הפארקים הלאומיים סקויה וקינגס

   Sequoia & Kings Canyon NP
 

הפארקים הלאומיים סקויה וקינגס קניון הם שתי שמורות טבע יפיפיות בעלות גבול משותף שנהוג לראות אותן כיחידה אחת לכל דבר. סקויה הוא הפארק הדרומי מביניהם. שטח שני הפארקים יחדיו: 3416 קמ"ר.
 הפארק הלאומי סקויה הוא הפארק העתיק ביותר אחרי ילוסטון. הוא הוכרז כפארק לאומי בשנת 1890 על מנת להגן על עצי הסקויה הענקיים הגדלים בו (אשר על שמם נקרא הפארק) וביניהם: "הגנרל שרמן" General Sherman Tree שהוא העץ הגדול ביותר בעולם.

 

העץ שנקרא גנרל שרמן בפארק סקויה

 

בסקויה נמצאים גם ההרים הגבוהים ביותר בארה"ב מחוץ לאלסקה: הר ויטני Mt. Whitney (גובהו מעל 4800 מטרים) ו- Mineral King. קינגס קניון הוכרז כפארק לאומי רק בשנת 1940.
נוסף על חורשות העצים אדירי הממדים יש בפארק מערות, נהרות, אגמים ומפלים רבים.
מספר המבקרים בפארק: מעל מיליון וחצי בשנה, כאשר מירב המבקרים מגיעים בחודשי הקיץ.
הפארק פתוח בכל ימות השנה, אך שני אזורים סגורים בו בחודשי החורף: הדרך ל- Mineral King (בחלקו הדרומי של סקויה) פתוחה רק מאמצע מאי ועד תחילת נובמבר (אם תנאי מזג האוויר מאפשרים את פתיחתה) והדרך ל- Cedar Grove (בקינגס קניון) פתוחה מאמצע אפריל ועד תחילת נובמבר.
בפארק מעל 220 ק"מ של כבישים ו- 1280 ק"מ של שבילי טיול!
הזמן האופטימלי לביקור משפחות בפארק הוא יומיים. מעבר לכך תשמעו קיטורים בנוסח: "כבר ראינו מספיק עצים כאלה" גם למראה אחד העצים הגדולים בעולם…

מלונות מומלצים למטיילים בסקויה וקינגס:

בשביל החלק הצפוני  כדאי ללון ב- פרסנו Fresno :

מלון סוויטות מצויין:

Homewood Suites by Hilton Fresno

מלון סוויטות ל-4-8 בסוויטה. מטבח, ארוחת בוקר כלולה, אינטרנט וחניה חינם.

או:

יותר זול:

Wyndham Garden Fresno Airport

מלון סוויטות וחדרים, בריכה פנימית וחיצונית, מסעדה, חניה חינם.

 

בשביל החלק הדרומי והמרכזי כדאי ללון ב - Three Rivers:

 

Comfort Inn & Suites Sequoia Kings Canyon - Three Rivers

חדרים ל- 2-5 אורחים, בריכה חיצונית בעונה, ארוחת בוקר כלולה, חניה ואינטרנט חינם, ג'קוזי וחדר כושר. מכונות כביסה בשרות עצמי בתשלום.

 

או בתוך הפארק:

Montecito Sequoia Lodge

חדרים וקוטג'ים עבור 2 - 6 אורחים, בריכה חיצונית בעונה, מסעדת בופה, חניה ואינטרנט חינם.

 

 מיקום הפארק ואמצעי תחבורה:

הפארק נמצא בחלקה המזרחי של מדינת קליפורניה ומשתרע מעמק סאן ג'ואקין San Joaquin ועד להרי הסיירה נבדה Sierra Nevada.
סקויה וקינגס נמצאים באמצע הדרך (ומעט מזרחה) בין לוס אנג'לס לסאן פרנסיסקו, במרחק של כ- 5 שעות נהיגה מכל אחת מהן.
שדות התעופה הקרובים ביותר לפארק הם: שדה התעופה של ויסליה Visalia  הנמצא במרחק של 58 ק"מ מערבית לפארק סקויה ושדה התעופה של פרסנו Fresno  במרחק של 85 ק"מ מערבית לקינגס קניון.
לפארק שתי כניסות: כביש 198 (לכיוון מזרח) מויסליה מוביל לכניסה הדרומית של פארק סקויה. הכביש עובר בחלקו המערבי של הפארק ומסתיים בחלק המערבי של קינגס קניון. לכביש זה התפצלות הסגורה בחודשי החורף לאזור Mineral King (בחלקו הדרומי של פארק סקויה).
מפרסנו Fresno מוביל לכניסה הצפונית של הפארק כביש מספר 180 שחלקו הצפון- מזרחי לכיוון סדר גרוב Cedar Grove סגור בחודשי החורף.
את שני הפארקים מחבר כביש בשם: כביש הגנרלים  Generals Highwayשהוא כביש נופים יפיפה באורך 74 ק"מ המתחבר בקצותיו לכבישים: 198 ו- 180.  
אין כניסה לסקויה ולקינגס קניון מצדו המזרחי של הפארק ולא ניתן לחצות את הפארקים ממערב למזרח.

מזג האוויר:

הבדלי הגבהים העצומים בפארק: מ- 460 מטרים ועד ל- 4800 מטרים מעל פני הים, גורמים למגוון גדול של תנאי מזג אויר. לכן, היו מוכנים לשינויים גדולים במזג האוויר והתלבשו בשכבות. ימות הקיץ חמים ובאזורים הנמוכים הטמפ' עשויה להגיע ל- 38 מעלות צלזיוס. הטמפ' בלילה נעימה, כ- 20 מעלות צלזיוס. באזורים הגבוהים יותר (לא בפסגות ההרים) הטמפ' בקיץ היא 24 מעלות ביום ו- 10 מעלות בלילה.
מזג האוויר באביב ובסתיו נוח בדר"כ: הטמפ' נעות בין 11-26 מעלות ביום (כתלות בגובה ובמיקום) ל- 0-11 מעלות בלילה. החורפים גשומים ומושלגים אך הטמפ' נוחה יחסית 5-17 מעלות ביום ו- +2 עד -4 מעלות בלילה.  

פעילויות ואתרים מומלצים בסקויה וקינגס:

בפארק ארבעה מרכזי מבקרים, כדאי לבקר באחד מהם בראשית ביקורכם בפארק על מנת לקבל מידע ומפות ולצפות בתצוגות המעניינות.
מרכז המבקרים Foothhills נמצא בסמוך לעיירה Three Rivers בצמוד לכביש 198 בקרבת הכניסה של הר "אש" Ash Mt.. מרכז זה פתוח בכל ימות השנה. גם מרכז המבקרים ב- Grant Grove פתוח כל השנה. מרכזי מבקרים נוספים ממוקמים ב- Cedar Grove, Lodgepole וב- Mineral King ופתוחים רק בחודשים מאי עד ספטמבר.

האטרקציה העיקרית למענה מגיעים מרבית המבקרים לפארק סקויה היא כמובן עצי הסקויה אדירי הממדים. במספר אזורים בפארק נמצא ריכוז גדול במיוחד של עצים אלה, לעצים המפורסמים והמיוחדים יותר נתנו שמות וניתן להגיע אליהם בשבילי הליכה קצרים ונוחים. בשבילים נוספים תטיילו בינות לפרחי בר יפיפיים ומפלים.

שבילי הטיול האטרקטיביים ביותר :

אזור ה"יער הענקי" Giant Forest:

עץ "גנרל שרמן" General Sherman Tree- שביל קצרצר מוביל אל העץ הגדול ביותר בעולם, הנקרא על שם גנרל ממלחמת האזרחים בארה"ב. גובהו- 83.9 מטרים והיקף בסיסו 31.3 מטרים. העץ נמצא 3.2 ק"מ צפונית ל- Giant Forest Village (שם נמצא אחד המלונות של סקויה).

שביל הקונגרס Congress Trail מסלול טבעתי באורך של 3.2 ק"מ בלב חורשת עצי סקויה. השביל מתחיל ליד "גנרל שרמן" ומומלץ ביותר למי שמבקר בפארק לראשונה. האטרקציות העיקריות בו: קבוצות ה"בית" וה"סנאט" House and Senate Groups, עץ ה"נשיא" President  ועץ "מקינלי" McKinley. הקדישו לסיור בשביל שעה- שעתיים.

 

עצי סקויה ענקיים

 

"השביל לכל האנשים" Trail for all People   שביל סלול (המותאם גם לנכים) שאורכו כקילומטר והוא מקיף אחו עגול בשם: Round Meadow. בקיץ פריחת פרחי הבר בעיצומה. בצדי השביל הסברים על חיי היער והאחו.

הדרך לסלע "מורו" ולמישור "קרסנט" Moro Rock/ Crescent Meadow Road – כביש ללא מוצא זה יוצא מ- Giant Forest Village לכיוון דרום מערב ואורכו כ- 5 ק"מ. לאורך הדרך מספר אטרקציות: "גזע המכונית" Auto Log, פעם ניתן היה לעלות עם המכונית על גזע עץ סקויה שנפל.
סלע "מורו"- סלע גרניט כיפתי גדול ומרשים ממנו נשקף נוף מרהיב של חלקו המערבי של הפארק. אך על מנת להגיע לפסגתו עליכם לטפס כ- 400 מדרגות תלולות… לא מומלץ למשפחות עם ילדים קטנים

סלע "מורו" ומנהרה בגזע עץ סקויה

סלע "מורו" 

 מנהרה בגזע עץ סקויה

 

בהמשך הכביש תעברו במנהרה החפורה בתוך גזע עץ שנפל Tunnel Log. הכביש מסתיים במישור Crescent Meadow בו תוכלו לטייל רגלית. בחורף האזור משמש למשחקי שלג ולסקי.

אזור Mineral King

נמצא בדרום סקויה והוא האזור הגבוה ביותר אליו ניתן להגיע בפארק. הוא נפתח למבקרים רק בסוף חודש מאי. הדרך אליו משופעת ומפותלת, סעו בזהירות! מגיעים לעמק אלפיני יפה ובו שבילי הליכה רבים שרובם ארוכים למדי ומתאימים למיטיבי לכת. באזור מגוון גדול של סלעים מעניינים מסוגים שונים (כולל גרניט ושיש). אם אתם מבקרים בפארק יום אחד בלבד וותרו על סיור באזור זה מכיוון שרק הנסיעה בכיוון אחד אורכת כשעה ומחצה.

מערת הקריסטל

מערת נטיפים אליה מוביל שביל בן 800 מטרים בתוך קניון מדרגות יפיפה עם נחלים, מפלים וצמחיה עשירה. מומלץ! המערה נמצאת בין הכניסה לפארק סקויה Ash Mountain לבין ה"יער הענק" Giant Forest בקרבת כביש "הגנרלים". הסיור המודרך במערה יוצא משער המערה שהוא דמוי כורי עכביש ונמשך 45 דקות. הטמפ' בתוך המערה היא 9 מעלות צלזיוס במשך כל השנה. הצטיידו במעיל דק או סוודר. המערה פתוחה למבקרים מאמצע מאי ועד ספטמבר, בין השעות 11:00-16:00. לא ניתן לרכוש כרטיסים בכניסה למערה, אלא רק באחד ממרכזי המבקרים בפארק סקויה. מחיר הסיור: 5 דולר למבוגר ו- 2.5 דולר לילד בגיל 6-12.

אזור "חורשת גרנט" Grant Grove : (ממוקם במרכז החלק המערבי)

עץ "גנרל גרנט" General Grant-  זהו העץ השלישי בגודלו בעולם. הוא הוכרז כ"עץ חג המולד" הלאומי של ארה"ב. שביל טיול קצר בן כ- 500 מטרים מוביל אליו. בדרך עוברים ליד בקתה היסטורית, עצי ענק נוספים וגזע ענק חלול שאפשר להיכנס לתוכו. העץ נמצא 1.6 ק"מ צפון- מערבית למרכז המבקרים.

"נקודת הפנורמה" Panoramic Point  נקודת תצפית מצוינת על הרי הסיירה מחלקו הצפוני של קינגס קניון.

אגם "Hume" – אגם ציורי בקינגס קניון במרחק 19 ק"מ צפונית ל- Grant Grove (באזור היער הלאומי של סקויה  (Sequoia National Forest. בחודשי הקיץ ניתן לשחות, לשוט ולדוג במימיו.
ניתן לשכור סירות ב- Hume Lake Christian Camps.

אזור "חורשת הארזים" Cedar Grove:

זהו חלקו התחתון של קניון קינגס בו קירות גרניט גבוהים, נהר הזורם בשצף ומפלים רבים. מכונה (בהחלט בצדק) "המתחרה של היוסמיטי". הנקודות המעניינות בו ביותר: "נוף הקניון " Canyon View- תצפית מצוינת על קניון קינגס בעל צורת האות האנגלית U. התצפית נמצאת כ- 1.6 ק"מ מזרחית ל- Cedar Grove Village. מפלי "הנהר השואג" Roaring River Falls- הליכה בת כ- 5 דקות, תוביל אתכם למפל שוצף הבוקע מבקע צר בסלע גרניט. נמצא כ- 4.8 ק"מ מזרחית ל"כפר". מומלץ ביותר!

השביל הטבעי למכוניות Motor Nature Trail דרך עפר חד סטרית, המתאימה למכוניות פרטיות, באורך 4.8 ק"מ העוברת בתוך חורשה ליד הנהר. הזדמנות מצוינת להבחין תוך כדי נסיעה בחיות בר קטנות.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 היי סיגלית,
חזרנו ביום חמישי האחרון מטיול בן 3 שבועות במערב ארה"ב, טיול שארגנת עבורנו. היה טיול מדהים, חוויה שנמשכה 3 שבועות.
אין ספק שהתכנון המקצועי של הטיול הוא הגורם להצלחת הטיול. הטיול היה מגוון ביותר ומתוכנן בצורה מעולה. תכנון הטיול נתן לי את היכולת לטייל בביטחון, בלי להתברבר, לנצל את הזמן היטב ובעיקר להנות.  עכשיו פנינו לטיול הבא.... (קנדה או מזרח ארה"ב) , אז תודה רבה!!!
גילה דקל קיבוץ רמת הכובש

 הי סיגלית מה שלומך  ?
אני ובני שבנו מהטיול הגדול לארה"ב. רציתי להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול היסודי והמצוין. אני חושב שהטיול היה בנוי נכון מאוד, מגוון מאוד ואנחנו נהננו מאוד. במיוחד נהניתי מארבעת ימי הטבע בפארקים, היה נפלא. גם העזרה השוטפת שלך במיילים וטלפונים סייעה לי רבות ואני חושב שללא עזרה זו הטיול לא היה אותו דבר. אשמח להשתמש בשרותייך הטובים גם בעתיד !

בברכה, דורון לידה, תל אביב

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

המלצות רבות נוספות


מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף