טיול רגלי באיזור הר הגעש טאראנאקי Taranaki

מחוז טאראנאקי Taranaki נקרא על שם הר הגעש הגדול שתופס את רוב שטחו. המחוז שוכן בחלקו המערבי של האי הצפוני, באמצע הדרך בין וולינגטון לאוקלנד. בסביבת ההר (שנקרא גם אגמונט Egmont) ובפארק הלאומי יש מגוון שבילי הליכה בכמה דרגות קושי.

נקודת מוצא לטיול זה היא מהעיר ניו פלימות' New Plymouth.


צורתו של ההר מרשימה מאוד ונראית למרחקים: צורת החרוט כמעט מושלמת, בגובה של 2518 מטרים. זהו הר געש רדום וצעיר שהתפרץ לאחרונה בשנת 1854.
כדי להתרשם מהנופים, ניתן לטייל בחלקו הצפוני של הפארק (נורת' אגמונט North Egmont) או בחלקו המזרחי (איסט אגמונט East Egmont). אם עושים שבילי הליכה קצרים, ניתן להספיק לבקר בשני חלקי הפארק ביום טיול.
בחלקו הצפוני של הפארק הלאומי, מסלולי ההליכה מתחילים ממרכז המבקרים Egmont National Park Visitor Centre. מכאן יוצאים מסלולי הליכה רבים, המתאימים לכל אחד: החל ממסלולים נגישים ועד למסלולים מאתגרים יותר לפסגת ההר, הנמשכים 6-8 שעות.
למי שמחפש מסלולי הליכה קצרים במיוחד, יכול להתרשם מעמדת התצפית המרוחקת 5 דקות הליכה ממרכז המבקרים. בעמדת התצפית יש טיילת מסודרת והיא נגישה ועבירה גם עם עגלת תינוק או כסא גלגלים. מהעמדה יש תצפית נופית על הר טאראנאקי, קו החוף ולכיוון ההרים במרכז האי הצפוני: Ruapehu, Ngaruahoe ו- Tongariro.

 

הר הגעש טאראנאקי Taranaki

 

מהטיילת ישנם מסלולי הליכה העוברים דרך הצמחייה הטבעית והעצים המפותלים האופיינים לפארק. מומלץ לעבור במרכז המבקרים, להתייעץ ולקבל טיפים לגבי מסלולי ההליכה המתאימים לכם.

 

הר הגעש טאראנאקי Taranaki

 

הצמחיה בדרך

 

גם מחלקו המזרחי של הפארק הלאומי יוצאים שבילי הליכה מומלצים, כמו מסלול פוטאמה Potaema Track המתחיל מ- Potaema Picnic Area כ-3 ק"מ פנימה לתוך הפארק ב- Pembroke Road. יש טיילת המובילה לביצה שבה מתקיימת מערכת מגוונת של חי וצומח וגם לנוף מרהיב של ההר.
בפארק הלאומי, אחת מעצירות החובה היא מפלי דוסון Dawson Falls, הקרויים על-שם תומאס דוסון, האירופאי הראשון שגילה את המפל בשנת 1885. המפלים נמצאים בסמוך לכניסה נוספת לפארק הלאומי, הקרובה לחלקו המזרחי.

 

 

באיזור המפלים 2 מסלולי הליכה קצרים:
המסלול הראשון הוא קצר וקליל, מסלול לעבר תחנת הכוח העתיקה ואחד מהגנרטורים העתיקים ביותר בעולם. זה מסלול של 5 דקות הליכה לכיוון, המתחיל ממרכז המבקרים של מפלי דוסון.
עוד מסלול קצר ונחמד הוא למפלים עצמם. 10 דקות הליכה לכיוון, ממרכז המבקרים של מפלי דוסון. כדי להגיע למפלים יש ללכת בשביל Kapuni Loop Track, מכאן ניתן להגיע להגיע לתחתית המפל (גובהו 18 מטרים) או להמשיך לנקודת התצפית.

 

מפלי דוסון

 

 

נקודת המוצא הנוחה יותר לטיולים בפארק הלאומי טאראנאקי, היא מהעיר ניו פלימות' New Plymouth, בה מגוון בתי קפה, מסעדות ומלונות. העיר מרוחקת כחצי שעה נסיעה מחלקו הצפוני של הפארק הלאומי וכשעה נסיעה מצידו המזרחי.

 

מגדל שעון

 

נעים להסתובב במרכז העיר ובטיילת שעל קו המים, שם יש פסלים, גן שעשועים לילדים וגם העמוד Windwand שעוצב בידי האמן לן גליי ומתנועע ברוח.

 

הטיילת שעל קו המים

 

בעיר גם מצפה כוכבים מוצלח, New Plymouth Observatory, שבו מופע פלנטריום וצפייה בכוכבים באמצעות טלסקופ. בסמוך למצפה הכוכבים, גבעה שבה נעים לשוטט וממנה להשקיף על ההר. יש כאן אנדרטה למלחמות העולם ופסל פעמונים.

 

פסל פעמונים

 

במרחק נסיעה קצר מהעיר, נמצא הגשר המיוחד Te Rewa Rewa Bridge. לגשר מיקום אסטרטגי: הוא חוצה את נהר Waiwhakaiho ומקביל להר טאראנאקי. לגשר יש עיצוב יוצא דופן שיוצר מעין מסגרת להר הגעש שבאופק.

 

הגשר המיוחד Te Rewa Rewa Bridge

 

כתבות על יעדים נוספים באי הדרומי:
קרייסצ'רץ', קווינסטאון, דנידין, טה אנאו ומילפורד סאונד, הר קוק, קרחונים, קרוז סביב ניו זילנד, וואנקה

כתבות על יעדים נוספים באי הצפוני:
אוקלנד, וולינגטון, רוטורואה, מערות וויטומו, קרוז סביב ניו זילנד, טונגרירו, מפרץ האיים, הר געש טאראנאקי

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לניו זילנד ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים


ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד