צבים וחוויות בטורטוגרו Tortuguero

חוויות מגוונות מצפות למטיילים בקוסטה ריקה. המאפיין העיקרי של מדינה זו הוא הטבע הנפלא שבו היא התברכה. תוסיפו לכך את התושבים מאירי פנים ותקבלו הנאה מובטחת מביקור במדינה הנמצאת קרוב לקוו המשווה באיזור טרופי ואין בה כמעט הבדל בין עונות השנה מבחינת מזג האוויר.

אם אתם מגיעים למדינה מאמצע יוני ועד אוקטובר אל תחמיצו ביקור בן יומיים מלאים בשמורת צבי הים בטורטוגרו.

טורטוגרו ממוקמת בחלק הצפוני של קוסטה ריקה על חוף הים הקריבי באזור מישורי לחופי הים הקריבי עם נהרות רבים סביבה. לישוב זה אין כביש גישה ברכב וניתן להגיע אליו בשייט בנהרות או בטיסה. גם אל נקודת מעגן הסירות מגיעים בנסיעה איטית בדרכים שרובן לא סלולות.

הנסיעה עצמה לטורטוגרו שחציה באוטובוס וחציה בשייט בסירות הינה חוויה והדרך רצופה בנופים יפים. בדרך, לאחר שיורדים מההרים, רואים את מטעי הבננות הגדולים של קוסטה ריקה והאוטובוס עוצר בתחנת האריזה של הבננות שם רואים את שלבי השטיפה, מיון ואריזת הבננות.

 

למתגוררים בסאן חוזה, ניתן להזמין כאן מאתר ויאטור המוצלח את הטיול לטורטוגרו:
 3 ימי טיול לטורטוגרו - Tortuguero National Park 3-Day Tour from San Jose
    איסוף והחזרה ממלונות ראשיים בסאן חוזה, הטיול כולל לינות, את מרבית הארוחות, הסעות ברכב ממוזג ושייט נופי לטורטוגרו. פירוט המסלול והפעילות באתר.

 

מפעל לאריזת בננות

במעגן הסירות, מועברות המזוודות של הנוסעים לסירה נפרדת והנוסעים עולים לסירות מהירות עם קרקעית שטוחה המתאימה למים הרדודים יחסית בנהרות המובילים אל טורטוגרו. בדרך המיוערת הסירה עוצרת פה ושם לצפיה בחיות שנקרות בדרך.

סירת נוסעים בנהר

הנסיעה הנ"ל כוללת עצירה במסעדה לארוחת בוקר, ואת ארוחת הצהריים אוכלים בסביבות 13:00 כשמגיעים למלון בטורטוגרו לאחר כחמש שעות נסיעה. בטורטוגרו מספר מלונות לאורך הנהר. מלונות אלו מורכבים מבקתות נפרדות של יחידה או שתיים. הבקתות ממוקמות בתוך היער ממש ועל העצים שביניהן יש קופים וחיות יער שונות.

במלון Pachira Lodge למשל, יש בקתות כאלה עם שתי מיטות כפולות בחדר, שירותים ומקלחת. אין טלוויזיה וטלפון בחדר. הרעיון הוא להשתלב ולהתמזג כמה שיותר בטבע. במקום יש שתי בריכות, חנות מזכרות, ספא, לובי עם חדר אוכל צמוד, אינטרנט אלחוטי חינם באיזור הלובי, טלפונים ציבוריים. למרות הריחוק מכל יישוב אחר יש קליטה של טלפונים סלולריים בכפר.

בריכת מלון  חדר מלון ביער טרופי

חבילת התיור כוללת בדרך כלל את ההסעות, פנסיון מלא ומספר סיורים מודרכים. ניתן להצטרף לסיורים נוספים תמורת תוספת תשלום.

אחר הצהריים, חוצים את הנהר מאזור המלונות אל הכפר טורטוגרו שממוקם על רצועה צרה בין הנהר לים הקריבי. זהו כפר קטן שאוכלוסייתו מתפרנסת מהתיירות בלבד. בכפר רחוב ראשי לאורך הנהר שמכיל מספר חנויות לתיירים, כנסיה, בית ספר ומעגן סירות.

רחוב בכפר טורטוגרו  רחוב בכפר טורטוגרו

כנסייה בכפר טורטוגרו  בתי הכפר טורטוגרו

כאשר מטיילים על החוף הקריבי ניתן לראות בברור המון עקבות של צבי ים גדולים המובילים מהמים עד לשורת השיחים/עצים הגובלת בחוף ושם רואים את השקעים בחול היכן שהצבים הטילו את הביצים וכיסו אותם בחול. המעוניינים יכולים גם להתרחץ בים, המים חמימים אך שימו לב, אין מציל במקום.

טביעות רגליים של צב על החול בשפת הים  חוף הים שבו נקבות הצבים מטילות את ביציהן

בערב לאחר רדת החשיכה מצפה למטיילים במקום האטרקציה העיקרית שלשמה הם הגיעו למקום מרוחק ונידח זה: צפייה מקרוב בצבת ים ענקית מטילה ביצים בחוף שלאורכו אלפי צבים מטילים את ביציהם מדי שנה.

נקבת צב ים עושה דרכה למים בחוף לאחר ההטלה  צב ים קטן שבקע מהביצה עושה דרכו למים

קליפות ביצי צבים על החוף  צבים שבקעו בקן ההטלה

סרטון קצר על הצבים בטורטוגרו:

המדריכים המקומיים, בליווי שומרי הפארק, מכוונים את המטיילים בחושך בשקט ובתאורה עמומה אל עמדות המתנה המרוחקות כמה עשרות מטרים מנקודות ההטלה של הצבים. המטיילים ממתינים מרחוק כדי לא להפחיד את הצבים ולמנוע מהם להטיל את ביציהם על החוף. רק שומרי הפארק מסיירים בזהירות ובמיומנות לאורך החוף וכשהם מאתרים צבים שהחלו בהטלה הם מובילים את המטיילים אל הצבים לאחר שאלו החלו בהטלה. מרגע שהחלה ההטלה הצבה נמצאת בטרנס של הטלה ולא מפסיקה גם כאשר המטיילים עומדים מאחוריה וצופים בה. ממרחק של מטר עד שניים ניתן לראות את הצבה הענקית ששוקלת עד מאות קילוגרמים, כיצד היא מטילה עשרות רבות של ביצים ( בדרך כלל עד 160-180 ביצים) אל תוך קן החול שהיא חפרה קודם לכן. תהליך ההטלה אורך כחצי שעה ולאחריו הצבה מכסה במרץ את הקן במשך עוד כחצי שעה על מנת להסוותו ואז עושה את דרכה באיטיות אל עבר המים.

במשך הסיור ניתנת הדרכה על אורחות החיים של הצבים. הצבים בחרו במקום זה להטיל ביצים מכיוון שטמפרטורת החול בחוף זה היא המתאימה ביותר לתקופת הדגירה של הביצים שאורכת כחודשיים. עונת ההטלה מתקיימת בין החודשים יוני לאוקטובר. מין הצבים הבוקעים נקבע בהתאם לטמפרטורת החול.

למחרת בבוקר, אם אתם נמצאים בסוף עונת ההטלה (כלומר מסוף אוגוסט ועד סוף אוקטובר), מומלץ ביותר לצאת עם עלות השחר לסיור נוסף אל אתר ההטלה ולראות את הצבים הבוקעים מהביצים שהוטלו חודשיים קודם לכן וללוות את הקטנטנים הללו שבוקעים ללא אמא לידם עושים את צעדיהם הראשונים באינסטינקט טבעי לכיוון המים. צבים אלו ישוטטו להם באוקיינוסים ולאחר שנים ימצאו את הדרך בבגרותם לשוב בדיוק לחוף זה להטיל בו את ביציהם. רק אחוז קטן מהם שורד.

אטרקציות נוספות שהמטיילים יכולים להנות מהן במקום כוללות: שייט בנהרות שבשמורה וצפיה ביערות הסבוכים שסביבם. בשייט ניתן לראות מלבד הצמחייה המגוונת והעבותה גם קופים, תנינים, ציפורים, לטאות, פרפרים וכו'.

תנין במים  שייט מטיילים

להשלמת ההיכרות עם המקום נערכים גם סיורים רגליים בתוך הג'ונגל עם הסברים מפי המדריכים המיומנים שבמקום.

כמו כן, ניתן לצאת לשייט הכולל דייג ויש במקום גם אתר "קנופי" שהוא שרשרת של אומגות על צמרות העצים בתוך הג'ונגל (הקנופי של לנדס אין לאב או אתרים אחרים ביערות העננים של קוסטה ריקה הרבה יותר גדולים ומוצלחים ולכן מי שמסתפק בקנופי אחד בלבד, כדאי שיחכה, אך מי שמעוניין לנסות קנופי רגוע כ"סיפתח" לאקשן בקוסטה ריקה בהחלט יהנה).

קנופי על אומגות וגשרים תלויים  קנופי על אומגות וגשרים תלויים

במלון גם בריכות נעימות שניתן לבלות בהן בין הפעילויות השונות. מומלץ ללון במקום לפחות שני לילות כדי להספיק בנחת להנות כראוי מהמקום.

מומלץ להזמין את חבילת התיור לטורטוגרו מראש עוד מהארץ.

 

מגורים מומלצים נוספים בטורטוגרו:

Evergreen Lodge

Tortuga Lodge & Gardens

 מבחר מלונות נווספים: מלונות בטורטוגרו

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  היי סיגלית תודה רבה על תכנון הטיול לקוסטה ריקה. היה מהמם. נהנינו מאוד. ואנחנו מודים לך על כך שאת מלווה את טיולינו בעולם הקצב היה מהיר ומשביע רצון לאנשים היפר אקטיביים שכמונו. השירות שקיבלנו מלנדס אין לאב היה מעולה. והמלונות שהמלצת היו טובים. מקווים להמשך קשר והמלצות ליעדים נוספים בעולם יום טוב וטיולים נעימים
יהודית כהן, ת"א

♦  הטיול האחרון בתיכנונך היה לקוסטה ריקה בהרכב משפחתי הורים עם 2 בנות נוער 17, 14 לשלושה שבועות. הטיול היה אחד הטובים שעשינו- מלא חוויות והרפתקאות שניזכור לתמיד בדיוק במינון הנכון לנו ובשילוב של בתי מלון מצויינים שהתאימו לנו.
התיכנון המדויק הפך את הטיול שלנו לבלתי נשכח. תודה
משפחת אופיר 

המלצות רבות נוספות

 

עוד כתבות על קוסטה ריקה:
טיול קסום בקוסטה ריקה
טיולי כוכב מ"לה פורטונה" שליד ארנל
טיולי יום מסאן חוזה
אטרקציות וסיורים מיוחדים בקוסטה ריקה
טיול בשמורת הטבע קורקובדו
נופש וטיולים בתמרינדו Tamarindo
טיולי כוכב למשפחות בקוסטה ריקה
טיולים מפורטו לימון Puerto Limon

מדריך טיולים ומפה על קוסטה ריקה

לרכישה בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו

מדריך טיולים לקוסטה ריקה  מפת קוסטה ריקה למכירה


חזרה לראש הדף