טיול בפארק לאומי יוסמיטי Yosemite National Park

יוסמיטי הוא פארק לאומי גדול ממדים, המשתרע על שטח של 3093 קמ"ר, במרכז הרי הסיירה נבדה בחלקה המזרחי של קליפורניה. בפארק יערות עם עצים ענקיים, נוף אלפיני ועמק מקסים עם מפלים מרשימים, צוקים וסלעים בצורות מיוחדות. מקור שמו של הפארק היא המילה "אוזומאטי", כינויו של הדב הגריזלי בפי האינדיאנים שחיו פעם באזור. כיום אין יותר דובי גריזלי באזור, אך חיים בפארק דובים שחורים וחיות בר רבות אחרות.
יוסמיטי הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1890 ומאז הוא אחד מאתרי הטבע המפורסמים בעולם. הוא נחשב לאתר הנוף הפופולארי ביותר בקליפורניה ומושך מדי שנה מעל ארבעה מליון מבקרים, מרביתם בחודשי הקיץ, למרות שהוא פתוח למבקרים בכל ימות השנה. בפארק 420 ק"מ של כבישים, מעל 1300 ק"מ של שבילי טיול ו- 13 ק"מ של שבילי אופניים.

האזור המטוייל והמפורסם ביותר בפארק בו ריכוז גדול של מראות טבע נפלאים הוא עמק היוסמיטי Yosemite Valley שאורכו 11 ק"מ ורוחבו (בחלקו הרחב ביותר) 1.6 ק"מ. למי שמקדיש לטיול בפארק יום אחד בלבד מומלץ לטייל רק בו. משך השהות האופטימלית למשפחה בפארק הוא יומיים, למרות שמטיילים רבים יכולים לבלות בין שביליו גם למעלה משבוע. 

 

yosemity valley עמק יוסמיטי

 

בפארק פעילויות רבות ומגוונות הכוללות סיורים מודרכים ע"י הריינג'רס, רכיבה על סוסים, רכיבה על אופניים, מופעים באמפיתאטרון שבעמק, שייט, דייג ועוד. מרבית הפעילויות כרוכות בתשלום נוסף. פרטים על הפעילויות השונות ניתן לקבל במרכזי המבקרים ובעיתון הפארק. 
חלקים נרחבים של הפארק סגורים לתנועת מכוניות בחודשי החורף (נובמבר- מאי).

מיקום הפארק ואמצעי תחבורה

הפארק נמצא בחלקה המזרחי של מדינת קליפורניה במרחק נסיעה של כארבע וחצי שעות מסאן פרנסיסקו וכ- 6 שעות מלוס אנג'לס. שדה התעופה הקרוב ביותר לפארק נמצא בפרסנו Fresno, במרחק של 144 ק"מ מהכניסה הדרומית של הפארק.
ניתן להגיע לפארק גם בתחבורה ציבורית ממרסד Merced.
לפארק ארבע כניסות מכיוונים שונים:
לכניסה הדרומית מגיעים מכביש 41, צפונית לפרסנו Fresno, לכניסה הדרום- מערבית, Arch Rock Entrance, מגיעים מכביש 140 מזרחית למרסד Merced, לכניסה הצפון- מערבית, Big Oak Flat, הנוחה ביותר לבאים מכיוון סאן פרנסיסקו, מגיעים דרך כביש 120 מזרחית למנטקה Manteca ולכניסה המזרחית, Tioga Pass Entrence, הפתוחה רק בחודשי הקיץ, מגיעים מ-
Lee Vinning (המרוחקת כ- 16 ק"מ מהכניסה) דרך כביש 120 מערב.

 

עמק יוסמיטי

 

בחורף הדרך הנוחה ביותר להכנס לעמק יוסמיטי היא דרך כביש 140 דרך מריפוסה Mariposa, מכיוון שכמעט ואינה עוברת בהרים גבוהים ולכן בדר"כ אין צורך בשרשראות עבור נהיגה בשלג.
 בתוך הפארק כבישים נוחים לנהיגה (חלקם סגורים בחודשי החורף). חלק מהכבישים בעמק יוסמיטי Yosemite Valley סגורים לנהיגה ברכב פרטי והנסיעה בהם היא באוטובוס שירות הפועל חינם בכל ימות השנה. האוטובוס נוסע בתדירות גבוהה מאד ועוצר בקרבת כל האתרים המעניינים בעמק ובקרבת שבילי הטיול הפופולאריים. בחודשי הקיץ נוסע אוטובוס שירות גם לחלקו הדרומי של הפארק: לוואוונה Wawona ולחורשת עצי הסקויה Mariposa Grove. קו נוסף הפועל רק בחודשי הקיץ נוסע בין אגם טניה Tenaya Lake למלון Tuolumne Meadows Lodge.
מעמק יוסמיטי יוצאים גם סיורים מאורגנים רבים לכל רחבי הפארק. סיור בן כשעתיים בקרוניות בינות למראות המרשימים ביותר ולאטרקציות המרכזיות בפארק. מומלץ מאד למי שזמנו קצר ומעוניין לראות בקלות ובנוחות את עמק יוסמיטי. פרטים על הטיולים המאורגנים ניתן להשיג בכל מרכזי המבקרים בפארק.

מזג האוויר

בפארק יוסמיטי הבדלי גבהים ניכרים בין האזורים השונים, עובדה הגורמת להבדלים ניכרים במזג האוויר בין אזור לאזור. לכן מומלץ להתלבש בשיטת השכבות בכל עונות השנה. בעמק יוסמיטי  Yosemite Valleyמזג האוויר הנוח ביותר. הקיץ חם ויבש והחורף גשום למדי אך הטמפ' נוחות בדר"כ. באזורים הגבוהים יורד שלג רב והעמק מקבל הרבה פחות שלג. החודשים אפריל ונובמבר הם חודשי המעבר בהם ימים חמים ושטופי שמש יכולים להפוך במפתיע לגשומים וסוערים. טלפון לבירור תנאי מזג האוויר ומצב הכבישים בפארק: 209-372-0200.

 מגורים מומלצים בפארק וסביבתו:

מומלץ להזמין מקומות לינה ביוסמיטי הרבה זמן מראש (רצוי חודשים רבים מראש!) מכיוון שהביקוש עולה בהרבה על ההיצע, הן בתוך הפארק (שם רצוי להזמין אפילו שנה מראש) והן מחוץ לפארק.

המלון המוצלח ביותר בפארק,
מלון היסטורי יוקרתי הוא: The Ahwahnee Hotel

מלון מוצלח נוסף בתוך הפארק הוא: Yosemite Lodge at the Falls

מחוץ לפארק מומלץ ללון בעיירה מריפוסה Mariposa הממוקמת מערבית לפארק. אין בה מלונות מפוארים אך יש בה מוטלים ודירות נופש.

מוטלים מומלצים בה:

Americas Best Value Inn Mariposa Lodge

Comfort Inn Yosemite Valley Gateway

B&B מוצלח: The Inn at Mariposa

בקתות ודירות נופש משפחתיות:

Yosemite Gateway Rentals

האתר הכי אמין, ידידותי ונוח להזמנות לדעתי הוא אתר בוקינג. הוא מופיע גם בעברית.

booking באנר


אם אתם מתכננים לעבור במעבר טיוגה Tioga Pass מצדו המערבי של הפארק לצדו המזרחי דרך הרי הסיירה נבדה המרשימים מומלץ לא לנסוע דרך ארוכה זו הלוך וחזור באותו היום, אלא להישאר לישון ב- Lee Vinning ולחזור רק למחרת, או להמשיך את טיולכם באתרי הטיול המקסימים הנמצאים ממזרח ליוסמיטי כגון: אגמי ממות' Mammoth Lakes, אגם מונו Mono Lake ועוד רבים אחרים.

היכן לבקר בפארק: 

עמק יוסמיטי Yosemite Valley

זהו מוקד המשיכה העיקרי ומרכז הפעילויות של פארק יוסמיטי. שטחו 18 קמ"ר בלבד אך מרוכזים בו נהרות, אגמים, מפלים רבים, מרכזי מבקרים ומוזיאונים, נקודות תצפית, צוקים מרשימים ושבילי טיול רבים. כדאי להקדיש לביקור בעמק יום שלם, על מנת להפיק את המרב ממנו.
להלן רשימת המראות והטיולים המומלצים ביותר בעמק .

 

עמק יוסמיטי

 

מרכז המבקרים של העמק Valley Visitor Center

נמצא במרכז העמק ב"כפר יוסמיטי" Yosemite Village . במרכז ניתן לקבל מידע, מפות והסברים מפי הריינגרס, ובנוסף מתקיימת בו תצוגה של הטבע וההיסטוריה של הפארק ומוקרנים בו סרטים על הפארק. לפני שתמשיכו בביקורכם קחו עותק של עיתון פארק יוסמיטי, Yosemite Guide, שבו מידע עדכני על כל הפעילויות בפארק בנוסף לתיאור החי, הצומח, הטיולים המומלצים ומזג האוויר ביוסמיטי. בצמוד למרכז המבקרים שוכן מוזיאון יוסמיטי ובו תצוגות על תרבות האינדיאנים והילידים שחיו בעבר באזור.
מרכזי מבקרים נוספים ממוקמים במספר אזורים נוספים בפארק: Wawona, Big Oak Flat וב- Tuolumne Meadows, אך הם קטנים בהרבה ומספיק בהחלט לבקר במרכז המבקרים הגדול שבעמק.  

תצפית על עמק יוסמיטי

שתי נקודות תצפית מצוינות מהן נשקף נוף מרהיב של הנהר, המפלים וצוקי הענק הן "תצפית העמק" Valley View Turnout ו"נוף המנהרה" Tunnel View. אל תחמיצו אף אחת מהן! הן נמצאות לא הרחק זו מזו בכבישים 41 ו- 140 בדרכים המובילות לעמק מהכניסות הדרומית והמערבית. תצפית מ"נוף המנהרה" מרהיבה במיוחד בזמן השקיעה.
בעמק יוסמיטי צוקים גדולים ומרשימים, אשר לכל אחד מהם ניתן שם: שלושת האחים Three Brothers, אל קפיטן El Capitan, קתדרלת החרוטים Cathedral Spires, הכיפה הצפונית  North Dome והכיפה החצויה Half Dome. 

 

Half Dome:

Half Dome

 

מפלי יוסמיטי

אין להחמיץ ביקור לפחות בחלק מהמפלים בפארק. עיקר שיפעת המפלים היא באביב ותחילת הקיץ. החל מאמצע יולי מתדלדלים הזרמים והמפלים מרשימים פחות. אחד הפופולאריים ביותר הוא מפל יוסמיטי Yosemite Fall שהינו המפל הגבוה ביותר בצפון אמריקה והחמישי בגובהו בעולם כולו. המפל מחולק לשניים: מפל יוסמיטי העליון ומפל יוסמיטי התחתון וגובהו הכולל הוא מעל 800 מטרים.

 

מפלי יוסמיטי

 

אל תחתית המפל מוביל שביל קצר ונוח להליכה, הממוקם בקרבת תחנת האוטובוס . שביל טיול מוביל אל ראש המפל התחתון וממשיך גם אל ראש המפל העליון. למשפחה ממוצעת יספיק בהחלט שביל הטיול הקל והמרשים למפל התחתון. הטיפוס למפל העליון קשה למדי (בעלייה תלולה) ומתאים רק לבעלי כושר גופני גבוה.

מפלי "ההינומה" Bridallveil Fall

שביל טיול קל של 800 מטרים (כ- 20 דקות הלוך וחזור). זהו המפל השני בגובהו ביוסמיטי. הגישה למפל נוחה והמראה מרשים.  

Bridalveil Fall מפלי ההינומה

 

מפלי ורנל Vernal ומפלי נבדה Nevada

שביל הערפל Mist Trail הוא מסלול טיול פופולארי ביותר ביוסמיטי המתחיל ב"איים השמחים" Happy Isles  ועובר ליד שני המפלים המרשימים וורנל ונבדה. השביל אינו קל, מכיוון שחלק גדול ממנו בעלייה אך תזכו לראות קשתות יפות בקרבת המפלים. אורך המסלול כ- 2.2 ק"מ. אינו מומלץ למשפחות עם ילדים קטנים.  

מפלי ורנל ונבדה ביוסמיטי

 

"האיים השמחים" Happy Isles

שני איים זעירים סביבם זורם נהר מרסד בעוצמה. האיים נמצאים במרחק הליכה קצר מתחנת האוטובוס . בין האיים מחברים גשרוני עץ. מקום מקסים לטיול ולפיקניק בחיק הטבע. ליד האיים מרכז לטבע Nature Center at Happy Isles (הפתוח ממאי ועד אוקטובר) ובו תצוגות נחמדות של בעלי החיים, הצמחיה ותופעות הטבע הייחודיות לאזור יוסמיטי. מתאים במיוחד לילדים! 

"אגם המראה" Mirror Lake

שביל הליכה קל באורך כ- 1.6 ק"מ מוביל מתחנת האוטובוס לאגם קטן המתייבש בסוף הקיץ.

 

אגם המראה

 

באביב הצוקים המרשימים של עמק יוסמיטי, בעיקר "הכיפה החצויה", משתקפים במימי האגם ויוצרים תמונה מעוררת התפעלות. שביל ההליכה עד לאגם עובר לאורך דרך עפר ואינו מלהיב במיוחד.

עצי סקויה ענקיים:

     עץ ענק ביוסמיטי

עצי סקויה ענקיים  עץ עם מעבר לרכב

 

נקודת הקרחון Glaceir Point

זו נקודת התצפית הטובה ביותר על עמק יוסמיטי כולו, מגובה של כ- 1000 מטרים. נמצאת במרחק של כ- 48 ק"מ מעמק יוסמיטי. הכביש לנקודה זו פתוח למעבר בחודשים מאי – ספטמבר (אם תנאי מזג האוויר מאפשרים זאת). בחורף הכביש נחסם ע"י השלגים. 

 

Glaceir Point תצפית

 

חורשת מריפוסה Mariposa Grove

בפארק יוסמיטי שלוש חורשות עצי סקויה ענקיים. הגדולה בהן היא חורשת "מריפוסה" Mariposa Grove הסמוכה לכניסה הדרומית לפארק. בתוך החורשה אסור לנהוג ולכן אפשר לסייר בה בהליכה בינות לעצים או בנסיעה בקרוניות מיוחדות תמורת תשלום צנוע. העץ הגדול ביותר בחורשה הוא דב הגריזלי הענק Grizzly Giant: גובהו 64 מטרים וקוטר גזעו בבסיס כ- 11 מטרים. בעץ "קליפורניה" California Tree יש מנהרה דרכה יכולים המטיילים לעבור. בינות לעצים ניתן לפגוש חיות בר רבות כגון איילים וסנאים. אלו מכם המשלבים טיול ביוסמיטי עם טיול בפארק סקויה יכולים לוותר על אזור זה של יוסמיטי, מכיוון שסביר להניח שכבר שבעתם מלראות עצי ענק עתיקים אלה, מרשימים ככל שיהיו.  
בדרך מחורשת מריפוסה לכיוון עמק יוסמיטי כדאי לעצור בוואוואנה Wawona, ולבקר בכפר חלוצים היסטורי. 

דרך "מעבר טיוגה" Tioga Pass (כביש מס' 120)

זו הכניסה היחידה לפארק יוסמיטי מכיוון מזרח, העוברת בגובה רב ובנופים קסומים של מישורים סב-אלפיניים, קניונים, הרים פראיים ואגמים. הדרך זרועה בנקודות תצפית, מהן ניתן להשקיף בנוחות בנוף מהזוויות הטובות ביותר. האזורים היפים ביותר בהם הדרך עוברת הם: Toulimne Meadows ואגם טנאיה Tenaya Lake. מעבר טיוגה הנמצא בגובה כ- 3300 מטרים מעל פני הים הוא המעבר הגבוה ביותר לכלי רכב בכל קליפורניה. הכביש פתוח בדר"כ מסוף מאי ועד סוף אוקטובר.
שבילי הליכה רבים (מרביתם למיטבי לכת) יוצאים מקרבת הדרך. 

Hetch Hetchy

זהו מאגר מים גדול שנוצר כתוצאה מהקמת סכר על נהר טולום Tuolumne. לפני בניית הסכר בשנת 1920 האזור היה דומה מאד לעמק יוסמיטי. כיום רצפת מאגר המים נמצאת מתחת ל- 100 מטרים של מים. הסכר נמצא במרחק של כ- 30 דקות נהיגה מהכניסה הצפון מערבית של הפארק:
Big Oak Flat.

 

מומלץ להתעדכן במצב הכבישים, שריפות וכו' באתר פארק יוסמיטי.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך טיולים ארה"ב למשפחות

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף