

כתבות נוספות על מערב אוסטרליה:

טיול בעיר פרת' Perth וסביבתה
סיור יקבים טעימות ואטרקציות במרגרט ריבר Margaret River
העיר אספרנס  Esperance וסביבתה

ספרים ומפות בהנחה של %15 לגולשי האתר שלנו:

מדריך אוסטרליה - המדריך המקיף העולם

ומפה מצויינת של אוסטרליה
מדריך טיולים לאוסטרליה     מפת אוסטרליה למכירה

חזרה לכתבות אוסטרליה

חזרה לראש הדף