טיול אל פארק לאומי טונגרירו Tongariro

הפארק הלאומי טונגרירו Tongariro, הנמצא במרכז האי הצפוני, הוא הפארק הלאומי הראשון בניו זילנד, לאחר שהוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1887. בשנת 1990 הפארק הוכר כאתר מורשת עולמי של יונסקו, עקב התופעות הגעשיות והגיאולוגיות בו ובזכות היותו איזור רוחני ותרבותי חשוב למאורים. הפארק פעיל במהלך כל השנה – בקיץ הוא מוקד טיולים רגליים, ובחורף אתר סקי.
הפארק מכיל שלושה הרי געש עיקריים – הר טונגרירו, שעל שמו הפארק, המתנשא לגובה 1978 מטרים, הר נגאורוהואה Ngaurohoe, בגובה 2291 מטרים, המוכר כהר דום מהסרט שר הטבעות, והר רואפהו Ruapehu, הגבוה מביניהם, 2797 מטרים.
הפארק עדיין פעיל געשית, והר טונגרירו התפרץ לאחרונה בשנת 2012.
הפארק מכיל מספר מסלולי הליכה, כשהמוכרים מביניהם הם טרק ה-Tongariro Crossing היומי, ו-Tongariro Northern Circuit שאורך 3-4 ימים.
בנוסף למסלולים הארוכים, ישנם בפארק מספר מסלולי הליכה קצרים, היוצאים מאיזור מרכז המבקרים של הפארק, בכפר Whakapapa.

 

♦ ויאטור- הזמנת הסעה הלוך ושוב לפארק טונגרירו מהעיירה Taupo טאופו  - Tongariro Northern Circuit Shuttle - Taupo NZ
הסעה לתחילת מסלול הטרק או לכפר Whakapapa ואיסוף חזרה לאחר מספר ימים (יש להזמין כאן בנפרד גם חזרה).

 

הר רואפהו:

הר רואפהו

 

מקומות לינה באיזור

מומלץ במיוחד לגור ב- Tongariro Holiday Park - כפר נופש הממוקם בין נקודת המוצא ונקודת הסיום של טרק Tongariro Alpine Crossing. בפארק 17 חדרים, חלק מהם עם שירותים משותפים המיועדים ל- 2-6 נפשות.לכל חדר מרפסת או חצר. בפארק ג'אקוזי ומתקני ברביקיו.

 

העיר הראשית הקרובה ביותר לפארק היא טאופו Taupo. העיר מרוחקת כשעה ועשרים דקות מהכניסה לפארק, וחברות רבות מציעות הסעות ממנה אל הפארק וחזרה. בעיר יש מגוון רחב של מקומות לינה מכל הסוגים.
יעד נוח יותר ליציאה לטיול בפארק, בעיקר בהתחשב במסלולי ההליכה הארוכים, הוא הכפר National Park Village. זהו כפר קטן, המרוחק 20 דקות נסיעה מהכניסה לפארק, המציע מספר מקומות לינה. גם מכאן תוכלו למצוא בקלות הסעה לפארק ובחזרה, מכל אחד ממקומות הלינה בכפר.

טרק Tongariro Alpine Crossing

הטונגרירו קרוסינג הוא הטרק האהוב ביותר בפארק, המדורג ראשון בקרב כלל טיולי היום בניו זילנד.
המסלול באורך 19.4 ק"מ, ואורך כ-8-9 שעות הליכה.
שימו לב, זהו מסלול חד כיווני – לכן מומלץ להזמין הסעה ממקום הלינה אל תחילת המסלול, ומסוף המסלול חזרה אליו. לחילופין, אם אתם קבוצת מטיילים עם שני רכבים ניתן להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום, אך זה פחות מומלץ כי ארעו במקום פריצות לרכבים. יש לשים לב לשעות ההסעה חזרה, ולא להתעכב יתר על המידה כדי לא לפספס את ההסעה.
המסלול נחשב בצדק לטרק היומי היפה ביותר של ניו זילנד. ביום אחד תטפסו אל הרי געש מדהימים, תעברו לגונות ובריכות מרהיבות ותצפו על אגמים יפיפיים.
עם זאת, זה אינו מסלול קל – הוא כולל עליה של מעל 700 מטר בגובה, ולאחר מכן ירידה של כ-1000 מטרים. אך אם אתם בכושר מספיק טוב, אל תוותרו על מסלול זה.

המסלול מתחלק לשישה מקטעים:

עמק מנגטפופו Mangatepopo Valley, עד לSoda Springs

קטע של כשעה עד שעה וחצי הליכה. מתחיל במגרש החניה, ועולה באופן מתון יחסית עד למעיינות הזהובים, שיש בהם מינרלים שונים מהפעילות הגעשית במקום.

Soda Springs עד למכתש הדרומי

קטע טיפוס קשה שאורך כשעה. מוכר גם כמדרגות השטן.
בקטע זה עולים עד לגובה 1600 מטר, לבסיס הר נגאורוהואה. אם מזג האוויר בהיר, תזכו לתצפיות מרשימות עליו. מסוף קטע זה, ניתן לצאת למסלול צדדי של כ-3 שעות לפסגת ההר – לא מומלץ בטיול יומי. אם אתם בוחרים לעשות אותו, השארו ללון באחת הבקתות במסלול.

מדרגות השטן:

מדרגות השטן

המכתש הדרומי עד המכתש האדום

קטע מישורי יחסית של כשעה הליכה. בסופו מגיעים לבסיס הר טונגרירו, ולמכתש האדום. במקום יש ריח של גופרית, סממן לפעילות הגעשית שעדיין קיימת במכתש. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר במסלול, בגובה 1886 מטרים מעל פני הים. מכאן יוצא מסלול צדדי נוסף של כשעה וחצי לפסגת הר טונגרירו.

הר נגאורוהואה:

הר נגאורוהואה בפארק לאומי טונגרירו Tongariro

 

המכתש האדום עד אגמי האזמרגד Emerald Lakes והאגם הכחול

קטע של כחצי שעה, הנחשב לאחד מהקטעים היפים במסלול, אם התמזל מזלכם להגיע אליו במזג אוויר בהיר. זהו קטע בירידה מתונה, העובר על פני מספר לגונות טורקיז יפות, שקבלו את צבען (וריחן) בשל המינרלים שבהן. אחרי לגונות אלה, המסלול חוצה את המסלול המעגלי המתואר בהמשך וממשיך אל האגם הכחול – אגם חומצתי קר, הנחשב קדוש בעיני המאורים.

אחד מאגמי האזמרגד, בערפל:

אגמי האזמרגד Emerald Lakes

האגם הכחול לבקתת קטטאהי Ketetahi

קטע מתון של כשעה הליכה, המתחיל בטיפוס קצר אל המכתש הצפוני. מכאן, אם מזג האוויר בהיר, תזכו לתצפית מרהיבה אל אגם רוטוראירה Rotoraira ואף עד לאגם טאופו Taupo. לאחר מכן תרדו עד לבקתת Ketetahi, אחת מארבע בקתות ללינה באיזור. שימו לב, הירידה כאן לא קלה, קל להתדרדר בשביל העפר.

אגם רוטוראירה Rotoraira ואגם טאופו Taupo:

אגם רוטוראירה Rotoraira ואגם טאופו Taupo

בקתת Ketetahi עד למגרש החנייה

הקטע האחרון של המסלול, קטע ירידה ארוך של כשעתיים מהבקתה ועד למגרש החניה. לאורך הקטע עוברים על פני מספר קיטורים היוצאים מהאדמה, עקב הפעילות הטרמית במקום.

קיטור מהאדמה בירידה מההר:

קיטור מהאדמה

 

מסלול Tongariro Northern Circuit

המסלול המעגלי הצפוני טונגרירו הוא טרק ארוך יותר, המרחיב את המסלול היומי. הוא אחד מתשעת הGreat Walks – הטרקים המומלצים של ה- DOC.
הטרק מתחיל בהקפת הר נגאורוהואה, ובחלקו השני מתחבר לטונגרירו קרוסינג.
הוא נמשך בין 3 ל-4 ימים, בהתאם לקצב ההליכה שתבחרו. יש ארבע בקתות לאורך הדרך, עם מזרנים, חימום, שירותים ומים זורמים. יש להזמין מראש מקום לבקתות, דרך ה -DOC, באתר האינטרנט או באחד ממרכזי המבקרים.
מומלץ לצאת למסלול בחודשי הקיץ בלבד, ולוודא קודם לכן שמזג האוויר מתאים.
המסלול מומלץ בעיקר לחובבי הליכה וטרקים, ולכאלה שרוצים בנוסף למסלול היומי, לעשות את אחד ממסלולי המשנה לפסגות ההרים – לפסגת הר טונגרירו או לפסגת הר נגאורוהואה, האורכים מספר שעות נוספות וקשה לשלבם במסלול היומי. עם זאת, מרבית המטיילים מסתפקים בטיול היומי, שכן הוא מציע את המיטב מתוך טרק זה.

 

מזג אוויר

העונה האופטימלית לטיולים רגליים בפארק היא הקיץ, מדצמבר ועד מרץ. עם זאת, מזג האוויר במקום מאוד הפכפך ולא צפוי. תתכוננו לכל מזג אוויר – ההליכה היא בגובה רב, ומזג האוויר עשוי להשתנות במהירות. יום המתחיל כיום שמשי, יכול להתפתח ליום ערפילי וגשום ולהסתיים שוב בשמיים בהירים.
חשוב מאוד להתכונן לכל מזג אוויר בהליכה! קחו אתכם בגדים חמים וציוד נגד גשם, וכמובן בדקו את תחזית מזג האוויר לפני היציאה.
בחורף המקום קר ומושלג, ולא ניתן לצאת לטרקים. בתקופה זו זהו אתר סקי מוצלח עם מספר מסלולי גלישה.

ערפל בפארק, ביום שהתחיל עם שמיים כחולים:

ערפל בפארק לאומי טונגרירו Tongariro

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות


כתבות על יעדים נוספים באי הצפוני:
אוקלנד, וולינגטון, רוטורואה, אגם טאופו, קרוז סביב ניו זילנד, טונגרירו, מפרץ האיים, הר געש טאראנאקי

כתבות על יעדים נוספים באי הדרומי:
קרייסצ'רץ', קווינסטאון, דנידין, טה אנאו ומילפורד סאונד, הר קוק, קרחונים, קרוז סביב ניו זילנד, וואנקה, מעבר ארתור

 

ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד