טיולים באזור נין בין Ninh Binh בצפון וייטנאם

כללי

אזור נין בין נמצא בצפון וייטנאם 95 ק"מ דרומית לבירה האנוי. זהו אתר חובה לביקור לדעתי לכל מי שמגיע לצפון וייטנאם. אזור זה מפתיע את המבקרים בו הודות לתופעת הטבע המרשימה של הרי אבן גיר תלולים ונישאים כמין דבשות גמל ענקיות אשר ביניהן נהרות ונחלים שלעיתים חוצים הרים אלו מתחתם דרך מערות. האזור גם זכה לכינוי "הלונג ביי של היבשה" הודות לדמיון של ההרים התלולים הללו בשני המקומות. בעבר ידעו התושבים המקומיים לנצל את המעברים הנסתרים במערות שמתחת להרים על מנת להגן על עצמם באזור כשהסתתרו מפני פולשים זרים.

 

טאם קוק Tam Coc ליד נין בין:

טאם קוק מתצפית האנג מואה

 

לא מומלץ להגיע לנין בין בטיול של יום אחד בלבד מהאנוי כולל נסיעה הלוך ושוב רק כדי לסמן וי על מקום זה. כדאי להגיע לאזור לשני לילות כדי לראות את המקום בנחת וליהנות בו.

בעיר נין בין עצמה אין משהו אטרקטיבי לתיירים ולכן אין צורך לבקר בה וגם לא ללון. כדאי ללון בסמוך אליה ב- Tam Coc. מטאם קוק תוכלו לצאת לשייט בנהר ובמערות בין הצוקים וגם לצאת לטיולי אופניים בסביבה בין כפרים, שדות אורז והרים מזדקרים. השבילים והשדות מישוריים כך שהנסיעה באופניים קלה.

לינה מומלצת

מכיוון שמדינה זו אינה יקרה, אני ממליצה ללון כאן במלונות איכותיים שיחסית למערב עולים פה בזול.

 

♦ מלון בטאם קוק  Ninh Binh Hidden Charm Hotel & Resort
זהו מלון 5 כוכבים מפנק. במקום בריכת שחיה, מסעדה, חדר כושר, אפשרות להשכרת אופניים. אינטרנט אלחוטי חינם. מספר מסעדות בארים וחנויות ממוקמים במרחק הליכה מהמלון.

 

♦ מלון Emeralda Resort Ninh Binh

רזורט יוקרתי 5 כוכבים. 3 בריכות, אחת פנימית שתיים חיצוניות. חדרים ל 2 עד 5 אורחים. ספא, 2 מסעדות. אינטרנט חינם. ממוקם 18 ק"מ צפונית מערבית לנין בין.

 

ולמי שמעונין בחלופה זולה יותר של הומסטיי איכותי:

♦ הומסטיי איכותי בטאם קוק Tam Coc Boutique Garden

 

טיולים באזור נין בין

את השייט בנהר ובמערות מתחת להרים המזדקרים ניתן לעשות בשני מקומות בשייט בסירות חתירה קטנות: בטאם קוק Tam Coc ובטראנג אן Trang An. שני המקומות מצויים קילומטרים ספורים מערבית לנין בין .

שייט ב- Tam Coc

את ההרים הנהרות והמערות הללו ניתן לראות כאמור בשייט חווייתי בסירות חתירה קטנות היוצאות ממקום שנקרא Tam Coc הנמצא כ-7 ק"מ דרומית מערבית לנין בין.

מעגן היציאה לשייט בסירה בטאם קוק:

מעגן היציאה לשייט בטאם קוק

 

הטיול הינו בשייט רגוע ונופי בן שעה וחצי בתעלות מים המוקפות שדות אורז ועוברות גם בשלוש מערות מתחת להרים תלולים.

 

שייט בסירה בטאם קוק

 

שייט במערה מתחת להר בטאם קוק:

מערה מתחת להר בטאם קוק

 

השייט מתבצע עם סירת משוטים קטנה כאשר מפעילה מקומית חותרת בסירה המיועדת לעד 4 נוסעים. מה שמפתיע הוא שהחותרת מפעילה את המשוטים עם הרגליים (!) במשך שעה וחצי כמעט ללא הפסקה.

 

מפעילת הסירה חותרת במשוטים עם הרגליים

מפעילת הסירה חותרת במשוטים עם הרגליים

 

הסירה שטה בתעלת מים שמצדיה שדות אורז וצוקים נישאים מרשימים.
במהלך השייט תפגשו גם סירות רוכלים המציעות לתיירים פירות, שתיה ומזכרות וגם החותרת מציעה לתיירים מזכרות שונות.

סירת רוכלת בטאם קוק:

סירת רוכלים בטאם קוק

 

שייט ב- Trang An

טראנג אן נמצא גם הוא סמוך לטאם קוק, הוא מרוחק 8 ק"מ מערבית לנין בין. גם כאן שטים בין צוקים ומערות בדומה לשייט ב- Tam Coc אך במסלול מעט ארוך יותר עם אטרקציות שונות לאורכו. אין כאן שדות אורז . שייט זה מפורסם יותר מהשייט הקודם ובאתר יש כ- 2000 סירות משוטים שכל אחת מכילה 4-5 תיירים.

 

מעגן היציאה לשייט בטראנג אן:

מעגן היציאה לשייט בטראנג אן

 

שייט בסירות בטראנג אן

 

בשייט עוברים ליד אי עליו תזמורת וזמרת המנעימים את אוזני השטים בשירה וייטנאמית. במהלך השייט יש גם עצירות וביקור במקדשים בהם שוכנים פסלי גיבורים מההיסטוריה הוייטנאמית. כאן אין רוכלים כמו בשייט הקודם.

 

שייט בתוך מערה בטראנג אן:

שייט בתוך מערה בטראנג אן:

 

מקדש בשייט בטראנג אן

 

השייט מאוד מאורגן, כל נוסע חוגר חגורת הצלה והחותר מצויד גם בגלגל הצלה. השייט מתקיים גם בגשם אז הצטיידו במעיל גשם ו/ או מטריה.

 

תצפית Hang Mua

תצפית Hang Mua נמצאת כ 10 דקות נסיעה מערבית לנין בין.
כדי להגיע לתצפית מהחנייה יש לעלות כ500 מדרגות אבל המאמץ כדאי!

הכניסה לאתר בתשלום. סמוך לתחילת המסלול הרגלי לתצפית יש מלון נחמד ומטופח.

 

החץ מצביע על התצפית בהאנג מואה:

ההר שבראשו תצפית האנג מואה

 

מהפסגה נשקף נוף מרהיב של תעלות Tam coc עם סירות החותרים, שדות האורז וההרים מסביב. הנוף משנה את הצבע שלו בהתאם לעונות השנה בגלל צבע שדות האורז המשתנה. הצבעים הכי מרשימים הם כששדות האורז ירוקים בתחילת אפריל ועוד יותר כשהם צהובים בסביבות מאי.

 

בראש התצפית הראשית יש דרקון מאבן על ראש ההר.  הנוף היפה ביותר מהתצפית הגבוהה הוא לכיוון מערב אל עבר הנהר הזורם מטה בין שדות האורז וההרים הנישאים סביבו. משם גם רואים את הפתח של אחת המערות ממנו סירות התיירים נכנסות אל מתחת להר.

 

נוף טאם קוק מתצפית האנג מואה:

נוף טאם קוק מתצפית האנג מואה

 

 בדרך למעלה אל התצפית ישנו פיצול ימינה לתצפית נמוכה יותר מהראשית אשר צופה לכיוון צפון מזרח.

 

התצפית בהאנג מואה לכיוון צפון מזרח:

התצפית בהאנג מואה לכיוון צפון מזרח

משך העלייה והירידה מהתצפית בקצב מתון אורך כשעה.  

 

טיול בעיר העתיקה Hoa Lu

העיר העתיקה Hoa Lu שוכנת כ- 13 ק"מ צפונית מערבית לעיר נין בין Ninh Binh.
Hoa Lu היתה בעבר במאות ה-10 וה- 11 עיר בירה אימפריאלית מפוארת ששכנה בלב שדות האורז המוקפים במאות גבעות מאבן גיר.
בידודה הטופוגרפי של העיר הקנו לה יתרונות רבים בהגנה עליה. לעיר היתה רק כניסה ויציאה אחת דרך הנהר המוביל אל הים ושהיה עורק האספקה שלה. אולם זו גם הסיבה שהגבילה את הצמיחה הכלכלית והפוליטית שלה ואולי גרמה לכך שהבירה הועברה מאוחר יותר להאנוי.
בעיר העתיקה מומלץ לבקר במקדשים של המלכים הגדולים Dinh Tien Hoang שחי בין השנים 924-979 לספירה ושל Le Dai Hanh שחי בין השנים 941-1005 לספירה.

 

מקדשי המלכים בעיר העתיקה הואה לו:

מקדשי המלכים בעיר העתיקה הואה לו

 

מקדשי המלכים בעיר העתיקה הואה לו

 

במקדשים יש גנים יפים, פגודות עתיקות ושרידים שונים מאותה התקופה.

מקדש Bai Dinh

מקדש Bai Dinh שוכן  20 קמ מערבית לעיר נין בין. במקום זה שוכנת פגודה עתיקה יחד עם פגודה חדשה. המקום נחשב לקומפלקס מקדשים בודהיסטי הכי גדול בווייטנאם ומהווה מקום משיכה פופולארי בקרב עולי רגל בודהיסטים.
ממגרש החניה של האתר יש הסעה של מספר דקות ברכב מיוחד עד לכניסה למתחם הפגודה.

 

מקדש Bai Dinh

 

משם מתקדמים ברגל ומבקרים במספר מקדשים המקושרים ביניהם בפרוזדורים גדולים שלאורכם כחמש מאות(!) פסלי בודהה גדולים ויפים משיש.

המאמינים נוהגים לגעת ברגלי וידי פסלי הבודהה בעודם חולפים על פניהם והדבר ניכר בצבע הפסלים במקומות שנגעו בהם.

 

פסלי בודהה בפרוזדורים הארוכים במקדש באי דין

 

מסלול ההליכה הלוך ושוב כ 4 ק"מ וכולל גם עליה וירידה של מאות מדרגות. בחלק העליון של המתחם ממוקמת הפגודה הגבוהה אליה ניתן לטפס (בתשלום נוסף) לתצפית מקומתה הגבוהה ביותר. העליה היא במעלית, אך לפני המעלית מטפסים עוד כ 60 מדרגות נוספות. העליה לתצפית מומלצת, הנוף מלמעלה מרהיב, רואים את כל מתחם הפגודה ואת ההרים והסביבה למרחקים.

 

הנוף הנשקף מראש הפגודה הגבוהה במקדש באי דין:

הנוף הנשקף מראש הפגודה הגבוהה במקדש באי דין

 

בתוך המקדשים באתר מגוון גדול ומרשים של פסלים ענקיים בצבעי זהב, שחור ועוד.

 

פסלים במקדש באי דין

 

פסלים במקדש באי דין

 

 פסלים במקדש באי דין

 

פארק לאומי קוק פואונג Cuc Phuong

הפארק Cuc Phuong ממוקם כ- 40 ק"מ מערבית לנין בין. בפארק יערות סבוכים עם מגוון של חיות עצים וחרקים.
בכניסה לפארק כדאי לבקר במרכז שימור חיות הבר. במקום כלובים עם מגוון קופים שהפארק מנסה להציל, חלקם נלכדו והוחזקו ע"י המקומיים למטרות סחר ומאכל. לאחר שיקומם הם משוחררים לטבע. באתר גם מרכז שימור צבים מגדלים וסוגים שונים.

קופים בפארק הלאומי קוק פואונג

מפתח הפארק ישנה דרך סלולה צרה של כ 20 קמ לתוך לב הפארק עד לנקודה בה יוצאים לטיול רגלי ביער. המסלול הרגלי הוא מעגלי בן 7 קמ כאשר קטעים ממנו כרוכים בעליה וטיפוס בלא מעט מדרגות.

השביל בפארק הלאומי קוק פואונג

היעד העיקרי במסלול הוא עץ גדול ועתיק בן אלף שנים. עוביו של העץ מרשים, גזעו מתפצל לשלוש ושלושת ענפיו העליונים לא שרדו את פגעי השנים והם נשברו.

העץ בן אלף שנה בפארק קוק פואונג:

העץ בן אלף שנה בפארק קוק פואונג

הצמחייה מסביב היא של יער צפוף וסבוך, שביל הטיול מרוצף ברובו ועד לעץ העתיק אורך המסלול 2.5 ק"מ בכיוון אחד. לא נראו בטיול חיות בר או ציפורים ביער רק חרקים למיניהם.

תולעת צבעונית וקוצנית בפארק קוק פואונג

 כדאי לבוא בשרוולים ארוכים ולהתמרח נגד יתושים. בנקודת היציאה למסלול ההליכה יש מסעדה שהמטיילים נוהגים לאכול בה ארוחת צהריים.

 

חמישה סרטונים קצרים על טיולים ביעדים באזור נין בין שצוינו בכתבה:

 

את הטיול שלכם בווייטנאם אני ממליצה שתעשו עם מדריך צמוד עם רכב שילווה אתכם בכל הטיול. לא ממליצה לשכור רכב ולטייל לבד. למעוניינים, אוכל לתכנן את טיולכם בכל האזורים של וייטנאם (טיילתי בכל היעדים שכתבתי עליהם באתר) ואמליץ לכם גם על מדריכי טיול טובים. לפרטים נוספים: סיגלית בר.

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦ סיגלית, היה טיול מקסים. תודה רבה על התכנון והעזרה. זהו הטיול השני שלנו איתך. הראשון היה לחודש לארה"ב והפעם לתאילנד
נגעת בנקודות הכי חשובות והכל היה 10. שוב תודה על הבקיאות, מקצוענות והמחשבה.
אילן תירוש - בית לחם הגלילית .

♦  בהמלצת חברים שבנו מסלול לארה"ב עם סיגלית פניתי אליה לעזרה לטיול צרפת גרמניה ואוסטריה. סיגלית בנתה לי מסלול של 10 ימים כולל מלונות אטרקציות וכו והכל בתאום איתי ולפי תחומי התעניינות של ילדי ושלי הכל היה פשוט מושלם. וכך גם עשתה כאשר טסתי לשבוע לשוויץ ולאחר מכן שבוע בצפון איטליה....פשוט שווה כל שקל....ויש טיול חווייתי ומושלם. ענת אביגדור. 

המלצות רבות נוספות

 


חזרה לראש הדף