המלצות לבחירת קרוז וטיפים חשובים לקרוז מוצלח

למידע עדכני נוסף בנושא קרוזים הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלי:   פייסבוק אייקון קרוזים- הפלגות נופש בעולם

כתבות רבות על מגוון סוגי קרוזים ומסלולים בעולם באתר שלנו.

שיקולים בבחירת קרוז מותאם אישית

כאשר בוחרים קרוז כדאי לשים לב למספר גורמים:

חברת הקרוזים - ההבדלים בין החברות הם גם במה כלול בקרוז, מה הרכב הנוסעים ומה רמת האוניות, השירות, הבידור והאוכל.

האונייה הנבחרת - לכל אחת מחברות הקרוזים יש אוניות חדשות וישנות , גדולות וקטנות, מוצלחות ופחות מוצלחות, עם מתקנים מדליקים ומיוחדים או ממש בלי משהו מיוחד.

מסלול הקרוז - מה אורך המסלול? אילו יעדים וכמה ימי ים?

לא כל אונייה בכל מסלול מוצלחת ומתאימה לכל הרכב.

כבר יצא לי להפליג פעמים רבות עם אנשים שבחרו את הקרוז הכי לא מתאים להם.

דוגמאות? בבקשה:

- קרוז לקשישים באחת האוניות הגדולות בעולם. בהם מרחקי ההליכה עצומים, קשה להם להתמצא בגודל העצום וכל הזמן מסתובבים להם בין הרגליים המוני ילדים.

- או בדיוק להיפך: משפחה המפליגה באונייה בה רוב הנוסעים קשישים, שאין בה מתקנים אטרקטיביים או פעילויות לילדים ונוער.

- או: אנשים שלא חובבי ים ופעילות ספורט ונופש ימיים שמפליגים לקריבים לאיים שרוב מה שיש לעשות בהם זה בילוי בים.

- או: אנשים שזה קרוז ראשון שלהם שבוחרים קרוז של 12-14 ימים מבלי לדעת אם הקונספט בכלל מתאים להם.

- או: אנשים שמחפשים כיף, נופש ושלווה שבוחרים קרוז שאין בו בכלל ימי ים או עם יום אחד בלבד בלב ים.

- או: אנשים שמפליגים בעונה הלא מתאימה כמו אלסקה או ים בלטי בסוף ספטמבר כאשר מזג האוויר בעייתי והרבה דברים לא פעילים הן באונייה והן ביעדים אליה היא מגיעה.

ואלה רק כמה דוגמאות.

המלצות שקיבלתם מחברים או סוכן - אל תבחרו קרוז רק כי השכן או הקרוב עשה והמליץ, אל תתפתו למבצע שהציע סוכן נסיעות או חברה כלשהי, אל תרוצו ותזמינו באונייה קרוז נוסף כאשר אתם ״לקוחות שבויים״, בדקו והשוו. לפעמים זה משתלם ולפעמים לא. בידקו את כל האפשרויות בתאריך המתאים לכם, השוו נתונים- גודל אונייה, מתקניה, מה כלול, מה מזג האוויר הצפוי באותה עונה, קיראו כתבות, מאמרים, חוות דעת, פנו למומחים בתחום ולא תתאכזבו.

קרוז הוא החופשה האולטימטיבית לכל אחד בכל הרכב אך רק אם בוחרים נכון.

חמישה טיפים חשובים בנושא הזמנת קרוז

1. הזמינו אך ורק מסוכן מוכר המתמחה בקרוזים. יש הרבה סוכנים שאין להם מושג ולא הפליגו מימיהם או עשו קרוז אחד או שניים וחושבים שהם מומחים. יש כל כך הרבה אותיות קטנות והמון אפשרויות באותה אונייה ולכן מאד חשוב שרק סוכן מבין ואמין יטפל בכם.

2. כאשר משווים את מחיר הקרוז בין סוכנים או אתרים חשוב לשים לב להרבה דברים:

- האם המקדמה מוחזרת במלואה? ההפרש בין מקדמה ״נון רפנדבל״ למקדמה המוחזרת במלואה עד 75-90 יום לפני הקרוז לעיתים מאד משמעותי.

- מה מיקום החדר? מחיר החדר מושפע ממיקומו. החדרים הכי זולים וגרועים נמצאים בחרטום, בקדמת האונייה. סוכנים חסרי הבנה או רגישות מציעים את החדרים הכי גרועים כדי להראות שהם זולים.

- מה המחיר כולל? חבילת שתייה? טיפים? וויי פיי? ארוחות מיוחדות? יש מבצעים שונים הכוללים חבילות שונות שמשפיעים על המחיר. יש חבילות מאד משתלמות ויש לא מוצלחות כלל.

3. בזמן הזמנת החדר יש לבחור מועד ארוחה או סוג ארוחה (יש לעיתים אפשרות לבחור מועד קבוע או גמיש), גודל שולחן. בקשו מהסוכן שיזמין מה שמתאים לכם. אם לא מזמינים מראש אין מה שמעוניינים בו.

4. אם סוכן פונה אליכם, כי ראה שאתם מתעניינים בפייסבוק או בדרך אחרת - אל תשתפו פעולה! אלא אם בדקתם את מהימנותו ואתם מכירים אותו. עדיף להזמין רק דרך מי שאתם פניתם אליו.

5. מאד חשוב לדעת מה תנאי הביטול לפני התשלום. הרבה פעמים התנאים קשיחים למדי. סוכן טוב ביחד עם המחיר מעדכן על מדיניות הביטול והתשלום.

 

מגלשות ובריכות

 

מעקב אחרי הזמנת הקרוז ואפשרות לשינויים

כאשר אנשים מזמינים קרוז הם בודקים, משווים, חוקרים ולבסוף מבצעים את ההזמנה במקום שבחרו ומשלמים עליה מקדמה.

לאחר שעשו זאת רבים לא מטפלים יותר בקרוז המוזמן להם כמעט עד מועד ההפלגה.

אך זו טעות! צריך להזמין קרוז עם פקדון המוחזר במלואו ״ רפנדבל דפוזיט״ ואז מדי פעם, גם לקראת חגים ומבצעים וגם ללא קשר לתאריך מסויים , צריך להכנס לאתר חברת הקרוזים וגם לאתרים אחרים ולראות האם יש שינוי במחיר הקרוז. לרוב, בימים כתיקונם המחיר רק עולה ואז נהנים לראות ששילמתם מחיר זול יותר, אך לעיתים המחיר יורד ואז יש לפנות למקום ממנו הזמנתם ולבקש התאמת מחיר.

אני הרווחתי בדרך זו 1200 דולר על קרוז יקר יחסית, חברים על קרוז זול בחברה אחרת חסכו 300 דולר. כל זה במינימום מאמץ.

לכן מאד חשוב איך והיכן מזמינים. אם הזמנתם עם פיקדון שלא מוחזר- לרוב זה פחות ישתלם לכם ( מעבר לחוסר הגמישות והתחייבות זמן רב מראש לקרוז מסויים.

אחרת: אם מזמינים באתר החברה או הסיטונאים בארץ תאלצו בדרך כלל לבטל את הקרוז המוזמן, לעיתים לשלם דמי טיפול (תלוי בחברה ומהיכן הזמנתם) ולבצע הזמנה חדשה. זה עדיין מאד משתלם אבל הרבה יותר מוצלח להזמין דרך סוכנים שיוכלו בחברות מסויימות פשוט להתאים לכם את ההזמנה למחיר החדש.

יותר מזה: יש סוכנים שבעצמם בודקים מדי פעם ( בלי שתבקשו) את המחיר של הקרוז וכאשר רואים הוזלה- משנים לכם את המחיר בלי שאפילו ביקשתם או הייתם מודעים לכך! זו עוד סיבה טובה להזמין דרך סוכן עצמאי ולא דרך אתר החברה או הסיטונאים שלא מסוגלים וגם לא רוצים עוד עבודה ופחות עמלות…

אין ספק שקרוז היא החופשה המושלמת בכל גיל והרכב. אך למה לשלם יותר ובקרוז לגלות בשיחה עם נוסעים אחרים שהייתם פריירים? הזמינו נכון ובעיקר היו עירניים ובידקו שוב ושוב.

חשוב לזכור שבדרך כלל 100-120 ימים לפני מועד ההפלגה לא ניתן כבר לעדכן מחיר כי מתחילים להכנס לדמי ביטול רציניים.

ביטוח נסיעות לפני קרוז

הזמנתם קרוז? ממש לא צריך לעשות ביטוח יקר ומיותר של חברות הקרוזים. עשו מיידית ביטוח נסיעות לכל הנוסעים. באתר המצורף בהמשך - מחשבון השוואה בין החברות ואפשרות הזמנה אונליין בכל אחת מהחברות הגדולות:

לרשותכם: מחשבון ביטוח של חברת Safe4You המשווה בין 4 החברות המובילות בתחום בישראל בו תוכלו גם להזמין מיידית אונליין את הביטוח לתקופה שתבחרו ומהחברה שתבחרו.

 

"מג'סטיק פרינסס" Majestic Princess

 

מה מסתתר מאחורי "מבצעים" בקרוזים ולמה חשוב לשים לב

כל שבוע-שבועיים יוצאות חברות הקרוזים ב"מבצעים" חדשים:

מבצע "בלאק פריידי", מבצע "חג ההודיה", מבצע "חג המולד" וכאשר נגמרים החגים וימי הרווקים סתם מכריזים על "מבצע" לזמן מוגבל. ההבטחות עד השמיים: נוסע שני ב-70%, ילדים חינם, סיורים חינם, חבילות שתייה, אוכל, אינטרנט, שידרוגים ועוד ועוד. כל פעם ממציאים משהו חדש , אך אם משווים את השורה התחתונה, על אותו חדר ספציפי מגלים שההבדלים בין המבצעים די זניחים.

יש "מחיר מחירון" רשמי שאין קשר בינו לבין מחירי הקרוז בפועל, יש "דד ליין" לכל מבצע שאוטוטו מסתיים והכל להלחיץ מצד אחד ולערפל את המחירים האמיתיים מצד שני.

אל תלחצו אם מבצע מסתיים. תוך יומיים- יגיע מבצע חדש, לפעמים יותר טוב מקודמו. אם אינכם בטוחים באונייה/בסוג החדר/במסלול/במועד, אל תתנו לסוכנים או סיטונאים או חברות להלחיץ אתכם!

אפילו במטוסים בהם יש 3-4 מחלקות בלבד כל נוסע משלם מחיר אחר לאותה טיסה באותו זמן, על אחת כמה וכמה בקרוזים בהם יש עשרות קטגוריות התלויות הן בסוג החדר והן במיקומו, לכן, בתוך הג'ונגל הזה קצת קשה להשוות מחירים.

במיוחד כשלאותו חדר עצמו יש מספר מחירונים: מחיר עם פקדון לא ניתן להחזרה (מאד לא מומלץ! כל ירידת מחיר או הטבה עתידית- לא תחול עליכם, מעבר להתחייבות זמן רב מראש), מחיר עם פקדון המוחזר במלואו (כאשר בארץ בכל זאת גובים "קנסות" בניגוד לכל בעולם), מחיר הכולל חבילות שונות (לכל חברה החבילות שלה, המשתנות מעת לעת) ומחיר אותו ניתן להשיג רק בזמן קרוז עם הטבות ייחודיות.

בגדול את המחירים הטובים ביותר ניתן להשיג או שנה-שנתיים מראש או ממש ברגע האחרון (בקרוזים שלא נמכרו היטב).

מבצעי הרגע האחרון מתאימים לעונות לא "בוערות" ובעיקר למי שמאד גמיש וספונטני וגר קרוב לנמל קרוזים. לדוגמא: לפנסיורים תושבי פלורידה.

למי שמוגבל במועדי הנסיעות או יודע איזה קרוז הוא רוצה או למי שרוצה להזמין טיסות מראש בזול ולינות מראש בזול - מבצעי הרגע האחרון לא רלוונטיים ולכן מה שכדאי לעשות הן הפעולות הבאות:

1. להזמין קרוז לפחות שנה מראש (או הכי מוקדם שאתם יכולים). להזמין רק בתעריף גמיש עם פקדון המוחזר במלואו!

2. להשוות את מחיר הקרוז בקטגוריה ספציפית (לא סתם חדר עם מרפסת, אלא במיקום בו אתם מעוניינים) בין 2-3 סוכני נסיעות המתמחים בקרוזים. ההבדלים לעיתים משמעותיים ביותר ותלויים בגורמים רבים (שעדיף שלא ארחיב עליהם כאן את הדיבור). פנו רק לסוכנים שקבלתם עליהם המלצות אישיות מאנשים שאתם סומכים עליהם. רצוי לא להזמין באתרי החברות. המחיר בהן לא יותר זול, לרוב לא נהנים מהטבות ייחודיות ושינוי/ביטול/תוספות יותר מסורבל וכמובן ללא יחס אישי.

3. לעקוב מדי פעם האם מחיר הקרוז השתנה. יש סוכנים שיעדכנו אתכם בעצמם ויעשו לכם הפתעה משמחת של הוזלה, או "און בורד קרדיט" או הטבה כלשהי, רק שלרובם אין זמן ויותר מזה- אין אינטרס להוזיל. לכן, תפקידכם לבדוק ולהשוות ולבקש בדיקה ועידכון והתאמת המחיר והמבצעים במקרה הצורך.

4. במהלך הקרוז שלכם הזמינו את הקרוז הבא. בדרך כלל יש הטבות ייחודיות, תעריף הכי גמיש, מקדמה קטנה במיוחד ומה שטוב: ניתן להעביר את ההזמנה לסוכן שלכם שיוכל להמשיך לעקוב ולדאוג לכם (הזמנת קרוז תוך כדי הפלגה גם עוזרת מורלית כאשר מגיע הרגע העצוב של פרידה מהאונייה...).

5. תהיו פתוחים לגלות חברות קרוזים נוספות. לפעמים לחברות שאתם לא "נוסעים מתמידים" בהן יש אוניות חדשות ושוות, מסלולים מעניינים והעיקר: מחיר אטרקטיבי או תמורה גבוהה יותר לכסף. היתרונות של לקוחות חוזרים (חוץ מכאלה שהפליגו מאות ואלפי ימים באותה חברה) ממש זניחים ולא מצדיקים את ה"נאמנות" והשמרנות. רצוי מאד לגוון!

 

בריכות מקורות באוניה אוביישן

 

החברות המוצלחות לקרוז משפחתי

שלוש החברות המוצלחות ביותר לקרוז משפחתי הן: רויאל קריביאן, קרניבל ונורוויגיאן. יש באוניות שלהם הכי הרבה מתקנים למשפחות , פעילויות מודרכות לילדים, נוער וצעירים ומופעים משפחתיים.

כמובן שגם לשלוש החברות האלה יש אוניות פחות מתאימות (במיוחד הישנות והקטנות יותר בהן מעט מאד אטרקציות לילדים ומגוון אפשרויות דל) ויש סדרות מוצלחות ביותר.

ברויאל קריביאן סדרת פרידום, סדרת אואזיס וסדרת קוונטם הן סדרות האוניות המוצלחות ביותר לקרוז עם ילדים או לצעירים, בקרניבל סדרת הורייזון והמרדי גרא והסלבריישן ובנורוויגיאן: אפיק, סדרת גטאווי, סדרת בליס וסדרת פרימה שהאונייה הראשונה שלה (פרימה) רק הושקה.

כל סדרה של אוניות בכל חברת קרוזים נקראת על שם האונייה הראשונה בסדרה. לפעמים יש אונייה או שתיים ולפעמים חמש-שש.

בנוסף לאטרקציות מדליקות, מפארקי מים, בריכות גלישה, רכבות הרים, קרטינג, באולינג, לייזר טאג, תא רחיפה , קולנוע איימקס ועוד באוניות המשפחתיות יש יותר תוכניות ופעילויות לילדים בקבוצות גיל שונות ויש הרבה יותר חדרים עם דלתות מקשרות וחדרי משפחה.

לכן בבחירת קרוז משפחתי חשוב לבחור לא רק את המסלול או החברה אלא את האונייה המתאימה ביותר.

חברה נוספת המתאימה מאד לקרוזים משפחתיים אך במחיר מופקע (כמו כל דבר שלה) היא חברת דיסני קרוז ליין. למי שהמחיר אינו פקטור בכלל (עולה בדרך כלל לפחות פי שתיים ממחיר קרוז במסלול דומה של החברות האמריקאיות) היא בהחלט יכולה להתאים.

 

חדר אוכל

 

10 עובדות שחשוב לדעת לגבי בחירת חדרים באוניות קרוזים

1. קודם כל- אל תקראו לחדר ״תא״. תאים יש בבית סוהר. באונייה יש חדרים. אמנם לא גדולים אך בדרך כלל מאד נוחים, מאובזרים ונעימים.

2. יש ארבעה סוגי חדרים עיקריים:

- חדרים פנימיים - ללא חלון או מרפסת עם מראה או תמונה גדולה במקום. בדרך כלל מעט יותר קטנים משאר סוגי החדרים, וכמובן הכי זולים.

- חדרים עם חלון- שאינו נפתח. בדרך כלל במיקומים הכי פחות מוצלחים (רק איפה שלא ניתן לשים מרפסת).

- חדרים עם מרפסת. באותו גודל כמו חדר עם חלון בתוספת מרפסת קטנה עם שני כסאות ושולחן שמוסיפה המון אור ונופים.

רוב המרפסות משקיפות על הים. רק ברויאל קריביאן בסדרת אואזיס יש מרפסות (במחיר זול יותר) המשקיפות על הסנטר פארק או הבורדוולק.

- סוויטות בגדלים שונים. ממיני סוויטס שהם כמו חדרים עם מרפסת מעט יותר גדולים ומרווחים ועד סוויטות בנות שתי קומות עם מרפסות ענק וגאקוזי. המחיר בהתאם…

3. רוב החדרים הם זוגיים, אבל יש גם חדרים לשלושה או ארבעה. בדרך כלל באותו גודל ( יותר נכון: קוטן…) של חדר עם ספה שהופכת למיטה או מיטות עליונות. מאד מאד לא מומלץ להיות יותר משלושה בחדר. צפוף ביותר ותור לשירותים והמקלחת הקטנים ( שלא ממש ניתן להיות שם שניים בו זמנית). יש אמנם בחלק מהאוניות חדרי משפחה יותר גדולים, אך עדיין- צפוף ועדיף בהרבה לארבעה נוסעים (גם אם חלקם ילדים) שני חדרים.

4. ברוב האוניות יש חדרים עם דלתות מקשרות. הם מאד מבוקשים ונתפסים ראשונים, לכן למי שמעוניין ( חשוב מאד למשפחות עם ילדים צעירים) יש להזמין הרבה זמן מראש!

5. לחברות שונות יש חדרים מיוחדים נוספים: לחברת נורוויגיאן באוניות החדשות יותר: קומה עם חדרים קטנים במיוחד ולובי משלהם לחדרי יחיד. באוניות החדשות של קרניבל יש קומה מיוחדת למשפחות עם אזור משחקים ומסעדה רק לגרים בקומה, וגם חדרים עם מרפסות בשם הוואנה באווירה קריבית עם ערסלים. בחלק מאוניות רויאל קריביאן יש חדרים פנימיים עם חלון לפרומונד ( הטיילת הפנימית התוססת של האונייה) וחדרים פנימיים עם מרפסת מדומה ( מסך טלוויזיה המראה את הנוף) ועוד.

6. יש חדרים נגישים רבים עם דלת רחבה וחדר רחצה נגיש.

7. למיקום החדרים יש חשיבות רבה. המיקום משפיע הן על המחיר והן על היציבות. החדרים במיקום הכי רגיש לטילטולים הם בחרטום ( בקדמת האונייה). מאד לא מומלץ לבחור אותם ( כמובן הם הכי זולים). הכי יציב: חדרים במרכז האונייה או בשליש האחורי ולא בקומות הכי גבוהות.

8. אפשר להזמין חדר ללא מספר בקטגוריה ״גרנטי״. הם בדרך כלל יותר זולים. אם רכשתם חדר עם מרפסת בקטגוריה זו מובטח שתקבלו חדר עם מרפסת אך הוא יכול להיות בכל מיקום באונייה. מוצלח למי שצריך חדר אחד ( לא משפחות) ולא רגיש לטילטולים או לא חשוב לו מיקום מסויים.

9. יש חדרים במיקום פחות מוצלח- לדוגמא: ליד מכבסה או מעל מועדון ריקודים. לכן חשוב לשים לב מה יש סביב החדר שלכם וגם בקומה מעליו ומתחתיו.

10. החדרים אמנם לא גדולים (חוץ מהסוויטות) אך יש בהם מקום רב לאיחסון בארונות, מגירות וגם מתחת למיטה המון מקום למזוודות וכל מה שלא צריכים (כמו השופינג שעשיתם לפני הקרוז). בכל חדר כספת, מקרר קטן, טלוויזיה עם מספר ערוצים והעיקר- בחברות האמריקאיות: שירות ניקוי וסידור החדר פעמיים ביום!

 

האוניה אוביישן אוף דה סיז

 

טיפים לגבי סיורים בנמלים

מה שכתוב כאן הוא כללי, לא לגבי יעד מסויים או מסלול ספציפי. כמובן שיש הבדלים גדולים בהתנהלות בין קרוז בנורווגיה או בקריביים, אבל הטיפים האלה תקפים לכולם:

1. תכננו הרבה זמן מראש את הפעילות ביעד. לא מומלץ להגיע לנמל ואז לחפש נהג מונית מזדמן או סיור מקומי שמציעים ברציף. רבים מהנהגים לא מקצועיים, לא אמינים, לא דוברי אנגלית טובה. יש הרבה חפרים. נדיר ליפול על נהג/ מדריך איכותיים וישרים.

2. הזמינו כמה שפחות סיורים מטעם חברות הקרוזים בגלל שרוב הסיורים בקבוצות מאד גדולות, איטיים ויקרים. יוצאים מן הכלל נמלים במקומות נידחים במיוחד בהם לעיתים חברת הקרוזים קונה את כל הסיורים של כל החברות או כלל אין חברות מקומיות אלא רק מדריכים המגיעים במיוחד מרחוק או כאשר האונייה עומדת על עוגן ולא קשורה לרציף ומשך השהות קצר. יש עדיפות בירידה לסירות למי שרוכש סיור של האוניה.

3. מומלץ להזמין סיורים פרטיים או בקבוצות קטנות מחברות מקומיות מומלצות או מדריכים ספציפיים עם חוות דעת רבות טובות. אפשר לחפש באתרים כמו Viator ויאטור , GetYourGuide או טריפארווייזור. מומלץ לרכוש באתרים אמינים כמו אלו המאפשרים ביטול.

     לרשותכם המלצות רבות לסיורים , הן פרטיים והן בקבוצות קטנות בנמלים רבים בעולם באתר שלי:

 בקריביים ואלסקה
 באירופה
 באסיה ואוקיאניה
 בדרום ומרכז אמריקה

4. יש נמלים בהם אין צורך בסיור מודרך כי רציף הקרוזים נמצא במרכז העיר. ניתן לטייל באופן עצמאי בעיר/ עיירה בין אתרי התיירות שלה. רצוי לתכנן את מסלול הטיול הרגלי מראש ולהתייחס לשעות ולימים , לבחון מה פתוח ופעיל, למה נדרש להזמין מקומות מראש ולהכין אלטרנטיבות המתאימות לכל מזג אוויר. יש נמלים ( במיוחד בקריביים וביעדים עם חופי ים) בהם ניתן לקחת מונית / אובר/ הסעה לחוף יפה או אטרקציה במרחק נסיעה קצר יחסית. חשוב לדעת את שם היעד: החוף או אתר התיירות ולא לבקש המלצה מהנהג.

5. הכי חשוב! אוניות הקרוזים לא מחכות לנוסעים. שעת ההפלגה מכל נמל מפורסמת מראש . החברה דורשת להגיע לאונייה חצי שעה לפני מועד ההפלגה לכל המאוחר.

על מנת להמנע מעגמת נפש ולראות את האונייה עוזבת בלעדיכם יש לתכנן להגיע לרציף לכל המאוחר שעה לפני מועד זה. אז אפשר להתעכב ליד הנמל לקניות אחרונות או טיול רגלי קצר בסמוך לאונייה.

6. כאשר יורדים לנמל יש להצטייד בכרטיס החדר שלכם ( או בפרינסס: המדליון) , בתעודה מזהה עם תמונה , בכסף, כרטיסי אשראי (מתרגלים לשלם עם כרטיס החדר אבל הוא לא ממש עוזר בנמלים השונים) ורצוי מאד גם בצילום דרכונים.

7. יש נמלים פופולאריים עם עונה קצרה והרבה אוניות ( כמו איסלנד, אלסקה) בהם הביקוש עולה בהרבה על ההיצע. לכן יש להזמין סיורים הרבה מאד זמן מראש!

8. לא חייבים לצאת לסיור בכל נמל. לפעמים מגיעים ליעד שכבר מיציתם או שיש ימי נמל רצופים מתישים. אפשר ומומלץ להשאר לעיתים באונייה ולהנות ממתקניה כאשר היא פחות עמוסה.

10. כאשר יוצאים לנמל אסור לקחת בנמלים פירות וירקות. בהחלט אפשר ואפילו מומלץ להצטייד בכריכים, עוגיות או חטיפים לטיול.

 

נורוויג'יאן בליס

 

הבדלים בין נמל בו עומדים על עוגן או קשורים לרציף

לעמוד על עוגן ולרדת ב״טנדר״ (לרוב באחת מסירות ההצלה של האוניה) זה די מטרטר ולא סימפטי. מבזבז המון זמן גם בירידה וגם בעליה. המלצה שלי: לבחור קרוזים עם כמה שפחות ״טנדרים״ וכמה שיותר להיות קשורים לרציף.

אם בכל זאת עוגנים מחוץ לנמל- לקחת זמן רזרבי ארוך גם בירידה וגם בחזרה ( מועד תאום סיור ומועד חזרה) ולקחת ברגע הראשון האפשרי כרטיסים . בכל חברה ובכל אונייה השיטה שונה. לפעמים אפשר יום קודם, לפעמים מוקדם בבוקר ולפעמים רק כשמוכנים לירידה.

 

הקזינו באוניה

 

אינטרנט באוניה

כאשר נמצאים בלב ים יש קליטה רק של אינטרנט לווייני של האונייה. למי שחשובה תקשורת כל הזמן: קנו אינטרנט של האונייה. לא זול אבל זמין כל הזמן. למי שאין צורך 24 שעות ביממה באינטרנט ויכול לשרוד כמה שעות וגם את יום הים בלי תקשורת, תעשו חבילת גלישה רגילה של אחת החברות הישראליות.

 

ארוחת בוקר/צהריים

חבילות שתייה באוניה

מחירי הקרוזים בחברות הקרוזים השונות לא כוללים שתייה חריפה. במרבית החברות (למעט החברות היוקרתיות) המחיר גם לא כולל שתייה קלה וקפה ותה פרימיום.

למי ששותה כוס יין או בירה אחת או לכל היותר שתיים ביום, בדרך כלל לא משתלם לרכוש חבילת שתייה חריפה.

ניתן להזמין כוס יין או בקבוק יין ולשמור אותו אצל המלצר לימים הבאים.

אבל למי שרוצה לשתות יותר משתי כוסות ביום לעיתים קרובות משתלם לרכוש חבילת שתייה.

הכי יקר לרכוש את החבילה על האונייה. משלמים מחיר מאד גבוה. ניתן לרכוש חבילות, לא רק שתייה גם אינטרנט, ארוחות מיוחדות וכו׳, לפני הקרוז באזור האישי באתר או באפליקציה בהנחה מסויימת ( משתנה בין החברות וגם ללא התרעה באותו קרוז של אותה חברה), אך גם זה עסק יקר למדי.

הכי משתלם למי שמעוניין בחבילה, לכלול את חבילת השתייה במחיר הקרוז בזמן הזמנת הקרוז.

לחברות רבות יש חבילות משולבות שונות, בהן בתעריף הקרוז (שכמובן גבוה יותר ממחיר קרוז בלבד) כלולה חבילת שתייה והטבות נוספות: טיפים משולמים מראש, חבילת אינטרנט, ארוחות במסעדה יוקרתית, חבילות סיורים או הנחות על סיורים ועוד.

החבילה היא לחדר- כלומר אי אפשר רק לאחד הנוסעים ששותה ולא לבן זוגו.

בדרך כלל מי שהזמין ללא החבילות לא יכול להוסיף אותן להזמנה אחרי שבוצעה. הוא יאלץ לבטל את ההזמנה ולעשות חדשה (ובדרך כלל המחיר עולה).

רבים מהסוכנים כלל לא מציעים את החבילה המורחבת, אלא רק את המחיר הבסיסי, בעיקר כדי להראות שהם זולים יותר, אבל תמיד כדאי לשאול האם קיימת חבילת הטבות ומה כוללת ולעשות חשבון האם מתאימה לכם.

למי שלא חובב סיורים של האונייה לא תורמת חבילה עם סיורי חינם. מי שלא זקוק לאינטרנט באונייה - לא צריך חבילה הכוללת אינטרנט וכן הלאה.

השוו ובידקו היטב והזמינו את מה שהכי מתאים לצרכים שלכם.

כמובן מומלץ להשוות בין 2-3 סוכנים כי ההבדלים אדירים! אך השוו את אותה תכולה, באותו מיקום וסוג חדר ולא פחות חשוב- באותו תעריף: מומלץ ביותר עם פיקדון ניתן לביטול מלא!

חבילת השתייה החריפה כוללת בדרך כלל גם שתייה קלה ( קולה, מיצים וכו׳) , מוקטיילים ( קוקטלים לא אלכוהוליים) וחבילת קפה איכותי. המשקאות בחבילות השתייה בדרך כלל כוללים שתייה חריפה עד מחיר מסויים ( כ-15 דולר לכוס) ולא כל שתייה חריפה. יש חבילות פרימיום יקרות בהרבה למי שזקוק למעבר מכך.

באוניות יש מוזגי יין מקצועיים, המגישים לכם את המשקה עם כל הגינונים ויחד עם ארוחת גורמה , כאשר לא צריך לנהוג בסוף הארוחה ( עוד ייתרון גדול של הקרוז) - היין משדרג את חווית הקרוז וגם מי שאינו שתיין רציני נהנה מאד מכוס או שתיים בכל ארוחה, במיוחד אם הוא לא צריך כל רגע להעביר את הכרטיס ולחשוב כמה עולה לו…

לחיים!

 

האוכל במסעדת רד ג'ינג'ר

 

כביסה בזמן קרוז

מאד חשוב לדעת האם יש באונייה שלכם מכונות כביסה וייבוש ו/או שירות כביסה במחיר שפוי. אחרת צריך להביא הרבה יותר בגדים או לכבס ביד ולתלות במרפסת, לא חוויה מרנינה.

יש מספר חברות בהן יש מכונות כביסה וייבוש בכל קומה באונייה בתשלום סביר. ביניהן: קרניבל, פרינסס וחלק מהאוניות של הולנד אמריקה ( הישנות יותר). יש חברות שאין בהן אף מכונה: רויאל קריביאן, נורוויגיאן, סלבריטי ועוד. יש בהן שירות כביסה אך יקר להחריד כמו במלונות פאר (עדיף כבר לקנות בגד חדש מאשר למסור כביסה...).

וויש חברות שהן באמת הכל כלול, כמו אושיאנה, בהן גם מקבלים שירות כביסה לחדר בחינם ( כולל קיפול) מספר פעמים בקרוז (תלוי באורך הקרוז ובקטגוריה המוזמנת) וגם יש כמעט בכל קומה מכונות כביסה וייבוש- חינם! וגם הדטרגנטים חינם! כל כך נוח וידידותי והעיקר- חסכוני.

 

האוניה מרדי גרא Mardi Gras

 

עשרה דברים שכדאי לעשות ביום העלייה לאונייה

1. הגיעו לנמל בשעה 11:00 לכל המאוחר על מנת שתוכלו לעלות לאונייה מוקדם ככל האפשר ולהנות ממתקניה ופעילותיה.

2. אם לא הזמנתם מראש מקום במסעדות או מופעים לכל אורך הקרוז- הזמינו מיד עם העלייה לאונייה על מנת לשריין מקום במועדים המתאימים לכם.

3. עשו סיור עצמאי באונייה להכיר את כל מתקניה והאטרקציות שלה.

4. איכלו ארוחת צהריים באחת המסעדות של האונייה שפעילות ביום הזה (בכל אונייה יש מספר אפשרויות חינמיות) ולא בבופה שביום העלייה לאונייה עמוס ודחוס הרבה יותר מאשר בשאר הימים.

5. הביאו בטרולי שאתם עולים איתו לאונייה בגדי ים. זה היום בו הבריכות והג׳אקוזים הכי ריקים. אין כמו לצפות באונייה מפליגה מהבריכה או הגאקוזי.

6. עשו סיור בספא (גם אם לא מתכוונים לעשות טיפול כלשהו). ביום הראשון עושים סיורים לראות את מתקני הספא השונים ועורכים הגרלת טיפולים והדגמות חינם.

7. צפו במופע בערב הראשון בו פוגשים לראשונה את הקרוז דיירקטור, האחראי על הבידור באונייה.

8. שימו את כל הכסף והמסמכים החשובים בכספת, פרקו את המזוודות וארגנו הכל בארונות והמגירות. ככה תרגישו ״בבית״ מיידית. את המזוודות הטמינו מתחת למיטות. לא תזדקקו להן עד יום לפני ההגעה.

9. אם אתם מעוניינים בחבילות שתייה/ אינטרנט ועדיין לא רכשתם- עשו זאת מיד עם העלייה לאונייה, כמובן שעדיף מראש באפליקציה או באתר.

110. אם נוסעים עם ילדים לכו איתם למועדון הילדים של בני גילם להכרות עם הצוות האחראי ולקבלת צמיד מתאים בו כתובה תחנת ההצלה לה הם משויכים.

ממה להמנע ביום העלייה לאונייה

1. לעולם אל תנחתו בנקודת המוצא של הקרוז ביום ההפלגה ומאד מומלץ (במיוחד בימים אלה של איחורים וביטולי טיסות) גם לא יום קודם. רצוי שני לילות לפחות.

2. ביום העלייה לקרוז רצוי לא להגיע מיעד המצריך מעבר גבול ( לדוגמא: אל תגורו בואנקובר ערב לפני קרוז לאלסקה היוצא מסיאטל). מעברי הגבול עלולים להיות עמוסים ופקוקים!

3. אל תתכננו טיולים ואטרקציות ביום העלייה לאונייה. רצוי להגיע אליה כבר בשעה 11:00 בבוקר. גם כדי להנות ממנה אבל גם אם יש תקלה או בעייה יהיה זמן לטפל ולתקן (דוגמא שקרתה: הנוסעים שכחו את הדרכונים בכספת במרחק שלוש שעות נסיעה מהנמל ונאלצו לחזור). בנמלים בארצות הברית בגלל חוק פדרלי בשעתיים האחרונות שהאונייה בנמל אסור כבר לעלות עליה!

4. אל תשלחו את כל המזוודות ותיקי היד שלכם. כמו לטיסה- עלו לאונייה עם כל מה שחשוב לכם וציוד ליומיים הראשונים. לרוב מקבלים את המזוודות ביום העלייה אחה״צ אך גם כאן עלולות להיות הפתעות לא נעימות.. .

5. אל תחכו עם מילוי הטפסים והצ׳ק אין ליום העלייה על האונייה. עשו זאת יומיים שלושה לפני על מנת להמנע מהפתעות.

6. אל תחכו עם הזמנת חבילת גלישה ליום העלייה לאונייה. המחירים בהזמנה מראש ברוב החברות זולים יותר.

זיכרו האונייה לא תחכה לכם אם תאחרו ולא יעלו אתכם , גם אם האונייה עדיין קשורה לרציף! לא תעלו להפלגה אם חסרים לכם המסמכים הרלוונטיים .

ההתחילו את הקרוז ברגל ימין ובנחת.

 

מכוניות מתנגשות באוניה אוביישן אוף דה סיז

 

קרוז עם ילדים ונכדים

רוצים לקחת את הילדים או הנכדים לטיול בחו״ל וחוששים מנהיגות ארוכות, מימים אינטנסיביים מדי? דואגים שהם ישתעממו שתחסר להם חברת בני גילם? הפיתרון האולטימטיבי הוא לקחת אותם לקרוז באחת האוניות הגדולות ושופעות האטרקציות. ״טיול כוכב״ אופטימלי, בו ללא נהיגה וללא מעברי מקומות לינה תוכלו להראות להם ערים מפורסמות במספר מדינות ( לדוגמא בקרוז למערב הים התיכון מברצלונה או רומא) או חופים אקזוטיים ותרבויות מרתקות ( בקרוז לקריביים) או פיורדים וקרחונים בקרוז לנורווגיה ( יש כמובן עוד המון אפשרויות).

בין ימי הטיול ביעדים השונים וגם בשעות הערב לאחר שתעזבו את הנמל תהנו משירות מפנק, אוכל נפלא, מופעים ברמה של ברודווי וכמובן בילוי באטרקציות נפלאות באונייה עצמה: תראו סרט במסך ענק מתחת לכוכבים, תחליקו על הקרח, תשחקו מיני גולף, באולינג, תבלו בקרוסלת הסוסים ועוד ועוד. בחדרי פעילות הילדים והנוער הנכדים יפגשו ילדים רבים בני גילם וישתתפו בפעילויות ספורט, מוזיקה, אתגר ואמנות. לא יהיה להם רגע דל ואתם תוכלו לנוח בבית קפה המשקיף על הים או במרפסת החדר.

המחיר בדרך כלל יותר זול מטיול מאורגן באורך דומה או חופשה עצמאית ברמה דומה והתמורה עצומה.

לקרוז הזה יש שני חסרונות בלבד:

ממש עצובים כשהוא מסתיים, ולא חשוב מה אורך הקרוז- זה קורא מהר מדי…

וכל חופשה אחרת תראה לכם פחות אטרקטיבית בעתיד ותאלצו לצאת לעוד ועוד קרוזים…

 

משחקי כדורסל ופיקלבול במגרש סיפלקס הרב תכליתי

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים על תכנון טיול כולל קרוז:

 קבלנו כבר פעמיים שרות מסיגלית בר בנסיעות לארצות הברית – למערב ולמזרח. השרות תאם את הציפיות שלנו. מסלול הטיול תוכנן ביחד. לאחר הסכמה על המסלול קבלנו פירוט לגבי כל מקום, כולל לינקים רלבנטים לאתרים והצעות לבתי מלון/לינות.

כבר פעמים נסענו בקרוז שקבלנו עליו המלצה מסגלית. הקרוז היה מעולה. אחד לאלסקה והשני לבאהמס. ממליצה בחום.
אורית אבידב-אונגר, ניר בנים

♦  לסיגלית,

נסענו ל- 3 שבועות לארה"ב. טיול בת מצווה,שכלל ניו-יורק, אורלנדו, והקריביים. קיבלנו תכנון מפורט ומקיף, כולל ייעוץ לאוניית הקרוז. היה פשוט נהדר. משפחת אמיר, הוד השרון yoav@rom1.co.il

♦  סיגלית שלום,

חזרנו ארצה לפני שבוע והכל דפק כמו שעון. המסלול שהתווית לנו היה נהדר והטיול היה מוצלח ביותר בזכות התכנית שלך והעצות הטובות שנתת לנו. השילוב בתכנית הטיול שלך בין מסלולי טיול מפורטים לבין רשימת טיפים מעשיים אין סופית היה נפלא, ומה שטוב הוא שאת נתת לנו חלופות שונות, כך שהיתה לנו גמישות ויכולנו לבחור בין האפשרויות השונות. אהבנו גם את ההפניות מתוך הטקסט שלך לאתרי האינטרנט של האטרקציות השונות דבר שחסך לנו זמן רב בחיפושים באינטרנט. אני מודה שחששתי מהביקור הראשון בארצות הברית, ועוד עם 5 ילדים, ואין לי ספק שהפנייה אליך הוכיחה את עצמה והטיול הפך לפשוט מאין כמוהו והכל דפק כמו שעון. לגבי הקרוז בדיסני דרים הרי שהוא היה מעל לכל הציפיות ומדובר בספינה מדהימה שמתאימה לה הפירסומת באינטרנט : לפנק לפנק לפנק.
חני ודן מלכיאלי מלהבים.

המלצות רבות נוספות

 

מידע נוסף על קרוזים בספרה של סיגלית בר:
קרוזים שייט תענוגות - בקריביים אלסקה ואירופה

מדריך קרוזים בעולם

לכתבות נוספות בנושא קרוזים לחצו כאן.

חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף