שמורות Landmannalaugar ותורסמורק Þórsmörk במרכז איסלנד

שמורת Landmannalaugar

שמורת Landmannalaugar נחשבת לאחד מאתרי החובה למטייל באיסלנד. השמורה ממוקמת בליבת איסלנד, בחלק הקרוב יותר לדרום-מערב המדינה.
השמורה ידועה בעיקר בזכות ההרים הגבוהים והמרשימים שבאזור, הצבועים בשלל צבעי הקשת. המראה כאילו מישהו הגיע למקום וצבע את ההרים במכחול כראות עיניו, הוא מחזה בלתי נשכח. בנוסף, באזור ישנה פעילות געשית רבה ומעיינות חמים קיימים באחד מאתרי הקמפינג.

 

שמורת  Landmannalaugar

(צילם עידו ברק)

דרכי הגעה וטיול

תחבורה ציבורית:

אם ברשותכם רכב פרטי, תצטרכו להיפרד ממנו ליום זה ולהשתמש בתחבורה ציבורית היוצאת מריקיאוויק ופעילה עד ה-15 בספטמבר, לפרטים ושעות פעילות היכנסו לאתר Reykjavik Excursions. האוטובוסים אשר מגיעים לאזור נשארים במקום מספר שעות מוגבל, זמן שעלול להיות מעט גבולי לטיול מעגלי להרים ובחזרה. 

במידה ואינכם רוצים להיות בלחץ של זמן, ישנה אפשרות להישאר ללון במקום. במקום ישנו ביתן המשמש לקבלת מידע ותמורת תשלום סמלי תוכלו לרכוש מפות מפורטות של מסלולי הליכה מומלצים לכל זמן קצוב שהוא.

סיורי ג'יפים מודרכים בשמורה

דרך נוספת לטייל בשמורה היא סיור מודרך פרטי עם ג'יפ.

ניתן להזמין כאן מאתר ויאטור האמין סיור יום לשמורה: Landmannalaugar by Super Jeep

 

נהיגה עצמאית

דרך שלישית היא בנהיגה עצמאית, לשוכרי רכב 4X4 בלבד. אם ברשותכם רכב כזה, תוכלו להגיע למקום דרך כבישי F225/F208, תנאי הדרך סבירים בהחלט. הכביש לשמורה פתוח בין החודשים יוני-ספטמבר בלבד. נסיעה בכביש F208 מהעיירה Vik אורכת כשלוש שעות.

 

רכיבה על סוסים

דרך מיוחדת להסתובב באזור השמורה ולהכיר אותו היא רכיבה על סוסים איסלנדיים. חברת Hekluhestar מוציאה טיולי רכיבה באזור.

 

לינה באזור שמורת Landmannalaugar

פרטים על לינה באזור השמורה תוכלו למצוא באתר Landmannalaugar.

 

טרק Landmannalaugar-Thorsmork-Skogar

זהו טרק מפורסם באיסלנד, אורך כ- 6 ימים (7-8 שעות הליכה ביום). הטרק עובר בשמורה וממשיך לשמורת Thorsmork ומסתיים במפל Skogafoss המרהיב. הטרק יוביל אתכם מהנוף ההררי הייחודי של Landmannalaugar אל שמורת הטבע Thorsmork המיוערת והירוקה. לפני היציאה לטרק יש להתכונן היטב ולהצטייד במזון ובשק שינה. מומלץ לבדוק האם מזג האוויר מאפשר יציאה. אתרי הקמפינג באזור פתוחים מאמצע יוני ועד ה-15 בספטמבר. בקתות הלינה במקום בסיסיות מאוד: ישנו מטבח משותף, השירותים והמקלחות נמצאים מחוץ לבקתה והשימוש בהם כרוך בתשלום נוסף, הלינה היא על מזרונים.

 

מידע נוסף ומחירי הלינה תוכלו למצוא באתר Icelandic Touring Association. מלבד הבקתות, ישנם אזורים נוספים המיועדים לקמפינג. הקמפינג כולל שירותים, מים קרים ומקלחות, אולם אין מטבח ולא ניתן להשתמש במטבח השייך לבקתות.  

חברות מקומיות המוציאות טיולים מודרכים לטרק:

Mountain guides

Extreme Iceland

Arctic Adventures

Iceland ProTravel 

 

שמורת  Landmannalaugar  (צילם עידו ברק)

שמורת  Landmannalaugar שמורת  Landmannalaugar

שמורת תורסמורק Þórsmörk

שמורת תורסמורק Þórsmörk נמצאת דרומית לשמורת Landmannalaugar ומרוחקת ממנה מרחק 4 שעות נסיעה, דרך העיירה Hella. השמורה מוקפת קרחונים, הרי געש ונהרות וייחודית בעיקר בשל הצמחייה הרבה הנמצאת בה. תנאי אקלים נוחים הביאו לשמורה כ-170 מינים שונים של צמחים ועצים.

כדי להגיע לשמורה יש לנסוע דרך כביש 249F, היוצא מכביש מס' 1. הנסיעה אורכת כשעה. הנסיעה לשמורה מחייבת חציית נהרות, וביניהם נהר Krossa הסוער. הנסיעה אפשרית ברכבי שטח בלבד או באוטובוסים, על-ידי מדריכים מנוסים ומיומנים. החברות המציעות סיורים בשמורת Landmannalaugar מוציאות טיולים גם בשמורה זו .

 

שמורת  Þórsmörk   (צילם עידו ברק) 

שמורת  Þórsmörk

 

שמורת  Þórsmörk   שמורת  Þórsmörk

 


הידעת? שמורת Þórsmörk ("היער של תור") נקראת על שמו של אל הרעם במיתולוגיה הנורדית, תור. על שמו נקרא גם היום החמישי בשבוע, Thursday....חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול בחו"ל ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 טיול עצמאי באיסלנד זאת משימה בהחלט אפשרית. העזרה בתכנון ובביצוע מסיגלית בר ובנה שקד היתה מדוייקת. ההמלצות למקומות לינה היו מדוייקות וחסכו לנו הרבה זמן שיטוט באינטרנט וכסף. המסלול היה ממצה מצד אחד אבל לא הרגשנו שאנחנו נוסעים סתם. סה"כ מאוד ממולץ.

אבי בנבנישתי – חדרה avi@bycpa.co.il

♦  פנינו אל סיגלית אחרי המלצה של חברים לפני מספר שנים. מאז פנינו אליה כמעט בכל טיול אליו הגענו. התכנון של סיגלית הוא מקצועי ומשלב בתוכו חוויות שונות המותאמות לכל הרצונות ותחומי העניין של כל אחד מבני משפחתנו כולל התייחסות לגילאים השונים. התכנון ומסגרת העל לא מונעת מאיתנו את החלק החשוב של מעורבות גבוהה בתכנון כפי שאנו אוהבים, אלא להיפך רק מסייעת לנו !
אתי גרינברג
הוד השרון

 ♦ המלצות רבות נוספות

יעדים נוספים:
יעדי טיול באיסלנד
אטרקציות באיסלנד

רכישת ספרים ו/או מפות על איסלנד
מאתר "העולם"בהנחה של 15% לגולשי ברטרוול

באנר העולם

חזרה לראש הדף