טיול באי אמיליה Amelia Island בצפון מזרח פלורידה   

כללי

אמיליה איילנד Amelia Island הוא אי המחובר בגשר ליבשה בצפון מזרח פלורידה ממש על הגבול עם מדינת ג'ורגיה שצפונית לפלורידה. אורכו של האי כ- 21 ק"מ ורוחבו המקסימלי כ-6 ק"מ. האי ידוע בחופיו החוליים הנפלאים מצידו האחד ומצידו השני תעלות, ביצות, ונהרות עם צמחייה ובעלי חיים רבים.  

באי שלושה יישובים: פרננדינה ביץ', אמליה סיטי ואמריקן ביץ'.

האי נקרא ע"ש הנסיכה אמיליה ביתו של ג'ורג' ה-2 מלך בריטניה ואירלנד. האי החליף 8 דגלי שלטון במשך השנים החל מאמצע המאה ה-16, שלטו בו: צרפתים, ספרדים, בריטים, פלורידה, הצלב הירוק, מקסיקו, הקונפדרציה וארה"ב. לכן הכינוי של האי הוא: "אי שמונת הדגלים" Isle of Eight Flags.

הדרך המוצלחת ביותר לטייל באמיליה איילנד, בצפון מזרח פלורידה היא באופניים.

 

טיול אופניים על החוף באמיליה איילנד

 

שוכרים אופניים ליום שלם ב-15-20 דולר לזוג אופניים ונוסעים על חופי הים הארוכים, לאורך בתים אופייניים, לכל אחד שביל גישה פרטי אל הים,

 

חופי האי אמיליה

 

ליד ביצות, מגדלור ועד למרכז העיירה ההיסטורית פרננדינה ביץ' שם מטיילים ברגל ואוכלים באחת המסעדות.  

 

המגדלור הותיק ביותר בפלורידה , נבנה בשנת 1839, ממוקם באמיליה איילנד Amelia Island Lighthouse והוא פעיל עד היום. ניתן לסייר בו רק בסיורים מודרכים שנקבעו מראש.

 

המגדלור באי אמיליה

 

הידעתם?
אמיליה איילנד היא גם מקום ההולדת של תעשיית השרימפסים המודרנית.

 המסבאה הוותיקה ביותר בפלורידה ממוקמת באמיליה איילנד (Palace Saloon).

הבאר העתיק ביותר בפלורידה

 

פרננדינה ביץ׳ Fernandina Beach

פרננדינה ביץ׳ היא עיירה קטנה בחלק הצפוני יותר של האי אמיליה. זו עיירה חמודה ותוססת הידועה בהיסטורית הפיראטים העשירה שלה. המרכז ההיסטורי שלה שופע בניינים צבעוניים בסגנון ויקטוריאני מהמאה ה-19, חנויות, בתי קפה, מסעדות.

 

בית קפה בפרננדינה ביץ'

 

מהמרינה שלה יוצאות הפלגות לאיים הסמוכים, לצפייה בדולפינים ולדייג.

במרכז העיירה נמצא גם מרכז מבקרים שהיה בעבר תחנת רכבת.

אחד האנשים החשובים בהיסטוריה של העיירה נקרא דוד לוי (חי ב- 1810-1886( והפסל שלו ממוקם בצמוד למרכז המבקרים של העיירה כאות הוקרה לפועלו. הוא נחשב לאבי מסילות הרכבת של פלורידה. הוא גם היה עו"ד ופוליטיקאי (סנטור). אביו היה ממרוקו ואמו מאירופה והם עברו לפלורידה כאשר דוד היה ילד.

פסל של דוד לוי באי אמיליה

 

פארקי מדינה

באזור אמיליה איילנד מספר רב של פארקי מדינה- פארקי טבע השייכים למדינת פלורידה. הכניסה לפארקים זולה (2-8 דולר לרכב לפארק) וכל פארק שונה באופיו ובאפשרויות הטיול בו.

הפארקים המוצלחים ביותר:

מבצר פורט קלינץ' ב- Fort Clinch State Park

מבצר פורט קלינץ' ממוקם בפארק מדינה Fort Clinch State Park בקצה הצפוני של אמיליה איילנד, מפתיע לטובה באופן השימור והתצוגה המוצלחת של המוצגים ההיסטוריים שבו.

 

מבצר פורט קלינץ'

 

על חומות מבצר פורט קלינץ'

 

זהו מבצר מאוד גדול עם תצוגות מרשימות בחדרים השונים שבו אשר מראות כיצד חיו בו פעם. בכניסה למבנה פוגשים שני מדריכים הלבושים ברוח התקופה אשר מספרים למבקרים את תולדות המקום. בחדרים רבים רואים דרך החלונות את תכולת החדרים עם הריהוט הישן, המיטות, את חדרי האוכל והמטבחים וחדרי איחסון הנשק.

 

חדר שינה במבצר פורט קלינץ'

 

נכנסים לתוך מנהרות שונות במבצר ומטיילים על החומות עליהן מוצבים תותחים רבים. כל האתר הינו בעצם מוזיאון היסטורי פתוח ומרשים.

 

תותחים על המבצר באי אמיליה

חימוש תותחים במבצר

 

 המבנה ממוקם בנקודה אסטרטגית לפתחו של נהר St Marys River אשר מהווה גם את קו הגבול בין מדינות פלורידה וג'ורגיה. המבצר היה בשימוש בתקופת מלחמת האזרחים האמריקאית על ידי צבאות שני הצדדים. מהמבצר נשקף נוף יפה של חופי הים המפורצים ושל הנהר.

מומלץ גם לטייל בחוף שלרגלי המבצר, זה גם נותן נקודת מבט יפה ומעניינת על המבצר המרשים ובנוסף זהו חוף מוצלח לאיסוף שיני כרישים שנסחפו לכאן והשחירו בחול לאחר שהייה של שנים רבות.

 

שיני כרישים

 

בפארק גם שביל טיול מעגלי קל בטבע העובר בין צמחייה אופיינית Willow pond Natural Trail ובסמוך לכניסה לפארק יש נקודת תצפית מוצלחת על המגדלור של אמיליה איילנד הממוקם מעבר לנקיק: Eagan’s Creek Scenic View.

 

פארק Amelia Island State Park

הפארק נמצא בקצהו הדרומי של האי אמיליה וצמוד אליו רציף הדייגים (פירוט בהמשך). לחוף פארק זה קיימת גישה לרכבי שטח ודייגים ונופשים יכולים למצוא להם חלקה כלבבם לחנות על החוף כדי לדוג או לנפוש במקום. זה חוף נפלא לטיול רגלי, לרכיבה על אופניים וגם פופולארי במיוחד לרכיבה על סוסים.

פארק מדינה אמליה איילנד

רציף דייגים - George Crady Bridge Fishing Pier State Park

ממוקם בקצה הדרומי של האי אמיליה, זהו רציף דייגים "מאולתר" בעצם, כיוון שפעם הוא שימש כגשר אל האי אשר ננטש כיוון שבנו גשר חדש לידו ולכן הסבו אותו לרציף דייגים.

 

רציף הדייגים באי אמיליה איילנד

 

נעים לטייל לאורך רציף ארוך זה שאורכו כקילומטר, לצפות בדייגים בפעולה, לראות את הציפורים בסביבה ולהתרשם מהנוף של הנהר הנשפך לים. קצהו הדרומי של המזח חסום למעבר. יש לציין שלכל דייג יש טבלה עם סוגי הדגים שיש באזור ואיזה גודל מותר לדוג כל דג והם אכן מודדים את אורך הדגים שהם תופסים ואם הוא לא בגודל המתאים הם משחררים אותו למים. מקפידים שם על חוקי הדייג וקונסים עבריינים.

 

הדג הבא שוחרר לים כיוון שהיה מעט פחות מ- 18 אינץ' אורך:

מדידת דג שנדוג על המזח

 

כדאי להחנות בפארק המדינה "אמיליה איילנד" וממנו לעלות על הגשר ולטייל עליו.

פארק האי טאלבוט הגדול – Big Talbot Island State Park

צמוד צמוד לאמיליה איילנד בקצהו הדרומי, מעבר לגשר המוביל דרומה נמצאים שני איים הנקראים טלבוט הקטן וטלבוט הגדול. יש באיים מספר שבילי טיול.

השביל המרשים ביותר באי טלבוט הגדול נקרא חוף שדה העצמות Big Talbot Island Boneyard Beach. מהחניה שליד הכביש הראשי לאורך החוף (A1A) נכנסים לתוך אזור מיוער לשביל המקביל לחוף עם תצפיות על החוף. המחזה שמתגלה על החוף הוא באמת כמו בית קברות לעצים. על החוף החולי פזורים שלדי עצים ענקיים לכל אורכו.

 

שלדי עצים בחוף האי טאלבוט הגדול

 

לא ניתן לרדת מיד אל החוף כיוון שישנו מצוק של כמה מטרים. ממשיכים כמה מאות מטרים לאורך המצוק עד לנקודה שבה יש ירידה נוחה לחוף ומשם מטיילים בין שלדי העצים הענקיים אשר ניתן גם לטפס על חלק מהם. היער מגיע עד לשפת המצוק וכשהים סוער גלי הים מכרסמים באדמת המצוק הרכה וממוטטים אותה אט אט ואז העצים קורסים אל החוף ומתים. זו הסיבה שיש שם את כל שלדי העצים.

 

שלד עץ בחוף האי טאלבוט הגדול

 

מעט יותר מקילומטר דרומה לשביל זה יש שביל נוסף בטלבוט הגדול המוביל אל חוף הסלעים השחורים Black Rock Beach. חוף סלעי כשמו עם ציפורים ובשפל ניתן לטייל על הסלעים ולראות סרטנים ביניהם. גם שם יש מעט שלדי עצים. אפשר להקדיש כשעה לכל שביל טיול שציינתי.

 

חוף הסלעים השחורים Black Rock Beach

מגורים מומלצים באמיליה איילנד:

The Ritz-Carlton, Amelia Island

המלון המפואר והיוקרתי ביותר באמיליה איילנד. רזורט 5 כוכבים על חוף הים עם 2 בריכות שחייה (אחת מהן מקורה), חדר כושר, מגרשי טניס, מגרש גולף, ספא, בר, ארבע מסעדות (אחת מהן: SALT , נחשבת למסעדה הטובה ביותר באזור). במלון חדרים מרווחים וסוויטות המתאימים למגורים לעד 6 נפשות. אינטרנט וחנייה תמורת תוספת תשלום. המלון מארגן אירועים שונים הקשורים לפיראטים כגון מחפשים את המטמון , הרמת כוסית בזמן השקיעה לחיי הפיראטים וכו'.

Residence Inn by Marriott Amelia Island

מלון סוויטות מצויין במרכז של האי, כ- 450 מטרים מחוף הים במיקום נוח ומרכזי. במלון בריכת שחייה, חדר כושר וחצר מקסימה עם ברביקיו ואח חיצונית. במלון דירות סטודיו ודירות עם חדר שינה וסלון, כל היחידות מאד מרווחות עם מטבח מאובזר. המחיר כולל ארוחת בוקר. אינטרנט וחנייה חינם. ניתן לשכור אופניים במקום בתוספת תשלום.

Hampton Inn & Suites Amelia Island

מלון חדיש בדרוג 3 כוכבים במרכז ההיסטורי של פרננדינה ביץ׳ הבנוי בסגנון ויקטוריאני. המלון משקיף על דרכי המים הפנימיים של פרננדינה ביץ' בקרבת הנמל. המחיר כולל ארוחת בוקר. למלון בריכת שחייה. חדרים וסוויטות מרווחים המתאימים לעד 6 נפשות. אינטרנט וחנייה חינם.

 

טיולים מאמיליה איילנד:

האי קומברלנד Cumberland Island

הוא אי הדרומי והגדול ביותר במדינת ג'ורג'יה אין בו רכבים ממונעים וגם לא כבישים סלולים. גרים בו רק 37 תושבים באופן קבוע ומותר רק ל-300 מבקרים להגיע אליו בכל יום. באי יערות ימיים בתוליים, חופים פראיים וביצות. באי כמאתיים סוסי פרא הגרים בו ונעים בו בחופשיות. התושבים הראשונים באי הגיעו אליו כבר לפני כ-4000 שנים והיו ילידים בני שבט בשם טימוקואה Timucua. לאי, הפופולארי בקרב ידוענים אמריקאים, ניתן להגיע רק במעבורת CUMBERLAND ISLAND FERRY היוצאת מסנט מאריס St Marys , הנמצאת במרחק של 40 ק"מ (40 דקות נסיעה ברכב) מאמיליה איילנד.

העיר ג'קסונוויל Jacksonville

מוצלח לצאת ליום טיול בעיר ג'קסונוויל Jacksonville הסמוכה (כ-50 דקות נסיעה דרומית-מערבית לאמיליה איילנד) בה ניתן לטייל בטיילת על הנהר, ברובע ההיסטורי שלה הנקרא ריברסייד ובשכונת ״סאן מרקו״ שנבנתה בהשראה איטלקית ויש בה גם אגם ותעלות. בעיר גם גן חיות גדול ומוצלח.

העיר ג'קסונוויל

 

ערים מרוחקות יותר הן סנט אוגוסטין שהיא העיר העתיקה ביותר בארה"ב הממוקמת כשעה וחצי דרומית לאמיליה איילנד

 

קולג' Flagler College

 

 

 או העיר סוואנה הנמצאת כשעתיים צפונית לאי במדינת ג'ורגיה.

הטיילת ברחוב הנהר בסוואנה

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 הי סיגלית
חזרנו אתמול. כמו תמיד היה נפלא. אין עלייך, באמת!!!
שולחת לך משוב על הטיול. אני מקווה שיהיה לך לעזר. גם הטיול הזה ככל הטיולים הקודמים (6 בסה"כ) היה נפלא ונהנינו כמו תמיד מהמקומות שהמלצת. מהתיאורים המדויקים שלך. מהמלונות. בקיצור מהכל. את תותחית!!!
תודה רבה. נשתמע כמובן בטיול השביעי.
שוב, תודה על הכל
.
סמדר יצחק
oferyit@bezeqint.net

♦  רצינו להודות לך מקרב לב על תכנון הטיול המושלם לארה"ב מחוף לחוף.
ארבעת השבועות נוצלו באופן מלא בזכותך, בזכות הידע הרב וההבנה שלך את צרכי ורצונות המשפחה. כולנו, מגדול ועד קטן מצאנו את עצמנו מתענגים שוב ושוב במגוון האתרים והאטרקציות שראינו וחווינו בזכות התכנון המדוקדק עד לפרט האחרון, אני בטוח שללא עזרתך לא היינו רואים וחווים ככל הרבה. אנו מעריכים מאד גם את זמינותך המיידית לשאלות ותהיות באמצע הטיול. היה מעולה, כעת נותר רק להסתגל שוב לארצנו הקטנטונת... :)
אני בטוח שנמשיך ונעזר בשרותייך בתכנון טיולים בשנים הבאות.

בתודה,  משפחת קביזון,  נס ציונה.

המלצות רבות נוספות

 

מידע מפורט נוסף על כל היעדים המעניינים בארה"ב יש בספר שלי: "ארצות הברית למשפחות" מאת סיגלית בר.

מדריך הטיולים ארה"ב למשפחות

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בארה"ב ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

לכתבות בנושא פארקי שעשועים לחצו כאן.


חזרה לכתבות ארה"ב

חזרה לראש הדף