♦ מלונות מומלצים בתאילנד

תאילנד - תעודת זהות ומידע כללי

מבוא

תאילנד היא גן עדן עלי אדמות למשפחות. יש בה שילוב מנצח של תרבות אקזוטית, טבע מרשים, חופי ים נפלאים, בעלי חיים, שעשועים, מופעים מיוחדים, סיורים מיוחדים וקניות. היא מדינה ידידותית עם תושבים מקסימים ומסבירי פנים המשלבת ישן עם חדש, את קסמי המזרח עם שיא המודרניזציה, מקדשים בודהיסטים, נזירים ומדיטציה לצד מועדונים לוהטים, שווקי רחוב זולים לצד מרכזי קניות יוקרתיים המוכרים אפילו מכוניות יוקרה כגון למבורגיני.
הכל משתלב בהרמוניה זה לצד זה במין בלאגן מאורגן ומסביר פנים לתייר.
תמצאו בה אוכל מגוון מכל הסוגים החל מדוכנים בשווקים , דרך רשתות המזון המהיר החביבות על ילדים ועד מסעדות יוקרה, מסאג'ים נפלאים במחירים מגוחכים, מלונות ורזורטים מפנקים ואיכותיים בכל רמות המחירים. תוכלו לשלב בין אטרקציות מערביות הקיימות בארה"ב ואירופה כגון מוזיאוני שעווה, אקוואריומים ופארקי שעשועים לביקור בכפרים אוטנטיים, בשמורות טבע טרופיות שופעות יערות גשם ומפלים, במקדשים, ארמונות ובשווקים צפים.
כל אחד ימצא בה משהו לטעמו ובתקציבו. 

שם

שמה המלא של תאילנד הוא: Prathel Thai שפירושו: "מדינת החופש". שם זה ניתן לה מכיוון שבמשך כל 800 שנות קיומה היא לא נשלטה על ידי מדינות אחרות (בניגוד לכל שאר המדינות בדרום מזרח אסיה).
שמה הקודם של תאילנד היה "סיאם" (עד 1939).
כינוייה: "ארץ החיוכים"

דגל:

thailand flag דגל תאילנד

מיקום:

דרום-מזרח אסיה. גובלת בקמבודיה, מלזיה, לאוס ומיאנמר (לשעבר בורמה).

גיאוגרפיה:

שטח: 513,120 קמ"ר (פי 23 משטח מדינת ישראל!). צורתה מזכירה ראש של פיל. חמישית משטח המדינה מכוסה יערות גשם טרופיים. אורך קו החוף שלה: 3,219 ק"מ. הנקודה הגבוהה ביותר: 2,576 מטרים, בצפון המדינה פסגת הר דוי אינת'אנון Doi Inthanon. לתאילנד ארבעה איזורים טופוגרפיים שונים: אזור הצפון ההררי, המישור הפורה במרכז, הרמות הצחיחות למחצה בצפון מזרח המדינה וחצי האי הדרומי הטרופי, מרובה האיים.

תושבים:

 67.5 מיליון תושבים. מתוכם: 75% ממוצא תאי, 14% סינים , 11% ממוצא אחר.

דת:

 94.6% בודהיסטים, 4.6% מוסלמים (בעיקר בדרום המדינה), 0.7% נוצרים. בני כל הדתות, כולל המיעוטים נהנים מחופש דתי מוחלט. תאילנד נחשבת לאחת המדינות היותר מאמינות בעולם הבודהיסטי. קיימת בה הערכה רבה לנזירים בודהיסטים. בעבר כל גבר צעיר בממלכה, כולל המלך היה צריך לחיות כנזיר בודהיסטי לפחות לתקופה קצרה בטרם הגיעו לגיל עשרים. גם כיום רבים מהצעירים הופכים לנזירים אך בעיקר תושבי הכפרים, העניים יותר. מרכז החיים החברתיים והדתיים בערים ובמיוחד בכפרים הם המקדשים.

שפה:

תאית. זו שפה טונלית, בעלת חמישה צלילי הגייה שונים. לכל מילה יכולים להיות מספר מובנים שונים לחלוטין בהתאם לאופן הגיית המילה. זו הסיבה שלאנשי המערב קשה ללמוד את השפה.
עיר הבירה: בנגקוק. מתגוררים בה כ-10 מיליון תושבים. תאילנד מחולקת ל-77 מחוזות.

מטבע:

 באהט Thai Baht, סימונו: BHT. שקל אחד שווה 8.7 בהאט תאילנדי. (טיפ לחישוב מהיר מוערך: לחלק את מספר הבהטים ב-10 ולהוסיף עשרה אחוז). ניתן להחליף דולרים ואירו כבר בשדה התעופה בשער חליפין הוגן וכמובן בכל בנק ובית מלון. ניתן לשלם בכרטיסי אשראי בבתי המלון, מרכזי הקניות הגדולים ואתרי תיירות רבים. יחד עם זאת בשווקים, בדוכנים ובחלק מהחנויות, המסעדות ואתרי התיירות נדרש לשלם במזומן.

שעון מקומי:

 תאילנד מקדימה את ישראל ב-5 שעות (בארבע שעות כשיש בישראל שעון קיץ. בתאילנד אין שעון קיץ).

קידומת טלפון: +66

חשמל:

הזרם כמו בישראל 220 וולט. השקעים עם שני חורים, ברובם כמו בארה"ב- שני פסים ישרים ולכן נדרש מתאם.

ממשל:

 מונרכיה חוקתית דמוקרטית בדומה לאנגליה. המלך פומיפהון אדוליאדג' PHUMIPHON (BHUMIBOL), "ראמה התשיעי" בשושלת צ'אקרי. המלך מולך ברציפות מאז 1946 מאז היותו בן 19 בלבד. תאריך יום הולדתו ה-5 לדצמבר הוא חג לאומי. המלך הוא שליט המדינה הותיק ביותר בעולם כולו.
שנת עצמאות המדינה: 1238 לספירה.

כלכלה:

 תאילנד היא כיום אחת הכלכלות המשגשגות בדרום מזרח אסיה. ענפי התעשייה העיקריים הם מוצרי חשמל ומעגלים מודפסים, מחשבים, מכוניות וחלקי רכב, שימורי מזון, עץ וטקסטיל. בתעשייה מועסקים כ-%20 מן המפרנסים. תאילנד עשירה במחצבים, והיא אחת המדינות הראשונות בעולם בכריית בדיל וטונגסטן. ענפי השירותים מספקים תעסוקה לכ-40% מהמפרנסים. לתיירות משקל דומיננטי. לתאילנד מגיעים למעלה מ-10 מיליון תיירים בשנה.
למעלה מ-40% מהמועסקים מתפרנסים מענפי החקלאות. תאילנד אחת מיצרניות האורז הגדולות בעולם וחלק ניכר מיבוליו מיועדים ליצוא. גם תירס ואננס הם גידולים חקלאיים עיקריים במדינה. יערות הצפון מספקים כמויות גדולות של עצים. גם לדייג חשיבות כלכלית בתאילנד.

אקלים:

טרופי, חם ולח עם עונה ארוכה של מונסונים. שלוש עונות עיקריות: העונה היבשה- מנובמבר עד פברואר, העונה החמה- ממרץ עד מאי והעונה הגשומה (או הירוקה, כפי שהתאילנדים נוהגים לכנות)- מיוני עד אוקטובר. מידע עדכני על מזג האוויר.

בריאות:

חיסונים: על פי משרד הבריאות התאילנדי אין צורך בחיסונים. גם חברות הביטוח בישראל אינן דורשות חיסונים כלשהם. לשכות הבריאות של ישראל מוציאות לעיתים הנחיות והמלצות משלהן. מומלץ להתעדכן באתר משרד הבריאות: או במרפאות המטיילים בערים השונות. לתאילנד מערכת בריאות מתקדמת ביותר. בערים הגדולות, במיוחד בבנגקוק, בתי חולים מערביים, מודרניים ומתקדמים. בתאילנד שפע בתי מרקחת מערביים בהם ניתן לרכוש תרופות ללא מרשם במחירים אטרקטיביים.

מידע קונסולרי:

שגרירות תאילנד בישראל: כתובת: בניין מרכזים 2001, שדרות אבא אבן 1, הרצליה פיתוח, טלפון: 09-954-8412/3, פקס: 09-954-8417,
 thaisr@netvision.net.il,

שגרירות ישראל בבנגקוק: כתובת: Ocean Tower, Sukhumvit Soi 19
טלפון: 2049200+66-, פקס 2049255+66-,
 INFO@BANGKOK.MFA.GOV.IL
אשרת כניסה: ויזת תייר ל-30 יום ניתנת חינם לאזרחי מרבית מדינות העולם, כולל ישראל. יש להראות כרטיס טיסה הלוך ושוב של 30 יום לכל היותר. לטיול ארוך יותר יש להגיש בקשה לאשרה (המונפקת חינם) בשגרירות תאילנד בישראל, או אם נמצאים כבר בתאילנד אפשר לבקש הארכה בסניף של משרד ההגירה התאילנדי.

תאריכים חשובים בהיסטוריה של תאילנד:

1. בשנת 900 לספירה החלו אנשים דוברי תאית לנדוד ולהתיישב בשטח שכיום מאכלס את תאילנד.
2. בשנת 1238 התאים ייסדו את ממלכת סוקותאי Sukothai. תקופת סוקותאי נחשבת לתור הזהב בהיסטוריה התאית ונקראה גם "זריחת האושר". מלכי סוקותאי היו נדיבים וקרובים לבני עמם.
3. בשנת 1350 הוקמה ממלכת איותאיה Ayutthaya אשר מלכיה היו נוקשים יותר ואימצו לעצמם את השם "מלך אלוהי".
4. בשנת 1511 היו הפורטוגזים לאירופאים הראשונים שהגיעו לממלכת איותאיה.
5. בשנת 1767 הבורמזים פלשו לממלכת איותאיה, כבשו אותה והרסו את העיר.
6. בשנת 1772 החליט הגנרל טקסין (שהצליח כשבעה חודשים אחרי הכיבוש הבורמזי לגרש את הבורמזים מתאילנד) להעביר את בירת הממלכה מאיותאיה ל"טון בורי" Thon Buri, על הגדה המערבית של נהר הצ'או פראיה Chao Phraya , על מנת שעיר הבירה תהיה במיקום יותר אסטרטגי וקרוב לים, הן למטרות מסחר והן אספקת נשק והגנה.
7. בשנת 1782 לאחר מות גנרל טקסין עלה לשלטון גנרל צ'קרי, שהפך למלך הראשון בשושלת צ'קרי המולכת בתאילנד עד היום. הוא כונה המלך ראמה הראשון Rama 1. הוא היה זה שהעביר את בירת הממלכה מטון בורי לבנגקוק.
8. בשנת 1851 עלה לשלטון המלך ראמה הרביעי שהיה זה שאחראי על ייסודה של תאילנד במתכונתה המודרנית. בתקופת שילטונו שנמשכה 17 שנים נעשו רפורמות כלכליות וחברתיות משמעותיות וגם גובשו אמנות בינלאומיות עם מדינות המערב.
9. בשנת 1939, שינה המלך ראמה השמיני את שם הממלכה של תאילנד מסיאם לשמה הנוכחי כחלק מייסוד ממשלה דמוקרטית במדינה.
10. בשנת 1946 הומלך המלך הנוכחי, ראמה ה-9 בשושלת צ'אקרי. המלך נולד בדצמבר 1927 בעיר קמברידג' בארה"ב, בה למד אביב באוניברסיטת הרווארד. מלך זה נפטר בתאריך 13.10.16  לאחר 70 שנות מלכות. בנו הנסיך מאהה וצ'יראלונגקון ירש את מקומו.
11. במלחמת העולם השנייה החליט מפקד צבא תאילנד לכרות ברית עם יפן ולהכריז מלחמה על ארה"ב ועל בריטניה. בעקבות זאת הורשו כוחות צבא יפן לעבור בתחומה של תאילנד בדרכם לבורמה, מלזיה וסינגפור שנמצאו בשליטת בריטניה. בתמורה לכך צירפה יפן לתאילנד שטחים בבורמה, במלזיה ובקמבודיה. לאחר המלחמה הוחזרה תאילנד לגבולותיה הקודמים. מאז תום מלחמת העולם השנייה נקטה תאילנד מדיניות פרו-מערבית והייתה ממייסדות ארגון הברית של דרום מזרח אסיה (סיאט"ו – S.E.A.T.O) בהנהגת ארה"ב.
12. בין השנים 1985-1995 היתה פריחה עצומה בכלכלת תאילנד שנבלמה בין השנים 1996-1999 בגלל משבר כלכלי באסיה כולה. אך הכלכלה המשיכה לפרוח בראשית שנת 2000.
13. בדצמבר 2004 נהרגו בתאילנד 8000 בני אדם, כולל ילדים רבים ותיירים רבים באסון הטסונאמי שפקד את האזור. כל אזורי האסון שוקמו כליל תוך זמן קצר וכיום בכל אתר הקרוב לים יש נתיבים מסומנים היטב למקרה של טסונאמי נוסף.
14. בשנים 2006-2008 היו הפיכות פוליטיות והפגנות אלימות במדינה ואף במשך שנה הונהג משטר צבאי בתאילנד. בנובמבר 2008 אף נסגר שדה התעופה של בנגקוק עקב השתלטות אלימה של המפגינים.
15. בבחירות הכלליות שנערכו ביולי 2011 זכתה מפלגת האופוזיציה פהו תאי בראשותה של אחות ראש הממשלה המודח, יינגלוק צ'ינוואט. היא הפכה לאשה הראשונה המכהנת בתאילנד בתפקיד ראש הממשלה.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 סיגלית, היה טיול מקסים. תודה רבה על התכנון והעזרה. זהו הטיול השני שלנו איתך. הראשון היה לחודש לארה"ב והפעם לתאילנד
נגעת בנקודות הכי חשובות והכל היה 10. שוב תודה על הבקיאות, מקצוענות והמחשבה.
אילן תירוש
בית לחם הגלילית

♦  שלום סיגלית,
ברצוני להודות לך על תרומתך הרבה להצלחת הטיול שלנו. טיילנו כחודש בתאילנד ובסינגפור. חזרנו עם המון חוויות , זיכרונות וכמובן "טעם של עוד".
לדעתי, הצלחת הטיול שלנו מתחילה בתכנון נכון של הלוחות זמנים ומקומות טיול. הצלחת להכין לנו תוכנית מפורטת עם ציון בתי מלון מרכזיים ונהדרים, עם השמת דגש על מה נדרש ומה רצוי לראות, עם פירוט זמני נסיעה והמרחקים. המדריכים המקומיים עליהם המלצת היו מקצועיים , דייקנים ועם אנגלית טובה מאוד. תכנון הזמן היה מעולה (אפילו השארת זמן לשופינג).  מודים לך מאוד,
מאיה וזאב גיציס 

 ♦ המלצות רבות נוספות

כל כתבות הטיולים על תאילנד: מלונות מומלצים בתאילנדבנגקוק וסביבתהפוקט | קוסמויפאטייה | צ'אנג מאי וסביבתה | הג'ונגלים של בנגקוק וסביבתהמבנגקוק לשמורת קאו יאי | מחוז סאמוט סונגקראםקאו לאק | מחוז קנצ'נבוריבעקבות החיותהאי קו צ'אנג | טיולים מודרכים אוטנטיים | צפון תאילנד מודרך | איי תאילנד | הזמנת טיסות לתאילנד

  

מדריך טיולים ומפות לתאילנד

לרכישה בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו

מדריך תאילנד ממוקד העולם  


חזרה לראש הדף