טיול אל מערות וואיטומו וסביבתן Caves Waitomo

כללי

מערות וואיטומו ידועות בכינויין "מערות התולעים הזוהרות" Glowworm Cave, תופעה ייחודית הקיימת במקומות מעטים בעולם ובאזור זה היא הבולטת והמפורסמת ביותר.
המערות ממוקמות כ- 200 ק"מ דרומית לאוקלנד וכ-150 ק"מ מערבית לרוטרואה.
הן נחשבות לאחת מאטרקציות הטבע הפופולאריות ביותר באי הצפוני של ניו זילנד.

 

♦ ויאטור: הזמנת הסעה מרוטרואה לאוקלנד הכוללת ביקור במערות וויטומו בדרך:
  Rotorua to Auckland Transfer with Waitomo Glowworms

כולל איסוף ממלונות מרכזיים ברוטרואה והורדה במלונות מרכזיים באוקלנד. ההסעה יוצאת בשעות הצהריים ונמשך כ- 6 שעות עד להגעה לאוקלנד.

 

באזור מעל 300 מערות ונהרות תת קרקעיים היוצרים מבוך תת קרקעי המשתרע על פני שטח עצום. שלוש המערות הגדולות והמרשימות מכולן, הן גם המתויירות ביותר: Aranui, Ruakuri  ו- Waitomo. ניתן לרכוש כרטיס משולב לשלושתן, לשתיים מהן או לכל אחת בנפרד.

מערות וואיטומו

המערות המיוחדות והמתויירות ביותר הן Waitomo . נערך בהן סיור מודרך בו מסבירים איך נוצר הזוהר הירוק בבטן התולעים, את מחזור החיים של החרק הייחודי וכמובן כמו בכל מערת נטיפים, הסבר על איך נוצרים זקיפים, נטיפים ועמודים. בסוף הסיור הרגלי שטים בחשכה בנהר תת קרקעי וכל התקרה זוהרת באלפי כוכבים מאורן של התולעים הזוהרות.

 

מערות וויטומו עם תולעים זוהרות

 

מקומות לינה מומלצים

סמוך למערות  וויטומו אתר קמפינג וקרוואנים ובו בקתות נוחות:
Waitomo TOP 10 Holiday Park
במרחק 600 מטרים בלבד מהכניסה למערות. בקתות נופש מאובזרות עם מטבח. בכפר הנופש בריכה גדולה, ג'אקוזי ומתקני משחקים לילדים.

בעיירה הסמוכה Otorohanga 14 ק"מ מהמערות יש מספר מלונות מומלצים:
Redwood Lodge
פנסיון איכותי ברמה של 4 כוכבים ובו 8 חדרים. במקום חדר כושר, בריכת שחייה, ג'אקוזי וסאונה. אינטרנט וארוחת בוקר כלולים במחיר.
Otorohanga & Waitomo Motels
מלון דירות ברמה של 3 כוכבים עם 12 דירות נופש בגדלים שונים המיועדים למשפחות בנות 3-7 נפשות. לכל דירה מטבח מאובזר ואינטרנט חינם. במלון בריכת שחייה, ג'אקוזי ומגרש משחקים לילדים.

 

סרטון קצר על השייט במערה:

 

מערת Ruakuri

לחובבי מערות מומלץ לבקר גם במערת Ruakuri  מערות אלה ידועות בשילוב של הטבע והטכנולוגיה בזכות מסלול סיבובי היורד לעומק המערות. הן נחשבות לארוכות ביותר בניו זילנד וגם בהן רואים את התולעים הזוהרות.

 

מערת Ruakuri

מערת Ruakuri

 

הביקור במערה זו מומלץ במיוחד: הסיור ארוך, מקיף ואינטימי יותר מאשר במערת התולעים הראשית. הודות לכך, כאן זוכים לראות מקרוב יותר את התולעים הזוהרות, ממש לצידכם ומעל לראשיכם. המערה גם סלולה לחלוטין, ולכן מתאימה למשפחות ונגישה גם לעגלת תינוק.
גם הנטיפים במערה מרשימים יותר מאשר מערת התולעים הראשית – התצורות דרמטיות יותר ויש הרבה מה לראות.

 

מערת Ruakuri

 

מערת Ruakuri

ראטפינג

דרך מוצלחת ואתגרית לטייל במערות באזור היא ראטפינג ב"מים השחורים", כלומר: ראפטינג במערות עם אבובים. יש מספר חברות המתמחות בכך. למשל  Cave Raft. אחרי הליכה עד לפתח המערה (בכל חברה מבקרים במערה אחרת) שטים באבובים בתוך מערה חשוכה, תוך כדי ירידות במפלים קטנים ומגלשות טבעיות. 

על תקרת המערות שפע תולעים זוהרות ובמי המערות צלופחים. חוויה מיוחדת ביותר הכרוכה גם במאמץ פיזי. לא מתאים לסובלים מקלסטרופוביה ולמי שמפחד מחיות חלקלקות ומוזרות...נכנסים למערות עם חליפות אטומות למים (מי המערה קרים למדי), גרבים מיוחדות, מגפיים וקסדות עם פנסים. רצוי להזמין לפחות יום מראש. יש לחברות הללו (ולחברות נוספות) גם סיורים המשלבים סנפלינג במערות.

ראפטינג אבובים במערות בניו זילנד

 

ראפטינג אבובים במערות בניו זילנד

 

למערות יש שבילי טיול נחמדים בין שרכים רבים וצמחייה סבוכה. מומלץ להקדיש לטיול בשבילים אלה לפחות שעתיים.

נקיק נחל
נוף ירוק במסלול הטיול

 

שמורת הגשר הטבעי מאנגפוהואה

מסלול טיול מוצלח נוסף באזור (26 ק"מ מהמערות) הוא בשמורת הגשר הטבעי מאנגפוהואה The Mangapohue Nature Bridge Scenic Reserve בה שביל הליכה קל המוביל לקשת גדולה ולסלעים גדולים עם מאובני צדפות.

אבל לא רק מערות וטיולים בטבע יש באזור .

אטרקציות נוספות שמומלץ לא להחמיץ בקרבת מקום הן:

בית הקיווי ופארק הציפורים הילידיות אוטורוהאנגה

 Otorohanga Kiwi House & Native Bird הנחשב לבית הקיווי הגדול ביותר בניו זילנד ממוקם בעיירה הסמוכה אוטורוהאנגה Otorohanga (כרבע שעת נסיעה צפונית למערות).

Otorohanga Kiwi House & Native Bird

פארק וודלין Woodlyn Park

בו מומלץ לצפות במופע הומוריסטי של אדם אחד ושפע חיות חווה. במקום גם מלון ייחודי עם חדרים הבנויים בתוך רכבת, מטוס, ספינה ו"בית ההוביטים".  

פארק וודלין Woodlyn Park

 

פארק וודלין Woodlyn Park

 

פארק וודלין Woodlyn Park

 

ספינה על החוף

 

צפייה בגז ארנבות אנגורה

בחנות קטנה בשם: The Shearing Shed, מדי יום בשעה 12:45 תוכלו לחזות בזג ארנבות אנגורה. קשה להאמין כמה צמר גוזזים מארנבת אחת ובאיזו שיטה. תוכלו לצפות בסרטון יו טיוב המדגים את הגז הייחודי.

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות

ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד