טיול בפארק הרי הסמוקי הגדולים Great Smoky Mountains

מזרח טנסי ומערב צפון קרוליינה

כתבות נוספות על האזור:

 עיירות הנופש פיג'יון פורג' וגטלינבורג

♦  טיול ברכס ההרים הכחולים Blue Ridge Mountains

מסלולים: מסלולי טיול מפורטים בארצות הברית (חינם)

הצטרפו אל קבוצות הפייסבוק של סיגלית בר:
פייסבוק אייקון טיולי משפחות בחו"ל
פייסבוק אייקון גמלאים מטיילים ונהנים

כללי:

פארק הרי הסמוקי הינו חלק מרכס ההרים הכחולים Blue Ridge Mountains והוא ממוקם בקצהו הדרומי של רכס זה. הפארק בנוי מ- 16 פסגות הרים אשר כמעט תמיד מכוסים בערפל תכלכל (דמוי עשן), מה שהקנה לו את שמו. הרי הסמוקי הם בין ההרים העתיקים בעולם.
זהו הפארק המתוייר ביותר בכל ארה"ב. מדי שנה מבקרים בו כ- 10 מיליון תיירים (יותר מכפליים מכל פארק אחר!). שטחו: 2100 קמ"ר. חציו במדינת טנסי וחציו השני בצפון קרוליינה. פני השטח של הפארק נעים בין 250 מטרים מעל פני הים ועד יותר מ- 2010 מטרים בפסגות הגבוהות.
הפארק ממוקם בנקודת המפגש של צמחייה ואקלים צפוניים ודרומיים. בזכות שתי עובדות אלה יש בפארק מגוון עשיר ביותר של חי וצומח והוא הוכר כשמורת ביוספירה בינלאומית. בפארק למעלה מ- 4000 סוגי צמחים (מתוכם למעלה מ- 120 מיני עצים- יותר מאשר בכל אירופה!) ו- 230 מיני בעלי חיים, הכוללים 65 מיני יונקים, המפורסמים ביותר, שהפכו לסמלו של הפארק הם הדובים השחורים, בהם תוכלו לחזות מקרוב במהלך ביקורכם בפארק. בפארק נחלים ונהרות, מפלים ויערות. הפארק עשיר גם בהיסטוריה ותרבויות. התגוררו בו אנשים מתרבויות שונות לחלוטין, החל מאינדיאנים משבט הצ'ירוקי ועד מתיישבים סקוטיים-איריים, כולם השאירו את חותמם בפארק, בו נמצאים מבנים היסטוריים רבים. הפארק הוכרז גם כאתר מורשת עולמי. הוא הוכרז כפארק לאומי בשנת 1934.

הפארק פתוח בכל ימות השנה. מרכזי המבקרים פתוחים בכל השנה למעט חג המולד. עונת הקיץ היא העמוסה ביותר, בחודשים יוני- אוגוסט שוררת בפארק צפיפות רבה. מרבית המבקרים מעדיפים לראות את הנופים מחלון המכונית, לכן הדרכים המרכזית בפארק פקוקות ועמוסות. אם אתם מחפשים שלווה ושקט תוכלו למצוא אותה בשפע בשבילי הטיול הרבים. בסתיו תוכלו לחזות בצבעי שלכת מקסימים, הצובעים את הפארק בצהוב- כתום. גם בתקופה זו עומס המבקרים רב. לכן בחודשים יוני עד אמצע אוקטובר מומלץ לבקר בפארק באמצע השבוע. כמו כן רצוי להשכים קום ולהגיע מוקדם ככל האפשר. באביב הפריחה בעיצומה, אך בפסגות הגבוהות ניתן לחזות בפריחה מרהיבה גם בחודשי הקיץ.

יש בפארק 380 ק"מ של כבישים סלולים ו-230 ק"מ של דרכי עפר ו- 1280 ק"מ של שבילי טיול רגליים בכל דרגות הקושי, החל מטיולים קלים בני כחצי שעה ועד מסעות מפרכים של שבוע ומעלה. שביל האפלצ'ים Appalachian Trail  המפורסם והאתגרי עובר גם הוא בפארק.

הכניסה לפארק ללא תשלום!

 

יערות בפארק הרי הסמוקי 


מיקום הפארק:

הפארק נמצא בחלקה המזרחי של  מדינת טנסי והמערבי של צפון קרוליינה.
שדות התעופה הקרובים ביותר לפארק ממוקמים באלקואה Alcoa , טנסי (סימונו: TYS)במרחק כ- 70 ק"מ מערבית לפארק ובאשוויל Asheville (סימונו: AVL), צפון קרוליינה כ- 100 ק"מ מזרחית לפארק. שדה התעופה הבינלאומי הגדול הקרוב ביותר לפארק הוא באטלנטה, ג'ורג'יה, (סימונו: ATL), אליו יש טיסות ישירות מישראל של חברת דלתא. הוא נמצא במרחק של כ- 260 ק"מ מהכניסה המזרחית של הפארק (כשלוש עד שלוש וחצי שעות נסיעה).

 

מפת הרי הסמוקי הגדולים

מגורים:

בפארק עצמו יש רק מלון אחד בשם: LeConte Lodge ,  הממוקם במרומי הר "לה קונט"Leconte, הפסגה השלישית בגובהה בפארק. הגישה למלון רק בהליכה רגלית של 5 עד 9 מייל או ברכיבה על סוסים, מה שהופך אותו לא מתאים למשפחה המטיילת הממוצעת. בפארק גם 10 אתרי קמפינג, חלקם פתוחים בכל ימות השנה וחלקם סגורים בחודשי החורף. ביישובים הסמוכים לפתחי הפארק, הן בטנסי והן בצפון קרוליינה אפשרויות מגורים רבות ומגוונות:

מומלץ ביותר להתגורר בטנסי באחת משתי העיירות שצמודות לפארק:

מלונות מומלצים בגטלינבורג Gatlinburg וב- Pigeon Forge

שתיהן עיירות תיירותיות מקסימות השופעות מגורים מכל הסוגים והמינים במחירים אטרקטיביים ובהן שפע אטרקציות משפחתיות.

בקתות בגטלינבורג  הרחוב הראשי בגטלינבורג
           בקתות בגטלינבורג                    הרחוב הראשי בגטלינבורג

 

מזג האויר:

מזג האוויר בפארק משתנה באופן ניכר כתלות בעונות השנה וכן בגובה מעל פני הים.
כמו כן לעיתים קרובות יש שינויים חדים במזג האוויר תוך פרקי זמן קצרים ביותר. היו מוכנים לכל מזג אוויר בכל עונה. בדקו תמיד מה תנאי מזג האוויר הצפויים לכם במועד בו תבקרו בפארק.

הפרש הגבהים  בין אזורים שונים בפארק משפיע באופן ניכר על מזג האוויר. הטמפרטורות נמוכות בין 5 ל- 10 מעלות בפסגות ההרים. גם כמויות המשקעים גבוהות יותר (בלמעלה מ- 30 אחוזים) בפסגות. מזג האוויר ההפכפך ביותר הוא בחודשי האביב, במיוחד בפסגות. הקיץ חם ולח, אך נעים ונוח יותר בפסגות ההרים, הסתיו מתאפיין בימים חמימים ולילות קרים והוא נחשב לעונה היבשה ביותר באזור ואילו החורף בדרך כלל מתון, אם כי לעיתים רחוקות סופות שלגים ותנאי מזג אוויר קשים עלולים לשרור בפסגות.

היכן לבקר בפארק:

לפארק שלושה מרכזי מבקרים: The Sugarlands Visitor Center הממוקם כ- 3 ק"מ דרומית לגטלינבורג (טנסי), על כביש מספר 441 ובו תצוגה של החי והצומח בפארק. The Oconaluftee Visitor Center ממוקם כ- 1.5 ק"מ צפונית לצ'ירוקי (בצפון קרוליינה) ובו תצוגה המתמקדת בשינויים בסביבה ובכלכלה באזור במרוצת השנים. סמוך למרכז מוזיאון פתוח קטן בשם: Pioneer Farmstead המאפשר הצצה לחיי האנשים הראשונים שחיו בהרים. בהמשך הדרך המובילה אל הפארק טחנת מים גדולה בשם: Mingus Mill ששמשה לטחינת תירס. כיום היא פועלת להדגמות מאמצע אפריל ועד סוף אוקטובר. מי שמתעניין בתרבות האינדיאנית מוזמן לבקר ב"צ'ירוקי" שם תוכלו לצפות במוזיאון אינדיאנים מבנים אופייניים ומופעים אינדיאנים.

בין שני מרכזים המבקרים האלה מחברת דרך נופית בשם: Newfound Gap Road. אורכה 53 ק"מ, היא חוצה את הרי הסמוקיס ובה נקודות תצפית רבות. זהו האזור המרשים ביותר בפארק עם הנופים היפים ביותר. בחודשי הקיץ מזג האוויר בו נעים בהרבה מאשר באזורים הנמוכים של הפארק. במהלך הנסיעה בכביש, עקב הבדלי הגובה הגבוהים משתנה האקלים ומשתנה הצמחייה. למעשה תחושו שתוך שעה עברתם ממדינת ג'ורג'יה לקנדה. כמעט בכל ימות השנה עלול לרדת גשם בפסגות הגבוהות.

כ- 8 ק"מ ממרכז המבקרים Sugarlands מומלץ לעצור לפיקניק ב- Chimneys  ולערוך טיול קצר בן כ- 1.2 ק"מ בשביל טיול בשם: Cove Hardwood Nature Trail משם לאחר נסיעה קצרה כדאי לעצור בנקודת תצפית בשם: Chimney Tops Overlooks ממנה נשקף נוף מרשים של פסגות ההרים. המשיכו לנסוע עד ל- Newfound Gap, נקודת תצפית בגובה 1600 מטרים בה עובר הגבול בין מדינת טנסי לצפון קרוליינה. שם גם עובר קטע של שביל האפלאצ'ים.
ביום בהיר אפשר לראות משם את פסגת הר "לה קונט" LeConte Mt. שגובהה 2100 מטרים. משם המשיכו בדרך בשם: Clingmans Dome Road המתפתלת ביער עצי מחט לאורך 11 ק"מ עד שתגיעו למגרש חנייה ממנו יוצא שביל תלול באורך 800 מטרים המסתיים במגדל תצפית. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בפארק, גובהה: 2100 מטרים וממנה נשקף ביום בהיר נוף פנוראמי מרהיב של הגבעות הרבות היוצרות את הפארק. אך אל דאגה, גם במזג אוויר ערפילי (האופייני למקום זה) תחזו בנוף נהדר של ים של עננים ממנו מבצבצת צמחייה ייחודית ועשירה, כולל שלל פרחי בר.

פריחה בפארק   דובון מטפס על עץ בפארק הרי הסמוקי

מרכז המבקרים השלישי The Cades Cove Visitor Center ממוקם בתוך הפארק בחלקו המערבי ובו תצוגה של ההיסטוריה והתרבות באזור (מרכז זה פתוח בחודשי החורף בסופי שבוע בלבד). מרכז זה נמצא באמצע כביש מעגלי בשם: Cades Cove Loop Road שאורכו 17.5 ק"מ המקיף שטח מישורי נרחב בו ניתן לצפות בחיות בר רבות, בעיקר איילים ועיזי בר. האטרקציה העיקרית באזור זה הם המבנים ההיסטוריים ששרדו במקום הכוללים בעיקר בתי מגורים, כנסיות וטחנת מים. בשיא עונת התיירות כביש זה עמוס ופקוק והנסיעה בו עלולה להיות ארוכה ומתישה ולכן אם אינכם חובבי היסטוריה, עדיף לוותר על הנסיעה בו. כביש מישורי זה אהוב מאד על רוכבי אופניים. בחודשי הקיץ הוא סגור בימים רביעי ושבת לתנועת מכוניות עד השעה 10 בבוקר על מנת לאפשר לרוכבי האופניים להנות מהעמק באין מפריע.

מבנים עתיקים בפארק  נוף מישורי בתוך הפארק

כביש נופי נוסף, בו כדאי לנסוע הוא Roaring Fork Motor Nature Trail שאורכו 8 ק"מ. זהו מסלול חד סטרי ביער פראי שופע מים (נחלים, זרמים ומפלים). רעש זרימת המים נשמע לכל אורך הדרך. לאורך הכביש שבילי טיול רבים בכל דרגות הקושי. כביש זה נסגר לתנועת מכוניות בחודשי החורף.

אחת הדרכים הטובות לברוח מההמונים המבקרים בפארק היא לטייל רגלית בשבילי הטיול הרבים והמגוונים בפארק.

מי שרוצה חוויה מיוחדת יכול לטוס בהליקופטר מעל לפארק, להזמנה מאתר ויאטור:
 The Great Smoky Mountain National Park Tour by Helicopter

השבילים הפופולאריים למשפחות הם:

מפלי לאורל Laurel Falls – אלה המפלים הנגישים ביותר בפארק. שביל סלול שאורכו 2 ק"מ לכל כיוון עובר בתוך חורש עשיר בצמחייה ומגיע בקצהו למרכזם של סדרת מפלים. גובהו הכולל של המפל כ- 19 מטרים. נקודת המוצא של השביל היא מכביש Little River RD. סמוך ל- Elkmont בין מרכז המבקרים Sugarlands ל- Cades Cove.

מפלי אברמס Abrams Falls  - המפלים הפוטוגניים ביותר בפארק, בהם זורם נפח המים הגדול ביותר באזור. אורך השביל המוביל למפלים: 4 ק"מ. רמת קושי: בינונית. השביל מתחיל בחלקו האחורי של כביש Cades Cove (לא הרחק ממרכז המבקרים של קיידס קוב).

מפלי גרוטו Grotto Falls – שביל באורך כ- 2 ק"מ לכל כיוון המגיע למפלים אשר ניתן ללכת מאחוריהם. השביל עובר לאורך נהר בנוף פסטורלי ביער עשיר בצמחייה.
יוצא מכביש: Roaring Fork Motor Nature Trail הסמוך לעיירה גטלינבורג.

מפלי גרוטו Grotto Falls


שביל הר בלסם Balsam Mountain Trail- זהו שביל הטיפוס הקל ביותר בפארק. מסלול טבעתי בן 2.4 ק"מ יוצא מאתר הקמפינג "הר בלסם" ועובר בינות לצמחייה מגוונת של עצים ופרחי בר. לאורך כל המסלול הסברים וסימני זיהוי של הצמחים השונים.

פעילויות נוספות

פעילות פופולארית נוספת בפארק היא רכיבה על סוסים. מספר אורוות מסחריות פועלות בתוך הפארק, לדוגמא: Cades Cove- טלפון: 865-448-6286, Deep Creek- טלפון: 865-497-7503 ו- McCarters- טלפון: 865-436-5354.

רחצה ושחייה בפארק: בפארק נחלים ונהרות רבים, חלקם שקטים וחלקם סוערים ומסולעים יותר. רשמית, רשות הפארקים הלאומיים אינה ממליצה לשחות בהם. באף מקום בפארק אין שירותי הצלה כלשהם. יחד עם זאת לכל אורך הדרך תראו רבים שוחים או משתכשכים במים. בימי הקיץ החמים וההבילים מאד מענן ומפתה להכנס לאחד הנחלים. שני האזורים הפופולאריים ביותר לשחייה בפארק הם באתרי הקמפינג "ביג קריק" Big Creek ו"אברמס קריק" Abrams Creek. זכרו שהמים קרים למדי ושהרחצה על אחריותכם הבלעדית.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

♦  שלום סיגלית,
בשם סולי ובשמי ברצוננו לומר תודה ולהביע הערכה רבה על הטיול שארגנת לנו לארצות הברית. הפגנת מקצועיות רבה תוך ירידה לפרטים אשר גרמו לנו להנות הרבה יותר.  תודה על עבודה נהדרת וטיול נפלא.

יפה בכר, jaffa@p-granit-ins.co.il

♦  אחרי הטיול הראשון לקליפורניה שנמשך שלושה שבועות והיה כה מוצלח והרבה בזכות התוכנית הנהדרת שסיגלית הכינה עבורנו. בטיול השני לפלורידה שנמשך גם כשלושה שבועות לא היה ספק. והרעיון לנצל את שבוע חג הפסחא בקרוז היה מושלם. מוכרחה לציין שבזכות היעוץ ובניית התוכנית חסכנו לא מעט כסף והרווחנו טיול מוצלח ומהנה.

תודה. אילנית אינשטיין 

המלצות רבות נוספות

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך טיולים ארה"ב למשפחות

לכתבות נוספות בנושא פארקי טבע בארה"ב לחצו כאן


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף