Fiji פיג'י – איים אקזוטיים בקצה העולם שמאלה

בדרום האוקיאנוס השקט, במקום הכי מרוחק בגלובוס מישראל ובמרחק אלפי קילומטרים מכל יבשת, נמצא ארכיפלג של מאות איים קטנים וקסומים בשם פיג'י. איים רבים בפיג'י נראים כמו גלויית פרסומת לחופשה הכי אקזוטית שהדמיון שלנו יכול להעלות. התושבים הפיג'אנים המקומיים, ידידותיים ואפילו אוהבי ישראל! יחד עם מיקרונזיה הסמוכה שתמיד בעדנו באו"ם יש לישראלים סוף סוף פינה חמה בקצה העולם ששמחתי לנפנף במוצא שלי וזאת הרגשה ממש טובה, שלא חוויתי בהרבה מקומות אחרים בעולם.

אל פיג'י הגעתי (עם בני הצעיר, ובעלי) בטיסה של כשלוש שעות מבריסביין שבמזרח אוסטרליה. כשמתקרבים רואים בדרך מהמטוס את האיים עם הרצועות הרחבות של שוניות האלמוגים המקיפות את האיים בגוונים של מי טורקיז, גלים לבנים, חופים זהובים ויבשה ירוקה.

לפני הנחיתה נשמעה ברמקול הברכה Welcome to Paradise! ומיד לאחריה הדיילת עברה בין שורות הנוסעים וריססה מעל לראשינו איזשהו חומר חיטוי לתוך התאים הפתוחים של מטען היד האישי של הנוסעים, שלא נכניס חלילה חיידקים לגן עדן!

fiji island אי בפיג'י

אמנם יש בפיג'י מאות איים אשר מפוזרים על פני שטח גדול של כ- 200 אלף קמ"ר אבל השטח היבשתי הכולל שלהם קטן משל ישראל בגבול הקוו הירוק ומרבית מהאוכלוסיה (שמונה כ- 800,000 איש) מרוכזת בארבעת האיים הגדולים ביותר אשר סמוכים זה לזה במרחק של כמה עשרות קילומטרים.
מתוך ארבעת האיים הללו, שני האיים הגדולים והחשובים ביותר הם ויטי לוו ( Viti Levu) ובו נמצאת עיר הבירה סובה ( Suva) , העיר נאנדי (Nadi) שבה נמצא נמל התעופה הבינלאומי (וגם מקדש הודי מרשים וססגוני) והעיר לאטוקה (Lautoka) והאי השני הוא ונואה לוו ( Vanua Levu) ובו הערים למבסה (Labasa ) וסאבוסאבו (Savusavu ).
האי השלישי בגודלו שסמוך יותר לאי ונואה לוו נקרא טאוואוני (Taveuni) והרביעי קאדאוו (Kadavu).

העובדה שאיי פיג'י רבים מאוד ורחוקים ונידחים משאר העולם הינה הגורם העיקרי לכך שהמודרניזציה טרם הצליחה לשנות את החזות הטבעית והבתולית של רבים מהאיים ולכן אפשר למצוא שם פינות חמד נדירות עם חופי ים קסומים, שוניות אלמוגים מהיפות בעולם, גן עדן לצוללנים, צמחייה ובעלי חיים ייחודיים ואפילו מה שאין שם הוא לטובה – אין שם נחשים ועכבישים ארסיים (בניגוד ליבשת הסמוכה ביותר: אוסטרליה).

מבחר האיים גדול מאוד והריחוק ביניהם מאלץ אותנו המטיילים לבחור כמובן לבקר רק בחלק מהם, את שאר האיים נשאיר כמובן לטיול הבא...

חלק מהמטיילים מגיעים לאחד מהאיים הראשיים ולנים רק בו, חלקם במלונות פאר וחלקם במלונות פשוטים יותר ובאכסניות. מהאי הראשי הזה ניתן לצאת לטיולי שייט של יום אחד אל חלק מהאיים הקטנטנים והאקזוטיים, כאשר בשייט כלולה ירידה לחוף, שחייה, שייט בסירות שונות, שיזוף, אוכל, שתייה ומוזיקה.

פלח אחר של מטיילים מעדיף מראש להיזרק באחד האיים הקטנים והנידחים למשך מרבית שהותו בפיג'י.

אפשרות נוספת היא להתאכסן מספר ימים באחד האיים הגדולים ולאחר מכן לקחת טיול של שייט בן מספר ימים בין האיים.

התחבורה בין האיים היא לעיתים במטוסים קלים ולעיתים בהפלגה בספינות מהירות. ההפלגות יכולות לארוך שעות רבות והים עשוי להיות גלי כך שהרגישים למחלת ים צריכים לקחת זאת בחשבון.

בטיולינו בפיג'י בחרנו להתמקם ברזורט מקסים ומפנק באי הגדול ויטי לוו ( Viti Levu) במקום שנקרא דנראו איילנד ( Denaru Island) סמוך לננדי.

denarau resorts בריכה במלון

בחלק מהימים ששהינו שם יצאנו לטיולי שייט יומיים לשרשרות איי ממנוקה (Mamanuca) ויאסאווה (Yasawa).

הרזורט בדנראו הינו מעין שמורה של מספר מלונות איכותיים ברמה של 5 כוכבים עם חדרים מאובזרים היטב, מיטות וחדרי אמבטיה חלומיים ומפנקים, בריכות גדולות ומיוחדות, צמחייה שופעת ומטופחת, חופי ים, ספורט ימי, מסעדות איכותיות, לובי גדול ומיוחד ועוד. בין המלונות ובין הנמל הסמוך שמהווה מרכז בידור בלילות ובימים משמש כנקודת יציאה להפלגות אל האיים הסמוכים קיים שירות הסעה תכוף בחינם במשך כל שעות היממה.


בין המלונות המפנקים שיש בדנראו איילנד ניתן למצוא את:
♦ ווסטין רזורט  The Westin resort & Spa
♦ שרתון פיג'י רזורט Sheraton Fiji Resort
♦ שרתון וילות Sheraton Villas
♦ סופיטל Sofitel Fiji Resort & Spa
♦  רדיסון Radisson Blu Resort.
♦ הילטון רזורט Hilton Fiji Beach Resort and Spa

 denaru resorts בריכות במלון

כל המלונות ממוקמים על החוף והם סמוכים זה לזה. ניתן לטייל לאורך החוף במשך היום או בערב (לאור לפידים רומנטי ומוסיקה פולינזית טיפוסית) ולהיכנס לבקר בכל המלונות הללו אשר לכל אחד מהם יש עיצוב ייחודי ומפואר, המשתלב עם הטבע ועם סגנון הבנייה האופייני הפיג'יאני ובריכות נהדרות. בסמוך למלונות ישנו גם מגרש גולף גדול ומטופח.

denarau resorts חוף הים

בלובי של המלון ניתן להזמין טיולים אל אחד מהאיים בשרשרת האיים ממנוקה (Mamanuca) הסמוכה לננדי או אל אחד מהאיים המרוחקים יותר שבשרשרת איי יאסאווה (Yasawa) שהינם אטרקטיבים יותר. אנו הזמנו שני טיולי שייט אל כל אחד משרשרת האיים, אבל את הטיול הראשון עשינו ברחבי האי הגדול שלנו ויטי לוו באמצעות מונית פרטית.

טיול באי ויטי לוו

לטיול באי ויטי לוו ( Viti Levu) יצאנו עם נהג מונית שהסיע אותנו במשך מספר שעות ברחבי האי בין יעדים שונים שהחלטנו לבקר בהם. תוך כדי טיול שוחחנו רבות עם הנהג ועם תושבים מקומיים שונים ומהם למדנו על אורח חייהם, רמת החיים, קשיי הפרנסה, על היחסים בין התושבים שחציים פיג'אנים מקוריים וחציים הודים במקור אשר הובאו לאיים ע"י הבריטים בתקופה שהיתה להם אימפריה. ההודים טוענים שהם מופלים לרעה בחינוך (מלגות וכו') וביכולת לרכוש אדמות. נראה שהפיג'אנים המקוריים חוששים שההודים יתרבו וישתלטו להם על המדינה. ההודים יותר חרוצים ובעצם זו הסיבה שבגללה האנגלים הביאו אותם לפיג'י כי הם אלו שעשו את העבודה הקשה של גידול קנה הסוכר בשדות שהינו התוצר החקלאי העיקרי של האי. הפיג'יאנים טוענים שהם שומרים יותר על המוסר, לא שותים ומעשנים, ויש להם כנסיות נפרדות מההודים. למרות זאת כולם טוענים שהם חיים בשלום אלו עם אלו. חשוב לפיג'יאנים להציג בפני התיירים תמונה פסטוראלית של שלום ואחווה.

התחלנו את הטיול באי בסיור בין כפרים באיזור קצת הררי. הכבישים ממש גרועים, מלאים בורות, וחצי מהם לא סלולים. המונית המיושנת קירטעה לה במאמץ בכבישים המשובשים.
הכפרים די עלובים לרוב ללא כבישים סלולים, הבתים פשוטים ובסיסיים. משם המשכנו דרך שביל עפר לגני סחלבים הממוקמים ביער על צלע הר. בתוך יער סבוך הקימו משתלות סחלבים אשר מהם מעבירים את הסחלבים אל הגנים. בגנים יש שבילים מרוצפי עץ עם פינות ישיבה בינות לעצים הגבוהים ולאורך השבילים פזורים הסחלבים, נחמד.

התחנה הבאה בסיורנו היתה כפר פיג'אני מסורתי אשר הנשיא שלהם גר בו פעם. שם הכפר : ויסייסיי (Viseisei). בכניסה לכפר עוברים לאורך דוכני מזכרות, אחת המקומיות מתלווה אל הקבוצה המטיילת לסיור מודרך. התשלום למדריכה לא מוגדר, מה שתחליטו יתקבל בברכה. המדריכה מסבירה על הבניינים, הכנסיות והמנהגים של המקומיים. ליד כנסייה יפה שמענו קול שירה של מקהלה שעושה חזרות. כשעמדנו להיפרד מהמדריכה היא שאלה מאיפה אנחנו ומאוד התרגשה כששמעה שמישראל. היא קראה בשמחה לאחיין שלה וסיפרה לו שאנחנו מישראל וגם הוא התלהב ואמר שהם אספו תרומות כדי לעזור ליהודים מרוסיה לעלות לישראל והם חושבים שהיהודים הם העם הנבחר. הם אפילו שרו לכבודנו בעיברית את "הבה נגילה". מחמם את הלב ומרגש!

fiji kids ילדי פיג'י

משם המשכנו לכיוון הים למלון שנקרא "וילות ים תיכוניות" לנקודת תצפית יפה בשם "וודה פוינט". בהמשך ירדנו למעגן יכטות פרטיות בשם: "וודה מרינה" שנמצא בצמוד לחוות מיכלי דלק.

התחנה האחרונה בטיול זה היתה במלון בשם ה- First Landing The שהוקם במקום אליו הגיעו הפיג'יאנים הראשונים בשנת 1500 לפני הספירה. זה מלון חביב המשתרע על שטח גדול סמוך לים. כאשר יש גאות יש במקום חוף רחצה לכל דבר, אבל בשפל לא ניתן להכנס למים כיוון שהם נסוגים הרחק מאוד ונותר רק לטייל על האדמה החולית המלאה בסרטנים. אגב, החופים באי הגדול פחות מלהיבים מהחופים באיים המרוחקים, החול בחוף כהה ולעיתים מכיל אבנים לעומת חול לבן ונעים עם מים צלולים ונקיים מאוד באיים המרוחקים.

ממרפסת המסעדה שבמקום השקפנו על הנוף היפה שכלל איים רבים מאיי ממנוקה וכן ראינו את האי דנראו בו התגוררנו.

ביום אחר נסענו למונית ללאוטוקה (Lautoka), עיר מסחרית ולא מתויירת המתפרנסת בעיקר במפעל הסוכר שבה. רצינו לראות איך החיים בעיר גדולה ואוטנטית. טיילנו בשוק, בו היו ירקות ופירות מוזרים למדי ולא מלהיבים, אך המוכרים היו חביבים ומסבירי פנים, נכנסו לסופר מרקט מקומי גדול, שהמחירים בו יקרים בהשוואה לאוסטרליה או ניו זילנד ה"שכנות" והמבחר מצומצם בהרבה ושוטטנו ברחובות שוקקי אנשים.

lautoka market שוק בעיר לאוטוקה בפיג'י

טיול לאיי ממנוקה

לטיול הראשון מחוץ לאי הגדול יצאנו מנמל דנראו בשייט בסירת קטמראן מהירה אשר הביאה אותנו תוך חצי שעה אל אחד מאיי ממנוקה שהיה הקרוב ביותר לננדי ונקרא South Sea Island . האי, ממש קטן, פחות ממאה מטר קוטרו.

fiji island ממנוקה

מיד כשנחתנו על האי ערכו לנו שולחן על החוף והגישו לנו ארוחת צהריים, בשרים על האש, סלט תפו"א, אורז, פירות ושתיה כמה שרוצים כולל בירות, הכל כלול.

באי יש קיאקים עם תחתית שקופה, ציוד שנירקול, כסאות נוח, מפרשיות ואפילו צוללת אדומה שמקיפה את האי. החוף היה מחול לבן גס עם הרבה שברי אלמוגים וצדפים. רצוי להסתובב בחוף ובמים עם סנדלים. שחינו במים הנעימים והצלולים כשעה ואח"כ לקחנו שלושה קיאקים עם תחתית שקופה וצפינו באלמוגים ובדגים. היו המון אלמוגים ומעט דגים. בסיום, לפני העליה חזרה לספינה, צוות העובדים שר לכבודנו מספר שירים מקומיים.

טיול נוסף לאחד מאיי ממנוקה היה אל האי Plantation Island Resort . במקום ישנו רזורט גדול עם חוף ים, בריכות, מסעדות ופעילויות מים שונות וגם שולחנות סנוקר. הטיול כולל ארוחה ושימוש במתקני המלון וחוף הים.

 

טיול לאי וואיה (Waya Island) שבשרשרת איי יאסאווה

גם להפלגה זו יצאנו מנמל דנראו בספינה גדולה ומהירה שגמאה את הדרך אל האי בשעתיים ורבע וזאת לאחר שעצרה בדרך במספר איים: South Sea, Beachcomber, Bounty, Vomo, Waya Lailai להורדה והעלאה של נופשים אחרים.

ירדנו לחוף באמצעות סירה קטנה שמובילה כתריסר נוסעים אל החוף. הים היה מעט גלי אבל הגענו בשלום לחוף, שם קיבלו אותנו קבוצת מקומיים ואורחים אחרים בשירה, מחיאות כפיים וקריאות בולה! שזוהי ברכת השלום המקומית. בטיול היומי היינו 5 בלבד היות וכל האחרים ירדו באי Waya הגדול ואנחנו המשכנו לאי הקטן Waya Lailai אשר בו כפר קטן של מקומיים ובית ספר. הטיול שלנו כלל סיור בכפר ובבית הספר. עברנו דרך בית הספר שהתלמידים בו היו בשיעור והמשכנו בדרכנו לתוך הכפר.

fiji school kids ילדי ביה"ס באי Lailai

הגענו לבקתה של זקן הכפר ונתנו (המדריך המלווה) לו מתנה קוואה אשר ממנו מכינים משקה חריף מקומי. זהו טקס קבלת הפנים הרשמי בכפרים הפיג'יאנים.

אח"כ יצאנו לסיור בכפר ונכנסנו גם לאולם שבו מכרו עבודות יד מקומיות. בהמשך נכנסנו לגן הילדים שבו היו חמישה ילדים בלבד והמתוקים הללו שרו לכבודנו מספר שירים באנגלית (זו שפת הלימוד הרשמית באי, אבל המקומיים מדברים ביניהם פיג'יאנית).

open fire cooking בישול באי על מדורה בחצר

בדרך חזרה לסירה עברנו שוב ליד בית הספר והתלמידים היו הפעם בחצר בהפסקה, דיברנו איתם מעט והצטלמנו ביחד. הם היו מאד חברותיים. הבנים לובשים חצאיות והבנות לובשות שמלות כחולות.

לאחר מכן עלינו לסירה שהעבירה אותנו אל האי הגדול. באי זה יש מסעדה, חדרי אירוח (בסיסיים ביותר, ברמה של הוסטל), עצים וערסלים. גנרטור מופעל שם מדי פעם לספק חשמל.

החופים באי זה חוליים ונעימים ולא עם הרבה אלמוגים כמו באיים של שרשרת ממנוקה שהיינו בהם בשני הטיולים הקודמים. המים צלולים ויש גלים קטנים. זה המקום לרבוץ בערסל, להשתכשך במים צלולים ולנקות את הראש.

fiji waya island beach

קינחנו את היום באחת המסעדות שבנמל דנראו אשר יש בו מבחר גדול של מסעדות, בארים וגם יש מופעים בחינם ברחבה מול המסעדות של רקדנים ולהטוטנים מקומיים. פיג'י (בדומה להוואי) היא המקום לחזות בריקודים פולינזיים המשלבים פעלולי אש רבים.

אין ספק שהטיול בפיג'י, שכלל רק "טעימה" מממה שהיא מציעה לתייר, הוא טיול מגוון, מרתק, מפתיע ומעניק בנוסף לנופש מפנק ואקזוטי גם הצצה על אורח חיים צנוע אך מלא שמחת חיים של עם קטן ולבבי בסוף העולם.

פיג'י- מידע מעשי

השם הרשמי של המדינה

הרפובליקה של איי פיג'י Republic of the Fiji Islands

התושבים

כ- 880,000 תושבים. העיר הגדולה ביותר היא הבירה, סובה Suva, בה מתגוררים כ- 130,000 תושבים. כמחצית מהאוכלוסיה ממוצא פולינזי וכמחצית ממוצא הודי.

 

 

שפה

אנגלית היא השפה הרשמית במדינה אך התושבים מדברים גם את השפות המקומיות: פיגיאנית (שפת התושבים ממוצא פולינזי) והינדוסטנית (שפת התושבים ממוצא הודי).

מזג אוויר

מזג האוויר בפיג'י טרופי: חם ולח ברוב ימות השנה, וזאת עקב סמיכות המדינה לקוו המשווה. יש באיים שתי עונות עיקריות: העונה היבשה בין יוני לספטמבר בה הטמפ' הממוצעת היא 28 מעלות צלזיוס והעונה הרטובה בין נובמבר לאפריל בה הטמפ' הממוצעת 31 מעלות צלזיוס ויורדים גשמים רבים יותר. מרבית הגשמים יורדים במזרח המדינה ואילו האזור המערבי, המתוייר יותר שימשי בהרבה.

מטבע

דולר פיג'י ‏ (FJD). דולר פיג'י אחד שווה שני שקלים (נכון ליולי 2011).

טיסות

אין טיסות ישירות מישראל לפיג'י. הדרך הקצרה ביותר להגיע לפיג'י היא בטיסה להונג קונג ומשם טיסה בת מעל עשר שעות לפיג'י. רבים משלבים ביקור בפיג'י עם טיול באוסטרליה וניו זילנד. מבריסביין ומסידני יש טיסות ישירות בנות כארבע שעות לפיג'י. מאוקלנד טיסות ישירות בנות כשלוש שעות. יש גם טיסות ישירות ממערב ארה"ב.

חברת התעופה הלאומית נקראת : Fiji Airways

יש עוד מספר חברות המתמחות בטיסות קצרות עם מטוסי ים בין האיים כגון:

Pacific Island Air

 

תחבורה

לא מומלץ לשכור רכב בפיג'י. הכבישים אינם טובים, הנהיגה בצד שמאל (כמו באנגליה ואוסטרליה), יש תחבורה ציבורית נוחה ומסודרת ומוניות ועיקר התעבורה בין האיים זה בשייט בספינות מהירות וקטמראנים או טיסה במטוסים קלים.

אשרות

לישראלים אין צורך באשרת תייר לפיג'י. (אם מגיעים דרך אוסטרליה נדרשת כמובן אשרת תייר לאוסטרליה).

שעון:

פיג'י מקדימה את ישראל ב-10 שעות. (GMT+12)

קידומת בינלאומית: 679

תקשורת:

מומלץ לרכוש סים מקומי של חברת וודפון Vodaphone Fiji המאפשר שיחות מקומיות זולות וגם שיחות בינלאומיות במחירים נוחים.

בכל האזורים המתויירים של פיג'י ניתן למצוא אינטרנט-קפה. רבים מבתי המלון מספקים אינטרנט אלחוטי בחינם או תמורת תשלום.

חשמל:

 240 וולט

מידע נוסף:

לשכת התיירות של איי פיג'י בשדה התעופה ננדי:

כתובת: Suite 107, Colonial Plaza, Namaka, Nadi
טלפון: 679-6722433

 

כתבות נוספות על איים אקזוטיים בעולם.

למעוניינים, מידע נוסף לתכנון טיול מפורט ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

 

חזרה לראש הדף