פארק לאומי מעבר ארתור
Arthur’s Pass

פארק לאומי מעבר ארתור Arthur’s Pass נמצא במרכז האי הדרומי של ניו זילנד. הפארק ממוקם במעבר ההרים, על הדרך ההיסטורית בין קנטרבורי ובירתה קרייסטצ'רץ' שמזרח, והחוף המערבי הנידח והפראי של האי הדרומי. המקום הוכרז כפארק לאומי כבר ב-1929, והיה הפארק לאומי השלישי בניו זילנד כולה והראשון באי הדרומי.

הזמנת טיול לארתור פס מקרייסטצ'רץ' מאתר ויאטור:

יום טיול משולב מקרייסטצ'רץ' לארתור פס הכולל נסיעה נופית הלוך ברכבת המפורסמת , שייט בסירה מהירה בנהר וביקור בחוות כבשים:
Arthur's Pass Day Tour including TranzAlpine Express Train from Christchurch
כולל איסוף והחזרה למלונות מרכזיים בקרייסצ'רץ'. נמשך 9.5 שעות. הלוך ברכבת, חזור ברכב ממוזג.

 

מפת דרום ניו זילנד

 

בעבר זו הייתה דרך מסוכנת, אך היא שופרה וכיום היא דרך נהדרת לעבור מהצד המזרחי של האי למערבי, תוך נסיעה בנוף מרשים, וטיול במבחר המסלולים שיש בפארק.
זוהי למעשה אחת הדרכים היחידות המגיעות לחוף המערבי היפה, בו נמצאים בין היתר קרחוני פוקס ופרנץ ג'וזף, פארק לאומי Mount Aspiring ומגוון נופים מרהיבים של החוף הפראי. דרך חלופית היא כביש מספר 6, העובר לאורך החוף ומתחבר אליו מנלסון בצפון וואנקה בדרום, או כביש מספר 7 שעובר צפונית למעבר ארתור, אך הרבה פחות נופי ומרשים ממנו.
לכן, אם אתם מתכננים להגיע לחוף המערבי מקרייסטצ'רץ', ולא מצפינים לחוף הצפוני לאיזור נלסון, מומלץ מאוד לעבור בדרך זו ולבקר בפארק הלאומי.

משך הנסיעה מקרייסטצ'רץ' ועד לכפר Arthur’s Pass שבמרכז הפארק הוא כשעה ו-50 דקות. בהמשך, משך הנסיעה עד לחוף המערבי, ל- Greymouth או לעיירה Hokitika, בהן מומלץ ללון בסוף יום הטיול, הוא כשעה ורבע.

בכפר Arthur’s Pass הנמצא בגובה של כ-900 מטרים מעל פני הים, נמצא מרכז מבקרים של ה DOC - Department of Conservation המנהלים את הפארקים הלאומיים. מומלץ לעבור בו ולקבל מידע ומפות על הפארק והמסלולים שבו.

הפארק הלאומי מתאפיין בפסגות מושלגות מרהיבות ומפלים גבוהים. הכביש עובר ביניהן, יש בפארק מספר רב של מסלולים קצרים להליכות יום לטיול ביניהם.
בין המסלולים המומלצים ביותר הוא מסלול למפל "קערת הפונץ של השטן" Devils Punchbowl Waterfall. זהו מסלול של חצי שעה לכל כיוון אל תחתית המפל המרהיב, הנופל מגובה 131 מטרים.
מסלול קצר מומלץ נוסף הוא Dobson Nature Walk, מסלול מעגלי קצר של כחצי שעה, העובר בצמחיה אלפינית אופיינית לאיזור. יפה במיוחד בתקופת הפריחה, בין נובמבר לפברואר.
פרטים על עוד מסלולי הליכה קצרים ניתן למצוא באתר ה- DOC.

מפל Devils Punchbowl ומעבר ההרים:

מפל Devils Punchbowl ניו זילנד מעבר ההרים

יש בפארק גם מספר מסלולי הליכה ארוכים יותר, של מספר שעות ואף מספר ימים.
המסלול המומלץ ביותר לחובבי טרקים הוא Avalanche Peak – טיול היום הפופולארי ביותר בפארק. זהו מסלול של כ-6 עד 8 שעות הליכה, הכולל טיפוס של 1100 מטר מהכפר ועד לפסגה. זהו מסלול קשה, אך הנופים מהפסגה מרהיבים, במיוחד ביום בהיר – ניתן לראות את פסגות ההרים המושלגות מסביב, בייחוד הר Rolleston, ואת קרחון Crow.
לחילופין ניתן לעשות רק חלק מהמסלול – עד ל-Bush line, הקו בו נגמרת הצמחיה, וניתן לראות כבר ממנו תצפית יפה של האיזור. במקרה זה ההליכה היא כשעה וחצי לכיוון.
במידה ואתם מתכננים לצאת לטרק זה, רצוי ללון באחד ממקומות הלינה בכפר. שימו לב שמזג האוויר מתאים והצטיידו במפה ממרכז המבקרים.

בביקור בפארק כנראה תתקלו בחיה המפורסמת של הפארק, הקיאה Kea, תוכי צבעוני וסקרן, אוכל כל – חובב במיוחד חלקי מכוניות וידוע בנזקים שהוא לעיתים עושה להן...

קיאה Kea

קיאה Kea

דרך חליפית לביקור בפארק, המתאימה לחובבי הרכבות, היא חציית מעבר ארתור מקרייסטצ'רץ' לגריימאות' ברכבת TranzAlpine המחודשת. זוהי רכבת נופית הנוסעת במסלול הרכבת ההיסטורי שהיה במקום, וממנה נשקפים נופים מרהיבים של הפארק והדרך כולה. הנסיעה אורכת כ-4 וחצי שעות, והיא חוויה לא זולה – עולה כ-200 דולר ניו זילנדי לכיוון.

 

כבשים בפארק:

כבשים בפארק

 

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות

 

כתבות על יעדים נוספים באי הדרומי:
קרייסצ'רץ', קווינסטאון, דנידין, טה אנאו ומילפורד סאונד, הר קוק, קרחונים, קרוז סביב ניו זילנד, וואנקה

כתבות על יעדים נוספים באי הצפוני:
אוקלנד, וולינגטון, רוטורואה, אגם טאופו, מערות וויטומו, קרוז סביב ניו זילנד, טונגרירו, מפרץ האיים, הר געש טאראנאקי

ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד